Zapovězený stream Zapovězených zemí

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od sirien »

Karotka píše: 24. 10. 2020, 21:50 bez termínů jako
to jsi tematicky hodně někde jinde, než co řešil tady Markus.

To k čemu se váže to Markusovo vysvětlení nemá nic společného s herním stylem nebo přístupem - jde o "falešné kamarády" ve znění pravidel - věci, které na první pohled vypadají mechanicky stejně, jako obdobná věc v jiné hře, ale ve skutečnosti jsou napsané trošičku jinak, přičemž Ďábel tkví v onom detailu.

Typicky tady šlo o to, že ZZ i DnD mají fixní iniciativu (určí se na začátku scény a pak se už běžně nemění) a nějaký systém "odpočtu" akcí, které můžeš provést v rámci kola a které můžeš pálit i mimo svůj tah a které se každé kolo resetují zpět na začátek (v ZZ to je dlouhá a krátká akce, v DnD to je akce, bonusovka a reakce). To je všechno v podstatě stejné. Háček je ten, že v DnD se vypotřebované akce resetují na začátku tahu postavy, zatímco v ZZ se resetují na začátku kola. Což vypadá jako detail, ale dělá to hodně velký rozdíl - dává to větší význam pořadí iniciativy a má to vliv na nějaká taktická rozhodnutí (např. co do toho zda se bránit nebo nebránit, aby Ti zbyly akce ve vlastním tahu).


Ohledně toho pohybu. Tam nastaly dvě různé situace. První byla když dva orkové probíhaly kolem ukrytého hobita do místnosti. Tam se věc zkomplikovala tím, že jak hobit (PC) tak orkové měli přiřazenou iniciativu, i když se ještě neúčastnili boje - a orkové navíc neměli každý svojí, ale sdíleli skupinovou (což... není úplně 100% korektní vzhledem k možnostem akce Lest). Korktní by asi bylo že orkové vběhnou, sitauce se vyřeší separátně a až po jejím vyřešení se všichni zapojí do iniciativy. Nicméně řešení s hodem na Mrštnost na odpoutání dávalo také smysl, proč ne.

Druhá situace byla na konci souboje, když se poslední stojící ork rozhodl utéct pryč. Jak moc může nebo nemůže ork proběhnout bez toho aby se odpoutával od postavy, co možná stojí a možná nestojí v cestě... je spíš na dohodě hráčů. Která se o dost snáz řeší naživo u stolu než ve virtuální hře. Ta následná eskapáda s tím jak ork pálí akce aby běžel pryč a hobit pálí akce aby běžel za ním... jako fungovala. Při zpětném ohlédnutí bych to jako GM asi radší řešil nějakým dovednostním střetem než odpočítáváním akcí a vzdáleností.


A nakonec boj ze země - tady je problém, že celý souboj v ZZ funguje jako vnitřně vyvážená minihra, takže je otázka jak rozumné je tahat do toho fikční logiku. Podle pravidel ze země útočit nelze (koukám, že PardGalen už to napsal taky), ale to jsme v tu chvíli nevěděli, protože to je zahrabané kdesi v "postoji". Fikčně... jakože bojovat ze země ve skutečnosti není extra obtížné - zvlášť se zbraní. Jenže to není jediné místo v ZZ soubojovém systému, kde se mechanika ne úplně potkává s fikcí a obecně je v tomhle případě lepší následovat mechaniku, protože ty věci tam jsou dost provázané.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Karotka »

PardGalen píše:Podle pravidel pokud chceš zaútočit tak musíš stát. Jediná výjimka je povalení, které jde dělat i v leže. Strana 90 sekce postoj.
Díky. To jsem přehlídnul. Ta pravidla pro souboj je potřeba přečíst celá, protože ty věci jsou tam rozeseté "kadě tadě".
Sirien píše:Fikčně... jakože bojovat ze země ve skutečnosti není extra obtížné - zvlášť se zbraní. Jenže to není jediné místo v ZZ soubojovém systému, kde se mechanika ne úplně potkává s fikcí a obecně je v tomhle případě lepší následovat mechaniku, protože ty věci tam jsou dost provázané.
Jo, to zní rozumně. Dal bych na tebe. Ale zas, když budu Vypravěč a hráč povalené se začne hádat (a zrovna je to týpek, co je schopnej mlít pantem na to téma třeba půl hodiny v kuse a další týden posílat odkazy na různý články), tak ho radši nechám si seknout i ze země s postihem.
to jsi tematicky hodně někde jinde, než co řešil tady Markus.
Asi jo. Systém iniciativy, to že neúspěchy nemažou úspěchy, apod. jsou fakt jen mechanika a "falešní kamarádi" (hezký termín).
Pak tu jsou věci, jako že musíš hlídat pochodně, že ve tmě vidí jen skřet, řešíš cestování, neházíš na prohledávání, shortrest nic nedělá a longrest tě jako vyléčí, ale jen když je všechno v pohodě a kritický zranění ti nevyléčí ani magii ti nedoplní, a to jestli si uděláš ty klasický archetypy je jen tobě, klidně můžeš mít v zásadě bojovníka, kterej ale bude mít místo bojovnickýho talentu třeba druidskej, když chceš... už je styl. Mě se to moc líbí, ale někomu, kdo je zvyklej na něco jinýho to nemusí sednout hned, nebo taky vůbec.
Ale jako jo, to co se kdysi řešilo s mozky u Drd II bylo ještě trochu o něčem jinym, jen se mi to hned asociovalo a vyskočilo ven.

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od ShadoWWW »

Domluvili jsme se, že příští sezení proběhne už za týden, v pátek 30.10.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Korhul »

Díky za stream, druhou část si taky pustím, když to půjde. Z diváckého pohledu to teda zatím jako představení systému moc lákavě nefunguje kvůli častým zásekům a šustění příruček, ale věřím, že se to příště poddá :-) Sám mám už pravidla skoro přečtená a je pravda, že to vyhodnocování je třeba si asi pořádně osahat při hře, než to přejde do krve. Za reflexi po hře palec nahoru, doufám, že bude i příště.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Jerson »

Doposlechl jsem to do konce druhého dílu. Párkrát jste zmínili mé jméno, tak pár postřehů napíšu.
To propadlo s pružinami je docela hardcore, jakž takž si dovedu představit, jak by to mohlo fungovat, ale jinak to vypadá na slušné perpetum mobile :-) Navíc při rozměrech jako na tom obrázku nevím, proč by někdo vůbec padal

Pokud jde o skluzavku dolů, mám otázku - jeli jste v poslední době na tobogánu? Já naposled loni, a jet ve tmě je pro mě dost hardcore. Skočit dobrovolně do temné skluzavky, když víte že je to součást pasti a že vás dole nečeká žádný bazén s vodou, ale nejspíše smrt, to je opravdu brutální odvaha. Nehledě na dvouminutovou jízdu dolů, to by mohlo být tak 300 metrů převýšení.

Líbilo se mi řešení, kdo vyměňuje pochodně po 15 minutách, to mě hned napadlo také. :-)

A nepochopil jsem ty orčí střelce v jídelně.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od ShadoWWW »

A nepochopil jsem ty orčí střelce v jídelně.
Dobrý postřeh! Snad tomu přijdeme na kloub příště.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Markus »

Já to pochopil jako nějakou iluzi nebo halucinaci. Schválně jestli budu mít pravdu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Jerson »

Jako iluze mi to přišlo také, ale nikdo jste si na nic neházel, což byste u iluze měli, pokud to neměl být GM fiat ;-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Markus »

ShadoWWW asi nesmí spoilovat. :) Já bych na iluzi ale házel až ve chvíli, kdy ji hráč začne zkoumat. Prvotní dojem bych prostě popsal tak, jak je.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od ShadoWWW »

Závěrečné hraní se odehraje už tento pátek od 19:00 (později než minule). Plakát v záhlaví aktualizován. :)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Streamované hraní

Příspěvek od Markus »

Za půl hodiny pokračujeme!
plakat.jpg
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Zapovězený stream Zapovězených zemí

Příspěvek od ilgir »

Moje žena píše:Cože? Sirien tam kouří dýmku? To je taky pankáč.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězený stream Zapovězených zemí

Příspěvek od sirien »

...a pije Martini
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězený stream Zapovězených zemí

Příspěvek od ShadoWWW »

Druhé sezení včetně zevrubné diskuze po hře už je na Youtube.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapovězený stream Zapovězených zemí

Příspěvek od Jerson »

Otázka - mám komentáře k vaší hře řešit tady, na d20, nebo to duplikovat? Když jsem si dal včera šestihodinový maraton, abych dohnal resty :-)
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti