Fantasy vs. Science Fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Návštěvník

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Návštěvník »

eerieBaatezu píše: 23. 1. 2019, 10:01 Jen mi vrtá hlavou...
Když přijmu Jersonovu tezi, že něco jako Nexo Knights je hrůza, že jeho synovi se to nelíbí a obecně se to nelíbí, má to malé prodeje, protože je to mix rytířů a sci-fi, což prostě pořádně nefunguje ani na děti, tak proč měly 80s cartoony, kde to bylo nemlich to samé, tak ohromný úspěch?
Nedokážu odpovědět s nějakou určitostí, ale zřejmě v tom hrála roli obliba míchání fantasy a buď sci-fi, nebo aspoň moderních prvků. V modulech pro DnD to bývalo docela běžné, a prosáklo to např. i do DrDo, když se v příručce pro PJ doporučuje občas hodit nějakou moderní vymoženost, klidně zcela neorganicky zasazenou do podzemí, kterou popíšu nemoderním způsobem (konkrétně se tam píše o hydrantu, takovém tom amerického typu, jestli si to vybavuju dobře). Podobně třeba Quentin, který má v téhle oblasti rozhled, napsal kdysi do Drakkaru minidungeon, který se ukáže být ve skutečnosti vnitřkem havarované malé vesmírné lodi. Bajův blog Metagame o tom skládání (nesourodých?) motivů ve starých verzích DnD tuším měl i nějaký článek.
boubaque neprihl.

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od boubaque neprihl. »

^ to jsem já :/
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

No jo, ale pokud se to míchání fantasy a sci-fi dětem nemá líbit a Jerson má empirický důkaz jednoho Jersoňátka a špatných prodejů Nexo Knights :D , tak proč to děcka nepřepla jinam? Prostě mi v tom hapruje ta logika a snažím se přijít na důvod.
Obrázek
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tak ono jedno Jersoňátko je anecdotal evidence, že.

Ad alternativa - pravda, ono to toho bylo mnohem víc, co se týče čistě animovaných věcí.
Ale jaké jsi měl možnosti, když jsi chtěl v 80. letech koukat na animovaný seriál z vesmíru? Já třeba nemám tušení, znám jenom anime, nevím, co jelo na Západě.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re:

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sadako píše: 23. 1. 2019, 10:48 Tak ono jedno Jersoňátko je anecdotal evidence, že.
Já vím. Myslel jsem to trochu humorně.

A přece jen je to dítě vychováváno Jersonem, takže to může značně zkreslovat výsledky tohoto typu bádání, žejo. :D
Sadako píše: 23. 1. 2019, 10:48Ad alternativa - pravda, ono to toho bylo mnohem víc, co se týče čistě animovaných věcí.
Ale jaké jsi měl možnosti, když jsi chtěl v 80. letech koukat na animovaný seriál z vesmíru? Já třeba nemám tušení, znám jenom anime, nevím, co jelo na Západě.
Ono bylo spousta seriálů, které nebyly tahle šílená interžánrová komba. Ale zrovna nejvíc populární věci tohoto typu byly He-man, ThunderCats, Thundarr, , atp., což byly šílené přepíčenosti.

Takový Kačerov, Tom a Jerry, Flintstoneovi, Chip a Dale, Rebecca, Kit a Balů, Gumídci, Malá mořská víla, Jonny Quest, Scooby Doo, Goofyho Grupa, Medvídek Pů, to bylo úplně něco jiného.
Já neříkám, že je to buď a nebo, obojí bylo děsně populární, akorát tedy pokud je takový výběr, proč děti nedaly přednost tomu, co dává intuitivně víc smysl a není to odrazující, jak byl ten argument napsán.

Jinak jo, ty vesmírné věci, těch zas tolik čistě žánrových nebylo, co si pamatuji. Vybavuji si asi jen dva seriály, jinak samé sci-fa.
Obrázek
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Tvl, Gumídci... ty byly hustý. Škoda, že se tupouni nechytli coby vhodný název pro orky.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

eerieBaatezu píše: 23. 1. 2019, 11:05Ono bylo spousta seriálů, které nebyly tahle šílená interžánrová komba. Ale zrovna nejvíc populární věci tohoto typu byly He-man, ThunderCats, Thundarr, , atp., což byly šílené přepíčenosti.
...
Já neříkám, že je to buď a nebo, obojí bylo děsně populární, akorát tedy pokud je takový výběr, proč děti nedaly přednost tomu, co dává intuitivně víc smysl a není to odrazující, jak byl ten argument napsán.

Jinak jo, ty vesmírné věci, těch zas tolik čistě žánrových nebylo, co si pamatuji. Vybavuji si asi jen dva seriály, jinak samé sci-fa.
Já bych neváhala přičíst aspekt reklamy. Třeba He-man byly hračky a ten seriál byl vlastně součást merchandisingu, nebo si to pamatuju blbě?
Takže to bylo všude. A ne že by za popularitu mohla jenom reklama, ale určitě se to taky podílelo. Imho
- bylo to něco neokoukaného
- nabízelo to něco, co jinde moc není
- v jistém smyslu (když se tak koukám na obrázky a ukázky z těch cartoons) mi to přijde jako taková výkladní skříň osmdesátkové popkultury Pojďme se nezávazně bavit, možné je všechno.
- reklama
- asi hromada dalších věcí, které nevidím
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Karotka
Příspěvky: 1110
Registrován: 21. 9. 2011, 21:42
Bydliště: Praha

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Karotka »

Ještě si pamatuju Dobrodruhy z vesmíru. "Sibep není rostlina!!!" Jako děcka jsme to měli rádi a šlo to normálně v televizi.
Teď koukám, že to bylo japonský, měl jsem za to že to bylo francouzský podle jmen...

Tradiční jasnozřivost depresivních, často popisovaná jako radikální nezúčastněnost ve vztahu k lidským starostem, se projevuje v první řadě nezájmem o problémy, které vskutku nejsou příliš zajímavé.
(M. Houellebecq)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

Proc mluvíte o osmdesátých letech a popisujete devadesáta?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Jerson »

eerieBaatezu píše: 23. 1. 2019, 10:01 Když přijmu Jersonovu tezi, že něco jako Nexo Knights je hrůza, že jeho synovi se to nelíbí a obecně se to nelíbí, má to malé prodeje, protože je to mix rytířů a sci-fi, což prostě pořádně nefunguje ani na děti, tak proč měly 80s cartoony, kde to bylo nemlich to samé, tak ohromný úspěch?
A kdo říká že měly?
Zaprvé nebylo nic jiného, navíc to běželo v televizi - buď sis to pustil, nebo ne. Já jako kluk taky koukal na různé věci, které mě vlastně ani tak moc nebavily, ale byla to změna, když jsem chtěl taky jednou nečíst a nelepit modely.
Navíc si nejsem úplně jist, jestli je regulérní přenášet výsledky pozorování z o(ne)oblíbenosti moderního lega na 80. seriály. Navíc bys musel vědět, co v té době běželo na jiných programech. A je také dobré vědět, jak (a zda) se v té době měřila sledovanost (jako třeba že musíš z populace vybrat rodiny, které televizi sledují dost často, a pak na speciálním ovladači zaznamenávat, kdo se jak dlouho dívá, což se ne vždy dělá, takže dostáváš silně zkreslené výsledky, pokud máš mezi zkoumanými rodinami zrovna několik těch, které sledují určitý typ programu. Ale vůbec nevím, jak se nějaký průzkum sledovanosti dělal v 80. letech. Prostě takové seriály se natáčely a vysílaly, ale z čeho usuzuješ natu oblíbenost?
Návštěvník píše: 23. 1. 2019, 10:29 zřejmě v tom hrála roli obliba míchání fantasy a buď sci-fi, nebo aspoň moderních prvků. V modulech pro DnD to bývalo docela běžné, a prosáklo to např. i do DrDo, když se v příručce pro PJ doporučuje občas hodit nějakou moderní vymoženost, klidně zcela neorganicky zasazenou do podzemí, kterou popíšu nemoderním způsobem (konkrétně se tam píše o hydrantu, takovém tom amerického typu, jestli si to vybavuju dobře).
Byl to hasící přístroj, a pokud si pamatuju, tak hodně hráčů, kteří brali RPG trochu vážně tuhle radu považovalo na naprostou pitomost. V jednom dobrodružství se objevila v podobě barvou zacákaných malířských štaflí, což do settingu jakž takž sedělo, ale celkově se ten nápad moc neujal. Rozhodně bych ho nepoužíval jako argument pro oblíbenost mixů.

Můj syn nemá být důkaz pro to, že se mixy dětem nelíbí, ale argument pro to, že ani děti nesežerou kdejakou splácaninu, aniž by je to někdo musel učit. Protože já mu opravdu oblíbené filmy, seriály a scény z nich nevybírám.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Hm, já ty seriály neviděl, ale tak by wiki:
NK jsou středověk s moderními technologiemi. Kdo je vyrábí? Jakým procesem jsou produkovány? Proč nejsou produkovány i jiné technologie? Proč se tím neproměnila společnost?
TC jsou sci-fi. Tak nějak se bere, že mohou používat technologie své doby a tak. Taky mají meče a tak. To my máme taky, starého harampádí je všude spousta a spousta lidí ho má rádo. Ty meče jsou magické, takže jsou srovanatelné s moderní technologií. Není jich ale nějak moc a asi se moc nevyrábí.

Fakt to nechci porovnávat v detailu, neznám to. Ale ta hrubá kostra dává u TC daleko větší smysl.

EDIT: Jerson: Možná tím nechtějí ani tak říct, že svému synovi určuješ, co se mu má líbit, ale že je prostě "šťoura po tátovi".
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Jerson »

Pracující logaritmus píše: 23. 1. 2019, 12:30EDIT: Jerson: Možná tím nechtějí ani tak říct, že svému synovi určuješ, co se mu má líbit, ale že je prostě "šťoura po tátovi".
To je možné, ale pak to není výchovou, ale geneticky - tak jako jsem to měl po svém tátovi já.

Ještě jsem přemýšlel nad rozdělením plynoucím z názvu a došlo mi, že znám vlastně jen realitivně málo děl, která bych zařadil do čisté sci-fi, z fantasy či nějakého mixu, které řadím pod fantasy / fantastiku jich znám tak o dva řády víc. Tedy nemůžu se divit, že fantasy mix je rozšířenější a jakoby oblíbenější, když se do něj vejde ledacos, vlastně všechno co se nevejde do poměrně úzké sekce sci-fi.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Ehm, geneticky...
Předávání vzorců se děje pořád, i v momentech, kdy člověk záměrně nevychovává. Lidi odkoukávající věci od jiných lidí, napodobují je a tím se je učí.
Ale k tomuhle by asi něco relevantnějšího řekli Invictus a Faskal.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od OnGe »

Tak oblíbený to asi bylo, jinak by o tom všichni nemleli. A kdyby o tom všichni nemleli, tak bych o tom nevěděl, protože hromkočky jely na nějakým kabelu, satelitu, nebo lepšotelevizi (tehdy ještě ne Jaromíra Soukupa).

Jinak ještě k těm Nexo Knights bych řekl, že udělali stavebnici na základě toho, co děti z lega stavějí. Třeba mě se objevovali rytíři v autech a kosmonauti s mečema docela často. Holt když más stavebnice s rytířema a kosmonautama, tak se to prostě organicky propojí. Hrady jsou super, ale když máš takovou velkou půlkulatou průhlednou kostku s holografickou nálepkou, tak jí prostě musíš použít. Stejně tak nemůžeš vynechat to dělo co střílí. A strašidlo co svítí ve tmě. Tu super raketu nebo robota taky nerozebereš jenom proto, že sis zrovna postavil hrad.

Základnu na pásech jsem neměl nikdy, protože jsem neměl ani pásy, ani dost koleček aby se na to dalo postavit něco adekvátní velikosti. Ale zato jsem to s oblibou stavěl na sloupech, protože se pod tím dá bezvadně parkovat. Mít dost kol, určitě by ty sloupy byly pojízdné.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Jerson »

OnGe píše: 23. 1. 2019, 13:02 Tak oblíbený to asi bylo, jinak by o tom všichni nemleli. A kdyby o tom všichni nemleli, tak bych o tom nevěděl, protože hromkočky jely na nějakým kabelu, satelitu, nebo lepšotelevizi (tehdy ještě ne Jaromíra Soukupa).
No vidíš, já o tom v životě neslyšel, okolo mě o tom nikdo nikdy nemluvil. A to jsem v té době vyrůstal.

Pokud jde o Lego, podle mě spíše vyčerpali téma klasických středověkých rytířů, tak to "posnuli dál" a začali vytvářet splácaniny, jak se to děje v mnoha jiných oborech, ve kterých začne vzhled převládat nad funkčností. To je úplně normální fáze vývoje, a obvykle přetrvávají ty věci, u nichž je vzhled a funkčnost spojena nějak ... šikovně (nenapadá mě lepší slovo).
Prostě lidské výtvory mají sklony se postupně zesložiťovat, aniž by odpovídajícím způsobme zvyšoval jejich užitek, ve chvíli, kdy je věc už neúnosně přeplácaná zase převáží nový, jednoduchý a účelný návrh, ve kterém je funkčnost nejdůležitější, a obsahuje určité základní vzorce elegance převzaté z původní linie vizuálních (ale i funkčních) serepetiček. A tento původně jednoduchý design se zase postupně komplikuje přidávám dalších věcí jako jsou (občas neužitečné) funkce v technice a ostny a bodce v designu (ale nejspíše to platí i pro pravidla pro fungování firem i celých společností, a zákony, a tak.)

Přičemž v každé době jsou lidé jako ty, kteří upřednostňují formu, a lidé jako já, kteří upřednostňují funkci a minimalistický design, první vytváří základy a zjednodušují, druzí skládají dohromady, nechávají vznikat nové kombinace, z nichž některé fungují lépe a jiné hůře, a kterých můžou ti první zase využít v další generaci návrhů.

Třeba když vezmeš kosmické lego, tak to se postupně vyvíjelo od celkem klasických kosmonautů a představ měsíčních základen a raket, k základnám na Marsu i dalším vzdáleném vesmíru, přibývali roboti, pak i emzáci, a souboje pozemských lidí a emzáků ... až to zase došlo do stavu, kdy kosmické lego znamená zcela civilní raketoplány a kosmodromy a záchranná letadla, zatímco "fantasy" space zkonvertoval do momentálně silně oblíbené Star Wars, ve které zase vedle sebe můžou existovat lidé a emzáci a technika je tak nějak napůl mezi uvěřitelnou a fantasy.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 7 hostů