Steampunk? Steampunk!

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Za RPGčka třeba Space: 1889, Unhallowed Metropolis nebo Victoriana. U prvního nejde o kulisy hlavně kvůli pojetí techniky a podoby vesmíru, druhé dvě jdou zase do hloubky, co se společenských problémů týče.

Z ne-RPGčkových děl mě okamžitě napadá Liga výjimečných, která by měla docela dobře splnovat vaše požadavky na nepřeveditelnost do jiného žánru...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Vallun »

Je Liga vyjímečných steampunk? Vypadá tak, protože Nautilus, ale ani ten není na páru...je tos pojení hrdinů různých žánrů, přičemž Verne sice vypadá jako Steampunk, ale v době vzniku to bylo scifi...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Je Liga vyjímečných steampunk? Vypadá tak, protože Nautilus, ale ani ten není na páru...je tos pojení hrdinů různých žánrů, přičemž Verne sice vypadá jako Steampunk, ale v době vzniku to bylo scifi...
IMHO jo, protože jak už jsem říkal, já si na té páře netrvám. Jsou jiné definice, a jestli podle nich Liga není steampunk, tak s nimi nechci mít nic společného. (-;

Ostatně si myslím, že definice steampunku parou vede právě k tomu, že se steampunk redukuje jen na kulisy, protože přítomnost parních strojů o žánru jako takovém vypovídá pramálo.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Vallun »

Liga Vyjímečných je "Verne"...Verne není steampunk ani podle doslovné definice, ani podle poměrů při jeho vzniku....
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Liga Vyjímečných je "Verne"...Verne není steampunk ani podle doslovné definice, ani podle poměrů při jeho vzniku....
Liga není Verne, Verne byl tou dobou už skoro sto let mrtvý.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Jerson »

Když pořád říkáš, že Steampunk není jen pára, tak by mě zajímalo, co vlastně steampunk je (a proč Wiki píše o páře), ale hlavně co tedy steampunk není, pokud i Dokonalý trik je podle tebe steampunk.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Pracovní definice steampunku v širším smyslu podle Piety (-:

- Odehrává se ve viktoriánské době, viktoriánské společnosti nebo poblíž.
- Není psaný ve viktoriánské době, viktoriánské společnosti nebo poblíž.
- Obsahuje prvky fantastična.
- Odkazuje se výrazně na svět, společnost, vědu, techniku, literaturu atd. tehdejší doby.
- Nehodí se mnohem líp do nějaké jiné obálky. (:

Proto např. Verne u mě není steampunk, protože psal tehdy, ale Zemanovy verneovky jsou steampunk, protože vznikaly o dost pozdějš. Brány Anubisovy nebo Seznam sedmi mi jako steampunk připadají, i když jsou to spíš fantasy/horror. Diamantový věk je mj. i steampunk, protože jak společnost, tak některá témata jsou postavena velmi "viktoriánsky", ale evidentně je to mnohem víc postcyberpunk než steampunk.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Fritzs »

Pieta píše:Victoriana
Není to ta hra, která na každé druhé stránce zmiňuje počty prostitutek a věkovou způsobilost k pohlavnímu styku
(btw: 12) ve viktoriánské Anglii $P ?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Fritzs píše:Není to ta hra, která na každé druhé stránce zmiňuje počty prostitutek a věkovou způsobilost k pohlavnímu styku (btw: 12) ve viktoriánské Anglii $P ?
Myslel jsem, že na každé druhé stránce zmiňuje revoluci a vykořisťování pracujících...
Wild West

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Wild West »

Vyčkám, co na to Croc Hunter a další.
Cor

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Cor »

Mno, možná bychom mohli steampunk a dieselpunk označit za podžánry "restro sci-fi" - tj. staví na vědeckých základech reálných technologií ale rozvíjí je tam, kam se v reálném světě nerozvinuly (a buď ani nemohly kvůli xy a nebo mohly, ale nerozvinuly kvůli zž) a řeší variace na sociální/ekonomické problémy dané doby (tj. steampunk řeší sociální nerovnost ve viktoriánské éře, dieselpunk řeší těžký průmysl a boj o nerostné bohatství apod.). Co na tom, že je ta technologie stará už sto let, vetřelec taky nepřetane být sci-fi jen proto, že má počítač s dos-like rozhraním. Nebo taková battlestar galactica...
Wild West

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Wild West »

Cor:

Nápad je to zajímavý, ale asi spíš ne. Ježto se pohybuji hodně ve středověku, hned mne napadají takové retro scifi jako kdyby se ve 14. století rozšířila raketová technika, a ne děla.
všechny definice steampunku, i ta relativně volnější, Pietova, mají jasné těžiště v průmyslové revoluci, viktoriánské době, 19. století a tak. Pádící drožka, parní expres, kouřící komíny.

Můžeme bádat, zda se tam vleze už rok 1760 a Marie Terezie, nebo na druhém konci ten Tesla, ale Mongolové a rakety ze 13. století jsou fakt dost jinde.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Invictus »

Takový opět nekonstruktivní postřeh, ale nějak nechápu, jak to můžete nechápat. Z mého pohledu je úplně jasné co je steampunk, a i to, že má svoje vlastní témata, stejně jako má také témata, která jsou společná všem žánrům.

Třeba v jádru pána Prstenů je taky "jen" dobrý hrdina - vidlák, který "lstí" a houževnatostí porazil zlo. Tvrdit na základě toho, že vše ostatní jsou jen takové kulisy je prostě nonsens. Příběh se nutně musí odehrávat v nějakém prostředí, v nějakých kulisách. Takže takové tvrzení prostě postrádá rozlišovací schopnost.
A tvrzení, že v tom nevidíte nějakou přidanou hodnotu, kdy zároveň ji tam jiní lidé jasně vidí je spíš otázka odlišného pohledu (a jak tak čtu tak i znalosti), než nějaký fakt.
Iron Within
Iron Without
Wild West

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Wild West »

Invictus:

Možná je ten nekonstruktivní postřeh docela konstruktivní. A Pán prstenů jako obvykle ideální příklad.
Nad Pánem prstenů lze jásat - a také se odedávná jásá - dvěma základními způsoby; jeden je zaměřen na ty kulisy (Středozemě, rasy atd.) a druhý na vnitřek (hero´s journey).
Kdyby celá fantasy vydržela jen u toho povrchu, to jest autentičnosti hobitách chlupů, bezva vodopádů v roklince a cool vzhledu elfů, asi by neměla velkou životnost.

Na této debatě je matoucí, že už ten výkopový článek od Balů začal jásáním nad bezva parními stroji a ozubenými kolečky. Řekl bych, že drtivá většina zvědavců - já určitě - byla zlákána základní otázkou, co je uvnitř.
A následoval zvláštní surfing po vlnách - debata dál pokračuje o povrchu, a pokud někdo najde něco zajímavého, kde zřejmě nějaký vnitřek je, potom následuje buď mlčení jehňátek, a nebo přímo otázka, co je na tom vlastně steampunk.

Ty dvě roviny debaty se zatím nikde nesetkaly.
Cor

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Cor »

Wild West píše:...co je uvnitř?
V základu bych mohl říct "to co v jiných příbězích, jen je to v jiných kulisách". Ale jak už podotknul mimo jiných Invictus, takhle by se dalo smýšlet o všem a stírat tak hranice žánrů eventuelně prohlásit, že žánr jsou jen kulisy.

Když Pána Prstenů přehodíme do military sci-fi kulis, tak ten příběh poručíka Fredericksona a Samuelsona sice může fakticky fungovat a když se napíše dobře, tak může být i čtivý, ale ztratí hodně svého kouzla a nádechu mýtu, epičnosti. (otázkou jestli se podaří dodat jiné kouzlo, typičtější pro military sci-fi žánr - tak jako tak už to nebude fantasy i když je příběh defacto stejný)

Stejně tak když z Arcana (omlouvám se že to pořád vytahuju, ale pro mně je to nejtypičtější steampunk co znám) vyhodíme technickou revoluci, parní stroje, mechanické hračky a viktoriánský nádech a přepíšeme to do generické fantasy, tak ztratíme kouzlo té "verneovské atmosféry" a nostalgický nádech 19. století. (btw: ještě mně tak napadá, že steampunk se natahuje až k secesi a "Belle Époque - Krásné doby") A taky xy problémů spojených z průmyslovou revolucí jako takovou - automatizace, zefektivnění výrobních procesů/stroje berou lidem práci, dělníci pracující v takřka otrockých podmínkách v továrnách, velká propast mezi bohatými buržousty a chudými proletáři, sociální nepokoje...
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů