Dračí doupě - obecná megadiskuze

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Dračí doupě - obecná megadiskuze

Příspěvek od Lemmy »

Obrázek
(anotace + seznam příruček a doplňujících modulů)

Pro ty, kterých zde chybí rozličný pokec o starém, dobrém, klasickém Dračím doupěti. Bavte se, diskutujte o čem chcete, ptejte se na co chcete, co se týká Dračího doupěte, nechtěl bych však, aby se téma zvrhlo v diskuze a pření, proč je jaký systém lepší než Dračí doupě, proč se vám Dračí doupě nelíbí apod. Kritiku si jistě můžete užít v jiných tématech do sytosti. $D
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: Dračí doupě

Příspěvek od gunware »

Jerson píše:Schwarze Auge neznám, takže to nedokážu s Dračájem porovnat.
Největší podoba je, že bylo nejrozšířenější (a pravděpodobně pořád je), takže bylo de facto synonymem her na hrdiny. Takže strašná spousta lidí nadává, protože "vychovalo hráče k obrazu svému", railroadový PJty s absolutní mocí a tak. Bylo nejrozšířenější, tak jak dračák, a proto jsou na das Schwarze Auge spousta lidí naštvaný, kterým se nelíbil styl hry jejich PJta. A jiná spousta lidí si to nedokáže nevychválit.
:think: Hmmm, tak nějak podobný osud jako dračák. Zvláštní, že? 8) :wink:
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pieta »

gunware píše:
Jerson píše:Schwarze Auge neznám, takže to nedokážu s Dračájem porovnat.
Největší podoba je, že bylo nejrozšířenější (a pravděpodobně pořád je), takže bylo de facto synonymem her na hrdiny. Takže strašná spousta lidí nadává, protože "vychovalo hráče k obrazu svému", railroadový PJty s absolutní mocí a tak. Bylo nejrozšířenější, tak jak dračák, a proto jsou na das Schwarze Auge spousta lidí naštvaný, kterým se nelíbil styl hry jejich PJta. A jiná spousta lidí si to nedokáže nevychválit.
:think: Hmmm, tak nějak podobný osud jako dračák. Zvláštní, že? 8) :wink:
DSA bylo jednou z inspirací při tvorbě původního Dračáku. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Jerson »

gunware píše:Největší podoba je, že bylo nejrozšířenější (a pravděpodobně pořád je), takže bylo de facto synonymem her na hrdiny. Takže strašná spousta lidí nadává, protože "vychovalo hráče k obrazu svému", railroadový PJty s absolutní mocí a tak. Bylo nejrozšířenější, tak jak dračák, a proto jsou na das Schwarze Auge spousta lidí naštvaný, kterým se nelíbil styl hry jejich PJta. A jiná spousta lidí si to nedokáže nevychválit.
:think: Hmmm, tak nějak podobný osud jako dračák. Zvláštní, že? 8) :wink:
Co jsem o tom našel, je to klasický (class&level(?)) systém se silnými pravomocemi GMma, zaměřený primárně na boj, takže bych se ani moc nedivil, kdyby produkoval či kdyby kolem něj byli podobní lidé jako okolo DnD nebo DrD.
Až se dozvím o takových šikanózních Vypravěčích, kteří začínali třeba na Fate, začnu uvažovat o tom, že by vliv systému mohl být mnohem méně významný, než si myslím.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše:Až se dozvím o takových šikanózních Vypravěčích, kteří začínali třeba na Fate, začnu uvažovat o tom, že by vliv systému mohl být mnohem méně významný, než si myslím.
Že Ti o tom psala Sparkle se nepočítá, jo?
Obrázek
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: Dračí doupě

Příspěvek od gunware »

Možná, že se setsakramentsky pletu, ale já mám spíš takový dojem, že právě ti PJoti, co začali tehdá, by možná s vyprávěčskými hry byli šťastnější. Jenže takové tehdá nebyly.Takže se staly, ty hry co tehdá existovaly, prakticky mainstreamen v naśí nerdové společnosti. Čímž zase proti sobě popudily všechny, co se chtějí považovat za individualisty - a už máme třídního nepřítele, proti kterému se vyplatí láteřit.

To je prostě můj dojem během čtvrtky století, co to sleduji.
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračí doupě

Příspěvek od York »

Jerson píše:Začnu uvažovat o tom, že by vliv systému mohl být mnohem méně významný, než si myslím.
Málokterej (jestli vůbec nějakej) rozšířenej systém je psanej tak, aby se nedal hrát Dračákovsky, když o to budou hráči stát. 4e Fate například úplně v pohodě, vzhledem k tomu, že tam nejsou věci jako "platím Fate point, stalo se tohle", takže GM si v pohodě může nárokovat úplně stejnou autoritu, jako kdekoliv jinde.

S věkem to souvisí stoprocentně, asi by stálo za to při porovnávání vlivů systému na herní styl dělit hráče do věkových kategorií (což bude sice jen orientační, protože každý člověk "dospívá" jinak a jinak rychle, ale trochu by to pomoci mohlo).

Sparklino vyprávění je zajímavé v tom, že se týká velmi útlého věku (vlastně nejmenšího, od jakého to to děcko je schopno zvládnout), a že se dítě učí od rodiče, který si Dračákovým obdobím (předpokládám) prošel, ale už ho opustil (na druhou stranu je otázka kam, protože herní styly "nedračákistů" jsou hodně různé). Vliv systému je v tomhle případě každopádně určitě výrazně menší, než vliv herního stylu rodiče (už proto, že předškolní děcko si celé Fate Core samo nepřečte ;-)).
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě

Příspěvek od eerieBaatezu »

Můžete klidně hrát Fate a narazit na hráče "koho můžu zabiju, oloupím a vypálím mu barák", a že lidí s tímto smýšlením je překvapivě hodně je druhá věc. A ani jedno nemá s dračákem co dělat.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Lemmy »

Jerson píše: Co jsem o tom našel, je to klasický (class&level(?)) systém se silnými pravomocemi GMma, zaměřený primárně na boj, takže bych se ani moc nedivil, kdyby produkoval či kdyby kolem něj byli podobní lidé jako okolo DnD nebo DrD.
Možná ot, ale vlákno o O DSA zde:
viewtopic.php?f=89&t=6338&start=15
Uživatelský avatar
gunware
Příspěvky: 164
Registrován: 25. 8. 2011, 17:39

Re: Dračí doupě

Příspěvek od gunware »

Ten fenomén má s DSA jen to společného, že bylo nejrozšířenější hrou a pro začátečníky a i pro ty, co o hrách na hrdiny jen slyšeli, bylo DSA synonymem v Německu, tak jak dračák v Čechách. O jiných hrách se vlastně ani nevědělo.
Jsem poslední výkřik evoluce. Když mě stvořila, tak zoufale zařvala: "Proboha, co jsem to udělala?!"
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Jerson »

eerieBaatezu píše:Že Ti o tom psala Sparkle se nepočítá, jo?
Myslíš to jak psala o svém sedmiletém synovi? Nic jiného od ní o hráčích začínajících na Fate nemůžu najít.
gunware píše:Možná, že se setsakramentsky pletu, ale já mám spíš takový dojem, že právě ti PJoti, co začali tehdá, by možná s vyprávěčskými hry byli šťastnější.
Kdyby mě kamarád nevzal do skupiny k DrD, protože jim odešel spoluhráč, tak jsem začal hrát RPG bez pravidel.
eerieBaatezu píše:Můžete klidně hrát Fate a narazit na hráče "koho můžu zabiju, oloupím a vypálím mu barák", a že lidí s tímto smýšlením je překvapivě hodně je druhá věc. A ani jedno nemá s dračákem co dělat.
Hráči ano - ale já mluvím o vypravěčích.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše:
eerieBaatezu píše:Že Ti o tom psala Sparkle se nepočítá, jo?
Myslíš to jak psala o svém sedmiletém synovi? Nic jiného od ní o hráčích začínajících na Fate nemůžu najít.
Ona na tom dobře demonstruje ten styl myšlení. Nic jiného hledat nemusíš.
Jerson píše:
eerieBaatezu píše:Můžete klidně hrát Fate a narazit na hráče "koho můžu zabiju, oloupím a vypálím mu barák", a že lidí s tímto smýšlením je překvapivě hodně je druhá věc. A ani jedno nemá s dračákem co dělat.
Hráči ano - ale já mluvím o vypravěčích.
A co když hráč s takovým uvažováním začne GMovat? Co se asi stane...
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Jerson »

Třeba mu ostatní hráči řeknou, že se to tak nehraje. Nevím, nechci vymýšlet, co by mohlo být, zajímá mě to co je. Ale nemusíme to dál řešit.
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

DrD 1.6, PPZ, PPJ, strana 104 píše:Zloděj Preclík si bude chtít zvýšit sílu obdobným způsobem jako Miona. Bude se ve volném čase pravidelně věnovat posilovacím cvikům (místo aby honil tágem koule jako ten tunťa Bidlo nebo vyřezával dětem lodičky jako ta bláznivá Nitka). Po měsíci se hráč od PJ doví, že si může zvýšit sílu o 1. Ovšem PJ mu obmyslně zatají, že se současně jeho obratnost o 1 snížila. Preclík se jen bude při různých situacích dovídat, že "se mu nějak zatřásla ruka při míření, že se cítí nějaký neohrabaný při šplhání, že mu všechno padá z rukou..."
Tréninkem by nemělo jít zvýšit nějakou vlastnost o víc než +2.
To jsou zase příklady tohleto. Takže nejenom že v DrD šlo zvyšovat vlastnosti, ale pokud jste to udělali, tak by vám PJ měl asi tajně (!!!) nějakou jinou snížit... Nad některými věcmi mi vážně zůstává rozum stát... :>:o/
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Jerson »

Tyhle novinky mi utekly. Miona si mohla zvýšit sílu trvale bez nějakých postihů?
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě

Příspěvek od Pepa »

Právěže ani ne. Ten její trénink byl popsán na téže straně v předchozím příkladu a byl to čistě "atmosférický" trénink. Takže nevím... :think:
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů