Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Jelikož chci taky patřit do klubu cool děcek, rozhodl jsem si taky rozjet kampaň s nějakou tvůrčí vizí a taky jsem o téhle vizi a svých velkolepých plánech napsal článek. Tady je!
Barrowmaze je na oldschoolové scéně dnes už legendární megadungeon, existující jak ve verzi pro Labyrinth Lord / ADnD, tak ve verzi pro DnD 5e. Modul na nějakých 150 stranách představuje zhruba 500 místností uspořádaných do spletité podzemní nekropole. Očekávejte nemrtvé a jiné příšery, spoustu pokladů, pasti, hlavolamy, znepřátelené frakce. Jelikož jsem shledal, že se nemůžu považovat za příznivce old schoolu, dokud si nezahraju megadungeon, vyrazíme po obnovení naší kampaně právě do Barrowmazu (v mém podání překřtěného na Barumaz).
:arrow? BM00: Barumaz – Sandboxová kampaň okolo megadungeonu
:arrow? BM01: A je to tady, první výprava do Barumazu!
:arrow? BM02: První sestup do města mrtvých
:arrow? BM03: Hovory s pokřivenci
:arrow? BM04: Druhá část druhé výpravy aneb „Co jsou tihle zvířecí lidé zač?“
:arrow? BM05: Závěr druhé výpravy do Barumazu aneb „Kdo je tady monstrum?“
:arrow? BM06: Týden v lihu
:arrow? BM07: Barumazký akvapark
:arrow? BM08: Barumaz as usual: nemrtví, nemrtví, nemrtví a pavouci!
:arrow? BM09: Odhalení démonického knížete Ažiho Dáhaky
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

Boural jsem ledacos, nicméně jaký smysly mají tyhle pijavice? Protože normální pijavice třeba nemají sluch, jen hmat, ale hlavně nemají smyslovou kapacitu na to, aby si spojily zvuky bourání zdi s kořistí. Dokonce ani nemají zvědavost, aby se za neznámými podněty vydávaly.

To co píšeš je přesně věc o které mluvím - je jedno, jakého tvora dobrodruzi v RPG potkají, většina reaguje podobně jako by to byli převlečení lidé s informacemi o narušitelích, a navíc často bez pudu sebezáchovy, takže se na ně vlastně nedá moc vymyslet. Třeba když by tvor reagoval na teplo, je možné zkoušet na chvíli zamaskovat teplo svého těla,třeba se ochladit vodou. Když se orientuje hlavně čichem, tak ho zkusit zmást pachem nějakého dravce. Hmatové senzory se dají zkoušet překonat buď opatrnou chůzí, nebo naopak dupáním, nebo nepravidelným pohybem, v závislosti na dalších smyslech. U zraku a sluchu to bývá obvykle jasné, i když třeba zvířata na neznámé zvuky vůbec nemusí reagovat, i když jsou dost hlasité, protože je prostě nerozeznají ani jako kořist, ani jako hrozbu.
Takže úvaha "někdo probourává zeď, přisunu se blíž a připravím se na pochoutku zrovna u pijavic moc smyslu nedává. Ale dost podobné je to i jinými tvory, kteří se nepodobají psům a kočkám, takže s nimi tvůrci ani hráči nemají zkušenosti a tak jim dávají takovou univerzální smyslový a reakční kit, který vede k situaci "skupina něco dělá -> bude napadena".

Chápu, že se takové věci často neřeší, ale když to pak čtu nebo vidím ve hře, tak mi všechny potvory přijdou jako jeden model v různém převleku.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Občas mi přijde, Jersone, jako bys nechtěl nebo nedokázal pochopit, že já tady "simuluju" žánr brakové dobrodružné literatury, nikoli realistického dramatu. Já si skutečně nebudu před setkání s každým tvorem googlit jeho přesné ekologické chování, stačí mi to dát jakžtakž uvěřitelně. Až budou hráči lovit jelena, taky to dám nějak z hlavy a nebudu si vyhledávat, jak přesně se jeleni chovají, jak prchají před pronásledovatelem, jak se brání... kor když tady se nebavíme o přírodním zvířeti, ale jeho nestvůrné variantě zmutované působením ryzího Chaosu.

Nicméně souhlasím s touhou dát každé příšeře nějaké jedinečné předvídatelné chování, aby nebyly všechny stejné. Dokonce si to u příšer, které to nemají v základu, sám doplňuju. Ale zrovna pijavice, která číhá pod hladinou, cítí vibrace a tupě (a předvídatelně) skáče na všechny živé tvory, kteří jsou kolem, mi přijde jako dost unikátní chování. Hráči s tím teď můžou počítat, až příště potkají nějakou vodní plochu.

Zajímavé je to v Barumazu třeba u nemrtvých, které jsem se snažil trochu odlišit. Takže zatímco běžní zombíci mají uhnilé oči a nos a orientují se hlavně po sluchu, tahle varianta ("žraví nemrtví") má funkční oči i nos a řídí se hlavně čichem (hlavně vůní krve).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

Markusi, o nějaké přesné chování realistických tvorů vůbec nejde. Spíše mi přijde, že sám chceš, aby tví hráči měli možnost interagovat s různými tvory podle svého uvážení a hlavně vymýšlet různé nápady, jak s nimi bojovat nebo jak se jim vyhnout, na což je velmi vhodné vědět, jak různí tvorové vnímají a na co reagují.

Btw. to že nemrtví opravdu vidí a slyší jako by jim fungovaly smysly mi vždycky přišlo strašně nevěrohodné, zejména ve chvíli, kdy někteří pokračují v boji i s useknutou hlavou. Nebo když vidí a slyší kostlivci (kteří se v posledních letech už moc nepoužívají, nebo mi to tak přijde.)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

No ale nějaké smysly kostlivci mít musí, jak jinak by lovili dobrodruhy?
Jerson píše: 11. 9. 2020, 12:00na což je velmi vhodné vědět, jak různí tvorové vnímají a na co reagují.
Teď už to ví. :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

O tom jaké smysly mají nemrtví jsem přemýšlel před dvaceti lety a pro svůj fantasy svět jsem to i vymyslel (astrální vnímání, tedy vidí jiné duše, což znamená že cítí živé tvory i přes zeď), a také jsem je podle toho hrál. Z čehož mi taky vyšlo, že starý člověk, který už špatně vidí a slyší se dá dost špatně odlišit od starého člověka, který už umřel, ale nikdo si toho nevšiml, neprovedl správné obřady a duše tak zůstala v těle, a vznikl nemrtvý. Ale to je spíše perlička bokem.

Nicméně, úplně si nemyslím, že tví hráči ví, jak by se těm pijavicím příště mohli vyhnout, tedy projít kolem nich. Btw. když by třeba cítily teplo, tak by dávalo smysl, že nebudou útočit na nemrtvé. Ale třeba by mě zajímalo, proč - a zda - nemrtví neútočí na ně.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od York »

Jerson píše: 11. 9. 2020, 12:00Btw. to že nemrtví opravdu vidí a slyší jako by jim fungovaly smysly mi vždycky přišlo strašně nevěrohodné, zejména ve chvíli, kdy někteří pokračují v boji i s useknutou hlavou. Nebo když vidí a slyší kostlivci (kteří se v posledních letech už moc nepoužívají, nebo mi to tak přijde.)
Ha, tohle mě zrovna zajímá.

Jaký smysly bys řekl, že má:

• Kostlivec?
• Rosolová krychle?
• Nehmotnej přízrak?
• Oživlá kamenná socha?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

Rosolovou krychli jsem ve hře nikdy neměl, ale čekal bych nějaký cit pro teplo. Kostlivec i přízrak můžou vnímat jen v astrální rovině, takže vidí vše živé a slyší myšlenky (částečně). Špatně budou vnímat neživé předměty, úplně nejhůř přírodní, neopracované člověkem (ty v astrální rovině nemají skoro žádný odraz), což pro přízrak nebude problém, ale pro kostlivce jo, protože se jim bude těžko vyhýbat a při boji mu budou překážet.

Kamenná socha by byl u mě zemní elementál, takže vnímá masu země pod sebou (do určité vzdálenosti) a pak všechno hmotné, co se země dotýká, pokud to není odděleno živou hmotou. Takže lidi vnímá, když stojí nebo jsou, když věří, tak se mu ztratí pokaždé kdy mají obě nohy ve vzduchu. Předměty zcela obalené vzduchem (opozičním živlem), třeba šípy, letící kameny, ptáky, nevnímá vůbec, vzduch je pro něj "neprůhledný". Naopak vnímá všechny chodby a struktury okolo sebe, nad i pod zemí. Velmi špatně rozezná to co stojí na trávě, protože živé věci jsou směsící všech čtyř živlů, a pro něj špatně průhledné. Pokud by někdo seděl na stromě nebo z něj visel (za větev), tak ho nebude vnímat vůbec, i kdyby visel metr od sochy - dokud se nedotkne jí nebo země, je neviditelný. Špatně bude vnímat objemné předměty stojící na tenkých podpěrách, je to pro ní jako když se člověk kouká klíčovou dírkou, hodně omezené vnímání, a čím větší prostor za čím menší dírkou, tím hůře viditelné.

Ale to bych tu asi nechtěl moc Markusovi plevelit.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson+1
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jezus »

Z čehož mi taky vyšlo, že starý člověk, který už špatně vidí a slyší se dá dost špatně odlišit od starého člověka, který už umřel, ale nikdo si toho nevšiml, neprovedl správné obřady a duše tak zůstala v těle, a vznikl nemrtvý. Ale to je spíše perlička bokem.
Čmajz!

I "astrální rovina" je moc pěkná hlavně u duchů a přízraků. (Ostatně v jedné duchařské historce chodil duch do kanceláře skrz zeď v jednom a témž místě - protože tam dřív v době jeho života byly původně dveře).

U silných magických bytostí nemám obecně problém se zjednodušením "cítí život" nebo "magicky vidí ve tmě". Co mě naopak saje je, když tohle dělá kde jaký přerostlý hmyz nebo když se veškerá vysvětlení scvrkávají do "protože magie, voe" :roll:
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od York »

Jezus píše: 11. 9. 2020, 13:34Co mě naopak saje je, když tohle dělá kde jaký přerostlý hmyz nebo když se veškerá vysvětlení scvrkávají do "protože magie, voe" :roll:
Tohle by asi bylo ok, kdyby ten přerostlej hmyz měl na stopkách přirostlý lidský oči.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od boubaque »

Ja vim, Jersone, ze ted mluvis obecne, ale jen bych upozornil, zes uplne ignoroval informaci, ze ty pijavice vnimaly otresy.

Ze postavy delaly takovy rachot, ze se otrasal cely dungeon do vzdalenosti nekolika (desitek) metru, me teda netrapi. Ze jsou postavy primo u vody, kde jsou pijavice, asi ty pijavice taky muzou poznat, kdyz to poznaji ryby ve vode. Ze pak dokazou s nejakou presnosti vyskocit z vody a zautocit me taky uplne netrapi, zvlast pokud jim prirkneme zrak nebo termovideni. Uvedom si, ze hraci taky nemaji tolik casu a prostredku zjistovat, jake presne smysly potvory maji, zvlast ty slabe.

Moc popravde nechapu, proc vzdycky vidis ve vsem chybu nebo lenost premyslet, i kdyz to ma snadne vysvetleni tak, jak to je. Jestli nejsi liny premyslet, jak to rozumne vysvetlit, ty.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Bubák +1 :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Jerson »

Jezus píše: 11. 9. 2020, 13:34 Čmajz!
Rovnou to doplním (a Markus nás kdyžtak přesune do Magie podle Jersona), že nemrtvý samozřejmě nemůže naplno používat mozek, protože vazba mezi duší a tělem je slabá, tak se mu neukládají nové vzpomínky, když na ně nemyslí, tak je zapomene. Zato má téměř neomezený přístup ke starým vzpomínkám, které formovaly jeho duši, takže je opakuje, a znovu a znovu. A plete si lidi, protože mají podobné myšlenky, a myslí si, že okolo jsou lidé z jeho mládí, a tak. A pak - protože jsme ve fantasy - přijde nějaký dobrodruh a řekne "víte, že je váš děda už mrtvý, a měli byste ho nechat odejít?" a to je věc, kterou někteří nechtějí slyšet, protože je přeci jen trochu mimo, ale jinak čilý. A někteří naopak chtějí vědět co s tím, zejména když se dozví, že v takovém stavu může být dotyčný klidně desítky let, protože už dál nestárne a jen žije z duší, vzpomínek a úsilí lidí okolo sebe. Což u despotických starých hlav rodiny může znamenat, že všechny své potomky ovládají dál. (Prý upíři - pche, tvora který saje krev umí poznat každý blb, ale rozeznat nepříjemného dědka od nepříjemného nemrtvého je mnohem těžší. Navíc jak ho zabít, aby se duše neuvolnila zase jen o kousek nebyl z něj duch či přízrak, že? A od toho máme mezi dobrodruhy i kněze. Atd.)
I "astrální rovina" je moc pěkná hlavně u duchů a přízraků. (Ostatně v jedné duchařské historce chodil duch do kanceláře skrz zeď v jednom a témž místě - protože tam dřív v době jeho života byly původně dveře).
Ano, a také to vysvětluje, proč duchové neprochází podlahou - protože když to lidé tak dlouho považují za neprůchozí a pevnou věc, tak má podobné vlastnosti i v astrálu. A zrovna tak některé dveře, které "vždy musely být zavřené." Tak se dá i nehmotný duch zavřít třeba ve své vlastní pracovně, kde měl soukromí.
boubaque píše: 11. 9. 2020, 13:47 Ja vim, Jersone, ze ted mluvis obecne, ale jen bych upozornil, zes uplne ignoroval informaci, ze ty pijavice vnimaly otresy.
Neignoroval, právě naopak. Pavouci to mají podobně, a jsou to lovci a predátoři, jak na pavučinách, tak třeba v zemi, ale když jim po pavučině nebo položených listech leze (=způsobuje otřesy) něco co neznají, tak na to nereagují, nebo zalézají. Takže pokud tyhle otřesy vnímající pijavice nemají dlouhé rodové zkušenosti s tím, že otřesy způsobené probourávání zdí znamenají žrádlo, pak by je neměly vůbec upozornit, nebo je donutit ke stažení. Leda by byly zvědavé.

Btw. v podzemí, kde je běžně tma, nemá zrak moc smysl, a termovidění ve vodě je nesmysl. Když už se do fantasy sere (bez pardonu) světlo o infračervené vlnové délce, přestože jiné zákony optiky tam neplatí, tak tedy se vším všudy. Protože bez této zákonitosti je "infravidění" je technicko-blábolivé označení pro magické vidění ve tmě.
boubaque píše: 11. 9. 2020, 13:47Uvedom si, ze hraci taky nemaji tolik casu a prostredku zjistovat, jake presne smysly potvory maji, zvlast ty slabe.
Občas na tohle stačí jedna scéna, když by na chrastící těžkou postavu ve zbroji naskákaly pijavice hromadně, zatímco na tichošlápka ani jedna, i když by díky absenci zbroje byl snazší cíl. Nebo když skočí na postavu, která se pohnula, ale ne na tu, která už chvíli stojí vedle.

Mí hráči dokázali celkem správně odvodit fungování elementálního vidění čtyř živlových elementálů asi z pěti scén za sebou, kdy se setkali s elementály.
boubaque píše: 11. 9. 2020, 13:47 Moc popravde nechapu, proc vzdycky vidis ve vsem chybu nebo lenost premyslet, i kdyz to ma snadne vysvetleni tak, jak to je. Jestli nejsi liny premyslet, jak to rozumne vysvetlit, ty.
Teď jsem o lenosti nebo chybě nic nepsal, ne? Díval jsem se na to optikou, kterou používá Markus, když vezme nějaký prvek a chce nechat hráče, aby s ním interagovali po svém, volně. To je přístup, který se mi líbí. A když bych ho hrál, tak bych se snažil přijít na to, jak jednotliví tvorové vnímají, protože to by pomohlo. A když sem dal popis tvorův modulu, tak bylo jasné, že tam je klasicky popsané chování v boji, ale nikoliv chování tvorů tak jak jsou. Prostě se s nimi v modulu počítá jako s bojovým encounterem. Můj návrh by Markusovi umožnil brát tahle i jiná zvířata pouze jako encounter, nikoliv bojový, a hráči by se jim mohli zkoušet vyhýbat i jinak, zajímavěji, než jen "tady jsou pijavice, sem už nejdeme."

Takže ne, rozhodně nejsem líný přemýšlet nad jiným vysvětlením. Ale jsem ochoten se vsadit, že pro tohle Markus neměl žádné vysvětlení, které by odolalo nějakému bližšímu zkoumání. Přitom to můžou být jen dvě řádky popisu navíc, nebo minuta zamyšlení a z obyčejné celkem nudné potvory máš komplexnějšího tvora. Navíc jako bonus budeš mít odpověď na otázku, co se stane, když se pijavice setkají se zombíky, a to tedy postavy najdou v jezírku příště. Navíc opět je to Markus, který oceňuje, když hráči staví jednotlivé nestvůry z dungeonu proti sobě. Jen mi přišlo, že to zatím omezoval jen na inteligentní nestvůry, což je zbytečné omezení. Dovedu si představit dost cool scénu, kdy bude potřeba sejmout skupinu silných nepřátel bez zbraní a ztrát, a jedna zkušená postava bude v klidu stát na místě (nebo se předem opláchne nějakou studenou / smradlavou břečkou), zatímco z jezírka budou pijavice skákat na její panikařící nepřátele.

Čímž neříkám, že pijavice nemůžou vnímat i jinak - já se jen zeptal proč se chovaly zrovna tak, jak se chovaly.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

V mé představě se pijavice řídily vibracemi/sluchem. Proto je boření zdi probralo z hibernace. Proto jsem nechal hráče hodit na tiché plížení, proto měl válečník postih za kovovou zbroj, a proto je na sebe nemotorným cinkáním upozornil. Tohle mi přijde jako vysvětlení v pohodě, dostatečně věrohodné a zároveň i herně zajímavé.

¯\_(ツ)_/¯

Jak reagují na nemrtvé a naopak, jsem řešit nemusel, protože se ještě nepotkali (nemrtví přišli, až když byly pijavice mrtvé). Ale jelikož se spolu vyskytují v jedné jeskyni, jsou obojí blbí jak tágo a ještě se navzájem nepozabíjeli, tak si myslím, že se spíš ignorujou. Nemrtvé asi pijavice nezajímají (protože nemají mozkýýýýýýý), pijavice možná na zombíka skočí a pak se znechuceně pustí, co já vím. Přijde mi to nepodstatné.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Barumaz - oldschoolová kampaň a megadungeon

Příspěvek od Markus »

Zápis z dalšího sezení, ve kterém hráči vyloví své utopené věci a začínají poznávat variabilitu nemrtvých.

:arrow? BM08: Barumaz as usual: nemrtví, nemrtví, nemrtví a pavouci!
Tak jsem si (po sedmi sezeních!) vyrobil kalendář a spočítal jsem, kolik času vlastně družina v pouštním táboře strávila. Není to moc. Bude nám začínat teprve třináctý den výpravy – a přitom mi to připadá jako měsíce. Holt když jedna výprava do podzemí trvá i několik sezení, čas tak rychle neplyne.

Každopádně dvanáctého dne ještě v raném odpoledni se skupina pokousaná pijavicemi vrací do tábora v Helixu, kde se k nim připojí Amunhemoft, který se výpravy neúčastnil. Jelikož nikdo není tak vážně zraněný, aby bylo nutné ztrácet čas vícedenním odpočinkem, rozhodnou se dobrodruzi jenom přespat a hned ráno v silnější sestavě vyrazit pro své věci, které se v tuhle chvíli válejí na dně sifonu.
Potíž s poznáváním variability nemrtvých je v tom, že jsem to trošku zazdil. :doh:
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů