Rady pro Pány Jeskyně

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Odpovědět
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Rady pre zacinajuceho PJ

Příspěvek od Patrajz1. »

Rad bi som od vas vital radi pre mna ako zacinajuceho PJ . Akim chibam sa mam vihnut ako mam spravit dobrodrustvo a tak podobne vopred kazdemu dakujem :D
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Dobře si rozmysli, jestli vše, co připravuješ, máš šanci nějak ve hře smysluplně využít. Nedávej si s ničím zbytečnou práci.
Budeš-li tvořit svět, udělej ho jenom kousek (třeba velikosti Roháčů).
Při vymýšlení dobrodružství nespoléhej na to, že hráči udělají to či ono. Nekalkuluj s tím ve svém příběhu. Příběh by neměl čekat na postavy, ale jet stále kupředu a stáhnout je s sebou.

Přijeď na jarní Slezinu.
Uživatelský avatar
Thror
Příspěvky: 239
Registrován: 19. 8. 2007, 22:24
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thror »

Hm. Predtým než začneš hrať, porozprávaj sa s postavami, ako si predstavujú svet, v ktorom by chceli hrať...ako veľmi chcú, aby bol magický... či sa im veľmi páčil svet z nejakej knižky čo čítali... v akom podnebí by chceli hrať (raz som hral s postavami, ktoré všetky pochádzali z jednej púštnej osady..)... dopredu si nachystaj nejaké informácie o svete v ktorom chceš aby tvoje postavy hrali... ak si začiatočník PJ, je dobré, keď začneš na nejakom pred-pripravenom svete, ak si sebou niesi úplne istý...

Uvedom si, že postavy na 1. úrovni sú v podstate ešte len veľmi mladí (malo by to byť nejak 17-20, aspoň u mňa to je tak obvyklé) ľudia, a tomu by mali odpovedať aj úlohy, aké dostanú. Čiže určite nebudú postavy na 1. úrovni zachraňovať princeznú z hradu upírskeho baróna, a tak ďalej... jednoduché questíky typu "prines niečo" s nejakou zvláštnosťou po ceste, alebo s nejakým dejovým zvratom...

Súboje... zo začiatku hry by som radil súbojov pomenej, a skôr sa zamerať na dobrodružstvá s rozhovormi, cestovaním... aj keď zas závisí od skupinky, ak uvidíš že pri ceste lesom ti družina zíva a zaspáva, tak im tam kľudne hoď nejaké to zviera... skús sa vyhnúť tomu, aby postavy brali zranenia ako len taký úbytok životov, ktorý sa časom nejak vytratí... napríklad rana spôsobená uhryznutím vlka sa dosť pravdepodobne zapáli, ak sa o ňu nikto nestará.. príšery vyberaj podľa toho, aké silné sú postavy, a ako veľmi magický je svet v ktorom hrajú... v menej magickom svete budú postavy bojovať skôr proti ľuďom, alebo zvieratám, a vo viac magickom napríklad proti hordám nemŕtvych... bojové dobrodružstvá typu "v jaskyni je poklad, ale medzi vchodom do jaskyne a pokladom je 100 nemŕtvych" sú síce občas fajn (hlavne ako také mierne odľahčenie po nejakom dlhom detektívnom dobrodružstve), ale netreba to s nimi preháňať...

Huh, toť zatiaľ vše čo ma napadlo...ah, ešte dve:
1.)neimprovizuj. Vždy maj veci na hru dopredu nachystané, napísané, nakreslené... u začínajúcich PJ nemusí byť schopnosť improvizácie zrovna nič moc..
2.) Čítaj, čítaj, čítaj knižky, hraj RPG, pozeraj filmy, čerpaj inšpirácie...a nauč sa gramatiku :P
Naposledy upravil(a) Thror dne 1. 10. 2007, 21:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Ve všem s Throrem víceméně souhlasím, jen v jednom s ním budu trochu polemizovat.
jednoduché questíky typu "prines niečo" s nejakou zvláštnosťou po ceste, alebo s nejakým dejovým zvratom...
Jsou questíky nutné? Neznám moc knih/příběhů, kde by hlavní hrdina řešil nějaké questíky. Z hlavy mě napadá Herakles a jeho 12 úkolů...
Ale jo, klidně tam ty questíky dej. Mělo by to však být něco na zpestření. Dobrodružství by nemělo vypadat: quest - hospoda - quest - hospoda -
Spíš tam zkus hodit nějaký konflikt, který ovlivní postavy ať chtějí nebo ne. Něco, co se nedá odmítnout nebo přijmout jako quest od stařečka v hospodě. Většina hrdinských knih se odehrává v nějakých pohnutých dobách. Dobrodružství přichází samo od sebe. Tomuhle pomůžeš nejen nějakou vnější silou (válka, nemoc, objev nové rasy, vesnické intriky), ale také vnitřní motivací postav, kterou si s hráči předem domluvíš. Postava z vlastní vůle jde po něčem, co ji vrhá z dobrodružství do dobrodružství. Pokud jsem zachytil správně, že hrajete 1+2, tím líp pro vás. Budete tohle dobře zvládat.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Patrajz, otázka: aký systém budeš používať? Dosť veľa rád závisí aj od neho...
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Příspěvek od Jiron »

Nech hráče hrát. Dávej přesné popisy a snaž se co nejvíce omezit tabletalk během hry. Buduj atmosféru a nenech ji spadnout. Intonuj podle toho co popisuješ.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Thror
Příspěvky: 239
Registrován: 19. 8. 2007, 22:24
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thror »

ilgir píše:Jsou questíky nutné? Neznám moc knih/příběhů, kde by hlavní hrdina řešil nějaké questíky. Z hlavy mě napadá Herakles a jeho 12 úkolů...
Hmm, aj keď možno došlo k miernej misinterpretácii slova "quest"...ja používam slovo quest ako náhradu za "dobrodružstvo"...je to kratšie :B Potom vo svojom zošite mám rozlíšený súčasný main-quest (veľké hlavné dobrodružstvo), a sidequesty...pričom sidequesty nemusia byť vôbec len nejaká trápna mikro-úloha na pár minút... A ešte k tomu čo píšeš.. neviem, neodporúčal by som nováčikovi aby hral s postavami vo svete sužovanom vojnou... nemusí byť predsa každý hrdina len človek, ktorý je obeťou nejakej udalosti, vzoprie sa, a začne si vydobíjať slávu.. taktiež, niektorým postavám vyhovuje spôsob získania úlohy od nejakej CP... len je nutné vyhnúť sa nejakému trápne priehľadnému konceptu, ktorý je silný asi ako domček z karát (prečo je ten dedko s mapou pokladu práve v tomto meste? prečo je v hospode? prečo dôveruje len takým cudzincom, ktorí vyzerajú ako nejakí sedliacki pobudovia?)..
Podľa mňa drobné úlohy ktoré je možné robiť len tak "po ceste" môžu dobre poslúžiť napr. na spoznanie krajiny, na spoznanie pár ľudí, na spoznanie nejakého významného CP, na zarobenie si pár mincí k dobru...

Jo a Joe: Súdiac podľa toho, že tento topic je v sekcii "DrD a DrD+" a že v jeho názve je slovo "pán jaskyne", čo je výraz pokiaľ viem exkluzívny pre tieto dva systémy, tak by som povedal, že patrajz bude hrať DrD/+ :P
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Argh...
Asi by som mal konečne po toľkých rokoch začať čítať nadradené sekcie 8)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Klaghler O´Pilley
Příspěvky: 36
Registrován: 18. 9. 2006, 22:40
Bydliště: Masarykova 29, Olomouc - trvalé, ale moc se tam nezdržuju

Příspěvek od Klaghler O´Pilley »

Já osobně pro přípravu dobrodružství považuju za velice důležité, ne-li zásadní, připravit CP. Skoro každé dobrodružství je nějaký konflikt dvou (nebo více) stran, do nějž mohou postavy více či méně zasáhnout. Důležité je si uvědomit, že to celé se odehraje klidně i bez účasti postav, jen to může jinak dopadnout. Takže já osobně si vždycky do detailu připravím všechny důležité CP. Je třeba vědět odpověď na spoustu otázek: Kdo to je? Co chce? Proč to chce? Potřebuje k tomu pomoc? Jak ji získá - nátlakem nebo odměnou? Proč tu pomoc potřebuje? Kolik toho ví? Kolik toho řekne postavám? Za jakých okolností (v ohrožení, za peníze, za protislužbu...)?... atd. Podle povahy dobrodružství určitě přijdeš na spoustu dalších.

Já osobně si ještě sepíšu příběh tak, jak by se odehrál bez postav a načrtnu si to graficky do dnů (hodin, týdnů, měsíců). Pokud si tyto přípravy uděláš opravdu poctivě, není problém v tomto prostoru improvizovat podle toho, co dělají postavy. Někdy stačí lehká improvizace, někdy je třeba to celé překopat, aby hra měla trochu spád a hráče bavila.

Co se týče přípravy světa, mně se osvědčilo začít od 1 vesnice (města) a blízkého okolí připravených celkem podrobně (včetně náčrtu postav - starosta, kovář, statkář a jeho dcera, projíždějící kupec ap...), postupně pak přidávat to, co se hodí. Ale je pravda, že někteří PJ začínají od modelu kosmu a funguje jim to. Já jsem to taky zkusil, ale jsem dost lajdák, takže jsem pak nemohl najít, co už jsem měl hotové :-).
Jediný rozdíl mezi mnou a bláznem je, že já nejsem blázen.
Salvador Dalí
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson »

Klaghler O´Pilley píše:Je třeba vědět odpověď na spoustu otázek: Kdo to je? Co chce? Proč to chce? Potřebuje k tomu pomoc? Jak ji získá - nátlakem nebo odměnou? Proč tu pomoc potřebuje? Kolik toho ví? Kolik toho řekne postavám? Za jakých okolností (v ohrožení, za peníze, za protislužbu...)?... atd.

...

Já osobně si ještě sepíšu příběh tak, jak by se odehrál bez postav a načrtnu si to graficky do dnů (hodin, týdnů, měsíců). Pokud si tyto přípravy uděláš opravdu poctivě, není problém v tomto prostoru improvizovat podle toho, co dělají postavy. Někdy stačí lehká improvizace, někdy je třeba to celé překopat, aby hra měla trochu spád a hráče bavila.
Není to hromada zbytečné práce navíc? Zvláščtě připravit si příběh dopředu na několik měsdíců, rozpracovat jednotlivé události v řádu hodin, a pak ti do něj postavy zasáhnou už na začátku a změna by se měla projevit ...

Stejně tak chování CPček - o peníze se dá říct ledasjak a stejně tak může být velmi podezřelá pomoc jen za dobré slovo.
Uživatelský avatar
Thror
Příspěvky: 239
Registrován: 19. 8. 2007, 22:24
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Thror »

Klaghler O´Pilley píše:...
Podľa mňa dosť dobré rady, ale niesom si istý, či je to to pravé pre úplného nováčika.. chápeš, niekto komu sa dostane do ruky príručka pravidiel, a má kamošov čo by chceli hrať, teraz nebude 4 týždne pripravovať dobrodružstvo plné prepracovaných, a logických charakterov... skôr by som to bral ako dobrý hint pre pokročilých..

A mimochodom, ten citát v tvojej signatúre je dokonalý :B
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

Thror:Knihi Citam rpg hram a gramatiku si zlepsim :)
Joe: A Ake su napriklat herne systemi??? :P

Ak som dobre pochopil tak bi som s nimi mal zacat neakej malej oblasti ,nie moc z vela bojou vic diskutovat ,davat im tam mensie ulohi v prebehu jednen velkej ulohy a dobre im sprijemnit hru :D
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

Jo, tak nejako.

A keďže toto sedí v DrD/DrD+, tak už viem aj JA, aký systém používaš ;)

Len tie hrúbky... tie HRÚBKY!!!!
Dáme ti diktát $D
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Patrajz1.
Příspěvky: 66
Registrován: 22. 9. 2007, 18:03
Bydliště: Turzovka
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Patrajz1. »

Aha, tak mi budeme hrať DrD

A kvôli vám si budem davať pozor na pravopis a pokusím sa ho aj zlepšíť
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Příspěvek od Joe »

mi je s tvrdým y, ako my všetci.. nie ako mne, mi... ;)

-----

nebrať nejako seriously, som tu už nejaký čas za fórového šaška $P
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů