Fantasy vs. Science Fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Horizont události je spíš scifi horror. Což je vlastně taky docel výživný žánr a je s podivem, že jsme úplně zapomněli na Dooma.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Doom tu byl už několikrát zmíněn.
A Event Horizon stejně jako Doom obsahují právě i nějaké "ne-scifi" prvky - démony, peklo, ohnivá kouzla... iirc minimálně v Doomovi impové stříleli firebally.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Faskal »

Čistě do protokolu, mě při slově fantasy vždy napadne jako první především středověk. Pokud je to "fantasy" z jiné doby, tak se mi typicky intuitivně nejdřív vybaví buď nějaká složenina obsahující fantasy (urban fantasy) nebo slovo obsahující -punk.

Přemýšlím nad nějakou výjimkou.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re:

Příspěvek od York »

Sadako píše: 24. 1. 2019, 20:31 Doom tu byl už několikrát zmíněn.
A Event Horizon stejně jako Doom obsahují právě i nějaké "ne-scifi" prvky - démony, peklo, ohnivá kouzla... iirc minimálně v Doomovi impové stříleli firebally.
To víš, v pekle je střílení fireballů povoleno. Ale jen těch pekelnejch. Nesměj bejt rozhodně viktoriánský, nebo tak něco :-)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

boubaque píše: 24. 1. 2019, 12:49 Fantasy v současné době se říká urban fantasy, třeba takový White Wolf na tom dost jede ;)
To naděláš v těch pojmech ještě větší bordel.
Urban fantasy rozhodně není fantasy. Je to silná vlna, odvozená zřejmě od Gaimanova Neverwhere. Má to cenu používat asi tak od půlky devadesátých let, a určitě ne na všechno.
A pořád si stojím za tím, že velká část komiksovek má silnou složku fantasy.

To si klidně stát můžeš, ale znovu upozorňuji, že ten pojem fantasy je taky novějšího data, než ty komiksovky. Takže pokud někdo při tvorbě komiksů moc nedbal vědy a pana Campbella, pak podstoupil riziko, že bude prohlášen za brakovou literaturu a jeho dílo mohlo být vyřazováno z knihoven a v některých fázích upáleno. Což se prý skutečně dělo.
Pokud má cenu superhrdinský komiks od něčeho odvozovat, tak možná od té pokleslé a opovrhované space opery, zřejmě.
Jinak zřejmě derivát scifi.
Vlastně nakonec i ET je v konečném důsledku sci-fi výmluva pro fantasy
To je zase tygří skok do úplně jiné doby, už třetí ve stejném příspěvku. Ano, tehdy už fantasy existovala, byla to plíživá móda, a v USA typicky odvozená od scifi (letíme na jinou planetu a tam je fantasy).
(s tou telekinezí a vůbec).

Nope. To zrovna ne. Telekineze je typická docela stará rekvizita scifi. V jisté fázi se pokládalo za jisté, že bude objevena, otázka byla pouze, kdy.
Telekinezi, telepatii a podobné psychárny povoloval i Campbell.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re:

Příspěvek od OnGe »

Sadako píše: 24. 1. 2019, 20:31 A Event Horizon stejně jako Doom obsahují právě i nějaké "ne-scifi" prvky - démony, peklo, ohnivá kouzla... iirc minimálně v Doomovi impové stříleli firebally.
Ty ne-scifi prvky jsou tu právě ty prvky hororu. Paranormální hrůzy, co existují jenom proto, aby člověka připravili o části těla, rozum a ne nezbytně o život. Co je taky podstatné - ty paranormální schopnosti mají ty zubatý, ne nikdo, o kom by se dalo mluvit jako o hrdinovi. Je to jak od Lovecrafta.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od MarkyParky »

A já bych se té moderní terminologie zase tak nebál.

Jsme na herní fóru a značná část informací zde vyměňovaných nějakým způsobem slouží hráčům, gamemasterům či tvůrcům her. A zatímco z hlediska literárně-historického je nepochybně v pořádku upřesňovat, že díla předcházející svou škatulku není hodno škatulkovat, z hlediska praktického použití při hraní se ty škatulky zase můžou hodit.

Například když napsal eerieBaatezu tohle:
eerieBaatezu píše:Příběhy Impéria to je fantasy a dokonce se tam mohou házet firebally. (Co já vím.) :D Jenom viktoriánské, no.
Nedávno jsem přemýšlel o hraní na téma Verne/Karel Zeman a dost mě právě zarazilo, zda bych do toho cpal vůbec nějakou magii nebo ne.
tak je IMHO naprosto korektní použít moderní škatulky a říct, že:

* Hrát dnes hru ve světě Příběhů impéria je hrát steampunk nebo také "páru a magii" nebo také alternativně-historickou-fantasy nebo také retro-fantastickou-sci-fi.
zatímco
* Verne/Zemanovská stilizace je poměrně korektní a čistá dobová science-fiction, případně kdybych chtěl dnes hrát hru v takovém prostředí, tak to označím jako nějakou retro-hard-science-fiction nebo tak něco.

A je to herně užitečné, i když taková nálepka je pro Vernea anachronismus.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Jasně. V tomto smyslu je Verne steampunk, i když o to určitě neusiloval, a Tolkien je fantasy, i když to je to samé. Nějaké současné žánry ho moc nezajímaly.
Ale s tím urban fantasy mám fakt problém, protože do toho Tolkiena rozhodně nenacpu. A Dunu taky ne. Prostě skoro nic, z doby před Gaimanem. Gaiman se sám dovolával Chestertona, ale to je dost problém, protože ten jeho Napoleon z Notting Hillu vlastně není fantastický vůbec. Je fantastický tak nějak jinak, než se předpokládá. Nejsou tam žádná kouzla, žádné fantastické bytosti ani postavy, ba ani artefakty. A děje se to v Londýně.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od jjelen »

Urban fantasy - co naplat, coby "fantasy ze současnosti" to dneska používá kdekdo, včetně jelena a asi i nakladatelů a spisovatelů. Použití termínu možná chybné, leč běžné...
Létání na fantasy planety - kdepak osmdesátky nebo kdy to vzniká ET. Zase odkazuji na ten meziválečný pulp, Burroughse a další, to je přesně ono.
Komiks (superhrdinský) - já bych se odpíchl spíš od gangsterek a detektivek, koneckonců DC - detective comics. Mám za to že obvykle nejde/nešlo o cestování na jiné planety ale o zachraňování lepých děv/ubochých stařenek/koťátek před zloduchy (a ano, ti mohli pocházet klidně i "odjinud", ale původně asi stačili vcelku občejní zločinci z masa a kostí)
Verne a Zeman - jo, V. se snažil psát "hard sci-fi" ač ten termín patrně neznal/znát nemohl. Ale Zeman z Verna vycházející? To ych klidně do steampunku zařadil, ač ani on ten termín asi neznal. Retrofuturismus, nostalgické vzdychání nad světem ozubených koleček, cylindrů a vzducholodí... (něco podobného Brdečka, v Adéle i Hradu dojde dokonce i na nějaké ty šílené vynálezy...)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Quentin píše: 24. 1. 2019, 20:19Trošku to přeflufuj nebo to tam necpi tak okatě a je to. Psychic powery, jiné dimenze, vrhání blesků, všechno fair play.
Jasně, tohle jsme už probírali. Ale mně teď nejde o nějaký přefluff. Já mluvím o fakticky fantasy magii, svitky, lahvičky, očarované věci, mávání rukama, odříkávání zaklínadel a používání materiálních komponentů, ve sci-fi.

OnGe píše: 24. 1. 2019, 20:06Warhammer 40k ti není dost fantasy?
Spíš až moc. :D Né tak dávno jsem uvažoval, že bych chtěl WH40k, které by bylo víc sci-fi, než fantasy. Někdo by řekl, že od toho je StarCraft nebo tak, ale mít ten 40k universe, s těmi zajímavými technologiemi eldarů a necronů, a s tyranidy, apod., ale bez těch gothic a fantasy a přehnaně grim-dark prvků.

Faskal píše: 24. 1. 2019, 20:33 Čistě do protokolu, mě při slově fantasy vždy napadne jako první především středověk. Pokud je to "fantasy" z jiné doby, tak se mi typicky intuitivně nejdřív vybaví buď nějaká složenina obsahující fantasy (urban fantasy) nebo slovo obsahující -punk.

Přemýšlím nad nějakou výjimkou.
Jj.
Argonantus píše: 24. 1. 2019, 23:00Ale s tím urban fantasy mám fakt problém, protože do toho Tolkiena rozhodně nenacpu. A Dunu taky ne.
A proč bys cpal Tolkiena do urban fantasy?
MarkyParky píše: 24. 1. 2019, 21:43 A já bych se té moderní terminologie zase tak nebál.

Jsme na herní fóru a značná část informací zde vyměňovaných nějakým způsobem slouží hráčům, gamemasterům či tvůrcům her. A zatímco z hlediska literárně-historického je nepochybně v pořádku upřesňovat, že díla předcházející svou škatulku není hodno škatulkovat, z hlediska praktického použití při hraní se ty škatulky zase můžou hodit.
Je to jak v té folisofii. Většina myšlenek vznikala před tím, než na ně bylo jméno a před tím, než ze souboru těch myšlenek a myšlenek podobných nějakých úplně jiných lidí, někdo o pár století později udělal pojem. A my pak máme tendenci na ty věci koukat skrze to zařazení, přestože tím často dost zkreslujeme jejich význam v chápání vzhledem k době, ze které vzešly, což nic nemění na tom, že ty škatulky mají jistou logiku a užitečnost.
jjelen píše: 24. 1. 2019, 23:27Verne a Zeman - jo, V. se snažil psát "hard sci-fi" ač ten termín patrně neznal/znát nemohl. Ale Zeman z Verna vycházející? To ych klidně do steampunku zařadil, ač ani on ten termín asi neznal. Retrofuturismus, nostalgické vzdychání nad světem ozubených koleček, cylindrů a vzducholodí... (něco podobného Brdečka, v Adéle i Hradu dojde dokonce i na nějaké ty šílené vynálezy...)
Jo, Verne je spíš hard-sci-fi, přestože retro, ale Zeman už tam má takové ty punk prvky typu, že maník se na vzducholodi pohání veslováním. Nemluvě o Baronu Prášilovi, tam už je to úplně, záměrně, přestřelené. Ale i v těch hodně verneovských filmech má vždy takové trochu odlehčené momenty, které nelze nazvat hard-sci-fi. Tady něco, co Verne fakt psal, co já vím.
Obrázek
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vaarsuvis »

Narazil jsem na pdf kopie starých modulů pro (A)DnD a mezi tím byla tahle chuťovka jako ze světa M&M nebo Wizardry:ftp://ftp.van-halen.com/pub/users/ocean ... 0Peaks.pdf
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vito »

Gediman: skvělý přehled, dobře napsané. Stručné a přesto plné informací. Normálně mi to připomělo jeden můj zaprášený projekt.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů