Jerson hraje Dračák

Zápisy a zážitky z vašich her, pomoc s přípravou, společné hraní.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Lorwyn »

Mě se ani jedno nelíbí a nehrála bych. Prostě mě to nebaví.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Log 1=0 »

Pana Myxzpytlika bych hráčům nepovolil ani v superhrdinském příběhu, protože mám pocit, že akorát k85Gí jakýkoli příběh.
Ani při hraní za bohy bych to moc nevítal, ale při určité konstalaci by se dala snést.
Nevyzpytatelný cvok, který je ale mocnější než všichni kolem, prostě není dobrá postava, můj názor.
A to mluvím o hraní v systému, co je na tyhle věci dělaný, v DnD je to objektivně špatná věc.

To druhé, no, záleželo by, co za tajemství by to bylo. Rozhodně chci vědět, co je postava zač, než ji pustím do hry.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od ShadoWWW »

jak se stavíte k tomu, když hráč chce hrát šotka, který lusknutím prstů dělá "neškodné" triky
Záleží, o co jde. Má sedmiletá dcera chtěla umět vyčarovat bonbóny, tak jsem jí povolil to dělat přes kejkle. Později chtěla umět vykouzlit léčivé hašlerky. Tak jsme to navázali na dobrůvky. Vše bylo OK a zábava pro všechny zúčastněné.

Při podobných věcech je třeba zvážit, jak daný požadavek zapadá do pravidel D&D. Vždycky to nějak jde, jen je třeba najít obdobnou schopnost nebo kouzlo. Chyba nastává, pokud vysokoúrovňový prvek PJ zpřístupní na nízké úrovni.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Ona to nejsou pravidla DnD, je to takový hodně brutální mix. Trochu jsem to pročítal, kouzla jsem moc nepobral.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od York »

Jerson píše: 24. 9. 2020, 08:43tvrdil bych, že tajemství, které se ve hře nijak neprojeví je docela na houby
Ve hře jako Chuubo by se tenhle hráč mohl nepochybně realizovat líp, na druhou stranu on se zjevně nemá potřebu realizovat ve hře, stačí mu jeho vlastní fantazie.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

To nevím, nemám k tomu bližší informace. Spíše jsem z toho měl pocit, jako by se realizovat chtěl, ale později, a možná na úkor ostatních. Ale možná to mělo jen společné rysy. Nevím zkusím se na to zeptat po čase.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Lyncz »

Podle mě je to fajn věc, pokud máte hráče, kteří mají míru a nechtějí tím nikoho rozesrávat. Kdybych ve své skupině dal někomu nezničitelné samonaváděcí párátko, jedna hráčka by si na to napíchla olivu a dala si to do drinku (protože párátko), druhá by ho používala jako sponu na plášť (protože nezničitelné) a třetí hráč by s ním šel svrhnout krále (protože samonaváděcí).
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od OnGe »

Lyncz píše: 24. 9. 2020, 14:08 Kdybych ve své skupině dal někomu nezničitelné samonaváděcí párátko, jedna hráčka by si na to napíchla olivu a dala si to do drinku (protože párátko), druhá by ho používala jako sponu na plášť (protože nezničitelné) a třetí hráč by s ním šel svrhnout krále (protože samonaváděcí).
A přesně tohle se mi na rpgčkách líbí
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

Já tu hru jen sledoval, nebudu ji hrát, takže nevím, jakou míru zrovna hráč šotka bude udržovat. Viděl jsem tři hráče šotků a jejich postavy byly na pěst, protože všechny byly deriváty Tasselhofa Bosonožky (nebo jak se jmenoval), pořád si ze všeho dělali srandu, všechno kradli a jejich hráči chtěli dělat tyhle "vtipné kousky", které přišly vtipné jen jim.

Takže je to další věc, která mi v minulosti sežrala kočku, nebo jí alespoň ukousla ocas, takže k nim mám apriori averzi. Zejména když první co ta postava chce udělat je přebarvit trpaslíkovi - postavě jiného hráče - vousy na růžovo.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Jerson píše: Zejména když první co ta postava chce udělat je přebarvit trpaslíkovi - postavě jiného hráče - vousy na růžovo.
:>:o/

Vidím velký špatný a svou odpověď beru zpět. Tohle nezachrání žádný systém.
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Lyncz »

To chápu, to by mě v "seriózní" kampani taky štvalo. Zas na druhou stranu, postavil jsem na dvě sezení oneshot právě na tohle téma a bylo to luxusní, lidi se bavili právě tím, že se kamarádsky rakvili, přetahovali a dělali hlouposti. Jen je otázkou, jak dlouho by to bavilo...
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

No, tohle má být kampaň.
Nicméně jako zkušenost je to dobré, úplně jsem zapomněl, s jakými hráči člověk taky někdy musí pracovat, když dojde na fantasy. A také popisy a vůbec vystavěné situace od PJjky.
"Prošel jsi portálem, vidíš mnicha, který říká 'tak jsi tu'." (není to úplně přesná citace).
Chvilku bylo ticho, a pak hráč - nebo možná přímo trpaslík (?) - řekl, že neví, jak na to reagovat.

No, taky bych nevěděl. Ale dotyčná slečna hraje RPG jen rok a asi hru vede poprvé.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Sparkle »

Jerson píše: 24. 9. 2020, 08:43 tajemství, které se ve hře nijak neprojeví je docela na houby
S tímhle zásadně nesouhlasím. Toho hráče může bavit si to tajemství prožívat v hlavě. Taky jsem svého času při startu jedné kampaně dala PJovi soupis backgroundu svojí postavy, a řekla jsem mu, že nepotřebuju, aby se ty věci objevily ve hře. Důležité pro mě bylo, že jsem si tu postavu díky tomu líp představovala, a při čemkoliv, co se v té kampani přihodilo, jsem přemýšlela o tom, jak to na psychiku postavy působilo vzhledem k tomu, jakou má minulost.
Baví mě večer usínat a představovat si svoji postavu, co se jí honí hlavou, jak reflektuje svůj svět, atd. Fakt nemám potřebu toto vnášet do hry, naopak, o některých z těchto věcí se ani se spoluhráči bavit nechci, protože je to dost intimní.

Víc hráčů, které znám, to má podobně.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Jerson »

A nepotřebovala jsi to uvést do hry, nebo jsi nechtěla, aby to věděli spoluhráči?
Protože pro mě to jsou dvě odlišné věci.

A říct přes ostatními hráči "mám tajemství, které nechci abyste věděli" mi nepřijde moc vhodné ani pro způsob, kterým se ve hře chceš bavit ty.

Možná jsem měl napsat, že oznámené tajemství, které se nijak neprojeví ve hře, je docela na houby - podle mě to může lesa tak vyvolat metaherní nedůvěru, ale nedovedu si představit přínos do hry.
Uživatelský avatar
Killman
Příspěvky: 61
Registrován: 12. 3. 2009, 13:16
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jerson hraje Dračák

Příspěvek od Killman »

Drobné triky (které mohou prudit) nevadí - to je na stejné úrovni jako když má postava nevymáchanou hubu a prostě uráží kdekoho - může se snadno dostat do potíží - je pak na hráči jak ho bude bavit když třeba jeho postava dostane na přes držku či skončí v šatlavě atp.

Přesílené postavy (vzhledem k ostatním postavám) to je naopak velmi ošemetná záležitost - můžou nastat situace, kdy by to šlo či dávalo smysl, ale obecně to ve většině případů je spíše problém.

Tajemství je něco, co se dá odhalit nebo projevit ve hře, ale klidně není problém jej mít v záloze - protože můžeš říci, že takové tajemství do hry nic nepřinese, ale na druhou stranu si neumím představit, že by to hře nějak škodilo. Pokud se tedy nejedná o tajemství jako že postava hraje celou dobu proti zájmům družinky a hráči nepředpokládají, že by něco podobného ve hře mohlo být.
Odpovědět

Zpět na „Vaše hraní - příprava, rady, zápisy a PbP“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů