Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Jelikož chci taky patřit do klubu cool děcek, rozhodl jsem si taky rozjet kampaň s nějakou tvůrčí vizí a taky jsem o téhle vizi a svých velkolepých plánech napsal článek. Tady je!
Barrowmaze je na oldschoolové scéně dnes už legendární megadungeon, existující jak ve verzi pro Labyrinth Lord / ADnD, tak ve verzi pro DnD 5e. Modul na nějakých 150 stranách představuje zhruba 500 místností uspořádaných do spletité podzemní nekropole. Očekávejte nemrtvé a jiné příšery, spoustu pokladů, pasti, hlavolamy, znepřátelené frakce. Jelikož jsem shledal, že se nemůžu považovat za příznivce old schoolu, dokud si nezahraju megadungeon, vyrazíme po obnovení naší kampaně právě do Barrowmazu (v mém podání překřtěného na Barumaz).
:arrow? BM00: Barumaz – Sandboxová kampaň okolo megadungeonu
:arrow? BM01: A je to tady, první výprava do Barumazu!
:arrow? BM02: První sestup do města mrtvých
:arrow? BM03: Hovory s pokřivenci
:arrow? BM04: Druhá část druhé výpravy aneb „Co jsou tihle zvířecí lidé zač?“
:arrow? BM05: Závěr druhé výpravy do Barumazu aneb „Kdo je tady monstrum?“
:arrow? BM06: Týden v lihu
:arrow? BM07: Barumazký akvapark
:arrow? BM08: Barumaz as usual: nemrtví, nemrtví, nemrtví a pavouci!
:arrow? BM09: Odhalení démonického knížete Ažiho Dáhaky
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jezus »

Je fakt, že mě by taky docela překvapilo, že pijavice skáčou :-) Nicméně chápu, že to je právě takové to překvapení filmových Béček a uznávám, že to dává hře docela atmosféru...
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Lyncz »

Já zas chápu, že něco dělat musí. Pijavice ve vodě, že které nevylézají a nevyskakuji a která jde prostě obejít, je docela moodkiller :D
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Hele, já už mám za sebou sedm sezení, a ještě jsem to zdaleka nepřečetl a nepřipravil celé, jenom dost narychlo prolistoval. Stačí být o krok před hráči. O dva je to ještě lepší. :D
York píše: 10. 9. 2020, 12:38
Dobře napsanej modul nemusíš číst předem, stačí přečíst úvod a pak vždycky jen aktuální lokaci.
S tímhle teda extrémně nesouhlasím. Hrát modul bez přečtení je dost peklo. Když nevíš, co je o kousek dál, tak těžko můžeš něco rozehrávat. Jakékoli vztahy mezi postavami nebo frakcemi prakticky nemůžou existovat. Nemůžeš pobíhat po mapě "svými figurkami". Jseš odkázaný na hraní "místnost po místnosti" a to není moc zábava. Sociální rovina prakticky nemůže existovat.

Chtít mít modul, který dokážeš hrát bez přečtení, je trochu zhoubná filozofie a zvrhlé očekávání. Výrazně to omezuje možnosti toho, jaký jsi schopný napsat modul, na něco s jen minimální komplexitou. Nic moc zábava. Proto taky nemám moc rád jednostránkové dungeony.

EDIT:
Lyncz píše: 10. 9. 2020, 13:31 Já zas chápu, že něco dělat musí. Pijavice ve vodě, že které nevylézají a nevyskakuji a která jde prostě obejít, je docela moodkiller :D
To byla moje logika, když jsem to četl. Kdyby neskákaly, tak tam vůbec nemusí bejt. :) Ryby taky skáčou z vody, a tyhle pijavice měly přes metr, tak proč ne.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 10. 9. 2020, 14:53 To byla moje logika, když jsem to četl. Kdyby neskákaly, tak tam vůbec nemusí bejt. :) Ryby taky skáčou z vody, a tyhle pijavice měly přes metr, tak proč ne.
Tak to zase pozor. Pijavice, které jsou pouze ve vodě a napadnou pouze toho, kdo do vody vstoupí svůj důvod mají i tak. Fakt, že je lze obejít je právě oldschoolový prvek. Ta římsa je jak široká? Pro postavu, co po ní opatrně "jde", asi dost. Ale co postava, po po ní prchá obtížená vybavením a kořistí před zombiemi? Ta už do vody spadnout může :-)=

Tím, že jsi udělal pijavice skákající, jsi postavám de facto vnutil kombat (sice o nich věděly, ale neměly jak zjistit, že na ně vystartují z vody). To není nutně špatně - teď už to vědí a byl to de facto ekvivalent zraňující pasti.

Navíc... jak víš, že by byly bez skákání zbytečné? (A jsi to vůbec TY, kdo má v old schoolu tyhle věci rozhodovat?) Přeci kdyby postavy neseslaly tak úspěšně odhalovací kouzlo, vůbec o nich neví. Zjišťovali by, co je ve vodě? Číhaly by na ně u dna, dokud neucítí teplé maso? :think:

Nicméně pokud bys je nechal jen "obyčejné", pak jsou postavy odměněny za obejití souboje (uspoří HPčka), ale nechávají si nebezpečí v ústupové cestě. Takové, které by mělo v kombinaci se zombiemi potenciál i na nějaký ten kill...

TL,DR: I relativně snadno obejitelná nestvůra může mít v old schoolu smysl, tak jak je. (Má potenciál). Tím, že jí nějakou vlastnost přidáš, maličkato posouváš žánr ("Tohle tam nemusí vůbec být" by tě přeci v old schoolu nemělo nikdy napadnout! PJ přece nerozhoduje o tom, k čemu ty věci mají postavy použít a jak s nimi naloží - včetně snadné cesty kolem ;-) ).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Jezus: Máš samozřejmě pravdu, ale ty jsi právě předvedl několik úrovní úvah, které já jsem ve hře vůbec neabsolvoval. :) Já jsem prostě koukl a říkám si: Hele, místnost s pijavicema, jak z toho udělám něco hratelného? Hmm, tak asi budou skákat.

Není to tak, že by u nich bylo napsáno "pijavice neskáčou" a já to tam vědomě přidal. Prostě jsem měl zadání pijavice a přemýšlel jsem, jak se budou chovat. A že umí vyskočit z vody mi přišlo jako herně zajímavé chování. Nicméně krásně jsi vysvětlil, proč by byly zajímavé i neskákací :)

Mimochodem ale koukněte na ty obrázky v mém zápisu. Tam jsou ty pijavice viditelně po skoku (jinak by se nezakously tak vysoko), což mě asi podvědomě ovlivnilo.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jezus »

Jo, uznávám, že ten obrázek k tomu navádí, byť taková pijavice se může i jen vztyčit oproti dnu a zaútočit jako had. Pak se zakousne do břicha. To by mimochodem znamenalo, že může zaútočit i na postavu na římse :-) ale už třeba ne na postavu, co nakoukuje ode dveří...

Druhá věc je, zda pijavice neútočí jen na to, co vstoupilo do vody, protože jiné věci špatně zaznamenává a vyhodnocuje (ve vodě cítí teplo života, ale mimo vodu? Reaguje na pohyb? Proč potom prošly ty zombie?)

Nicméně pokud to není napsáno v textu - je to na interpretaci GM.

Mě jde spíš o to, kdy jsi rozhodl, že budou skákat. Před sezením? V momentě, kdy jsi četl, že tam jsou? Nebo až po té, co postavy zjistili, že jsou ve vodě (náhodným kouzlem) a tobě přišlo, že by se jim až moc lacině vyhnuli? Protože to poslední mi přijde trochu proti principu old schoolu, jak se ho snažíš prezentovat.

Není to myšleno jako nějaká velká výčitka či zásadní věc. Spíš úvaha, zda i tyhle opravy ("udělám z toho něco hratelného") nejsou trochu nadbytečné. Mě to zavání takovým tím "přece je nenechám tu překážku jen tak obejít". Neříkám, že to děláš vědomě a že tenhle případ je v tomhle nějaký zásadní, špatný nebo tak... spíš že by se tyhle věci mohly dít a že možná není nutné všechno hned "spravovat", protože tím vnášíš do hry svoji představu "správných řešení" (postavy potřebují krom kladiva i štít), a v jiných výraznějších případech by to mohlo být i na škodu.

Druhá věc je samozřejmě otázka "Jak taková potvora asi loví" a pokud sis na ni odpověděl "skáče", tak nic proti ničemu. Byť v úvodu nabízím jinou úvahu, je ekvivalentní, nikoli "lepší" :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 10. 9. 2020, 16:16 Mě jde spíš o to, kdy jsi rozhodl, že budou skákat.
Během přípravy před hrou. Tím, že je to psané pro Basic D&D a já hraju DCC, musím si příšery trochu konvertovat. Teoreticky to jde dělat za běhu, ale já si to radši udělám předem, ať to pak neimprovizuju - mimojiné i proto, že je to takhle "objektivnější". Vytvořím si jejich statistiky, navíc si ke každé rád napíšu i nějaký stručný textík, jak vypadá, jak se chová. Rád si vymyslím nějaké jednoduché předvídatelné chování nebo speciální vlastnost. Promyslím si aspoň hrubou "taktiku" nebo "způsob lovu", opět abych to nemusel improvizovat.

Často to jsou věci zmíněné už v popisech těch příšer ve zdrojích (Old School Essentials, Labyrinth Lord), ale běžně si vymýšlím i něco navíc (DCC má rádo, když je v soubojích víc hejblátek).

Takhle jsem měl třeba pijavice (píšu to anglicky s tím, že pak třeba tu konverzi do DCC zveřejním, až bude hotová), bez čísel:
Giant Leech

4' long, brown or green, and slimy. Mindless, will try to latch onto the closest victim and never lets go. Jumps out of water. If miss, loses a round getting back to water.

+1 teeth (1d6) then automatic 1d6 sucking each round;

Bitten character is entangled and has –1d all rolls for each leech.
Will let go if hit by salt or acid
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jezus »

Ok, tak to je pak v poho :-)

Sice je to těžko "obejitelný" souboj, ale zase je v nepovinném vstupu, takže proč ne?

Jinam by mě zajímalo, jestli se vrhly i na zombie (a pak třeba pustily). Do příště by šlo takovou úvahu udělat a třeba tím pijavice mít vyřešené (až postavy pořeší zombiky) :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Zombíci kolem prošli až ve chvíli, kdy pijavice byly mrtvé.

Já jsem původně myslel, že pijavice budou pokojně hibernovat na dně, dokud je někdo nevyruší, třeba zčeřením hladiny. Hráči je ale zagitovali tím, že o pár metrů vedle dvacet minut mlátili kladivem do zdi :)

EDIT: Což je mimochodem příklad toho, jak se blbě bude hrát modul bez přečtení předem. Nebýt toho, že jsem o pijavicích věděl, těžko bych si předem promyslel, že budou zburcované a připravené u dveří skočit na prvního, kdo půjde kolem.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jezus »

Aha, já myslel, že na postavy naskákaly jen dvě a dvě tam zůstaly. Ale už to vidím, je tam, že nakonec bojují se všemi.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

A proč by pijavice mělo nějak extra zajímat, že někdo buší do zdi?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Protože na něj chtějí skočit a vysát ho!
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Nordoslav »

Markus píše: 10. 9. 2020, 20:44 Protože na něj chtějí skočit a vysát ho!
+1
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

Myslel jsem tím, jakými smysly a logikou se řídí. Protože mi často přijde, že všechny nestvůry mají standardní skupinové hypersmysly, kdy prostě , že se v okolí vyskytují hlavní hrdinové vhodní k napadení. Navíc všichni najednou, jak v telepatickém propojení.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Lyncz »

Boural jsi někdy něco? Na to nepotřebuješ skupinový hypersmysl, na to ti stačí nebýt hluchý.
Nebo obráceně, pokud někdo něco bourá v bytovce, máš po něm chuť skočit i když nejseš desítky let uzavřená pijavice v podzemním dungeonu s nedostatkem potravy...
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů