Fantasy vs. Science Fiction

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Dáváte přednost jednomu před druhým? Proč? A když ne, proč ne?

Co ve vás dané žánry vyvolávají za pocity? (A třeba i dost konkrétně, proč přímo danou knihu určitého žánru čtete.)

Něco jako (vágně, ale přeci jen)

Šumění splavu / bzučení monitoru.
Meče a luky / pistole a laserové pušky.
Flétna / syntetizér.
Kámen a dřevo / kov a plast.
Loď na vlnách s plachtovým napnutým ve větru / loď jako ochrana před nehostinným vnějškem při přeletu mezi stanicemi.
Příšery a strašidla/ mimozemšťané a roboti.
Magie / technologie.
Kůň / vznášedlo.
Deník s potrhanými stránkami / holografický datapad.
Špína / sterilita.

Fantasy jako by se obracelo do minulosti / Sci-fi hledí dopředu.
Fantasy má mnohem menší ukotvení v realitě, staví častěji na nadpřirozeném, věci z něj spíše nikdy nepotkáme. / Sci-fi staví více na realitě jak ji známe a rozvíjí ji o možnou novou technologii a nové vědní poznatky, jeho imaginární prvky mají mnohem větší šanci k vyskytnutí se ve světě, kde žijeme.

Uzavřel bych slovem do pranice:
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - A. C. Clarke (Profiles of the Future; an Inquiry into the Limits of the Possible. London: Gollancz, 1962. Updated editions of this book were printed in 1973.)

(Píšu proto, že jsem zkažený (hehe) Tolkienem a když se dívám na nebo čtu nějaké sci-fi, tak mám často pocit, asi jako když mám na rukou gumové rukavice. To trochu přeháním, ale asi chápete kam mířím. Jako bych chtěl vstoupit do svého jungovského stínu.)
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Sosacek »

Tolkien je mnohem sterilnejsi nez Neuromancer.
But nobody came.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Sosacek píše:Tolkien je mnohem sterilnejsi nez Neuromancer.
Však je to subjektivní pocit. Píšu si to do seznamu příští výpujčky v knihovně.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Argonantus »

eerieBaatezu píše:Dáváte přednost jednomu před druhým? Proč? A když ne, proč ne?
V zásadě falešné dilema, proto nedávám přednost jednomu ani druhému, nicméně je to podnětné a zaslouží si to víc.
Možná to bude jasnější na těch (údajně) komplementárních dvojicích:
Šumění splavu / bzučení monitoru.
Štve mně rovnoměrně oboje coby klišé.
Meče a luky / pistole a laserové pušky.
Meče a luky, pokud pro ně najdu nějaký důvod. Válčení lze vytvořit s tím i s oním, meče a luky mají výhodu, že jsou realističtější a lépe probádané, jak se s nimi pracuje.
Flétna / syntetizér.
Nic.
Kámen a dřevo / kov a plast.
Kámen, papír, kov a sklo. Dřevo občas. Plast nerad, ale použil jsem ho taky.
Loď na vlnách s plachtovým napnutým ve větru

Jedině, to druhé nedává smysl.
Příšery a strašidla/ mimozemšťané a roboti.
Příšery a strašidla; z hlíny vykopaná solidní klasika. Poslední robot asi před 15 lety, a to klasika mezi roboty.
Magie / technologie.
Oboje. Jednoduché, solidní, podložené zkušeností. Uvěřitelné.
Kůň / vznášedlo.
Vznášedlo jsem ještě nepoužil. Koně občas. Zas až tak mne nezaujal.
Deník s potrhanými stránkami / holografický datapad.
Ani jedno jsem nepoužil. Ale papírové knihy ano. Čím solidnější, tím lepší. Nejradši ty, co opravdu existují.
Špína / sterilita.
Nic; nuda.
Fantasy jako by se obracelo do minulosti / Sci-fi hledí dopředu.
Klišé, které nemusí být pravda. Oboje může mířit do podstaty věci. Mělo by mířit do podstaty věci.
Fantasy má mnohem menší ukotvení v realitě, staví častěji na nadpřirozeném, věci z něj spíše nikdy nepotkáme. / Sci-fi staví více na realitě jak ji známe a rozvíjí ji o možnou novou technologii a nové vědní poznatky
Zjevná nepravda. Pokud je fantasy historicky orientovaná, může být daleko realističtější. Ještě přesnější je, že míra realismu vůbec nesouvisí s metodou fantasy nebo scifi. Oboje se dá udělat ve velmi šílené verzi (Nonstop, Nádraží Perdido) i ve verzi málem realistické.
S vývojem techniky nesouvisí ani jedno; Clarke by vymyslel stacionární družici, i kdyby vůbec nepsal scifi.
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - A. C. Clarke

Typický projev namyšleného moderního geeka, který o magii vůbec nic neví. (Stejně agresivně provokativní tón).
A nebo mírněji; dnes už je všechno úplně jinak, než v době, kdy Clarke tuhle větu vyslovil.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Lorwyn »

Bližší je mi fantasy, ale to asi proto, že o něm mám daleko konkrétnější představu a mé znalosti, co se historie týká jsou větší než co se týká techniky.
Když tvořím něco do fantasy her, opírám to zpravidla o nějaké reálie a když uvažuji nad sci-fi, nemám se v úvahách tolik o co opřít.
A konečně, jezdím na larpy a dřevárny. Sice existují i sci-fi akce, ale jsou spíše raritní a když jsem si některé fantasy záležitosti přímo zažila, je pro mě přirozenější vytvářet podobné příběhy.

Ale v obou formách bych si ráda nějaké další sci-fi zahrála, jen ten čas, no...
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

@ Argonantus

Spíš jsem měl na mysli dvojice, které napadají vás, když se řekne fantasy a sci-fi. A třeba to tak vůbec nemáte. Já mám neustále distinkce u všeho. Jenže se pořád mění, drolí, rozplývají, jejich množiny nejsou ustálené, ale snad je v tom nějaký vývoj a ne jen neustálá chaotická změna.

Argonantus píše:
Fantasy jako by se obracelo do minulosti / Sci-fi hledí dopředu.
Klišé, které nemusí být pravda. Oboje může mířit do podstaty věci. Mělo by mířit do podstaty věci.
Bral jsem to jako obecný rys. Málokdy je ve fantasy literatuře něco, co nepůsobí historicky. Co je ta podstata věci?
Argonantus píše:
"Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic." - A. C. Clarke

Typický projev namyšleného moderního geeka, který o magii vůbec nic neví. (Stejně agresivně provokativní tón).
A nebo mírněji; dnes už je všechno úplně jinak, než v době, kdy Clarke tuhle větu vyslovil.
Nevím, jak pojmu "magie" rozuměl. Co je magie? Cesta k ovlivňování okolí a sebe sama?

@ Lorwyn

Takže prostě takový pocit známosti, takové pohodlí v tom prostředí? To mám asi podobně, pocit bezpečí versus pocit, že je mi to cizí, přestože jsem dost technofilní typ a od mala jsem četl všechny možné encyklopedie a podobně. Jenže v té době to ještě nebyla taková ta sterilita bezdotykových displayů a podobně. Asi tu silnou distinkci u mě řídí dost nějaká forma sentimentu...
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vallun »

Prostředí mám rozhodně raději fantastické, už proto, že ve scifi o prostředí tak docela nejde...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Pieta »

Falešné dilema. Scifi, fantasy, horror, mýtus, pohádka, báje, pověst, to je všechno jedna kontinuita, ze které občas nápadně vyčnívá nějaké dílo, o kterém se pak řekne, že to je jasné scifi nebo typická fantasy.

A když se zamyslím nad svými oblíbenými knížkami, tak jsou to často takové, u kterých je žánr spíš na pozadí vlastního příběhu. Ursula leGuin, Ray Bradbury, Robert Silverberg - všichni psali knížky především o lidech, až v druhé třetí rovině teprve o vynálezech, magii a tak.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pieta píše:Falešné dilema.
Všechno je falešné dilema. Ale jako lidi si prostě distinkce vytváříme.

No právě si říkám, proč ten který autor, co má zajímavý příběh i charaktery sahá po určitém prostředí. Asi je to taky nějaká sentimentalita.
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše:No právě si říkám, proč ten který autor, co má zajímavý příběh i charaktery sahá po určitém prostředí. Asi je to taky nějaká sentimentalita.
Když se podíváš na historii literatury, tak tam vládnou módy jako v čemkoliv jiném. Někdo napíše dost zásadní knížku, a řada lidí ho pak napodobí - někdo proto, že mu to přijde jako nejlepší šance na úspěch, někdo proto, že se mu ten vzor tak strašně líbil, někdo proto, že nic jiného pořádně nezná...

Určitě je v lecčems pohodlnější držet se zajetého schématu, a to nejenom pro autora, ale i pro čtenáře - pokud se dílo drží pravidel žánru, je o dost přístupnější lidem, kteří pravidla znají, než dílo, které hranice překračuje; třeba ve Star Wars Like sedne do stíhačky, a najednou se z filmu stane válka v Pacifiku. Stíhače a bombardéry, základy a letadlové lodě... Nikdo nemusí vysvětlovat, proč na obrovskou loď útočí malinkaté kocábky, protože divák si intuitivně doplní známé vztahy a pravidla.
Cor

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Cor »

Fantasy, Sci-fi...mám rád obojí, uznávám obojí. A v obojím se dají vyprávět hluboké příběhy, liší se jen v "přísadách" a "rekvizitách". A koneckonců, skloubení sci-fi a fantasy prvků může vytvářed zajímavé světy/myšlenky/příběhy. Pokud tedy nejste Gediman, nevezmete všechno hrozně doslova a nespácháte Void. (nic ve zlém, jen to považuju za dokonalý případ zmršenosti, přeplácanosti a nedomyšlenosti)

Jinak, fantasy jsem se trochu "přejedl" (když jsem byl mladší, hltal jsem hodně fantasy knih a nahrál jsem nekonečné hodiny klasického fantasy DrD) a v posledních plus mínus pěti letech dávám v literatuře i filmu přednost sci-fi nebo "new weird". A v RPG si užívám WoD, tedy nejrůznějších mixů horroru.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

V souboji fantasy versus scifi bych si jednoznačně vybrala horror, nicméně...mně na těch kulisách zas tolik nesejde. I když - mám načteno asi výrazně víc věcí, které se válí v regálu s nápisem scifi, než těch, které leží na polici se jménem fantasy, totéž s filmy a seriály. Ale her ve fantasy prostředí jsem hrála nemálo.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Fritzs »

Lorwyn píše:Bližší je mi fantasy, ale to asi proto, že o něm mám daleko konkrétnější představu a mé znalosti, co se historie týká jsou větší než co se týká techniky.
Všechno fantasy nemusí nutně vycházet z nějaké deformované představy o minulosti. Ovšem otázka, jesi by se to pak vůbec prodalo. Fantasák by po tom nesahl, neb to není dostatečně krmné a mezi slušnou scifi by to taky nepasovalo takže by chudák knihkupec ani nevěděl do kterého regálu to zařadit.
Cor píše:"new weird". A v RPG si užívám WoD, tedy nejrůznějších mixů horroru.


Jak "new wierd" tak WoD jsou fantasy. Jenom zabalená pod jinou značkou aby se nepletla se subžánrem ožralých pseudoirských trpaslíků, sexy elfů, geekovských čarodějů a draků založeném převážně na vykrádání Tolkienova dílo a (ranného) D&D občas pohrdlivě označovaného jako krmná fantasy. Obzvláště WoD je městská fantasy jak vyšitá. Upíři a vlkodlaci patří do mýtů a legend stejně, ne li více (jejich obdoby se vyskutují ve většině kultur), jako elfové a trpaslíci.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Vallun »

Pár tezí k zamyšlení - historická fikce patří do scifi, neboť i historie je věda.

Dílo může být zároveň scifi a fantasy.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Wild West

Re: Fantasy vs. Science Fiction

Příspěvek od Wild West »

Eerie Baatezu píše:Fantasy jako by se obracelo do minulosti / Sci-fi hledí dopředu.
Argonantus píše:Klišé, které nemusí být pravda. Oboje může mířit do podstaty věci. Mělo by mířit do podstaty věci.
eerieBaatezu píše:Bral jsem to jako obecný rys. Málokdy je ve fantasy literatuře něco, co nepůsobí historicky. Co je ta podstata věci?
Pieta píše:A když se zamyslím nad svými oblíbenými knížkami, tak jsou to často takové, u kterých je žánr spíš na pozadí vlastního příběhu. Ursula leGuin, Ray Bradbury, Robert Silverberg - všichni psali knížky především o lidech, až v druhé třetí rovině teprve o vynálezech, magii a tak.
Pieta = Argonantus, jinými slovy. Fantasy jsou kulisy, historie jsou kulisy, scifi jsou kulisy, ale postavy v příběhu a situace jsou to, o co jde; a mnohdy si je lze dokonce představit přestěhované do těch jiných kulis, aniž by se podstata příběhu změnila.
Dobře vybrané kulisy samozřejmě příběh umocňují a vylepšují, případně umožňují provést některé detaily, které by v jiném terénu tak dobře nechodily.
Pieta má pravdu i v tom, že společné scifi i fantasy je to, že jsou to fantastické kulisy, které umožňují vyprávět o něčem, co vlastně v normálních okolnostech a světě možné není. Pokud by bylo, pak jsou ty kulisy zbytečné a šlo se klidně držet realismu.
Spíš jsem měl na mysli dvojice, které napadají vás, když se řekne fantasy a sci-fi. A třeba to tak vůbec nemáte.
Rozhodně nemám. Jsem klidně ochoten scifi a fantazy kombinovat, jak tu někdo navrhoval, a nebo ještě častěji, vyzobávat si z obou, protože bych řekl, že příběh má být fantastický jenom tak, jak je potřeba. Ne víc. Jinak může mít svět tendenci se rozpadnout, jako ten bláznivý Void.
Nevím, jak pojmu "magie" rozuměl. Co je magie? Cesta k ovlivňování okolí a sebe sama?
Na magii je tu několik obrovských témat v historii - zejména nehermetické systémy.
Magií je mnoho druhu, v historii i současnosti běžně zdokumentovaných; některé spolu vlastně vůbec nesouvisí. Definice "cesta k ovlivňování okolí nebo sebe sama" je přijatelná. Na té debatě zaznělo plno jiných - například "postup, který funguje, ale neumíme ho popsat".

Pro účely debaty si lze představit třeba astrologii, alchymii, numerologii, různé způsoby věštění, meditace, theurgii. To jsme zatím čistě v rovině realismu. Fantastické světy to samozřejmě mohou vylepšit, např. nekromancie na způsob Lovecrafta, oživování mrtvol. Scifi k tomu dodá nějakou mašinku nebo "vědeckou" teorii a je to za stejné peníze.

Sadako - dobrá poznámka. Horor je kdovíproč z řad fantazy vykazován. Ve skutečnosti jsou metody hororu kromobyčejně inspirativní.

Poslední poznámka; velmi vděčný a komplikovaný zdroj nadpřirozena i nečekaných situací je náboženství.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů