Jerson hraje Dračák

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Pro své hráče v Domě dětí připravuju fantasy dobrodružství, podobné, jako hráli v DnD se začínajícím GMmem, já ho chci pojmout více atmosféricky.

Základním námětem byl únik z podzemí, takže jsem si našel plánek reálných katakomb, překreslil jsem ho do podoby jednoduché mapy, kterou postavy relativně brzy najdou, i když si hráči budou muset sami odvodit, kde se nachází. Ta překreslená mapa má v sobě pár chyb, které by člověk při překreslování z nějakého dokumentu mohl snadno udělat, a jsou v ní poznámky onoho kresliče, či spíše náznak jeho plánu postupu.

Dál jsem si určit příběh na pozadí - co v tom podzemí chtěl dotyčný člověk dělat, a do své mapy jsem si postupně značil, co udělal - hlavně jeho stopy, a kde jaký předmět leží. Pak jsem určilo, ve kterém bodě mu plán selhal, a poznačil jsem si krvavé stopy, odhozené věci a další následky toho selhání (jako jeho mrtvolu). Do zbytku podzemí jsem umístil pár přirozených překážek, na které postavy budou muset narazit a budou si s nimi muset poradit, pokud se chtějí dostat ven (jinudy, než přišlo to NPC, protože původním vchodem to nepůjde).

Ve čtvrtek uvidím, jak to šlo. Možná to podzemí bude moc rozsáhlé, takže tam mám pár potenciálních dalších východů, abychom se případně vešli do dvou hodin hraní.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Vallun »

Tak jak to bylo dál, Jersone?:)

Já mám stále silnější pocit, že kdybychom věnovali čas místo diskusí o teoretických aspektech systémů (ne, že by nebyly zajímavé, ale málokdy z nich vzejde něco použteilného pro vlastní hraní...), tvorbě zajímavých dobrodružství, jeskyní, NPCček, kouzel etc., tak je v české RPG kotlině lépe a radostněji... na druhous tranu to za nás z velké části zvládá Quentin :D

Pokud chcete někdo zažít dračák, jak se opravdu nyní reálně hraje, tak ukecjte Ascelju, aby někam přijela (hint: když bude poblíž zajímavý minipivovar, je větší šance). Případně jsem Vám k dispozici já...ale muj problém je, že neumím oneshoty a oproti Ascelje jsem méněpravidlově důsledný...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Vallun píše:Já mám stále silnější pocit, že kdybychom věnovali čas místo diskusí o teoretických aspektech systémů (ne, že by nebyly zajímavé, ale málokdy z nich vzejde něco použteilného pro vlastní hraní...), tvorbě zajímavých dobrodružství, jeskyní, NPCček, kouzel etc., tak je v české RPG kotlině lépe a radostněji...
Co ti brání? Tady už má spousta lidí zase jeden další krůček splněno.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od York »

Vallun píše: 18. 8. 2019, 10:27Já mám stále silnější pocit, že kdybychom věnovali čas místo diskusí o teoretických aspektech systémů (ne, že by nebyly zajímavé, ale málokdy z nich vzejde něco použteilného pro vlastní hraní...), tvorbě zajímavých dobrodružství, jeskyní, NPCček, kouzel etc., tak je v české RPG kotlině lépe a radostněji...
A jak přesně se to má projevit?

Tyhle hlášky vždycky tak nějak implicitně předpokládaj, že když někdo vytvoří dobrodružství, tak ho mávnutím kouzelného proutku budou automaticky všichni hrát, bude se jim to líbit a budou happy.

Moje praktická zkušenost se dvěma dungeony ale říká opak. Hráli to jen lidi, kterým jsem to sám odvedl (povětšinou na Gameconu). Marky a Moren jsou jediné čestné výjimky, o kterých vím. Kdybych místo toho na Gameconu vedl Hru bez přípravy, tak jsem si ušetřil dohromady víc než čtvrt roku práce a efekt by byl úplně stejnej.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Vallun píše: 18. 8. 2019, 10:27 Tak jak to bylo dál, Jersone?:)
Čtyři hráli podle pravidel DnD, jedna hráčka podle Omegy. Snažil jsem se hrát na atmosféru a na začátku se mi to i trochu dařilo, ale když Matyáš začal herně mluvit o tom, že nalezenou vodu použijou pro sebe, protože další dvě postavy jsou jen support damage dealeři a teď v boji méně důležití, na každou oživlou mrtvolu "kástil" kouzlo Mockery, neustále říkal, že jeho noční vidění je magické, takže ho nedostatek světla vůbec netrápí, chtěl lézt do chodby označené na nalezené mapě lebkou jen kvůli tomu, aby byla nějaká sranda, a při vyrážení dveří se s Nikol začali bavit o tom, kdo má největší sílu (jako číslo u síly), tak se mi atmosféru moc nedařilo udržet.
Po hře pak říkal, že na jeho vkus tam bylo málo hodů na útok, protože všechny tři zombie, které napadli, vyřadili prvním útokem (zombie neměly v úmyslu bojovat). A stěžoval si, že se málo bojovalo, ale zásadně chodil uprostřed rady a odmítal bojovat (sice měli jen pár zbraní, ale ani pochodní to nechtěl zkusit.)

Taky jsem navrhnul, aby zkusili mluvit v roli, nicméně to nemělo žádný vliv.

Celkově to bylo tak napůl - nehrát to podle pravidel DnD, byla by to mnohem lepší hra, protože procházení podzemí pomocí ne úplně přesné mapy, na které je nakresleno několik čísel a v jedné (jediné) spojovací chodbě ven je lebka a jak do jediné tam nevedou žádné stopy mělo na tři hráče ze čtyř očekávatelný účinek. Dalším problémem (či spíše jeho obcházením) byla tma a noční vidění nelidských ras, speciálně Tieflinga. Chápu, že DnD je primárně dungeoncrawl a řešení světla v podzemí obtěžuje, ale pro mě to bylo dost omezující. A na to, že - jako obvykle v mých hrách - nechtěl nikdo postavám cíleně ubližovat se cítili ohrožení docela dost.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od York »

Jerson píše: 19. 8. 2019, 09:07Chápu, že DnD je primárně dungeoncrawl
To fakt není. Jak jsi na to přišel?

Jerson píše: 19. 8. 2019, 09:07a řešení světla v podzemí obtěžuje
Řešení světla v podzemí je naopak podstatným prvkem dungeoncrawlu...
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

York píše: 19. 8. 2019, 10:40 To fakt není. Jak jsi na to přišel?
Říkají mi to hráči, kteří DnD 5e hrajou.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Log 1=0 »

Jerson píše: 19. 8. 2019, 10:59
York píše: 19. 8. 2019, 10:40 To fakt není. Jak jsi na to přišel?
Říkají mi to hráči, kteří DnD 5e hrajou.
Já DnD 5E hraju, a nesouhlasím.
Je to hodně dungeoncrawl (zvlášť pokud se počítají dungeony typu měšťanský dům), ale primárně bych neřekl.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od York »

Log: Tak nějak. Určitě ho můžeš hrát hodně jako dungeoncrawl, ale pravidla na to imho nejsou primárně určena a ani na to nejsou nějak zvlášť vhodná (ve srovnání třeba s různými OSR hrami).
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od eerieBaatezu »

Když o tom tak přemýšlím, DnD je fakt spíš hra na super-dobrodruhy, než dungeoncrawl, který OSR hry opravdu podporují líp.

My když jsme hráli kampaň v ADnD 2e, cca rok a půl, tak jsme vlastně moc dungeonů neprolezli. Vlastně si vybavuji tři a dvě dračí jeskyně, což není moc dungeon. Jinak to byla dobrodružná hra pod širým nebem, kde se moc věcí spojených s prolézáním dungeonů vlastně neřešilo.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Popravdě, je mi úplně jedno, zda je DnD dungeon crawl primárně, hodně, často, občasně nebo jinak. DnD, které jsem vedl, byl na žádost hráčů dungeoncrawl, i když modifikovaný. A to že kromě jedné pistsvy si nikdo ze tmy a nedostatku svítidel nic nedělal kvůli rasovým schopnostem nebo trikům mi docela dost kazilo atmosféru.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Dneska jsem se byl podívat na začátek hraní jedné skupiny podle pravidel, které jsou komplikovaným mixem DrD, DnD a ještě dalších myšlenek. Prý pět let vyvíjené, rok sepisované a dotyčný by to chtěl vydat.
No... Jak to říct. Je to rozhodně zajímavá zkušenost, ale vůbec jsem netušil, jak se to hraje.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Ještě to trochu rozvedu (případně se zeptám jinde) - jak se stavíte k tomu, když hráč chce hrát šotka, který lusknutím prstů dělá "neškodné" triky jako rozblikání kamenů v náhrdelníku, svázání tkaniček dohromady, nebo malá změna tvaru části těla nějaké postavy?
Já tedy jen opatrně naznačil (dobře, narovinu jsem řekl), že mi tohle rozhodně nepřijde jako neškodné, a naopak jsem už viděl, jak se takovými triky dá velmi silně škodit. Dotyčný hráč reagoval, že se to nesmí přehánět. Později pak řekl, že jeho šotek (na 1. úrovni) je vlastně ultra mocný, že by dokázal zničit celé město, a dokonce si toho je i vědom, jen nevidí důvod, proč by to dělal. A že by mohl draka smáznout velmi snadno, ale proč by to dělal, když je větší legrace si vyčarovat čtyřruční dýku a bodat do něj. Ale pozor, jeho šotek není sebevrah.

Druhý hráč byl přízemnější, jen na výzvu PJjky, aby nějak představil svou postavu řekl, že jí to raději později pošle v soukromé zprávě, protože tohle chce před všemi ostatními postavami tajit.

PJjka na obojí přistoupila, že jako v pohodě, ale já byl v té chvíli moc rád, že s nimi nehraju, natož abych takové hráče vedl, protože fakt nevím, co bych dělal. Tedy vím, kecal bych jim do toho co by takový šotek na 1. úrovni měl a neměl dokázat a tvrdil bych, že tajemství, které se ve hře nijak neprojeví je docela na houby, a pokud by po čase mělo následovat nějaké překvapivé a možná pro ostatní nepříjemné odhalení, tak to bude ještě horší zábava, ale jak říkám - naštěstí jsem to nemusel dělat. Jinak oba byli dospělí dlouholetí hráči.

Mám odpor k takovému stylu hry jen já, nebo to někdo vidíte podobně?
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od OnGe »

První případ je celkem jasný power trip a nemám s tím problém, pokud se má něco takového hrát. Což hádám, že tahle hra být neměla a v takovém případě bych šotka asi trochu krotil. Ty tríčky bych ho nechal dělat přes nějaký skill (prostě přes ověření, ne automaticky) a s tím potenciálem zničit město bych to upravil tak, že si to šotek myslí. Mám dojem, že hráč šotka od hry očekává něco jiného, než se původně zamýšlelo a v takovém případě je dobré si vyjasnit předpoklady.

S tím druhým celkem nemám problém.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

S tím prvním hrozně záleží na systému. Docela v pohodě bych si to dovedl představit ve hrách typu DrDII/Fate nebo v něčem hodně příběhovém (třeba PtA nebo Chuubo).

Naopak v čemkoliv, co zavání DrDO/DnD heartbreakerem bych se toho maximálně obával.


To druhé nejvyhledávám a jednou jsem se s tím šeredně spálil. Ale v zásadě tomu rozumím a jako hráči mi to nevadí. Jako PJ už to nechci.
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů