Steampunk? Steampunk!

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Tak zrovna ve čtyřicátém už byl celý Čapek, nějaký ten Huxley, pochopitelně Wells a dávno již mrtvý Verne. Se steampunkem jsme někde 1880:)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:Dokonalý trik - o kterém jsem teprve nedávno zjistil, že je od Nolana - by byl skvělý steampunk, kdyby to byl steampunk.
Proč by to nebyl steampunk? Vždyť to má dokonce i Teslu jako šíleného vynálezce nepravděpodobných strojů...
Wild West

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Wild West »

Pieta:

No, je to drahý A film, je to Nolan, je to docela slavné, je to výborné a jsou v tom docela zajímavé podtexty.
A přesto Croc Hunter i články, které tuhle debatu odstartovaly o té věci mlčí.
Proč?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Jerson »

pieta - protože (jen) s Teslou to může být maximálně tak elektropunk.
Osobně mám dojem, že steampunkový svět vypadá tak jak někteří autoři na konci 19. Století kreslili města v roce 2000 - obrovské viktoriánské domy, vlaky v různých úrovních, parní auta, autobusy, lodě i vzducholodě, plynové a parní spotřebiče, velké parní rozvody...
Cor

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Cor »

Fritzs píše:
Cor píše:A v této kombinaci právě steampunkové prostředí může přinést netradiční myšlenky a problémy k řešení - jeden příklad za všechny - Arcanum of Steamworks & Magic Obscura. Mimochodem výtečná hra.
Jmenuj jednu netradiční myšlenku, čo problém k řešení z Arcanum of Steamworks & Magic Obscura,
Nu přeci ta základní - "fantasy svět vstoupil do průmyslové revoluce". :-)
- tohle jsem nikde dřív neviděl, nečetl, nehrál. Pokud to někdy někdo předtím nakousl, tak o tom nevím.

Jinak konflikty...
Staré vs nové, magie vs technika. Máme svět kde mýtické bylo ještě nedávno skutečností a moc třímali v rukou mocní mágové (u kterých se apriori předpokládá i moudrost) a najednou se nám tu rozjíždí technika (kterou může používat každý - i ten kdo jí nerozumí), která se nemá ráda s magií a pomalu jí vytlačuje, lesy jsou káceny, jednorožci loveni, starší rasy se uzavírají světu, tradice a obyčeje mizí, nastupuje kapitalismus...
A pak samozřejmě myšlenka "měli bychom dělat věci jen protože je dělat můžeme?", nejvíce probíraná v části s trpaslíky.

Asi by se našly i další.

(BTW: netvrdím že to jsou "steampunkové problémy", ale troufám si tvrdit, že v této formě vznikly právě díky kombinaci steampunku s fantasy)
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Wild West píše:No, je to drahý A film, je to Nolan, je to docela slavné, je to výborné a jsou v tom docela zajímavé podtexty.
A přesto Croc Hunter i články, které tuhle debatu odstartovaly o té věci mlčí.
Proč?
A proč by to mělo něco měnit na tom, že to je steampunk?
Kdyby Croc Hunter a několik článků psalo o tom, co je to scifi, a nezmínili by Avatara (Vetřelce, Verna), přestane být Avatar (Vetřekci, Verne) scifi? Asi těžko (-:
Jerson píše:pieta - protože (jen) s Teslou to může být maximálně tak elektropunk.
Osobně mám dojem, že steampunkový svět vypadá tak jak někteří autoři na konci 19. Století kreslili města v roce 2000 - obrovské viktoriánské domy, vlaky v různých úrovních, parní auta, autobusy, lodě i vzducholodě, plynové a parní spotřebiče, velké parní rozvody...
Máme jiné definice. (:

Osobně se mi škatulkování na elektro-, diesel- a nakloněnárovinapunk moc nelíbí. Ta pára v tom původním názvu není výčet použitých technologií, stejně jako "Století páry" není označení sta let, kdy se pohánělo párou, ale poetický název pro v prvním případě styl, v druhém časové období.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Vallun »

Osobně se mi škatulkování na elektro-, diesel- a nakloněnárovinapunk moc nelíbí. Ta pára v tom původním názvu není výčet použitých technologií, stejně jako "Století páry" není označení sta let, kdy se pohánělo párou, ale poetický název pro v prvním případě styl, v druhém časové období.
Takže neuznábváš kyberpunk?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
CrocHunter
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 12. 2012, 00:26

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od CrocHunter »

Jerson: Jak psal Pieta, SP neni omezen technologiemi a nemusí se točit jen kolem páry.

Wild West: Zmíněný film jsem tuším viděl v době jeho vydání, ale není v mé moci ani schopnostech si vzpomenout na vše co jsem kdy viděl. Takže když o něčem nepíši neznamená to, že to úmyslně ignoruji.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Pieta píše:Pro každého ne - kdo mluvíš anglicky a žiješ v USA, jsi aktuální světové produkci mnohem blíž.
Když mi to WW připomněl - Dokonalý trik je docela pěkný příklad. Román vyšel už v roce 1995, získal mj. World Fantasy Award a byl tak úspěšný, že si ho všimli filmaři.

U nás ticho po pěšině. Kniha vyšla v roce 2005, s desetiletým zpožděním, a (co jsem si všiml) zapadla. Asi takhle jsme na tom, co se špiček světové produkce týče.
Cor

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Cor »

CrocHunter píše:Jerson: Jak psal Pieta, SP neni omezen technologiemi a nemusí se točit jen kolem páry.
No, točit se kolem nich nemusí, ale když tam ani v pozadí (nebrat doslovně) nebude parní stroj, mechanické hračičky s ozubenými kolečky a ani punc "verneovské doby", tak nevím jestli bych tam ten steampunk našel i kdybych použil elektronový mikroskop. :think:
CrocHunter
Příspěvky: 46
Registrován: 10. 12. 2012, 00:26

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od CrocHunter »

Cor: To co píšeš, je ale něco jiného, než co jsem napsal ;).
Cor

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Cor »

CrocHunter píše:Cor: To co píšeš, je ale něco jiného, než co jsem napsal ;).
Hmm...jaký by mělo smysl, kdybych psal to samé co ty?
Psal jsi, že SP není omezený technologiemi...já trvrdím, že je. Když bude "Steampunk" bez páry a koleček a místo toho tam budou všude fúzní mikročlánky nebo i jen naše soudobá technika....tak co to dílo bude dělat steampunkovým?
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

No to jsme zase v té debatě odvedle. Bude Pán prstenů možný, pokud nebudeme ve fantastickém světě? Spíš ne, spíš se to celé zhroutí. Conan taky nejspíš fungovat nebude. Něco je velmi pomezní... třeba Eragon a první Star Wars je v zásadě totéž, jen s jiným dekorem, ale bez fantastiky by to nešlo. Vybaví si někdo steampunk, jehož děj by nebyl možný, kdyby to nebylo ve steampunkovém dekoru (vyjma té hry Arcanum)?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Bifi »

Cor píše:Nu přeci ta základní - "fantasy svět vstoupil do průmyslové revoluce". :-)
- tohle jsem nikde dřív neviděl, nečetl, nehrál. Pokud to někdy někdo předtím nakousl, tak o tom nevím.
Iron Dragon's Daughter (Dcéra železného draka) od Micheala Swanwicka, veľmi zásadný počin, 1993, nominácia na World Fantasy Award, Locus a Arthur C. Clarke Award. Elfovia sú gangstri nosiaci obleky od Armaniho a producírujúci sa v médiách, víly sú robotníci vo veľkých továrňach na železných drakov, a pod. A je dokonca možné, že nebol prvý.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Steampunk? Steampunk!

Příspěvek od Pieta »

Eleshar_Vermillion píše:Bude Pán prstenů možný, pokud nebudeme ve fantastickém světě? Spíš ne, spíš se to celé zhroutí. Conan taky nejspíš fungovat nebude. Něco je velmi pomezní... třeba Eragon a první Star Wars je v zásadě totéž, jen s jiným dekorem, ale bez fantastiky by to nešlo. Vybaví si někdo steampunk, jehož děj by nebyl možný, kdyby to nebylo ve steampunkovém dekoru (vyjma té hry Arcanum)?
To záleží na tom, jak moc přepsání povoluješ. Neuromancer by se taky dal přepsat na fantasy - stačí, že z orbity uděláš skrytá trpasličí města, z hackování astrální cesty, z AIček prastaré artefakty, z Riviery gnómího iluzionistu, McCoy je připoutaný duch čaroděje, ...

Jo, a ninjové jsou pořád ninjové.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů