Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět

Jak to vypadá s DrD

Dračí doupě je v pohodě
4
12%
Dračí doupě mele z posledního
29
88%
 
Celkem hlasů: 33

Jahodník
Příspěvky: 19
Registrován: 9. 7. 2009, 07:48
Bydliště: V mém vlastním království

Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Jahodník »

Jeví se mi to tak. Posuďte sami:

Už několik let jsem neviděl v trafice ani v knihkupectví žádný časopis nebo novou knihu k DrD. Pokud něco vůbec vychází papírově, nedostane se to do běžné prodejní sítě. Černý Rytíř nabízí zásilkově akorát Asterion a Severní Tarii, což jsou jen přeleštěné staré flatuláty.

Altar oficiálně žádný rozvoj starého DrD neplánuje. Původní autoři DrD až na vyjímky opustili Altar a nelze s nimi dál počítat. Nemluvě o tom, že měli vesměs o RPG zkreslené představy a někteří se projevovali v poradnách jako - slušně řečeno - zpupní ignoranti (Vorlová, Řeháček), čímž problémů s vývojem a interpretací pravidel spíš ještě přidělávali.

DraciDoupe.cz už několik let nemá téměř nic nového, naposledy tam někdo dal dobrodružství v roce 2011. Vypadá to, že buď jsou neaktivní admini, nebo se vypařila aktivní komunita.

Drd.cz nemá nový obsah snad 10 let, jediný trochu aktivní admin-zakladatel tam chodí nepravidelně, ani ne jednou týdně.

Na herních DrD online serverech (Aragorn, Abarin, Andor a jiné) se rozmáhá všelijaký /ne-DrD/ plevel (ORP), jak moc prosperuje klasické DrD v online hraní nedovedu posoudit. Nicméně nerozehraná dobrodružství bez hráčů jsou běžně k vidění.

Ze známých lidí rpgfóra hraje DrD aktivně snad jen Vallun, ovšem s hromadou houserules, a navíc taky koumá, jak DrD překopat.

Vukogvazdská družina ukončila aktivní hrací činnost před 12 lety a už pouze sepisuje "letopisy".

Připadá mi, že kdysi aktivní komunita kolem DrD dost prořídla. Část dračákistů přešla na jiné systémy, jiní nehrají nic, ti co zůstali, se tím nechlubí.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od PardGalen »

DrD by se mělo zasypat vápnem v šest stop hluboké díře a nechat bejt.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Haha, zrovna Kabáty, a přesně album s tímhle songem, jsem jako malej dycky poslouchal při tom, když jsem si pročítal Dračák. $D

https://youtu.be/XLAF4R8nccg?t=135


On-Topic: Dračí Doupě žije v podobě Dvojek.
Aktivní komunita kolem DrDO prořídla, což je jasné, když je ta hra nějakou dekádu už nepodporovaná. Pak se není čemu divit, že lidi přecházejí na jiné hry. A číst Pluska se dneska nikomu moc nechce.
York dělá na své verzi starého Dračáku a vzhledem k tomu, že už napsal celou Dakaru, DrD 1.9, např., je velmi pravděpodobné, že dotáhne do konce i tohle.
Quentin udělal nástřel jednoduchého nového DrD, který vycházel z 1.6 klasiky.
Vallun dělá Dračák verzi "pro jeho družinku."
Marky udělal DrD World.
Já mám asi 105 verzí v různých stádiích rozpracovanosti a rozkladu. Ale když teď nad něčím přemýšlím, tak mi přijde, že bych akorát bral vítr z plachet a byl bych konkurencí Yorkovi, což nechci dělat. (Na druhou stranu mu tam chybí Inteligence and Charisma... $lol$)

Natvrdo, kdyby Bouchi řekl, že chce nové staré DrD, oslovil někoho tady z fóra a daly by se síly dohromady, tak je nový Dračák za pár měsíců hotov, no problem. Jsme tady nad tím strávili tolik času, prodebatováno je to skrz naskrz a lidi tady z fóra jsou neskutečně schopní.
York by měl možná problém zapojit se do verze, kterou nechce sám hrát, jak již několikrát řekl, asi by mu nejvíc vyhovovalo udělat si tu vlastní verzi a přesvědčit Bouchiho, že je to super přístup, což do určité míry je, i když se to od klasiky odklání, ale jeho argumenty dávají smysl.
Já se nadchnu pro cokoliv. Neměl bych problém udělat spolupráci s Quentinem, vycházet z té jeho verze třeba, za komentářů např. Markyho, který umí velmi strukturovaně rozebírat mechaniky a má za sebou i výsledky přímo pro Altar, plus by určitě přispěli všichni obvyklí podezřelí. $D
Ale jak říkám, York na tom maká fakt hafo, tak bych mu taky přál nějaký hmatatelný vydaný výsledek třeba u toho Bouchiho (i když by klidně mohl svůj Old-school vydat jako ne-DrD hru u Skavena, např., co já vím), čili zatím nic dělat neplánuji. Jak to má Quentin, nevím.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od ShadoWWW »

A teď si vem, že na Dračí hlídce dělá 19 autorů.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Budiž jim přáno, pokud to dají dohromady.
Quentin i York sami udělali hratelnou verzi hry (York už několikrát). Ale samozřejmě rozsah asi nebude stejný, DH vypadá víc middle-schoolově s mnohem větším počtem všeho. Quentin a York to vzali hodně old-schoolově, totiž víc minimalisticky.

Co říkám je, kdyby Bouchi chtěl, má do měsíce novej Dračák jako fík, už jen testovat. $D
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Jerson »

Jahodník píše: 6. 12. 2018, 15:33 Připadá mi, že kdysi aktivní komunita kolem DrD dost prořídla. Část dračákistů přešla na jiné systémy, jiní nehrají nic, ti co zůstali, se tím nechlubí.
Když jsem se zajímal o vedení kroužků RPG v Domě dětí, řekla mi vedoucí a ještě další PJ, že ještě loni měli 8 kroužků DrD, v každém pět až šest dětí. Letos mají jen tři plus jeden můj, který není DrD. Nicméně loni a možná i předloni nabízeli i další hry jako Fate, Střepy snů a další hry a nepřihlásil se na ně nikdo. Všichni mladí kluci (a pár holek) hrajou Dračák 1.6 a většinou ani nic jiného neznají. Rodiče některých z nich jsou také hráči - ale neznají zkratku RPG, znají jen Dračák. Dlouholetí hráči, které potkávám, po půl hodině vysvětlování na téma "Co je to RPG" mi říkají "Aha, takže něco jako Dračák?"
Skříně v různých klubech mají na půjčení pravidla DrD 1.6. O pluskách nikdo nemluví, Dvojky jsou pro většinu hráčů buď neznámé, nebo sprosté slovo, i když někteří PJjové z nich vybrali pár nápadů do DrD. Takže i když se DrD už šestnáct let nevydává, mám dojem, že je o pořád nejhranější RPG u nás a že vyrůstá nová generace hráčů, která hraje přesně podle pravidel z příruček. Mrtvá - to rozhodně ne. Pochodující zombie král přeměňující další a další hráče na vytloukače jeskyní a vykradače hrobek mi přijde jako přesnější popis.
eerieBaatezu píše: 6. 12. 2018, 19:11 On-Topic: Dračí Doupě žije v podobě Dvojek.
Mimo toto fórum jsem nepotkal nikoho, kdo by podle nich hrál, většina o žádných dvojkách ani neví, nebo mezi tím nečiní velký rozdíl a považuje to za jedny pravidla, přičemž ta starší jsou lepší (dle jejich slov).
eerieBaatezu píše: 6. 12. 2018, 21:01 Quentin i York sami udělali hratelnou verzi hry (York už několikrát).
Bohužel "hratelná" není to samé jako "přijatelná pro veřejnost". Stačí relativně málo znalostí, aby se dala udělat fungující hra, ale noví hráči ji hrát nebudou, pokud jde o design starý třicet let, a staří ji hrát nebudou, protože to není "jejich" DrD. Pro nový Dračák je opticky strašně široký prostor, ale fakticky je rozkouskovaný na tisíce malých buněk, z nich každá chce něco jiného, takže nová verze se do všech nevejde, ať bude jakákoliv. Vždycky zaplní jen jednu malou buňku a možná pár sousedních.

Zřejmě nejlépe by se prodávalo DrD1.7, i když z mého pohledu by to byl další krk do hluboké bažiny způsobu hraní, se kterým mám dlouhodobě ve svých hrách potíže.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od ShadoWWW »

Je klasické Dračí doupě mrtvá hra? Záleží, z jakého úhlu pohledu se na to podíváme.
  • Z hlediska vydavatele ano. Altar ho už nevydává a ani nemá zájem ho vydávat.
  • Z hlediska online komunit už je taky mrtvé. Z anket na aktuální hraní tady i na Kostce je vidět, že ho nahradilo DnD 5E.
  • V ryze offline komunitách DrD 1.6 stále převažuje a je to pochopitelné. Fantasy RPG je mainstream a DrD bylo upravené BECMI, což až do příchodu páté edice bylo nejpopulárnější začátečnické DnDčko. Střepy snů ani Fatem se těmto hráčům nezavděčíte, protože ani jedna z těch her není specificky určená pro fantasy a hrát v něm fantasy vyžaduje úpravy nebo spoustu zkušeností s RPG. Mnohem pohodlnější je šáhnout po DrD, které stačí "vzít a použít". DrD II je pro většinu nových hráčů nesrozumitelné.
Aby DrD 1.6 odešlo z offline komunit, muselo by ho nahradit nějaké jiné fantasy RPG. Zatím nejlépe nakročeno má asi Dračí hlídka. Jestli a kdy ale nějaká hra nahradí DrD si budeme muset ještě počkat. Podle mě se to jednou stane, ale až tak za jednu dvě generace.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Jerson »

Fantasy RPG jako úvod je mainstream jen proto, že existuje DrD jako úvodní (a mnohdy jediné) RPG. Tím efektivně odrazuje lidi, kteří by chtěli hrát RPG, ale nemusí fantasy - nebo mají fantasy rádi, ale nelíbí se jim jeho podoba v DrD - a kruh se uzavírá. Tím že je za vstupní RPG považován systém určený jen pro fantasy ve formě (jakoby_tolkienovské_prolézání_ podzemí) se už na začátku vyřadí zhruba polovina potenciálních hráčů, možná i víc.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Paul »

Pochodující zombie král přeměňující další a další hráče na vytloukače jeskyní a vykradače hrobek mi přijde jako přesnější popis.
No jó. Když už jsme se z toho stádia hraní, které je prohnilé a veskrze špatné a není na něm vůbec nic, co by se pravému RPG jen trošku blížilo, dostali, poplácáme se po rameni a začneme kopat do těch chudáků, co tak ještě hrají a těch zaslepených fanboyů, kteří jsou jen mrzkými červy.

Toť vše k přátelskosti RPG F.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Jerson »

Už několik let tu čtu, že na dungeoncrawlu není nic špatného, že to tak hráči (nejen) DrD chtějí hrát. Slovo "zombie" jsem pak použil proto, že název tématu DrD pohřbívá, ale ono žije i přesto, že ho pohřbil i vydavatel, a slovo "král" je myslím vypovídající samo za sebe. To že mi herní návyky z něj způsobují potíže v mé kampani je fakt, i to, že kvůli rozšíření a oblibě DrD jsem se k Omeze málem nevrátil. O všeobecné špatnosti jsem nenapsal ani čárku, to sis tam už přimyslel. A těžko můžu mluvit o zaslepenosti jeho hráčů, když nám v nové skupině pět z nich, kteří chtěli hrát "něco jiného".
Takže můžeš být v klidu :-)
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Paul »

Takže můžeš být v klidu :-)
Tož to sorry.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od ShadoWWW »

Fantasy RPG jako úvod je mainstream jen proto, že existuje DrD jako úvodní (a mnohdy jediné) RPG.
Ne. I ve světě je mainstreamem fantasy a tam je konkurence vysoká a ohromné množství ne-fantasy her. Fantasy převálcovalo i historické bitvy ve figurkových war games.

Fantasy ale poslední dobou boduje i v seriálech. Game of Thrones a Stranger Things jsou nejsledovanější seriály posledních let.

To už ale s DrD až tak nesouvisí.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše: 7. 12. 2018, 07:37Bohužel "hratelná" není to samé jako "přijatelná pro veřejnost". Stačí relativně málo znalostí, aby se dala udělat fungující hra, ale noví hráči ji hrát nebudou, pokud jde o design starý třicet let, a staří ji hrát nebudou, protože to není "jejich" DrD. Pro nový Dračák je opticky strašně široký prostor, ale fakticky je rozkouskovaný na tisíce malých buněk, z nich každá chce něco jiného, takže nová verze se do všech nevejde, ať bude jakákoliv. Vždycky zaplní jen jednu malou buňku a možná pár sousedních.
Hele to samé mohl kdokoliv říct o DnD a stejně vyšla 5e, která dost věcí z hlediska "lidí s tím jejich DnD" udělala poměrně jinak a stejně koukni na výsledky, hrají to kvanta tun lidí, kteří dřív hráli všemožné jiné a dost různé edice DnD.
Jerson píše: 7. 12. 2018, 07:37Zřejmě nejlépe by se prodávalo DrD1.7, i když z mého pohledu by to byl další krk do hluboké bažiny způsobu hraní, se kterým mám dlouhodobě ve svých hrách potíže.
Hele je to dobrodružná hry o mlácení potvor (protože prostě akce je zábava) a práskání bleskama, je to tak holt no. (To, že se dá přesunout akcent z číslíčkování a podobných věcí je fakt.)


Jinak IMO fantasy obecně spíš mnohem víc funguje, než odrazuje. Čarování, draci a všechny ty věci kolem lidi baví. Je to srozumitelné, dobrodružné, romantické prostředí. Fantasy jsou prostě jak pohádky, co známe už od dětství, lidem to nepřijde cizí. A máte v tom všechny ty věci, co znáte z filmů a tak.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od Jerson »

Nemám nic proti tomu, že akce je pro řadu lidí zábavná, ale házení kostkou, hlášení čísel a čekání na smrt nepřátel pro mě není "akce" natož "zábavná akce", stejně jako pro mnoho dalších lidí.
A z mého pozorování vyhovuje fantasy asi třetině az polovině hráčů RPG (se všemi výběrovými zkresleními, které to přináší), a to je řeč o všech druzích fantasy včetně Harryho Pottera, Hry o trůny, Teen Wolf a hromady dalších seriálů, které v DrD nelze hrát bez zásadních úprav pravidel. I z hráčů, kteří mají fantasy rádi, vybírá DrD poměrně malou část těch, kteří své fantasie dokážou nacpat do sedmi možných řas a pěti povolání. Nemluvě o DrD magii, která je pro řadu fantasáků a potenciálních hráčů silně WTF.

Jinak dnešní děti a mladiství ve značné míře sledují japonské seriály, takže vyrůstají na úplně jiných "pohádkách".

I když proti tvým argumentům až tak moc výhrad nemám, tak mi ve vztahu k DrD přijdou nepoužitelné.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Je klasické Dračí doupě mrtvá hra?

Příspěvek od ShadoWWW »

No fantasy je mainstream i v USA, Polsku, Německu i ve zbytku světa a tam fakt DrD neznají. :-)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů