Jerson hraje Dračák

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 12. 10. 2020, 10:58 Vitusi, v roce 2005 jsem hrál Druhou válku o svět, která byla docela specifická co do požadavků. Teď už je to mnohem volnější, takže si se mnou zahrát můžeš snáze. Nebo já s tebou :-)
Díky za nabídku, teď jsem v takovém zmatečném období (firma, kde dělám, končí ke konci roku, novou práci, kde bych měl začít dělat od ledna, sice máme, ale musím s nimi něco dělat už teď na částečný úvazek, takže vlastně mám dvě práce, navíc stará grupka už dlouhou dobu nehraje, takže bychom museli zkusit něco od začátku), takže poprosím o trochu strpení, určitě se k tomu postupně dostaneme :wink: .
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Mám za sebou další Dračák s náhodou partou lidí, takže se podělím o další zkušenost, jak se hraje "tam venku". Dopředu říkám, že hra opět obsahovala WTF momenty (viz níže). Přesto - nebo spíše právě proto - jsem je už takto nebral, protože si stále víc a víc myslím, že lidé hrají RPG stylem, ze kterého by dlouholetým hráčům kovaným ve výhni internetových diskusí vybuchla hlava. Nicméně, posuďte sami.

Oznámení ve veřejném klubu na FB, že se pořádá herní sraz. Náhodou mám volno, tak jsem šel.

Jeden kluk, dvě holky, věk asi tak 25 let. Fanoušci anime - zrovna jedna slečna vysvětlovala pravidla své karetní hry, prý jedné z deseti, které udělala. Nehrál jsem, jen sledoval. Skončili relativně brzy, takže prý dají Dračák. Jak jinak, než "podle vlastních pravidel".

Tvořím si postavu. Hodím 6× 2k6, součty si zapíšu, a přidělím šesti vlastnostem (navíc Moudrost). Stručný popis, co co dělá, mentální vlastnosti mají vliv hlavně na kouzla. Rasu ani povolání nemusím řešit, i když v deníku na to kolonky jsou. 21 dalších vypsaných dovedností, taky zatím nemusím řešit, ani výbavu.
Na výši inteligence závisí počet jakýchsi perků, tedy zvláštních schopností. Jsou psané na mých svitcích a pokrývají ledacos, od +1 na obranu po možnost kohokoliv přesvědčit, nebo snížit hmotnost jednoho objektu (i živého, včetně sebe) na dvě kola na 0 kg. Ani jeden jsem během hry nepoužil, nebylo třeba.

Pak PJ (ten kluk) složil herní desku (polepené dětské puzzle), hexy rozdělené na trojúhelníčky, asi 6×6 hexů. Na každý trojúhelníček jsme položili další, oboustanný, z jedné zelený, z druhé žlutý, na hranách náhodně čáry. Tím se prý řeší náročnost pohybu v terénu, a otáčením trojúhelníčků na žloutou stranu se vytváří náhodná jeskyně, včetně zdí. Bohužel taky jsme nepoužili, ale zajímavý nápad.

Hrajeme. Na mou domovinu mířil meteorit, před dopadem jsem byl magií přenesen do jiného světa, kde byla krajina taky zasažena, ale já byl nezraněn, a další dvě postavy také. Ale jen já jsem v tomto světě nový, ony dvě (dva?) tu žijí.

Jedno je mladý drak, 3 roky, puberťák, velký jako pes, s vaky - je to přepravní drak. Později zjišťuji, že s sebou tahá mraky věcí. Moc věcí ho nezajímá.

Druhá bytost je kostěný drakorozený - prostě kostra člověka s křídly, umí létat, věk 200 let, s levelováním se víc a víc mění do kostry draka. Ale je živý, ne nemrtvý. Hráčka téhle postavy má v daném světě ještě jinou postavu, nejspíše svou primární, což je elfo-vílo-drak (matka této postavy byla elfo-víla, takže ... to musel být dost divoký večírek). Tahle momentálně nehrající postava je matka toho mladého draka. Zmiňuju to proto, že hráčka v roli drakorozeného během hry vykládá, jak ta ... její druhá postava je skvělá a co všechno v té zemi udělala. A říká to i ostaním hostům čajovny (majitel je RPG pozitivní, takže to není až tak divné.)

Vyhrabuju z trosek sebe i Kostíka, hod na sílu +1k20 proti náročnosti 1k20, kterou háže PJ. Na těžší úkoly háže náročnost více kostkami, vlastnosti nad 11 přidávají kostky hráčům. Za celou hru hodím jen čtyřikrát.

Po chvíli jdeme na okraj spáleniště, potkáváme obchodníka, který pamatuje první válku bohů či co, je mu 100 000 let (!) Prodává mi zbraně a učí mě základy tří magických škol.

Jdeme do vesnice. Dvacet domů, hradby, nástěnka s úkoly v cizím jazyce, nikdo ho neznáme. Starostka nám to vysvětlí.

Vyřešit skřety, kteří sem lezou
Vytáhnout zapadlou karavanu z bažiny
Zabít krysy v mlýně (!) - kdo nedávno říkal, že se takové úkoly nedávají?
Vyřešit přízraky.

Za skřety že odměna dva pytle zlata. Prý málo lidí, málo dobrodruhů, proto vysoké odměny a stejně to nikdo nechce dělat.
Jdeme tam, potkáme skřeta, dráček ho mrazí dechem, skřet se jen oklepe. Kostík mluví skřetsky, radím mu "Zaveďte nás ke svému veliteli". Dráčkovi se to nelíbí, ale nahednkutje okolo nás deset tisíc skřetů, tak jdeme. Hráčka kroutí hlavou.

Jednáme s králem, za chvíli mluvím už já. Problémy dělají divocí skřeti, tak žádám stopaře, abychom je našli a nějak to vysvětlili. Dostávám tisíc stopařů. Ptám se udiveně, kolik jich tu je. V klanu sto tisíc, v údolí milión. Hráčka draka je už znechucená, že prý to PJ vůbec nemá domyšlené.

Tak se ptám ještě na kopáče, dostávám další tisíc skřetů. (žádný hod, jen RP).

Odcházíme. Venku z údolí zadávám rozkaz najít divoké skřety, stopaři ve zbrojích se rozplynou v mlze a pátrají.

Jdu vykopat karavanu. Popíšu, jak se dělají suché práce ve vodě a bahně, skřeti zanedlouho vykopou karavanu, hlavně tažné trolly. Dostávám potvrzení o vykonání úkolu, u starostky dostávám pytel zlata. Ptám se, kolik lidí ve vesnici upotřebí. Prý deset dvacet tisíc. Ok.

Jdu za skřetím králem, říkám mu, že je to domluvené, na poslat do vesnice dvacet tisíc skřetů, ti budou pracovat v kraji. Peníze nechtějí, slouží skřetímu králi.

Dostávám druhý level. Hráčka draka se poslední půlhodinu přestala úplně zapojovat, svět je na ni moc nesmyslný (jak říkám, v mnoha skupinách bývá alespoň jeden takový. Tady je to jedna ze dvou. A to jsem na logiku světa já neřekl ani slovo, jinak by to byli dva ze tří.)

Toť vše. Druhá polovina je telegraficky, nechci zase přijít o celý text. Detaily kdyžtak doplním dodatečně.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od ShadoWWW »

To není věc Dračáku, toto by ten PJ zahrál v libovolném systému. Evidentně mu chybí představa větší uvěřitelnosti. Měl by víc číst (fantasy) nebo by mu stačilo pročíst jeden DnD setting (nebo Zapovězené země) a bylo by (snad) vymalováno.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Pepa »

Jerson píše:Mám za sebou další Dračák...
Až na to, že to nebyl Dračák, ale nějaká domácí hra...

Ale co já vím? Nebudu to brát tak striktně. Z výhně internetových diskuzí mi totiž vybuchuje hlava.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Markus »

Jerson píše: 29. 10. 2021, 00:59 stále víc a víc myslím, že lidé hrají RPG stylem, ze kterého by dlouholetým hráčům kovaným ve výhni internetových diskusí vybuchla hlava.
No tak, neměli bychom se posmív...
Dostávám tisíc stopařů. Ptám se udiveně, kolik jich tu je. V klanu sto tisíc, v údolí milión. Hráčka draka je už znechucená, že prý to PJ vůbec nemá domyšlené.

Tak se ptám ještě na kopáče, dostávám další tisíc skřetů. (žádný hod, jen RP).
:8oO

Ech... dooobře.

Ale podle mě to krásně ukazuje, jak moc lidi chtějí hrát. A jak moc nevědí, jak na to.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pepa píše: 29. 10. 2021, 10:52 Až na to, že to nebyl Dračák, ale nějaká domácí hra...
Přesně první věc, co mě při čtení napadla.
Jerson píše: 29. 10. 2021, 00:59 elfo-vílo-drak (matka této postavy byla elfo-víla, takže ... to musel být dost divoký večírek).
Draci se často mění do lidí, ne? :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Když tomu PJ říká "Dračák", tak tomu říkám také tak. :-) Původně vycházel z DrD2 a na zkušenosti s ADnD, 5e, pathfinderem, fate a dalšími.
Chtěl jsem hlavně ukázat, že když o něčem tvrdím, že to existuje - třeba hráči nespokojení s nelogičností nebo úkol na hubení krys, tak se to opravdu reálně děje, a nikoliv výjimečně. Nebo mám prostě extra štěstí na takové věci, ale tomu nevěřím.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Souhlasím s tím, že ten svět je divný.

Hubení krys se mezi ty miliónové armády skřetů a statisícileté draky vůbec nehodí.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od PardGalen »

Když se to srovná s různými anime tak to až tak divné být nemusí. To, že to ne každému sedne je jiná věc. :)
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

V nějakém anime s miliónovými armádami a statisíciletými draky hubí krysy?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Ten prastarý obchodník nebyl drak, byl to nějaký člověk. Nebo tak něco.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Včera jsem vedl asi nejhorší hru v životě. Nebo spíše její vyznění bylo fakt hodně špatné.

Na vedlejší kroužek v DDM nemohl přijít vedoucí, tak jsem jeho skupinu dostal na jedno sezení já. Původně měli být tři, když jsme šli do třídy, tak jich přišlo všech pět - k mým třem, a jeden z mých byl připojený přes discord, protože měl Covid.
Ti z druhé skupiny byli o něco mladší, tak 13 - 15. Čtyři magická povolání a vrah, sám od sebe se zapojoval jen jeden a občas dva. Hráčka z mé skupiny je nalákala do podzemí a pak se jednoho pokusila regulérně zabít, a další chtěla zabít taky, aby získala jejich duše, takže prakticky hodinu a půl to byl přerušovaný boj či pokusy o zabití.
Navíc druhá skupiny byli DnD postavy na 9. úrovni, takže samozřejmě všechna možná kouzla, která v našem settingu nemohla fungovat v plné míře. Jeden zakouzlil cosi na předstírání smrti, a strašně se mu nelíbilo, když různí duchové ovládající to podzemí vyvolaní hráčkou mu na tenhle trik neskočili - protože se i tak nemohli dostat k jeho duši.

Na druhou stranu ta holka z ničeho nic začala popisy svých schopností přehánět, popisovala teleportování do stínů a vystupování napůl ze zdi (nic takového předtím ani nechtěla, ani jsem jí to nenabízel, magie v naší hře je dost přízemní) ... prostě mi to přišlo jako docela machrování.

Každopádně tak tři z pěti kluků z druhé skupiny byli docela otrávení, a já si říkám, zda bych fakt neměl mírnit tendence téhle slečny, kdy se snaží ovládnout všechny ostatní ve své vlastní skupině.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Markus »

Hele, možná je to blbá otázka, ale proč jim dovolíš se vzájemně zabíjet? Máš dost let zkušeností na to, abys věděl, že to bude dělat v takovéhle partě neplechu.

A „nedovolením“ myslím úplně obyčejnou věc, jako že přerušíš hru a chvíli si s nimi popovídáš o tom, že „o tomhle ta hra není“, případně že cílem hry je spolupracovat a řešit problémy jako skupina.

Jako já vím, že je tu étos, že přání hráčů je svaté a my budeme hrát vždy jen to, co chtějí hráči, ale nic se nesmí přehánět.

(Kdyžtak se omlouvám za nevyžádanou nebo nemístnou radu.)
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Corny »

Tak...asi nic proti tomu hráčům, zejména mladším, stopnout hru a vysvětlit jim, proč tradičně PvP není v RPG úplně...řekněme *ideální*. Ale ultimátně vzato, pokud se chtějí přes to přese všechno vzájemně povraždit, tak to je *to* o čem ta hra pro ně je a PJ může tak leda pokrčit rameny nebo jít domů. Ostatně, pro spoustu hráčů Pvp je součástí té hry, historek starých DnD mazáků, kteří se v družině zabíjeli pravidelně, jsou plné sklepy. Mantinely jsou dány jen tím, co je PJ ochoten sám hrát (jako je tomu u všech hráčů). Ve finále je ta hra vždy o vzájemné domluvě skupiny jako celku, ne o tom, kam ji chce nebo nechce kormidlovat PJ.
A když se rozhodnout, že chtějí vzájemné vraždění, tak co naplat, třeba alespoň zjistí, proč to většinou je spíš na škodu.

Tím nechci hájit přešlapy Jersona, to je spíš obecná poznámka.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od York »

Jerson píše: 22. 3. 2022, 13:35Na druhou stranu ta holka z ničeho nic začala popisy svých schopností přehánět, popisovala teleportování do stínů a vystupování napůl ze zdi (nic takového předtím ani nechtěla, ani jsem jí to nenabízel, magie v naší hře je dost přízemní) ... prostě mi to přišlo jako docela machrování.
Mně to přijde docela cool. Tipnul bych si, že našla něco, co ji opravdu baví hrát a ponořila se do hry. Blbý samozřejmě je, že se v tom zřejmě nepotkala se zbytkem hráčů.
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti