(Hypotetické) Dračí doupě 3 - diskuze

Oficiální diskuze věnované Dračímu doupěti, nejstarší české hře na hrdiny.

Moderátor: Bouchi

Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

(Hypotetické) Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od ShadoWWW »

Do nového roku s novou diskuzí. :-) Jaká by podle vás měla být další verze Dračího doupěte? Co by si měla vzít z předchozích verzí (1, 2, Plus) nebo čeho by se měla vyvarovat a co by měla přinést nového?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Pepa
Příspěvky: 3233
Registrován: 25. 5. 2013, 15:00

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od Pepa »

Proč na to zakládat nové téma? Copak jsi minul diskuze Remakerů?
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od Cor »

Podle mě by už žádná nová verze být nikdy neměla. Dračí doupě už zahnívá a přestože se může zdát, že se jetě hýbe, zřejmě za to můžou červi. Nenechte se zmást. A uchýlit se k nekromancii by bylo zostuzení jeho památky. Nechme ho odpočívat v pokoji, jeho čas už minul.
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od PetrH »

podle meho by byl dustojny nastupce vas projekt JaD, respektive dnd5
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

Dračí doupě 3 - diskuze
Jako vážně, jo? Jako fakticky úplně vážně?

Tady máme 183 stran diskuze o tom, jak to má vypadat, kde jsme se vlastně nikam nedostali. To samozřejmě nepočítám desítky stran o DrD 1.7, všech možných předělávkách, apod.

Můžeš mi vysvětlit, proč tohle téma vůbec zakládáš? Sám děláš na JaD, překladech věcí DnD 5e, ale neustále (už kolik let, když se podívám, jaké diskuze jsi založil nebo do nich přispíval) máš pocit, že se musí řešit nový Dračák?
• Co tě na DrD tak fascinuje, že o tom chceš pořád debatovat?
• Proč si vůbec myslíš, že by tu nějaké nové DrD mělo být, když děláš na DnD 5e? V čem ti DnD 5e nedostačuje, že chceš řešit nový Dračák?


:arrow? Za mě asi takhle... Dokud se k tomu explicitně nevyjádří Bouchi, tak jsou snahy marné, protože to chce prostě s ním probrat, zda a jak to má cenu, jakým směrem to vést, atd.
Já mám materiály pro ten remake, které by z DrD udělaly jednoduchou a přitom komplexní hru (jsem poučenej vším tím DrD a DnD a Fate a podobně, takže prostě vydestilovat esenci toho nejlepšího a udělat to co nejvíc jednoduché, tak bych to viděl), mám super jednoduchou, ale přitom na vyhodnocování zajímavou 2k6 mechaniku, mám systém dovedností, vlastností, ras, povolání, co je fakt jednoduchej a přitom si uděláte jakou postavu chcete, žádnej zbytečnej crunch, mám super systém magie, ten už jsem sem házel, ale dokud nebude slovo od Bouchiho, tak to dohromady dávat nebudu.

A IMO nemá smysl dělat DrD Plus 2, protože ten systém je děsně složitej, chce to vzít všechny nápady z DrDo, DrD+, i DrD II a dát to dohromady, prostě starej fluff s novými mechanikami.
Cor píše:Podle mě by už žádná nová verze být nikdy neměla. Dračí doupě už zahnívá a přestože se může zdát, že se jetě hýbe, zřejmě za to můžou červi. Nenechte se zmást. A uchýlit se k nekromancii by bylo zostuzení jeho památky. Nechme ho odpočívat v pokoji, jeho čas už minul.
Tohle je taky možnost. Dokud neuvidím, že to má cenu, že Bouchi má zájem, že ví, jak to postavit do nastalé situace, kdy vyjdou JaD, apod, tak to nemá cenu oživovat.
Obrázek
Uživatelský avatar
PetrH
Příspěvky: 4725
Registrován: 28. 1. 2008, 17:20
Bydliště: Kralupy nad Vltavou

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od PetrH »

ja bych drd3 prostě nebral jako něco pro altar. klidně to může mít pracovní název drd3, ale podle mého Shadowww zkoumá rekace pro právě zavedení očekávaného cítění a ladění mutace dnd
edit: neřešit mechaniky, ty dává core system v licenci, ale právě povolání, kouzla styl uvažování, ikonické bestie a pod... zda se má kouzlo jmenovat magická střela či modrý blesk/atrag barak je pro dost lidí zajímvavé. Aspon ja bych to tak bral a řešil. udělat kontinuitní most mezi starým drd a novým d(r/n)d
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

PetrH píše:ja bych drd3 prostě nebral jako něco pro altar. klidně to může mít pracovní název drd3, ale podle mého Shadowww zkoumá rekace pro právě zavedení očekávaného cítění a ladění mutace dnd
edit: neřešit mechaniky, ty dává core system v licenci, ale právě povolání, kouzla styl uvažování, ikonické bestie a pod... zda se má kouzlo jmenovat magická střela či modrý blesk/atrag barak je pro dost lidí zajímvavé. Aspon ja bych to tak bral a řešil. udělat kontinuitní most mezi starým drd a novým d(r/n)d
Jakože chce vybrakovat všechno, co se lidem líbí na DrD, do DnD 5e? Magické formule při kouzlení a tak? No to bych mu nedaroval. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ale tak jako DrD stejně chcípne, tak aspoň třeba něco zajímavýho, co přineslo, bude žít v JaD nebo tak, no...
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od York »

Taky moc nechápu otázku. Od chvíle, kdy Skaven ohlásil plán na vydání JaD, je v tomhle ohledu celkem jasno - bude to vypadat tak, jak to Skaven udělá.

Nejpodstatnější ohledně jakéhokoliv nástupce DrD coby našeho nejhranějšího RPGčka podle mě je, aby se toho ujal někdo, kdo to vezme jako dlouholetej, prakticky celoživotní závazek. Hráči si zvyknou na ledacos (dokonce do té míry, že to pak jsou schopni do krve obhajovat). Hry umírají na tom, že se jim autoři a nakladatelé přestanou věnovat, přestanou je dál rozvíjet. To platí bez výjimky pro DrD, pluska i dvojku (u té se sice našel nový autorský tým, ale všimněte si, že z původního tam není vůbec nikdo, a že pořád není zveřejněn termín vydání revize, přestože už autoři prozradili, že je z obsahového hlediska hotová).
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od OnGe »

Je to rebel!
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já třeba osobně nemám problém s tím, se tomu dlouhodobě věnovat, stejně to dělám tak jako tak, protože mě to baví.

Jenže je tu spousta dost závažných otázek, které je třeba zodpovědět před tím, než se tím má cenu nějak vážně zabývat.
A to jsou otázky hlavně na Bouchi, případně Skavena, nikoliv na kohokoliv z nás.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od ShadoWWW »

Pepa píše:Proč na to zakládat nové téma? Copak jsi minul diskuze Remakerů?
Máš pravdu, měl jsem ho založit na silvestra, ale co už... :-)= Vždy, když vyjde nová edice DnD Xe, objeví se na fórech téma DnD X+1e, zprvu spíš jako vtip, ale později jako docela regulérní téma.

Co se týče Remakerů, tak to měly být spíš pokusy, jak vzkřísit či předělat DrD 1. DrD 3 bych viděl spíš jako diskuzi na téma další verze DrD jako takového, tedy ne jako předělávku Jedničky, ale jako nástupce Jedničky, Dvojky i Plusek.

Že tu bude JaD, to je fakt. A že Bouchi mlčí jako hrob, je taky fakt. Ale to přece nebrání tomu, abychom se nemohli bavit o Trojce. :)

Mě třeba přijde zajímavé, jak se v DrD vyvíjely trendy:
1) DrD bylo bez bohů, kneží a paladinů, zato magie tam fungovala jako klasická forma energie, dost podobně jako například elektřina. To mi dodnes přijde jako velmi zajímavý koncept.
2) Na konci devadesátek přišla poptávka po realističtějším systému, což vyprodukovalo Plusko.
3) Reakcí na Plusko byla poptávka po mechanicky jednodušším systému. A vznikla z toho Dvojka.
4) Dvojka vyprodukovala poptávku po...? A to bych se rád dozvěděl třeba v této diskuzi.

Ale berte to s nadhledem. 8)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od York »

Nebyl bych si tak jistý s tou poptávkou. Hráči téměř určitě nepsali do Altařích diskusí něco ve stylu "chceme systém s logaritmickými tabulkami", natož "chceme systém, které postaví celé staré DrD na hlavu a vůbec nám nebude fungovat".

Spíš to bylo tak, že se našel někdo, kdo chtěl takovou hru zkusit udělat a procpal si to u Bouchiho.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od eerieBaatezu »

ShadoWWW píše:DrD 3 bych viděl spíš jako diskuzi na téma další verze DrD jako takového, tedy ne jako předělávku Jedničky, ale jako nástupce Jedničky, Dvojky i Plusek.
eerieBaatezu píše:chce to vzít všechny nápady z DrDo, DrD+, i DrD II a dát to dohromady, prostě starej fluff s novými mechanikami.
DrD 3 se dá brát jako samostatná diskuze oproti remaku DrDo, to je fakt, na druhou stranu mají ty dvě věci velmi mnoho společného.

A teď navíc jako co? Vyjdou JaD, plná verze DnD 5e je k dispozici v češtině zdarma. Po DrD vlastně volají jen pamětníci, nikdo, komu je dneska 9 až 15 nějaké DrDo ani nezná, vyroste na DnD 5e/JaD a hotovo.

Další věc je, co DrD nabízí. DnD je mnohem univerzálnější, DrD má dost svůj specifický nádech, stačí se podívat do bestiáře. DnD má od skřetů po beholdery a mind-flayery, modrony, baatezu a tanarri, až jako klidně v tom odehrajete sword and sorcery/planetary weird gonzo. Nevím, jak moc je na tohle DrD stavěno, jakože moc není?..

Zásadní rozdíl by byl asi v systému, pže osobně bych udělal skill systém mnohem flexibilnější, než je v DnD 5e, základní mechaniku víc příběhotvornější, apod. Ale jako to se všechno má udělat houserulováním DnD taky.
York píše:Spíš to bylo tak, že se našel někdo, kdo chtěl takovou hru zkusit udělat a procpal si to u Bouchiho.
Což je i případ DrD II, žejo.
Obrázek
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Dračí doupě 3 - diskuze

Příspěvek od ShadoWWW »

York píše:Spíš to bylo tak, že se našel někdo, kdo chtěl takovou hru zkusit udělat a procpal si to u Bouchiho.
DrD+ moderoval ještě Martin Klíma, ne Bouchi, ten moderoval až DrD II. Z prvního zápisu Martina Klímy o DrD plus (tenkrát ještě s malým p) v Dechu draka Martin píše, že z reakcí hráčů cítí poptávku po realističtějším systému, a proto se rozhodli vytvořit nové Dračí doupě. Z Martinových slov je jasné, že už v té chvíli měl v ruce tu Pluskovou tabulku, ale těžko říct, jestli přišel první Vláďa k Martinovi, nebo Martin ke Vláďovi.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů