Vzpomínky na Dračák

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 14. 9. 2021, 14:39DrD vymysleli matfyzáci
Tohle bych si dovolil zpochybnit. Zaprvé DrD fakt hodně kopíruje DnD, a co vím, tak Gary ani Steve matfyzáci nebyli. Zadruhé dvě naprosto zásadní části, tj. Jarikovo dobrodružství a Bílý hrad, napsala nematfyzačka Vilma. Úplně nejvíc matfyzáctví prosáklo do tvorby postavy, kde z rozsahu počítáš, jakejma kostkama máš házet. Když to zvládneš, tak jsi za vodou.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Argonantus »

Osobně datuji fenomén Dračího doupěte až do roku 2001/2002, kdy vyšel Asterion. Za ty dva roky vydal Altar základní krabici a k ní ještě tři nadité rozšiřující moduly.
?
IMHO to tak není; DrD bylo právě fenoménem proto, že bylo první ze všeho, v pravý čas na pravém místě. Přesně jako tehdejší editor T 602 nebo Spielbergův Jurský park a ten Doom (ty byly o malinko později).
Kdyby ty věci vznikly kolem roku 2000, pes po nich nejspíš moc neštěkne, protože by už měly obrovskou konkurenci.
Věřím, že kdekdo vydržel hrát DrD, aniž vůbec zaznamenal nějaký Asterion. Protože byl naučen, že netřeba hotových dobrodružství (viz výše).

Naše parta celou dobu pravidla spíš vynechávala a zapomínala pro nezájem, než že by potřebovala něco doplňovat. PPZ a PPP byly až moc.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Jerson »

Argo, řadu věcí si pamatuješ ... nedobře.
Hrači na počítači u nás začali existovat prakticky paralelně s hráči RPG. V roce 1991 se dal koupit Didaktik Gama a dát na hraní dětem. Vím to, protože jsem chodil na základce ke kamarádovi, kterému ho rodiče koupili, a pařili jsme na něm dost dlouho. Grafika se v PC časopisech v té době skloňovala často, spolu a animací.

Taky není pravda, že by bylo běžné upravovat si pravidla hry. Bylo to přesně naopak, a pravidla se dodržovala do puntíku, i když to generovalo šíleně otravné hry, jako třeba Dostihy a Sázky. Jenže kromě tisícovek nudných variant Člověče zas tak moc her nebylo - i když ty, které byly, byly funkční. Ani nějaké dodělávání a upravování hraček nebylo moc obvyklé. Bastlení / kutilství byla nadávka určená pro lidi, kteří nedokázali vytvářet věci správně z polotovarů - třeba různí modeláři. Houserules byla nepochopitelná kultura už tehdy, a taky se nikde jinde než v RPG okolo Dračáku nevyskytovala. Později totiž přišlo modování her, tedy vylepšení celkem funkční hry do lepšího stavu rozšířením základu. To se Dračáku ve větší míře nikdy nepřihodilo, protože veškeré úsilí obvykle padlo na vytváření nějakého funkčního základu. Taky proto existují tisíce verzí domácích dračáku, ale jen pár (desítek?) herních modulů z té doby, ačkoliv jejich vytvoření je mnohem jednodušší.

To že svět nezažije vlnu lidové tvořivosti ... když někdo roky vytváří Středozemi z Minecraftu, a modeři vytváří lepší hry než celá profesionální studia, a ty to přehlédneš, těžko k tomu něco říkat.
____

Dal bych sem odkaz na přednášku Martina Klímy o původu DrD, protože ta byla hodně zajímavá, ale na Twitchi už není, a na Youtube jí nemůžu najít, tak snad časem.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Jerson píše: 14. 9. 2021, 15:12 Hráči na počítači u nás začali existovat prakticky paralelně s hráči RPG. V roce 1991 se dal koupit Didaktik Gama a dát na hraní dětem. Vím to, protože jsem chodil na základce ke kamarádovi, kterému ho rodiče koupili, a pařili jsme na něm dost dlouho.
Dovolím si tohle posunout ještě trochu do minulosti - kromě toho, že existovali hry i na počítače domácí provenience (občas o nich dokonce psalo před rokem 1990 tuším nejen v ABC, ale i v VTM), tak mezi částí populace (netroufám si odhadnout jak velké) byly rozšířeny počítače značek Sinclair, Commodore, Atari, Sharp... (naši nám se sourozenci pořídili Atari v roce 1988), na kterých se dali hrát i celkem zajímavé hry (i když na něco jako RPG jsme si museli počkat až na PC běžící na 286 procesorech).

Kromě toho existovalo i několik heren s "arkádovými hrami" (první hru Star Wars jsem hrál právě v takovéto herně, co byla tuším v parku Julia Fučíka alias na dnešním Výstavišti) a (minimálně v Praze) se hned v roce 1990 stala hodně populární nástupnická herna opět v Holešovicích, kde už tuším roku 1991 běhala hra Golden Axe, což byla sice stále "2D hopsačka", ale v klasických atributech D&D :).
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Bifi »

Golden Axe bol kult! Pri tom automate som prestál hodiny.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 15:51, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od peca »

No, tak počítačová RPG byla dostupná už i na Sinclair ZX Spectrum a potom hlavně na Comodore Amiga. Dost možná i na PC XT (tedy procesor 8086, 80286 - to už bylo AT a to bylo v roce 90 už dělo :) ).
Každopádně Pokud se nepletu, tak Hexaedr vznikl zároveň s, nebo těsně po vydání prvního DrD ještě bez čísla verze. A myslím si to hodně jistě, protože DrD jsem si objednával poštou přímo v Altaru na základě "reklamy" v Ikarii (což byl jakoby záznam herního sezení) o které jsem si nebyl jistý, jestli je to reklama, nebo "povídka" :) Myslím, že jsem musel Martina Klímu fakt pobavit omluvou na začátku, jestli jsem to špatně nepochopil :D A do Hexaedru jsem se hlásil taky nějak hned jak to šlo.
No jo, teď si ale uvědomuju, že si to nepamatuju asi tak dobře, jak jsem si před 10 minutami myslel. Je možné, že přihláška do Hexaedru nebyla v pravidlech, ale také v nějaké Ikarii o rok, 2 později. Tak nic, Přece jenom, je to +/- 30 let.
Každopádně spoluhráči se přes Hexaedr opravdu hledali a nacházeli. A také jsme se sjížděli na venkovní akce - takové jakoby "dřevní" LARPy - později nazývané "dřevárny" - To si myslím byla Almadova narážka (alespoň jsem ji tak pochopil). Ty opravdové LARPy přišli skutečně později, to jako jo.
Mimochodem, kdo byl na Hexaedrácké herní sešně v Železnici u Jičína, kde se hledalo dračí vejce? Ještě v průběhu akce jsem ho doma s Davidem Kočím lepil polepováním balónku papírem :)
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

peca píše: 14. 9. 2021, 16:14 Mimochodem, kdo byl na Hexaedrácké herní sešně v Železnici u Jičína, kde se hledalo dračí vejce? Ještě v průběhu akce jsem ho doma s Davidem Kočím lepil polepováním balónku papírem :)
Na téhle akci jsem nebyl, ale téhle akci jsem tehdy leccos zaslechl. :D
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Argonantus »

Já bych si nedělal iluze; v mém okolí bylo za komárů přesně 0 počítačů.
Jo, věděli jsme, že takové věci jsou, nějací svazarmovci, skupina 602, co pak vyrobila T 602 a Franta Fuka a JZD Slušovice jiné mýtické postavy a instituce, ale naživo jsem nikoho takového neznal, co byl schopen a ochoten dát za to ty šílený prachy (vlastně nevím, co stál ten Slušovický ZX Spectrum). Já je třeba coby mladý samostatně hospodařící jedinec s 1900 Kčs měsíčně jsem prostě neměl takové prachy.
Jediný naživo viděný počítač se mihnul zdálky mým životem na vojně v jedné posádkové službě, všechny další až po revoluci. Jo, a zaměřovač v tanku, to byl taky počítač, vlastně. Ruské výroby a s jediným možným užitím - zaměřováním, takže jste si moc nezahráli.

Nevím, kolik bylo přesně prodáno DrD; jestli se těch 50 000 vztahuje na ty první PPZ, nebo na všechny díly a v jakém poměru (to by asi věděl Bouchi), ale řekl bych, že to taky nebyla nějak moc obrovská komunita a common knowledge; to se posunulo taky až v devadesátkách hlouběji. Pokud tu někdo cituje E.T. a tamní zmínku o DnD, absolutně jsme to nevnímali a neměli tušení, o co jde.
Nicméně hrát DrD bylo snadno dostupné technicky i finančně, to byla zásadní výhoda v první fázi. Stačilo si pravidla okopírovat, a jeden majitel pravidel mohl rozjet celou partu hráčů. Kopírky už totiž byly, dokonce veřejné kopírárny.

Tak Hexaedr možná existoval už na začátku, ale já se přiznám, že jsem o něm slyšel poprvé někdy okolo roku 2000, když jsem se začal pídit po redakci Altaru (marně).

Jinak ty AT s Intelem 286 byly někdy právě kolem roku 1990 a stály zhruba jako to auto. Navzdory tomu to byly zřejmě první vlaštovky, které tu reálně nějakou computerizaci začaly dělat. Já si jako advokát koupil 1992 ještě modernější PC 386 coby výrobní nástroj a půjčil si na to. Mělo to tehdy neslýchaně obrovský disk 100 MB a místní odborníci kroutili hlavou, co budu s takovou spoustou místa dělat. Nicméně očima laika, teprve tyhle prvotní mašiny se daly opravdu k něčemu i používat. ZX Spectrum byl pro ajťáky a vlastně nikoho jiného.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od MarkyParky »

Argonantus:
Počítač != PC

Kolem mě měl na konci osmdesátek (= ještě za socíku) nějaké to Atari, Comodora nebo Spektrum (případně Didaktik) v podstatě každý. A to jsme byli děti, žádní ajťáci. Sice městské děti, ale pořád děti.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Argonantus »

Jerson píše: 14. 9. 2021, 15:12 Argo, řadu věcí si pamatuješ ... nedobře.
Hrači na počítači u nás začali existovat prakticky paralelně s hráči RPG.
Na RPGF panuje nesmírná potřeba se hádat o kravinách. Zejména místní oblíbený gaslighting, že někdo něco viděl jinak, než to viděl.
Když už se tomu chceš věnovat, čti alespoň pořádně. Tvrdím, že hráči na počítači museli existovat dřív, než RPG.
Nicméně obou bylo velmi málo, a to až tak, že člověk na ně mohl celé roky nenarazit a nevšimnout si jich.
V roce 1991 se dal koupit Didaktik Gama a dát na hraní dětem. Vím to, protože jsem chodil na základce ke kamarádovi, kterému ho rodiče koupili, a pařili jsme na něm dost dlouho. Grafika se v PC časopisech v té době skloňovala často, spolu a animací.
A to je důvod, proč opravuješ moji informaci, že v mém okolí vůbec nikdo takový nebyl?
Taky není pravda, že by bylo běžné upravovat si pravidla hry.

Četnost nemohu prokázat. Ale jak tak to tady poslouchám, upravoval si to kdekdo. Což opět nevylučuje, že vy třeba zrovna ne.
Jenže kromě tisícovek nudných variant Člověče zas tak moc her nebylo
Což jsem přesně napsal. Byly Monopoly čili Bussines, mně snad nejstarší známá deskovka (pokud nepočítáme šachy, člověče nezlob se a podobné věci), velmi raritně se vyskytovaly Diplomacy, byly ty Dostihy a sázky a nějaká Formule nebo co. A tím to asi pomalu hasne.
Bastlení / kutilství byla nadávka určená pro lidi, kteří nedokázali vytvářet věci správně z polotovarů - třeba různí modeláři.
Pravda, dimenzi, že to někdo dělal dobře a někdo špatně jsem vynechal. Nějak mi nepřipadala důležitá.
Houserules byla nepochopitelná kultura už tehdy, a taky se nikde jinde než v RPG okolo Dračáku nevyskytovala.

Ano, MS DOS neexistoval, takže nebylo třeba vytvářet takové programy jako Norton Commander, které dodělávaly běžné funkce operačního systému. Některé coby shareware. Počítač jsi prostě zapnul doma do zásuvky a všechno perfektně běželo jako hodinky, nemusel jsi nic shánět a instalovat. Přesně jako dnes. I takové auto Škoda, to bylo jak hodinky Omega - nikdy se nic neporouchalo a žádní domácí opraváři neexistovali, protože by neměli co dělat. Stejně tak šaty, ty si holky rozhodně doma nemusely šít podle nějakých časopisů. Mohly si je normálně koupit v Kotvě, ne?
Tak nějak jsi to myslel? Nepochopitelná a nikde se nevyskytující kultura domácího kutilství?
Asi jsem tehdy byl na jiné planetě.

Snažím se popsat rozdíl mezi kutily a montéry ve volném čase, z nadšení, což existuje samozřejmě i dnes, zrovna RPGF je jich z podstaty věci plné, a svět, kde je třeba, aby se prakticky každý stal kutilem, pokud chce předmět - někdy i docela důležitý - vůbec nějak provozovat.

A ano, už lituju, že jsem sem cokoli psal.
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od peca »

Aneb slovy klasika: "Jóóó to býly čásy..." :D

Každý asi počítač před revolucí vidět nemusel. Nevím o nikom v obou vsích, kde žili prarodiče. Rozhodně věřím, že počítače (tenkrát 8bity) se dostali spíše k malému množství šťastlivců s přístupem do Tuzexu či k západnímu zboží od známých.
U nás v Jičíně, přímo v mém okolí jsem znal už na základce (cca 1984 - 1986) několik jedinců, kteří měli legendární ZX Spectrum, nebo Atari 800 (XL) z Tuzexu, od známých ze západu, nebo někde vykšeftované. Později na střední, od 85. až do 89. to bylo dobře 10 lidí s různými počítači od ZX Spectra přes Comodore C64, Atari 800/XL, po Comodore Amiga či Atari ST ( to už byli 16 bity a kam se na to hrabali první IBM XT).

V kroužku ve Svazarmu byly PMD-85 (nevím přesně číslo). Ale to bylo o tom, že se jeden fakt musel snažit, aby se k tomu vůbec dostal. První programy jsem psal na psacím stroji u mamky v práci, učil se algoritmizasi a bloková schémata z ABC a později VTM. Tou dobou už tuším Tesla vyráběla Didaktik - napodobeninu ZX Spectra a v Amatérském rádiu vycházel na pokračování návod na výrobu klonu ZX Spectra - ale na to jsem neměl skill, si něco takového postavit. Byli jsme na jeden kus třeba 3 - 4 najednou. Já osobně jsem měl od 88. roku Sharpa MZ 800 z místní elektry, kde se zcela nepochopitelně objevila várka několika těchto skvostů a několika ZX Spectrum. To nijak nevyvrací tezi, že někde se k těmto věcem nemusel nikdo dostat ani na 100 honů.

Určitě bych netvrdil, že SW je nějaké bastlení či vylepšování počítače. Jako že NC vylepšoval funkci MS-DOS. To byl prostě nástroj na správu souborů a hotovo. Jako T-602 byl editor textů. To je jako říci, že kára je vylepšením auta. Jako jo, ale je to spíše volitelný doplněk přinášející nové užitečné funkce. Počítač bez SW to je jenom motor bez stroje, který něco dělal. To nejde říci, že je nedodělaný. Z hlediska dnešních okeních systému to tak může vypadat. Ale tenkrát taky v autě nebyo rádio, samonapínací pásy, ABS, airbagy, navigace...

Konec OT, to už není vzpomínání na dračák tenkrát.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 14. 9. 2021, 18:53
Jenže kromě tisícovek nudných variant Člověče zas tak moc her nebylo
Což jsem přesně napsal. Byly Monopoly čili Bussines, mně snad nejstarší známá deskovka (pokud nepočítáme šachy, člověče nezlob se a podobné věci), velmi raritně se vyskytovaly Diplomacy, byly ty Dostihy a sázky a nějaká Formule nebo co. A tím to asi pomalu hasne.
My jsme jednou někde náhodou koupili hru Kamionem po Evropě (podle mne nejlepší deskovka z druhé poloviny 80. let, netuším, kdo byl autor) a ještě se občas dala sehnat Ostrov pokladů (my jsme to štěstí neměli, jednou jsem to u někoho viděl v 80. letech, doma máme retro vydání z doby po roce 2000). Ale ve srovnání s dneškem (i vyspělým světem) to skutečně byla slabota (i když to bylo pořád lepší, než situace v Sovětském svazu do perestrojky, ale po roce 1987 už ČSSR začínalo vedle toho, co se dělo v SSSR v Moskvě a Leningradě v tomto směru působit jako muzeum socializmu 70. let).
Argonantus píše: 14. 9. 2021, 18:53 A ano, už lituju, že jsem sem cokoli psal.
Nelituj, naopak, já jsem si to rád přečetl, nehádám se o tom, jaká byla celkové situace (taky si myslím, že expozice počítačům byla spíše záležitost menšiny z velkých měst a mraky lidí z vesnic a malých měst se k tomu dostala obdobně sporadicky jako ty) - za mne to jen potvrzuje moji myšlenku, že vnímat nástup RPG po roce 1990 jako jednotnou kulturu či jako jednotný fenomén není asi správné, neboť ta situace byla nejen díky technologiím, ale i zátěži z doby před rokem 1990 natolik fragmentovaná, že muselo trvat pár let, než se to jako sub-kultura ustálilo. :D
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Markus »

zmínka vedle mi vnukla myšlenku...

Víte někdo, kde se vzal kudůk? Co je vzorem? (A co to sakra je?)
Tronar
Příspěvky: 224
Registrován: 15. 12. 2014, 04:05

Re: Vzpomínky na Dračák

Příspěvek od Tronar »

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů