Dech Draka Revival?

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Dech Draka Revival?

Příspěvek od ShadoWWW »

Nechce někdo vyzpovídat Bouchiho, případně i Rostislava Řehu, ohledně Dechu draka? Toto téma by mě hodně zajímalo. Zejména:
- Kde brali tolik materiálů pro 64 stran (později i více) douvměsíčně.
- Kolik lidí aktivně reagovalo na obsah článků a kolik článků chodilo do redakce.
- Měli nedostatek materiálů při tvorbě čísla, nebo jich naopak měli přehršel a bylo těžké zvolit, co do časopisu zařadit?
- Jak těžké bylo založit takový časopis a přesvědčit obchody, aby ho prodávali?
- Nějaké zajímavosti ze zákulisí?
- Lze do budoucna očekávat nějakou obnovu Dechu draka třeba v podobě e-zinu, nebo jde už o definitivně pohřbený projekt v rámci Pevnosti (kde má aktuálně 6 černobílých stran na dvakrát recyklovaném toaleťáku)? Kdo vlastně vlastní práva na DD? Je to ještě Altar, nebo Pevnost?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Insolitus
Příspěvky: 620
Registrován: 17. 8. 2007, 12:50

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od Insolitus »

ShadoWWW píše:Nechce někdo vyzpovídat Bouchiho, případně i Rostislava Řehu, ohledně Dechu draka? Toto téma by mě hodně zajímalo. Zejména:
- Kde brali tolik materiálů pro 64 stran (později i více) douvměsíčně.
- Kolik lidí aktivně reagovalo na obsah článků a kolik článků chodilo do redakce.
- Měli nedostatek materiálů při tvorbě čísla, nebo jich naopak měli přehršel a bylo těžké zvolit, co do časopisu zařadit?
- Jak těžké bylo založit takový časopis a přesvědčit obchody, aby ho prodávali?
- Nějaké zajímavosti ze zákulisí?
- Lze do budoucna očekávat nějakou obnovu Dechu draka třeba v podobě e-zinu, nebo jde už o definitivně pohřbený projekt v rámci Pevnosti (kde má aktuálně 6 černobílých stran na dvakrát recyklovaném toaleťáku)? Kdo vlastně vlastní práva na DD? Je to ještě Altar, nebo Pevnost?
To by bylo skvělé, to by mě zajímalo taky
RPG Kuchyně 2014 Opportunity - Právě vyšlo nejnovější číslo Parlamentního plátku, časopisu o politice a pro politiky. Takže rychle do poslaneckých lavic a za řečnický pult. Letenky na Seychely nerostou na stromech!!!
RPG Kuchyně 2010 Astra non mentiuntur - RPG Kuchyně 2011 Na kraji - RPG Kuchyně 2012 Poslední soud
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od Bouchi »

Narazil jsem na tohle tema, tak si rikam ze nahodim aspon par strucnych odpovedi.
ShadoWWW píše:- Kde brali tolik materiálů pro 64 stran (později i více) douvměsíčně.
Jednak jsme tiskli i povidky (v kazdem cisle zpravidla dve) a knizni recenze, druhak internet byl co se publikacnich moznosti tyce v plenkach, takze DD nabizel publikacni prostor.
ShadoWWW píše:- Kolik lidí aktivně reagovalo na obsah článků a kolik článků chodilo do redakce.
Sem tam prisla nejaka polemicka reakce. Co se clanku tyce, vic jsme my oslovovali autory nez ze by lidi sami od sebe posilali clanky (tj. kdyz se vynoril nekdo novy, tak jsme obvykle navazali dlouhodobejsi spolupraci).
ShadoWWW píše:- Měli nedostatek materiálů při tvorbě čísla, nebo jich naopak měli přehršel a bylo těžké zvolit, co do časopisu zařadit?
Jak kdy, , v souctu byl materialu mirny previs (coz mi pripomina ze bych se mel nekdy probrat archivem tech nepouzitych, zejmena povidek).
ShadoWWW píše:- Jak těžké bylo založit takový časopis a přesvědčit obchody, aby ho prodávali?
Napred jsme si to ozkouseli jako fanzin (3 cisla), pak nekdo prisel s napadem zkusit udelat "plnohodnotnejsi" casopis, a v breznu 1994 jsme to zrealizovali. Tehdy byla po republice spousta SF specialek, ve kterych se prodavalo DrD, takze nebylo tezke domluvit se s temi nejvetsimi, aby DD zkusili vzit ... no a zajem byl, takze prvni cislo jsme jeste i dotiskovali a druheho se rovnou delalo vic.
ShadoWWW píše:- Nějaké zajímavosti ze zákulisí?
Prvnich tisic vytisku prvniho cisla nam vytiskl Rostuv otec ve sve tiskarne. Ovsem probihalo to tak, ze vytiskl archy, dovezl je do jeijch bytu a tam se to zkompletovalo rucne (tj. naskladalo se na sebe 16 dvojlistu a obalka) s vydatnou pomoci nekolika nasich kamaradu a kamradek. Pak se zkompletovane hromadky odvezly zpatky do tiskarny, kde se sesily, prehnuly a orizly. Bylo jasne, ze s dalsimi cisly to takhle delat neuzeme, tak jsme potom tiskli v jedne tiskarne v Ostrave (za tech 13 let sjme postupne vystridali asi 6 tskaren).
ShadoWWW píše:- Lze do budoucna očekávat nějakou obnovu Dechu draka třeba v podobě e-zinu, nebo jde už o definitivně pohřbený projekt v rámci Pevnosti (kde má aktuálně 6 černobílých stran na dvakrát recyklovaném toaleťáku)?
V Pevnosti ma DD aktualne 8 nebo 12 stran podle potreby (v 6/2012 mel zcela mimoradne 6 n zadost sefredaktora Pevnosti, v 7/2012 mel 12). Az do lonska mel 16 (coz tedy odpovidalo 64 stranam A5 dvojmesicne, cili rozsahu jaky mel samostatny DD ke konci roku 2006), ale asterionsky tym se rozhodl omezit casopisecke publikovani.
Zvazovaly se nejake samostatne specialy, ale vazne to na casovych moznostech.
ShadoWWW píše:Kdo vlastně vlastní práva na DD? Je to ještě Altar, nebo Pevnost?
Co myslis "pravy na DD"? Jestli "kdo je opravnen vydavat DD" tak stale ALTAR.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od ShadoWWW »

Díky Bouchi za odpovědi. Ty odpovědi jsou fakt zajímavé.

Co mě mrzí, a je to patrné i z těch odpovědí, že 90. léta znamenala minimum techniky a sofistikovanosti, ale o to víc nadšení. Vyšlo Dračí doupě, které hrálo tisíce (možná desetitisíce) lidí, vycházelo hned několik fantasy časopisů (Dech draka, Šavlozubka a další) a všude byla hromada SF&F speciálek.

Dnes většina vašich problémů je snadno překonatelná. Tisk je levný a dostupný, jsou dostupné i profi editorské programy a i ty laické toho umí hafo, máme internet... ale to nadšení pro věc opadlo někdy na začátku 21. století. To je velká škoda.

Je dobré, že je tu aspoň Drakkar a i na Kostce vychází články, ale po papírovém časopisu se mi stýská (a to říkám jako majitel Kindle DX). Změnily se i RPGčka: vychází jich hromada (hlavně ve světě), ale od každého vyjde akorát tak základní příručka, a když dobře, tak jedno dvě rozšíření. A pak nová edice (verze) nebo úplně nová hra. Stačí se podívat i na životnost DnD: AD&D 1. edice: 8 let, AD&D 2. edice: 11 let! (1989-2000, tedy 90. léta!), 3.xE: 8 let, 4E: 4 roky. Snad jedinou výjimkou ve světě je Pathfinder, který se pernamentně rozšiřuje a vyvíjí (a slaví velké úspěchy!).
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od Bouchi »

ShadoWWW píše:Dnes většina vašich problémů je snadno překonatelná. Tisk je levný a dostupný, jsou dostupné i profi editorské programy a i ty laické toho umí hafo, máme internet...
Jenze o specializovany RPG tisteny casopis bohuzel asi neni dostatecny zajem, jak si to ostatne pred par lety vyzkouseli u .... safra, nemuzu si vzpomenout na nazev prvnich cisel, pak se to prejmenovalo tusim na RPG Magazin.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od ShadoWWW »

Byl to Alduron, respektive RPG Magazín. Ale jeho největším problémem bylo, že se nedal nikde sehnat. Pamatuji si to, protože jsem se na něj hodně těšíl. Měl vycházet normálně na stáncích, ale když jsem se po něm v Brně ptal, tak všude říkali, že nic takového nemají. Pak jsem ho v jednom stánku konečně sehnal, ale měli od distributora jen 2 kusy! Pak vyšlo ještě druhé číslo, ale to už neměli ani tam, kde jsem sehnal 1. číslo. Teď nevím, kdo to přesně organizoval, ale psal, že vytištěných čísel bylo dost (myslím, že 3000), ale že distributor se ukázal jako nespolehlivý a nedodal čísla na stánky, a za 2 měsíce je vrátil zpět jako neprodané. To toho člověka naštvalo a přešel na PDF magazín, ale jeho pošramocená pověst a to, že nenalákal autory, aby mu tam přispívali, vedlo k pádu tohoto projektu.

Takže tam bych viděl dva hlavní problémy: 1) Špatně zvolená distribuce, 2) Nenalákání autorů. Ale myslím, že zájemci o takový časopis byli.

Edit: Když si ještě vzpomenu na Dech draka, kupoval jsem ho celou dobu, co vycházel, až na poslední dva ročníky, kdy jsem byl trochu ve finanční krizi a nemohl jsem si ho dovolit kupovat (njn, studium bylo pro mě finančně náročné). Pak jsem se z ní dostal, ale mezitím DD přestal vycházet a v rámci Pevnosti je jiný. Sama Pevnost je jiná. Už pro mě nemá dostatek zajímavých článků (to už se mi víc líbí XB-1). Tak jsem si pak aspoň dokoupil ty dva ročníky, co mi chyběly.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od PetrH »

no pojdme si rici realne: 100, 500, 1000, 2000 ks? osobne si myslim, ze tisteny casopis by byl tak na 1000 ks, co z by vlastne znamenal spise ve speciallkach ci na netu prodavat vicemene knihu nez magazin, byt by to byl magazin a koupi se 1000 ks rekneme o 64 A5kach treba za 99 kacek ? muzeme zkusit prvni cislo :) a pak se uvidi, ale dojede to na: malo autorech, recenze, a po 5ti cislech to upadne a nebo taky ne a bude to uspech, ale bez zkousky nic neodhadnes, hmm a ted si rici ty naklady, ja bych pro takovou lumparnu byl, co Shado a Bouchi :)
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od ShadoWWW »

Největší problém jsou podle mě autoři. Proto mě taky zajímalo, jak to bylo v DD. Dobří autoři budou nejspíš ochotni psát jen do zavedených časopisů. Mimo XB-1 a Pevnosti by to mohl být právě osamostatněný Dech draka, kde začínalo několik známých autorů, možná i Drakkar. Myslím, že právě Drakkar nebo DD jsou jediné časopisy, které mají na to, aby vytvořily dostatečnou autorskou i čtenářskou platformu pro tištěný časopis.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od Bouchi »

PetrH píše:no pojdme si rici realne: 100, 500, 1000, 2000 ks? osobne si myslim, ze tisteny casopis by byl tak na 1000 ks, co z by vlastne znamenal spise ve speciallkach ci na netu prodavat vicemene knihu nez magazin, byt by to byl magazin a koupi se 1000 ks rekneme o 64 A5kach treba za 99 kacek ?
Obnovene ceske vydani "Magazine F&SF" vydrzelo dva roky jako dvoumesicnik, pak rok jako ctvrtletnik, dalsi dva jako pololetnik a byl konec, protoze zajem byl nedostatecny a vydavatel ho nemohl dal dotovat. Cena 125Kc za 160 stranek (format o neco uzsi A5). Cili pri stovce za 64 stranek A5 si nedelam moc nadeje. Akceptovatelnnou cenu u tohohle rozsahu bych videl tak na 60 Kc. (Tj. nejakych 53 bez DPH.)
Kdyby se to prodavalo jak v eshopu vydavatele, tak ve specialkach (zasobovanych bud primo nebo pres nejakou distribuci), tak z toho muze byt prijem v prumeru nejakych 36 bez DPH.
Na druhe strane tisk (1000 ks) se da poridit do 16 bez DPH (prvni online kalkulator co jsem mel po ruce), cili z jednoho cisla prijem 20 Kc. Kdyz se vyproda cely naklad, tak 20 000. Tahle castka by se mohla rozdelit v pomeru 3:13:4 mezi autora obalky, autory vnitrku a nakladatele (zajistujiciho redakci, korektury a sazbu).
Je ovsem treba mit na pameti, ze prvnich 450 prodanych vytisku bude vydelavat na tiskarnu. Cili z toho vyplyvaji nasledujici otazky:
- Najdou se autori a ilustratori ochotni do toho jit za podminky, ze z prijmu z kazdeho cisla se napred zaplati tisk a dalsi prijmy se budou delit vyse uvedenym pomerem 3:13:4? (Protoze imvetsovat do toho nad ramec zaplaceni tisku fakt nemuzu.)
- Budeme mit material aspon na pul roku dopredu?
Budou-li odpovedi na obe otazky kladne, pak bych do projektu "Dech draka special" s frekvenci 2-4 cisla rocne (castejsi perioda uz by prilis lezla do zeli Pevnosti a to nechci, a opustit Pevnost by bylo z meho pohledu nefer) sel.
-
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od PetrH »

O vikendu ti dam do sz + shado svůj pohled, at tu neseju off, ok? Ale ano to co pises rozum dava, ted to promyslet:)
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od Bouchi »

PetrH píše:at tu neseju off
Anebo to muze nejaky moderator oddelit do samostatneho vlakna.

Jeste par slov k teoreticke moznosti prodeje i na stancich. Za predpokladu, ze situace zustala stejna jako kdyz byl DD jeste samostatny a byl i na stancich - tj. bez ohledu na to, kolik jsme jich na stanku dodali, se pulka toho mnozstvi prodala a druhou nam vratili.
Kdyby se natisklo dejme tomu 5000 a z toho 4000 sly na stanky, tak ty kusy nad prvni tisicovku by vyrobne vychazely do 6,50 za kus, tj. 26 tisic za 4000 kusu. Pokud by se 2000 prodaly (s 50% ci mensimrabatem, doufam ze vic casopisecke distribucky porad jeste nechteji), tak to znamena 53 000, cili po odecteni tisku 27 000.
A i kdyby se z toho jeste odecetly naklady na tisk te tisicovky pro eshop a specialky, porad zbude 11 000 "zarucenych". Plus staci 250 kusu prodanych mimo stanky a jsme na tom drive psanem prijmu 20 000.
Ma to jeden hacek - od casopisecke distribucky prijdou penize 2-3 mesice po stazeni cisla z prodeje (pri jeho nahrazeni novejsim cislem), coz by pri ctvrtletni periodicite znamenalo cca pulrok. Plus mit dopredu zaplacena dve cisla, tedy 84 000. Coz by byla prilis velka investice "naslepo", do te bych nesel urcite. Ale pisu to sem aby byl dostatek informaci o moznych variantach.
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3749
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Příprava 33. čísla!

Příspěvek od crowen »

Ono otazka ani nie je, ci by si do toho (znovu) siel, ale skor preco vlastne presiel DD od samostatneho casopisu do formy prilohy v Pevnosti. Ak z ekonomickych dovodov (nepredaval sa velmi), ako sa odvtedy zmenil trh v prospech DD, teda ze ho ludia zase budu kupovat?
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12367
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech Draka Revival?

Příspěvek od Ecthelion »

Odděleno odsud.

Škoda, že Bouchi začal odpovídat hned a nestihli jsme zorganizovat rozhovor pro Drakkar. Byl by to zřejmě velmi zajímavý článek. No, co se dá dělat.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dech Draka Revival?

Příspěvek od ShadoWWW »

Ectalion: Přesto myslím, že by z toho stále mohl být článek. V Drakkaru si to přečtou i lidé, co si to tady nepřečtou. A jak psal Bouchi, těch otázek a odpovědí může být i víc a dají se určitě přepsat čtivěji. Já se na to ale necítím.

Ad DD: Trh se změnil. Upadající DrD 1.6 nahradilo nové DrD II. DD by se mohl stát velkým propagátorem DrD II, kde by zároveň mohla přispívat komunita a jejich house-rules by se tak mohli stát "oficiální", podpořit rozvoj hry a pomoci ostatním skupinám.

Drakkar se o to taky snaží, ale je otázka, zda časopis ve speciálkách a novinových stáncích by neoslovil více potenciálních i stávajících hráčů (já si myslím, že rozhodně ano). Jde taky o to definovat, v čem se bude Dech Draka Revival obsahově lišit od Drakkaru, aby se vzájemně nezabíjeli.

IMHO DD by mohl být hlavně o fantasy povídkách (podporoval by nadějné autory), DrD II, DrD světech (Asterion, Taria), reportážích z Conů a recenzích nových fantasy knih a her. Výhodou DD by bylo hlavně to, že by oslovoval i lidi mimo internetové komunity, dělal by obrovskou reklamu RPG jako celku a ještě by to byla pohodlná cesta, jak si přividělat na nová rozšíření a podporu DrD II. Výhodou DD by také bylo, že by existovala oficiální platforma pro fanoušky DrD II (což je důležitějí, než se může zdát). Vycházeli by tam rady pro Vypravěče, nová dobrodružství, rady a doplňky pro hráče, třeba i nové schopnosti či zcela nová povolání apod. Jde taky o to, že by si DD mohl postupně vychovávat novou generaci autorů píšící pro DrD II a jeho světy. To je hodně vidět třeba na DrD+, že nic takového moc nemělo, a proto se moc nerozvíjelo (skočnilo na edici B).

Drakkar by pak šlo psát jako tématická čísla, nebo jako multiplatformní časopis, tedy časopis, kde by publikovali hráči, co hrají všechny různé RPG. Od Střepů snů až po Pathfinder. Jeho výhodou by byla otevřenost pro všechny.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů