Hra o trůny

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 28. 5. 2019, 16:32 Causa boha bez tváře se taky tak nějak divně rozesrala. Arya samozřejmě měla ve finále tenhle efekt využít. Můj typ byla zombie té holčičky Mormontové. Smysl to nedává stále, ale alespoň by to dojelo do dramatického cíle.
To by bylo hodně fajn toto. Že to nenapadlo mě, chápu. Že to nenapadlo scénáristy, to už moc ne teda.
Mnohatisícistranový příběh nevystačí s laciným efektem „všechny postavy mrtvé.“ Shakespearovi to chodilo v jedné celovečerní epizodce. U strašně dlouhé věci vznikne pocit, že jsme s tím ztráceli čas. Ostatně, pro tohle jsem odložil knihy – na straně 3000 jsme začali s novými postavami, a ty jsme za 300 stran pozabíjeli znova. Dál už je to nejspíš stejné.
Zadání bylo: "změňte poslední dvě episody, aby osmá série nebyla tak dokurvená. Řekl jsem, že mi není jest možno a přepsal jsem fabuli celé série. Ty prořezáváš celou knižní předlohu :D
Jasný důvod je zabít ještě Brana, tady se shodujeme. Držet ho v ději bylo šílené. Omluvit to mohlo jedině nějaké hyperkouzlo ve finále, tady se shodujeme. Já bych ale asi udělal hyperkouzlo daleko dřív. Pak by se vidělo.
Jasně, navrhoval jsem oboje - hyperkouzlo a zabít.
Prostě, ať to přehazuju, jak chci, na konci se liším od oficiální verze jen velmi málo. Spíš bych měnil pořadí událostí, než výsledek.
Spíš bys toho polovinu priřezal, to mi nepřijde jako "liším se málo"
Koncepce dlouhé noci – to je zase problém, protože to není příběh na mnoho tisíc stran.
Neny, ale může to být konec příběhu. Živí prohráli, ale mají náznak naděje. Opona padá, kaněc fílma.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Sadako »

Argonantus píše: 28. 5. 2019, 16:32 Nemůžeš tisíce stran je trpět, trpět a zase trpět, to by nikoho nebavilo. Problém Theona Greyjoye, tahle postava je prostě totálně přepíčená tím naivně darkcool stylem – rozsekáme, ji, pak ji rozsekáme ještě jednou a což, abychom ji ještě namočili do kyseliny? Žádné Sadako video pro úchyly nevydrží mučit postavy déle než jeden film. Já se obvykle nudím už po čtvrt hodině.
Theon a klobása, to bylo mocné Trololo.
Já se musím přiznat, že kromě přítomnosti Greyjoyů jsem moc nepochopila přítomnost i samotných Boltonů. Jednak mi nedávalo smysl, že by cynický, brutální, ovšem pragmatický Roose nechal kolem běhat takovou neřízenou střelu, jakou je Ramsay, jednak mě Ramsay samotný sral svou sadistickou plochostí. S tím se pojí i osud nebohého Theona, kde GRR Martin totálně nezvládl lízání hrany mezi znepokojením a řeznictvím a na to znepokojení vlastně ani nedošlo.
Přemýšlím, jestli neměli být Boltoni svého druhu temná strana Lannisterů, jejich stín; tedy, možná by se to tak dalo interpretovat, ale jestli to byl záměr nebo ne, nemám jak zjistit.
Buď jak buď, byli to takoví magoři navíc.
jjelen píše: 28. 5. 2019, 17:40 Taky potkávám spíš lidi kterým je Daenerys bud víceméně ukradená nebo je štve. To ovšem bude dost malý vzorek diváctva, existují také lidi co dceru pojmenují Daenerys nebo Khaleesi (celkem by mě zajímalo jak se tito teď tváří)
Tohle s tím jménem mi přijde lehce WTF. Lidi se pořád pojmenovávají po nějakých jiných divných lidech (někdy i nelidech). Jestli to jsou postavy z hagiografia, seriálu nebo jiné popkultury, je už za mě fuk.

Nicméně, už před nějakým časem jsem psala, že mi Daenerys přijde jako Golachab, tj. 'láska' spalující, tyranická, požírající. Viz: The Qliphoth are the shadow of the Sephirot, the chaotic force that exists when that sephirot is out of balance. Geburah is the sephirot of Restraint, which takes away that which is unnecessary in the cosmos, destroys the wicked, fights evil and injustice, and maintains an equilibrium with Chesed, Loving kindness. However, it is obvious to see that when this force is out of balance, it becomes too destructive, and burns that which should not be burned. While the Klipot of Chesed may represent unbridled conservatism, Golachab represents unbridled radicalism and tyranny, that brooks no opposition, and executes all its opponents.
Teda, ne že by tam asi GRR Martin tohle nalil vědomě, spíš je to poměrně výrazný a známý princip (archetyp, chceš-li).
Btw. za mě by byl třeba zajímavý konec, kdyby to Daenerys nakonec spálila všechno (by jí tedy asi muselo zůstat víc draků než jeden) a poslední záběry by byly na vyšinutě se usmívající Daenerys stojící spolu s draky ve spáleništi a hledící někam směrem ke Zdi.
Ale to by diváci/fanoušci taky řvali, byť asi úplně jinak.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Vallun »

Jeden kolega, co není zrovna fanda fantasy, říká, že nejfantasknější na Hře o trůny je postava Briene z Tarthu - poukazuj na to, že v kronikách najdeme draky, kněze kde jaké výri i vzkříšení, ale postava ženské válečnice, jež se opravdu vyrovná nejlepším mužům je neuvěřitelná a poukazuje na příklady tenisových utkání nejlepších ženských s 800. nejlepším chalpem, které zatím ženské všechny jasně prohrály...a to včetně testosteronově abnormálních Williamsek...
Pnutí s Danaerys bylo čistě na politické úrovni,
Dokonce spíš právní úrovni...ale to je v pořádku, Dany byla Matka draků, nikoliv sama služebnice Ohně...proto by bylo třeba více se soustředit na Thorose z Myru, Melisandra je dost prezentovaná sama o sobě...ale pár scén by šlo přidat...třeba to, jak zmátla Roba Starka, aby se vřítil do Rudé svatby...Thoros by tak neměl zamřít za Zdí...jeho spoedlost by se mohla projevit poté, co Jaime přiveze zásobu zeleného ohně...aby nebylo hned jasné, co za tím je...
Že je skoro srovnatelná s Nočním králem, se ukázalo až úplně na konci, kdy vyhladila milionové město.
Stále víc mne láká představa tohle trochu relativizující...že to nebyla tak docela její vůle...
Nejsem si jist, že to někdo ví, pokud nasadili své vojenské zdroje naprosto nesmyslným způsobem.
To mluvíš o S8E3 - to považuji za největší fail ever a bral bych to tak,že tu celou přepíšeme, jako by se nestala - prakticky nezměněna zůstane akorát scéna s malou lady Mormont, sice jí mám rád, ale její smrt je natolik velkolepá, že bych to nechal.

Navíc mne to dostává k jedné zásadní myšlence: Vrátit pozornost k rodům, jimž se věnovala pozornost na začátku (a hlavně asi v knize - mam docela problém to rozlišovat) a udělat impresivní sécnu, jak kronikář vyškrtává jednotlivé mocné rody Západozemí - a tady i v nepodařeném originálu v jednom dni vyhasl druhý nejurozenější rod severu - Mormontové...a já bych tuhle myšlenku rozvedl..proto u Stromu padne Yara Greyjoy a ne Theon...Proto taky zemře Jaime, protože tím končí rod Lannisterů, Tyrellové už taky skončili...Boltonů škoda nebyla, ale patří k Severu...Gendry je docela fajn, ale poté, co bude "povyšen" na Baratheona by měl taky zemřít...čím víc škrtů, tím lépe:) Tarlyové, skoro nejurozenější válečníci skončí jako učenci s krví divokých...zcela proměněni...

Zpátky k válce s NightKingem - přibude bitva u brodu, přímo tam padne Tormund, psolední z obránců dávající šanci ostatním se stáhnout poté, co nemrtví přejdou nidky nezamrzající tok po ledu...v rámci bitvy pak budou dvě scény - selhání Unsullied - bude jim prostě mco zima, nedokážou splnit plán...Arya se pokusí připravit sama léčku na NightKinga, ale tentokrát jí to nevyjde...před smrtí jí zachrání Nymeria se svou smečkou...a pokud byhcom chtěli být drsní, tak při tom Nymeria zemře, ale já jsem proti, zviřátkum se neubližuje...

Já hlasuji za to, aby Arya přežila a měla významnou roli, neb si to zaslouží, je první z dobrých, která něco pro svou stranu fakticky dělá:) adává smysl, pokud chceme silné ženské hrdinky, aby to byla spíše Arya než Briene...její přístup je ženštější...
Bran by byl klimaktický až až - ukázalo by se, že on je vlastně sám Nočním králem a že jeho hrátky s časem celou věc vlastně způsobily (jen do záznamu, není to můj nápad, koluje to po internetech v různých formách už léta a teď se to dopracovalo ve snaze drobnými zásahy odsračkovat E3).
tyhle teorie mi přijdou hodně praštěné...hrátky s časem a pod. raději vynechat, stačí, že má záblesky vpzomínek z minulosti...vůbec trošku omezit magii, tkerá nepřináší nci zajímavého...a za to oživování po pádu Ohně zaplatit smrtí...
furt jsem přesvědčen, že by to byl důstojnější závěr než co je teď
než který závěr? a v čem důstojnější? Hra o trlůny na důstojnost dost prdí viz Tywin...a v tom bych pokračoval...klidně bych nechal Jona zabít Dany ne při polibku, ale při sexu...když už sadismus, tak naplno.
Tohle jsem taky původně ukradl někde na internetu, ale jsem hrdý, jak jsem to rozpracoval, navíc myslím, že to dává smysl s tím, jaký má Jaime vlastně vývoj (Jon se moc nikam vlastně neposunul, spasitelský komplex měl od začátku) a jaké oběti musel přinést.
Jaime ale nemůlže být, ani trochu, kladnou postavou, provedl toho prostě moc, vraždil děti...stejně jako Kylo Ren má cestu k dobru definitivně uzavřenou...šlo by jej ejště trochu pomučit...ale to,že ho Arya zabije prostě jen proto,a by mohla kuchnout Cersei mi přijde správně utilitaristické:) a skončí tim ti Lannisteři...
Bylo by fajn, kdyby elfí McGuffin nějak odkazoval i na ty ostatní vraždy králů, ale nevím, jak to udělat, aby to nebylo příliš nápadné a byl tam na konci ten moment objevení, že vrah je celou dobu zahradník, když už si myslíme, že na žádné proroctví se nehrálo.
Tohle by šlo vyřešit snadno - NočníKrál může zemřít jen rukou toho, kdo nějakého krále již zabil...jednoduchá řešení jsou leckdy nejefektivnější:) Případně dva krále...:D Statistická obrana velmi efektivní;) ale jak říkám, větší role pro Jaimeho mi není po chuti. I když už by jí NCW snad zvládnul uhrát...
účelem bylo, aby se Long Night vrátil význam metafory pro dlouhou, temnou zimu namísto toho, že několik postav mělo fakt dlouhej, těžkej den.
Zcela souhlas! Ale udělal byhc to jinak - úplně poslední scéna, Zimohrad je po bitvě neobyvatelný, Královo Přístaviště skoro taky, takže Sněm velmožných se odehrává na Jihu...a končí tak, že začne sněžit, fakt pořádně....tam kde nesněžilo ani minulou velkou Zimu:) Náznak udělá elckdy víc, než co jiného:)
Nymeria například. Ta by se taky v závěru mohla hodit.
Zapracováno, viz výše:)
ve snaze pozabíjet co nejvíce oblíbených postav a taky to trochu strhnout do parodie. Myslím, že Hra o trůny takto nikdy nefungovala. Logika dramatu je tím zcela opuštěna.
Souhlas, ale dal byhc limit, minimálně dvě zapamatované postavy umírající na jednu epizodu S8:)

E1 (Pochod NK na Zimohrad) - Tormund, Yara
E2 (Bitva o Zimohrad) - Jorah a malá lady Mormontovi, Tyrion, Ohař - pád NightKinga

E3 (Příliš horko, aneb Oheň začíná dělat problémy, Cersei se nevzdá)
E4 (Královo Přístaviště v plamenech) Cersei, Dany - Cersei zabije Arya převlečená za Jaimeho v momentě, kdy Cersei bude utíkat z KrPř, protože zjistí, že Quiburn, Thoros a Melisandra jsou spolupracující velekněží Pána Světla a k vypálení KrPř př. Šedý Červ umírá, když se pokusí zatknotu Sansu, kterou podezřívá z vraždy Jona a Dany ...Ale Dany by měla zemřít už na konci E3, aby s eukázala, že ona není Ohňonošem...

E5 epic fight Briene a Eurona, v němž se oba vzájeměn zabijí, kola intrik se roztáčejí...boj o trůn i bez trůnu, favorit Bran je Sansou lstí odklizen do Citadely ve Starém městě a stává se velmistrem
E6 Gendry, zabit jiným nápadníkem královny Sansy

K Argovým otázkám - rozhodně správným:
1) Zda je hlavní Hra o trůny nebo Píseň ledu a ohně. Zda je cílem vyřešit, kdo bude sedět na trůnu, nebo zda je cílem zachránit svět (seriál volil jasně B, trůn je zlikvidován, Bran je spíš na parádu).
Vidím to přesně obráceně. Seriál už názvem chce deklarovat, že jde o trůn...tedy politika a boj o mco je hlavní, což pak proklamuje i to, že se pokračuje po pádu NightKinga...že to enzvádli udělat zajímavé je jiná věc...
2) Kam míří lore Rudé kněžky, boha ohně a je-li nějaký Azor Ahai. Nebo jsou to jen takové kecy na utišení Stannise. Problém komplikuje to, že je tu ještě Berrik Dondarion, který v tom nějak jede taky (seriál na to spíš dlabe a byly to kecy
My jsme si to zodpověděli, Led i Oheň jdou proti lidem, i když se to u Ohně dlouho nezdá, tím je zákeřnější a vydrží déle...jak jsme psal výše, vidím to an tři velekněze Ohně - Melisandru, Thorose a Quiburna ...Berric byl tolikrát ohněm oživen, že je zcela posedlý/ovladatelný Thorosem a spol.

ad Hora - tím,že jde o Nemrtvého, tedy služebníka Ledu, stovořeného s pomocí Ohně, tak jde o neskutečněé mornstrum nebezepčné všemu a všem...při snaze jej posílit před bitvou se stane neovadatelným...a nakoenc bude muset být chycen do pasti a zazděn, protože není, kdo by jej porazil...možná proto bude nakonec KrPř opuštěno...
3) Jaký je smysl draků v příběhu (trochu tonu doteď, asi to snad měl být ten marxismus a dokonalé zlo, a možná jen atomovka ve službách zla, patent golem v Císařově pekaři)
Jsou to živé bytosti, velké a mocné podle míry svobody, jakou mají...HOeň doufá, že je vlastní, ale není tomu tak, v momentě, kdy se osvobodí poslední z nich od Daniny nadvlády, tak je z něj svobodný moudrý drak, proto zničí Trůn a ne Jona, odletí si za svým pryč...
4) Je-li pak to Píseň o dětech Starků, nebo případně Píseň o dětech Starků a Lannisterů. (Seriál jasně volil Starky, s mírným přihlédnutím k Lannisterům, u tebe jsou z toho jen Lannisterové. Pak vzniká otázka, proč se se Starky tak dlouho taháme).
Starkové nakonec vyhrají, spíše náhodou a vytrvalostí, ostatně jsou to Starkové...:) Ale i tak - Bran je neplodný a Arya i Sansa jsou ženy...jméno Stark by mohlo skončit...
5) Kde se to vlastně má rozhodnout.
Vlastně nikde - Winterfell bude zruinován bitvou s NK, KrPř bitvou s Ohněm...Casterly Rock je v severní polovině Westerosu a malá na větší význam...pozornost by se mohla přesunout do Bouřného konce...nebo ještě víc na jih...
Zásadně lepší to být nemohlo, mohlo to být lepší o kousek.
souhlas...ale propracované to mohlo být víc...Jedna z nejpůsobivějších scén je to, jak Tywin ukradne Tyrionovi vítězství v bitvě na Černovodě...z triumfu tragedie a ještě z rukou rodiny...takový dojem by se měl ejdnou či dvakrát projevit i v S8...
Tyrion zavražděn v kryptě Nedem Starkem – extra přepíčený nápad, kterým lze uspět a lze si nabít nos, hodně záleží na provedení. Já bych sáhl kus vedle, po Catelyn Starkové, tam to totiž dává i jistý smysl coby retro úplného začátku.
O co mi jde, je ten návrat k původní dpostatně zombie - jde o někoho, koho znáte, kdo je Vám drahý, do koho nechcete praštit i když je mrtvej a ohrožuje vás...proto Sansa, vyzbrojená obsidiánovou čepelí není schopan akce a Tyrion umírá...vlastně Catelyn se hodí více... Ned byl extrahustý mastič, Boromir se zkrátka nezapře, i jako nemrtvý by měl řádit nějak výrazně víc...

Proto Jona nikdo nezabije, zemře na své zranění poté, co bude moc Ohně zase oslabena:)
A zrovna teda prkno Jon a Daenerys, měli oblíbené snad jen ti nejprostší lidé a ani tím si nejsem jistý. Žiješ v bludu Argo.
Pak v tom bludu žije většina republiky...ostatně kolik holčiček se jmenuje po Matce draků...
Koukám, že Dubrovnik má 44., a k tomu přilepili nějakou CGI plochu navíc.
při těch náletech je tam Dubrovník nakopírován nejméně 9krát...takže to jsme na cca 450 tisících, dovjnásobek je pak OK - zabérají jehn polovinu směrem k pevnině...
Vůbec je škoda jak seriál zametl s veškerou magií, nadpřirozenem a tak:
Otázka je, zda by to bez magie nebylo nakonec lepší... říkám to nerad, ale jako historizující drama by to možná fungovalo nakonec lépe....
Hra o trůny fungovala na chytrém zvratu. Tohle byl můj chabý pokus o pár chytrých zvratů.
a pokus to není špatný, jen dost jendosměrný...všechny zvraty vedou ke zkáze:) Chybí tam záblesky naděje a úspěchu, tkeré by zvýraznily závěrnou apokalypsu...

Já byhc zůstal u šesti epizod...ale kdyby se to rozlezlo, tak klidně, důležité je, aby všechny měla obsah hodný finále...

Ned v kryptě je, to bylo snad i ukázáno...o Catelyn v seriálu moc nevíme...
magie ve Hře je nastavena k trvalému mírnému růstu,
MAgie měla být propojena s příchodem Zimy...jako dkyby Léto bylo věkem lidí, bez magie a draků, Zima věkem pohádek, s draky, magií a smrtí ve velkém...púrotiklad Tolkiena, z jehož světa se magično vytrácí...tady přichází, ale není to zrovna příjemné...
až budeme na konci někde v Pánovi prstenů.
což je pořád vleice umírněné z hlediska magie...
Causa boha bez tváře se taky tak nějak divně rozesrala. Arya samozřejmě měla ve finále tenhle efekt využít.
Ano, napůlúspěšně proti NK, a zcel aúspěšně, protože drsněji, proti Cersei...
S Euronem nesouhlas. Další testosteronový debil, po té, co jsme mraky podobných už odpravili. Postava zbytečná, s potenciálem, že všechno, co bys mu chtěl připsat, mohl udělat někdo jiný.
Chápu Tě, ale děláš z toho zcela jiný typ díla...seriál má trochu jiné personální záležitosti...a pokud chceš častěji ukázat surovou bitku, tak prostě ty bojovníky spotřebováváš....když budou přežívat, dojem z bitky se oslabí...
Stannis Baratheon, z jakýchsi náboženských důvodů?
a jako pomsta Eddardu....fujvajs:)
Cersei je ostatně taky vybavena z kufru vytaženým vojskem (koupila ho v hypermarketu v Essosu).
Ano, zajímavější by bylo, kdyby jí Quiburn vybavil vojskem Ohně...třeba spálenými peony...nebo vojskem z písku? Jenže tohle chce dost domyslet a dotvořit...
Řekl jsem, že mi není jest možno a přepsal jsem fabuli celé série. Ty prořezáváš celou knižní předlohu
ono by to bez pořádných zásahů neobešlo...věřím,že byhcom to zlepšit dokázali, jen ensmíme Argovi dovolit z toho udělat jeden velkofilm, z mnoha ohledů by to bylo lepší, ale cílem je mít výživný seriál...:)

Brana bych nezabíjel, vytrpěl si svoje a byl zabit z hlediska reprodukčního...a umožňuje zajímavým způsobem zkloumat minulost...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Vallun »

Jiank ještě dodatek, jak bylo cílem těch dvou udělat z Bitvy o Zimohrad něco, co překoná Helmův Žleb, taks e jim podařilo vyrovnat Bitvu pěti armád...poslat Dorthraky proti nemrtvým bylo srovnatelně pitomé jako poslat elfy před linii trpasličí těžké pěchoty...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vito
Příspěvky: 407
Registrován: 8. 2. 2018, 09:05

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Vito »

Pred chvili jsem to dokoukal. A za me v pohode. Na 80% mi sedi vsechno.
"An army of one man, but the right man for the job!"
―Clone trooper rallying call
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Argonantus »

Tak jo, ještě jeden megapost.

Jjelen:
Když protrhneš hráz, je to fofr. Vedlejší osudy a drobnokresba tě přestávají zajímat, jak ukázala epizoda 8/4, celá dost na datla.
Nemusí být jedna bitva. Ale ona taky jedna bitva nebyla, bylo hodně střetů, počínaje tou předtitulkovou scénou, a hodně obratů jsme si už vybrali. Byla strana 568. Byl Sam a Bílý chodec. Bylo dítě na severním pólu. Byl Bran a Tříoká vrána. Bylo Hardhome. I falešné rozuzlení už bylo, v sedmé sérii.
Tady můžeš udělat jedno střetnutí jako neúspěch, pak to survival plížení po krajině mezi mrtvými, a pak teprve další střet s finálním task resolution, přesně jak navrhl Eleshar. Jasná věc, je to lepší, ale stejně z toho vylezou tak tři epizody maximálně, žádná reforma vesmíru se nekoná.
Právě jsem dopsal něco velmi podobného a řešil jsem ty samé otázky. Vystopované střety s hlavním záporákem dají dohromady překvapivě krátký čas. Tolkienovi dal balrog jeden odstavec. A je to jeden z nejslavnějších střetů v historii vyprávění.

Rickon je k ničemu, v této podobě neměl být, pokud bys ho chtěl, je třeba ho celého napsat. Jinak vyhazuju krakatice i Boltony, viz dále. Bolton starší je vedlejší postava, Bolton mladší je duplikát Joffreyho, jinak naprostý souhlas se Sadako.
Bran je ultimátní superčaroděj, ale to není způsob, jak splnit moje podmínky pro hlavní postavu, viz dále. Neopustil jsem ideu, že šmírovací scéna měla nastat mnohem později (čímž bychom třeba dlouho netušili, že je Cersei taková obluda). Ale stejně moc nemám, z čeho vařit.
Děsivý Martinův trojúhelník z nástřelu neznám.

Eleshar:

Asi vyrábím zmatek tím, že řeším průběžně dvě úplně odlišné formy úprav – změnit konec versus změnit všechno.
A) Změnit konec. Pokud je to omezeno Naokiho zadáním, změnit poslední dvě epizody, nevidím pro to vůbec žádný prostor, to se shodneme. Ani Vallunův nápad měnit třetí epizodu to moc neřeší. Šlo by zabít Brana nebo Tyriona, ale spíš je to lepení chyb z minulosti, než geniální zásah. A na začátku osmé série se nic nestalo, tam není co měnit.
Aby to dávalo vůbec nějaký smysl, znamená to zarýt až do sedmé série, kde jsou tyto problémy založeny, a je jich tam daleko víc, než v sérii osmé (myslím si, proti celému světu). Vyřešit Daenerys už tam, i když je to vlastně další zploštění a ubrání prostoru. Celé mi to vychází tím pádem ještě o pár epizod kratší. A pár kecacích lze nahradit tím survival hororem. Konec je prakticky stejný, možná bez Tyriona, možná bez Brana, ale zcela jistě mi přežije Sansa, Arya, a musí nějaký chlap nejdůležitějšího levelu, což vychází Jon, a možná Jaime.
To mne vedlo k závěru, že se toho zase tak moc nezmění.

B) Změnit toho hodně – od začátku nesdílím názor, že by byl Martin geniální v kompozici, a Benioff a Weiss mi na rozdíl od zbytku světa nepřipadají horší. Jejich seriál dává kompozičně jako celek alespoň nějaký smysl, kdežto Martinovi se to prostě rozpadlo. Jejich dialogy nejsou horší, než ty Martinovy. Tywin s jelenem nebo Cersei s Robertem, to v původní knize vůbec nebylo. Martin nad nimi vyhraje jen v tom, že si to celé vymyslel a je to duch kreativní, průkopník, kdežto oni jen dotahují cizí nápady.

Nicméně Benioff s Weissem padli do stejné pasti jako Martin, vysílali seriál s příšernou představou „to se nějak dopíše.“ Takže jsou tam stále kiksy, mrtvé a nesmyslné scény (Baelishův imbecilní monolog na pozadí lesbické soulože), logické chyby (Baelish odevzdává Sansu coby svoji hlavní výhru Boltonovi), a celé mrtvé linie, kde se nám prodává to samé zboží ještě jednou - dva zápasy o přežití Tyriona, dvě šílené matky s otřesným frockem, hned několik sadistických Caligulovitých magorů (Viserys, Joffrey, Bolton, Robert Arryn), dvoje vyvraždění Dothraků. Jsou tam naprosto šílená vybočení stylu a žánru, v důsledku čehož se setkávají sandálpunkoví vykastrovaní černoši s kopím s rytíři v brnění (a rytíři v brnění vždy prohrají, WTF). Jsou tam kilometry postav, které nic neudělají, načež někde zhebnou (Mace Tyrrel, Balon Greyjoy, Aemon Targaryen). Jiné postavy vypadají zajímavě, ale nám je to jedno, ježto jsme je hbitě zahodili nebo ztratili (Lorras Tyrrel, Renly Baratheon). To, co tyto postavy neudělaly, musí udělat postavy jiné, vytažené z kufru na str. 3250, Ramsay Bolton nebo Euron Greyjoy. Skoro všechny postavy mají v konstrukci obrovské díry – bud jim úplně chybí začátek (Jaime), nebo konec (Tyrion), nebo jsou nejméně tisíc stran někde zaseklé (speciálně Bran, Daenerys, Catelyn, za mne možná úplně nejpříšernější postava, po absolvování celku).

Dokonalé a bezvýhradně uznatelné Shakespearovské skvosty jsou jen případy, kde se umělo včas skončit – Eddard Stark, Tywin Lannister, Cersei.
Takže tady – ano, změnil bych opravdu kdeco.
Původně jsem myslel, že by to mělo být poloviční (tři knihy, čili čtyři série), teď už si s tím nejsem jist, možná by to vyšlo i na šest.
V každé sérii se při tom s KAŽDOU hlavní postavou něco musí stát, jinak to nemělo cenu a postava měla buď dříve zemřít, nebo později nastoupit. V každé sérii musí dojít nejméně k jedné bitvě s nějakým task resolution, jinak to nemělo cenu
(dle pana Dubyho je to ostatně středověké vnímání bitvy; obdoba božího soudu; rozhodne se, kdo vyhraje). Takto viděno třeba v sedmé sérii nedošlo k žádné bitvě vůbec a s žádnou postavou se nestala podstatná změna.

Seznam hlavních hráčů se mi jeví v tuto chvíli takovýto:
Eddard Stark, zemře
Catelyn Stark, nutno ji zabít daleko dřív
Jon Stark, nutný úplně jiný konec.
Sansa Stark, nutno přidat na začátku, asi bych ukradl ty draky od Daenerys. Vítěz Hry.
Arya Stark, nutno domyslet konec. Možná Azor Ahai.

Tywin Lannister, ultimátní Saýc, zemře beze změn
Cersei Lannister, Saýcův nástupce, skoro perfektní
Jaime Lannister, chybí začátek, konec je nejasný.

Joffrey Baratheon, vskutečnosti Lannister, malý Saýček, měl by mít taky nějaký vývoj. Možná spojit s Lorrasem Tyrrelem, okouzlující leč v soukromí šílený sadista
Robert Baratheon, celkem bez výhrad, rozchlastaný kretén, co umře
Renly Baratheon, skvělá postava, zahozená velmi předčasně. Milovaný vládce, kamarád všech. V prostředí Hry o trůny totální rarita.
Stannis Baratheon, skvělá postava, která mohla přehrát to podstatné z Daenerys a úplně ji nahradit. Další hrůzostrašný Saýc, může zcela nahradit Boltona (=sničí Sansu). Zemře v bitvě bastardů, co nebude bitva bastardů, a bude skoro na konci (pak se prorve Zeď.)

Interakce hlavních postav bezpodmínečně vyžaduje existenci protihráčů:
Ohař (pro Aryu a Sansu zásadní)
Jaquen H´gar (pro Aryu), nemusí být z jiného kontinentu.
Sam Tarly (pro Jona, ale taky pro celkové vnímání, že je tam taky někdo úplně normální). Revoluční tah by byl, kdyby sežral linii Brana, ale pak by už nebyl normální.
Ygritte, možná je to cesta, co s Jonem na konci (dostane rozum!).
Mance (pro Jona). Nejsem si jist, zda má být zabit. V seriálu ho supluje Tormund.
Sert Aliser Thorne (pro Jona). Možná toho mohl stihnout víc. Třeba hrdinsky zemřít ve finální bitvě.
Brienne z Tarthu (pro Jaimeho), je velká otázka, co s ní. Originál konec byl dobrý.
Vrchní Vrabčák (pro Cersei v další části)
Rudá kněžka (pro Stannise a možná i dál)
Lady Olenna (pro Sansu a řešení Joffreyho, nevymyslel bych to lépe)
Marghaery Tyrrel, ona je tam nutná další žena po Sanse. Mohla dostat víc místa.

Všechno ostatní je k diskusi. Hodně nejasno mám v uzlu Baelish – Arrynové s tou detektivkou v první půlce, což byl docela slušný motor jisté části děje. Ale je tam hora postav, co jinak nejsou k ničemu.
Co všechno není třeba a může vypadnout ihned, je asi zřejmé. Zejména východní kontinent se všemi postavami. Velká část jihu (Dorne). Všechny chobotnice. Všichni Targaryenové (i když je to otázka, zda nějaké nenechat zapomenuté ve Westerosu).

Sadako:
Theon Zrádce je osvědčená archetypální postava, od Jidáše přes Gluma. Zde je Glumů tolik, že o sebe zakopávají. Přesto si myslím, že původní nápad na zrádce Starků, co se pak zase zkouší vykoupit, nebyl úplně špatný, jen blbě provedený. Za mne moc nefungovalo ani převzetí Zimohradu, a dál je to ještě slabší. Doufal jsem ve zmoudření, když zdrhli se Sansou, ale on zahájil další hibernaci a nakonec zhebnul. Viděl bych cestu zase v nějaké spojovačce. Baelish?

Idea spalující lásky je dobrá, akorát to za mne není Daenerys, která je totálně sobecká kráva, co nemiluje doopravdy vůbec nikoho, tím méně toho dřeváka Jona, který se hodil přesně pro Ygritte (ona vidí, že on sice neví vůbec nic, ale je fajn, má ji rád a je statečný). Jon a Daenerys by se mohli zamilovat, když byli ještě mladí a tvární, v první nebo druhé sérii, pro Jona před Ygritte a pro Daenerys před Daario Naharysem, kde je jasné, že je jí to už všechno ukradené. Před tím šlo Daenerys jako postavu snad ještě zachránit. Mnohem později je to nesmysl.
Spalující láska mi vychází na Cersei a Jaimeho, s tragickým koncem. Podtrženo tím, že je to incest a nikdo je nepochápe. Že by Jaime nakonec kuchnul Cersei, se slzami v očích, tomu bych dokonale věřil. A mohla by to být nádherná věc, v seriálu tím lepší, že to padlo zrovna na jedny z nejlepších herců. Skoro by mne to lákalo napsat, kdybych to uměl.

Vallun:
S Brienne nemám problém, navíc tu byl geniální casting, Gwendoline Christie je tak kolosální a androgynní týpčena, že jí dokonale věřím, že by zmlátila i Ohaře. Na rozdíl od milionu seriálů, kde holky běžně fyzicky mlátí chlapy dvakrát tak veliké (Blindspot).

Vrátit pozornost k rodům, kterým byla věnována pozornost na začátku – jinak to ani nejde; představili jsme vám rod Tyrrelů, který je důležitý, jeho členové neslezou ze scény a vykonají hrůzné činy. Kdyby rod Tyrrelů nebyl zajímavý, není důvod, aby jím byl divák obtěžován. Pokud tě znervózňuje, že v největší epické bitvě zmizelo několik rodů, pak se divím, že tě nezaujalo, že v šarvátkách sedmé řady mezi řečí zmizeli Tyrrelové, Martelové a Dornové.

Jon nemůže zabít Daenerys při sexu (model Gone girl), to je sice efektní, ale totálně out of character. Spíš je to realizovatelné obráceně (a to by zas nebylo k ničemu).
Jaime je od začátku postava velmi obojetná a rozervaná, floutek, kterému se staly strašné věci, takže je mu všechno jedno (trochu jako Daenerys), navíc s tou spalující vášní k Cersei, a může se přiklonit nakonec na obě strany, ta špatná mi připadá lepší a seriál to taky přesně udělal. Eleshar mu chtěl přidat další hrůzné činy, já s tím souhlasím, jen bych mu dal k zabití Cersei, nikoli Nočního krále. Noční král budiž potravou seveřanů; navíc o nich vyprávíme především, že.

„Minimálně dvě zapamatovatelné postavy umírají jednu epizodu“ – to je jako že „pro Dothraky je nezajímavá svatba, když v ní nezemřou alespoň tři lidé“. V 73 epizodách seriálu vychází 146 mrtvých postav, které jsou tím jaksi… nezapamatovatelné.

Klíčová poznámka – pakliže šlo celou dobu o trůn, pak neměli smysl draci a zombie, potažmo postavy navazující v čele s Jonem, nemělo smysl zničení trůnu drakem, ani to, že je králem Bran. V seriálu přežily postavy, co o trůn vlastně neusilovaly, případně se ho vzdaly. Jediná výjimka je Sansa, která se v průběhu děje rozhodla, že severu by měl vládnout někdo, kdo má rozum, a to je pouze ona. Na zbytek světa dlabe taky.

Drak se ti sice jeví moudrý a nezávislý, ale pečlivě si odnesl mrtvou Daenerys. Takže jeho úcta trvá. Já mám dojem, že tady scénáristi taky neměli úplně jasno.

Další klíčová otázka, „zda by to úplně bez magie nebylo lepší“ mne napadla v životě mnohokrát a mnohokrát jsem to také tak řešil. U Hry o trůny mne magie donutila třikrát otevřít ústa; jednou u Renlyho, podruhé u Jaquena H´gara a potřetí v Hardhome. Možná i Hodor. Možná i ta zelená hořlavina, chraňte před dětmi. O to vše bych zavržením magie přišel. Zavržením celého kontinentu s Daenerys proti tomu nepřijdu vůbec o nic, co bych postrádal.

Seriál jakožto epickou vyprávěcí formu neznám. Znám jen sérii mnoha příběhů, spojených místem nebo hrdiny (Sherlock Holmes), kde je kompozice velmi snadná, a znám obrovský příběh, rozstříhaný z technických důvodů do více částí. To je zkoumaný případ a zde je kompozice naprosto zásadní.

Stran bitev – pro mne stojí úplně všechny hlavní bitvy hry o trůny vysoko, převysoko nad Bitvou pěti armád. Jiný level; filmová Bitva pěti armád je taková kravina pro děti, navíc ani nevíme, jak dopadla (díky zešílevšímu režisérovi).
Pokud bych chtěl něco přirovnávat k Bitvě pěti armád, tak ta věc u Meerenu, děsně cool, s draky a loděmi, navíc přilepeno k Bitvě bastardů a tím odsouzeno k okamžitému zapomenutí.

Černá voda a Bastardi při tom silně šlapou na paty i Helmovu žlebu, ježto mají srovnatelný dramatický podtext. Tady byla Hra o trůny opravdu geniální; Martin to skvostně vymyslel a Benioff s Weissem (+ Neil Marshall a Miguel Sapochnik) neméně skvěle provedli. Čímž chválím opravdu hodně, protože Helmův žleb je nejlepší bitva of ever, jakéhokoli druhu a stylu, a je jedním z důvodů, proč mám Dvě věže nejraději z celého Pána prstenů.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Hra o trůny

Příspěvek od jjelen »

Údajná původní představa GRRM tady: https://watchersonthewall.com/george-r- ... e-thrones/
A v zásadě se to podobá tvojí představě: zkrátit, osekat (žádný Krakatice, Martelové z Dorne ani Tyrellové)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Argonantus »

Tak to je totální bomba.
Díky, neznal jsem.
Vyvrací to celou teorii "zahradničení", Martin evidentně představu měl, ono takovou věc totiž vůbec jinak nejde vytvořit.
V zásadě se mu každá kniha rozplizla na dvě, ta první dokonce na tři; proto mne zmátl ten kompaktní tvar prvních tří dílů.

Daenerys byl od začátku omyl; neuvědomil si tu absolutní nesoudělnost časů; jakmile uděláš Dothrackou invazi (tak přece jen, oheň jako nebezpečí tu vlastně byl zamýšlen), uděláš ten zrychlený čas, všechno se ti rozsype a řítí se to k finále. V průběhu psaní si to uvědomil, tak to začal odkládat, odkládat, odkládat, až se mu to zvrátilo do parodie, román někde jinde s jinými postavami nastříhaný do hlavního děje.
Stejně tak odkládání invaze mrtvých místy nabývalo vysloveně zoufalé podoby (ser Aliser Thorne a ruka).

V nástřelu vůbec není Cersei, kterou vlastně supluje Jaime, daleko zlejší, a Sansa se taky prodrala mnohem výš, než bylo plánováno, mezi Pět Hlavních Charakterů. Bran naopak chcípl, protože nebyla plánována taková dálka.
Vůbec hodně problémů vzniklo prostým natahováním příběhu. Některé postavy to nedaly. A taky se začaly vymýšlet ty náhradní figury, které v nástřelu nejsou (Stannis, Ramsay Bolton, Baelish).
Idea boje Tyriona a Jona o Aryu je fakt prostoduchá a jsem rád, že mu všechny tři postavy zatočily úplně jinam.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Hra o trůny

Příspěvek od jjelen »

Sadako: Boltoni: mslíš spíš stín Starků, ne? Což je geniální nápad, jemná připomínka toho, že Starkové jsou fajn milí lidičky co žijí ve vyhřívaném hradě, ale sever jako takový je spíš temný, drsný a poněkud děsiví místo...
Vůbec, ty menší vazalské rody mi přijdou super. Válka Starků s Lannistery není nějaký match červenožlutí vs. šedivý, na obou stranách bojuje hromada menších rodů, které mají třeba taky svoje zájmy a na které je potřeba brát ohled.
Imho můžou hrát (a vlastně taky hráli) roli těch zrádců, klidně by mohli převzít úlohu Greyjoyů (a neTheona bude ve finále mučit namísto Ramsyho Rickon :-)= )
Vallun: v kronikách nevím, v reálné historii taky ne (máme nějaké záznamy jak si vedla třeba Johanka s mečem, jedna na jednoho?). Ale minimálně v o něco pozdějších rytířských románek už pár hustých bojovnic je.
Že by za Robbův poklesek vskutečnosti mohla magie je zajímavý nápad, líbí se mi, ostatně má to svojí tradici (Siegfried a Kriemhilda?)
Vyškrtávání rodů je cool. Ale Lannistery bych nehubil, stejně tak Starky (o důvod víc neškrtat Rickona)
Arya - ale jo, jen by si nemusela jet hrát na Kolumba (někdo s jejími schopnosti by mohl být velice užitečný doma na evnině...). Na druhou stranu když už vztáhla ruku na NK, byť by ho zabil někdo jiný, měla by být "potrestána"... A + za nevynechání Nymerie
Jedna z fan teorií stran magického blbnutí s časem byla, že Madkinga vyrobil vrána případně Bran, chtěje se připravit na Jiné... trochu se to pokazilo a Aerysovi zůstala nutkavá potřeba hromadit wildfire, zapalovat lidi, věci a tak podobně...
Jaime je rozporuplný, antihrdina a tak vůbec, nikoliv záporák... a vyhození Brana z okna vlastně nemyslel vubec zle :D
Bran do citadely je poněkud přirozenější než na trůn (vůbec citadela je další z celkem dobrých nápadů co zůstaly poněkud nevyužity...)
Jsem ovšem zvědav kde po těch jatkách vezmeš dalšího nápadníka pro Sansu.
Já jsem taky spíš za píseň než za hru, připadá mi že tohle nezvládli autoři seriálu skoro vůbec. Ono si nejde jen tak vesele hrát s židličkama a tvářit se že "to je to hlavní" když za okny hoří svět a pochodujou armády zmrzlíků...
Bacha, Qyburn nni kněz ohně nýbrž (vyhozený?) mistr z Citadely. Ovšem nápad že ten "zlej šampion ohně" bude Cersei neni úplně špatnej. Klidně jí nechat pohrávat si s temnou magií, náznaky byly (Qyburn, wildfire, Hora...), beztak neměla moc co na práci od likvidace Tyrellů.
Hodní fantasy draci ala Eragon nebo Dračí srdce se mi sem teda těžce nehodí... buď "jen" zvířata anebo něco "eldritch abomination" (ne nutně zlé, ale nebezpečné a stěží pochopitelné...)
Lokace: ne že by Winterfell jako místo finálního středu s NK neměl logiku ale pořád si stojim za tím že když jsou Jiní tak hrozní, měli by se dostat dál... A jo, Casterly Rock by taky měla hrát výraznější roli, ale asi v nějaké dřívější fázi, ne až tu. Takže zbývá Kingslanding, z těch fakt důležitých lokací.
Argo: Co s Rickonem: jednak viz výše, nelíbí se mi představa vybití Starků (Jon neni Stark, nadto bych ho taky nechal někde ve finále umřít... nechat se zabít, oživit a pak šťastně žít do sta let je takový...). Ovšem GRRM sliboval "hořkosladký konec" nebo tak něco, což by celkem odpovídalo.
Šel bych přes ty kanibaly ze Skagosu, kam ho odvedla ta divoká žencká. Odmatud se může vrátit jako hrdina z nějakou pomocí. V čele nějaký nevelký, ale zato drsný bandy hrdlořezů, případně přinést nějaký "magický lore", info co pomůže Branovi... Anebo jako záporák, zdivočelý psychopat, kterýho bude třeba utratit? Ne že by se tohle všechno vylučovalo...
GRRM geniální: no ne, ale chyby co nasekal už on se tu řeší tak od půlky diskuse. A i kdybychom přistoupily na to že genius je a za všechno mohou ti dva scénarističtí matlalové na které nadává půl internetu a já s ním, změny by to chtělo už dřív, tady je dost pozdě. Ledacos půjde vylepšit, ale nějaká dramatická změna o několik levlů to nebude, na tu je pzodě.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Argonantus »

jjelen píše: 29. 5. 2019, 18:51 Vyškrtávání rodů je cool. Ale Lannistery bych nehubil, stejně tak Starky (o důvod víc neškrtat Rickona)
Já je nehubím, narozdíl od Martina v r. 1993 vím, jak to dopadlo, a vidím, že hned čtyři Lannisteři jsou viewpoint charaktery (viz můj seznam) a možná i čtyři, když počítáš Joffreyho, který šel ještě rozšířit.
Arya - ale jo, jen by si nemusela jet hrát na Kolumba
tady fakt nechápu, proč tahle ptákovina tolik vadí, navíc má úplnou pravdu Marky, že to není Kolumbus ale Frodo, ona jede pryč, protože má světa plné zuby, její povolání jí sežralo kus srdce. To fakt není holka, o kterou by se prali dva milenci, dopadlo to totálně jinak, než bylo zamýšleno. Je to temný pistolník Harmonika z Tenkrát na západě.
Jedna z fan teorií stran magického blbnutí s časem byla, že Madkinga vyrobil vrána případně Bran, chtěje se připravit na Jiné...
To je slabá teorie, Night King je pěkný právě tím, že nemá vysvětlení, se s nim smiř, něco jako Pinnhead. Mimochodem, výtvor seriálu, ne Martina.
a vyhození Brana z okna vlastně nemyslel vubec zle
To vskutku nemyslel, protože mu to bylo jedno, jako skoro všechno. Stejně jako utilitárně zabil toho panoše, když se to hodilo.
Spíš je to breakpoint pro postavu Cersei a Brana, a proto to mělo nastat později. Mohli jsme tonout v nejistotě nad některými jejich spády.
Bran na trůně dává smysl, když trůn vpodstatě neexistuje, což je dobrý konec. On sám je záhadné prázdno. Je třeba ho celého napsat. Nejlepší příběh rozhodně nemá, nesouhlasím s Tyrionem.
Jsem ovšem zvědav kde po těch jatkách vezmeš dalšího nápadníka pro Sansu.
Já ho mám, jmenuje se Tyrion. Pokud bude Tyrion se Sansou trpět ve sklepě místo Theona, bude brzy jasno, že to byl ten její nejlepší manžel a netřeba hledat jiného. Jasný zvrat z pohádkového prince v žabáka.
připadá mi že tohle nezvládli autoři seriálu skoro vůbec.
Právě tohle zvládli se ctí. Trůn zrušili, posadili tam Brana. Konce se dožily vůbec jen postavy, co je železný trůn nezajímal. Všichni, kdo usilovali o trůn, byli naprosto mimo a dopadli špatně.
nápad že ten "zlej šampion ohně" bude Cersei neni úplně špatnej.
Můj není, nevím, kdo to řekl, ale má to logiku. Jinak mi s ohněm souvisí Stannis a Sansa. Což je právě v jeho choré mysli spojuje.
Hodní fantasy draci ala Eragon nebo Dračí srdce se mi sem teda těžce nehodí...
Však taky na to nadávám asi sto stran debaty, po mnoho let. Drak coby plyšák pro holčičku je totální úlet, a jen ten ukradený Night kingův drak to trochu vyrovnal.
Já bych draky vypustil do světa, Sansou, na začátku, dílem ze zvědavosti a dílem náhodou, na mnoho stran je ztratil, a pak je nechal překvapivě zjevovat a zasahovat. Něco jako Boží soud. To mi připadá optimální. A rozhodně se na nich nebude jezdit.
Argo: Co s Rickonem: jednak viz výše, nelíbí se mi představa vybití Starků

No, jisto je, že zemře Eddard a Catelyn, Robba zabili podle mne správně, takže to máš skoro polovinu, seriál to dal přesně na polovinu. To už jsou detaily.
(Jon neni Stark, nadto bych ho taky nechal někde ve finále umřít... nechat se zabít, oživit a pak šťastně žít do sta let je takový...).
Jona zprasila ta odbočka s Daenerys, která ho zatočila do Stmívání. Jinak to byla perfektní postava pro děj okolo Zdi, kam patří od začátku a měl tam zůstat celou dobu, maximálně Zimohrad, když se Zeď protrhne. Pak bych mu fandil, právě jako Tormundovi.
Návrat k Ygritte je podle mne pro rovnováhu ideální - dva Starkové s někým skončí, když konečně dostanou rozum (Sansa a Jon), Bran a Arya musí zůstat sami, ježto je to vlastně napůl sežralo.

Celou tu zdlouhavou odbočku počátku Sedmé série vyřešíš tím, že není počátek sedmé série. Od bitvy se Stannisem na severu na konci šesté série se jde kouknout za Zeď, potká tam Night kinga a už z války s ním nevyjde až do konce. A bude jeden z mála lidí, co to celé přežije (jako Tormund, nebo Mance nebo oba).
Ledacos půjde vylepšit, ale nějaká dramatická změna o několik levlů to nebude, na tu je pozdě.
Jasně, nestane se nic, je to cizí příběh, já si jen tak na dálku hraju.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Vallun »

Ani Vallunův nápad měnit třetí epizodu to moc neřeší.
Zěmna třetí epizody nemá ambice řešit víc, enž třetí epizodu, tkerá je takticky zoufalá, bez ohledu na cokoliv...
Takže jsou tam stále kiksy, mrtvé a nesmyslné scény (Baelishův imbecilní monolog na pozadí lesbické soulože), logické chyby (Baelish odevzdává Sansu coby svoji hlavní výhru Boltonovi), a celé mrtvé linie, kde se nám prodává to samé zboží ještě jednou - dva zápasy o přežití Tyriona, dvě šílené matky s otřesným frockem, hned několik sadistických Caligulovitých magorů (Viserys, Joffrey, Bolton, Robert Arryn), dvoje vyvraždění Dothraků. Jsou tam naprosto šílená vybočení stylu a žánru, v důsledku čehož se setkávají sandálpunkoví vykastrovaní černoši s kopím s rytíři v brnění (a rytíři v brnění vždy prohrají, WTF). Jsou tam kilometry postav, které nic neudělají, načež někde zhebnou (Mace Tyrrel, Balon Greyjoy, Aemon Targaryen). Jiné postavy vypadají zajímavě, ale nám je to jedno, ježto jsme je hbitě zahodili nebo ztratili (Lorras Tyrrel, Renly Baratheon). To, co tyto postavy neudělaly, musí udělat postavy jiné, vytažené z kufru na str. 3250, Ramsay Bolton nebo Euron Greyjoy. Skoro všechny postavy mají v konstrukci obrovské díry – bud jim úplně chybí začátek (Jaime), nebo konec (Tyrion), nebo jsou nejméně tisíc stran někde zaseklé (speciálně Bran, Daenerys, Catelyn, za mne možná úplně nejpříšernější postava, po absolvování celku).
Cílem je seriál, Ty bys z toho udělal superromán, ale pořád jedne celek, seriál má v ěnčem jiná pravidla....už proto, abys mohl některé ty psotavy efektivně zahazovat cestou...neb část dojmu buduješ tím, že ukážaeš nějakou hezkou postavičku a pak jí zamorduješ...tam je docela spotřeba jedinců...
Renly Baratheon, skvělá postava, zahozená velmi předčasně. Milovaný vládce, kamarád všech. V prostředí Hry o trůny totální rarita.
Až na to,že usiluje o něco, na co nemá právo a ví to...a navíc právě to znenáhlé zahození propracované postav ybylo kořením prvních sérií...dává to smysl, takový je život...

Bez Targarienů by se spoust amyšlenek znovunavazovala strašně složitě....vlastně i Jon je omyl - spojení ledu a ohně nebylo spojení Starků a Targaryenů...protože Led a Oheň jsou ěnco mnohem horšího...
Kdyby rod Tyrrelů nebyl zajímavý, není důvod, aby jím byl divák obtěžován.
Je, je to seriál, ten je zalžoen na tom,že většina postav jsou midleclass - navíc Tyrellové tam prostě jsou...hejbou s dějem docela dost..a pak upadnou a zmizí, zcela ok...
Gwendoline Christie je tak kolosální a androgynní týpčena, že jí dokonale věřím, že by zmlátila i Ohaře.
já ne, ani trochu...
Pokud tě znervózňuje, že v největší epické bitvě zmizelo několik rodů,
neznervozňuje,m já to, pro Erua, propaguju a požaduju - abyhc zvýšil dojem drsnosti té etapy...a proměnu, jakou Západozemí prochází...
„Minimálně dvě zapamatovatelné postavy umírají jednu epizodu“ – to je jako že „pro Dothraky je nezajímavá svatba, když v ní nezemřou alespoň tři lidé“. V 73 epizodách seriálu vychází 146 mrtvých postav, které jsou tím jaksi… nezapamatovatelné.
To platí pro finální serii... Westeros bude prakticky pustý, to se s Elesharem shodnu...
Klíčová poznámka – pakliže šlo celou dobu o trůn, pak neměli smysl draci a zombie, potažmo postavy navazující
a proč by, sakra nemohlo jít o boojí zíroveň? znovu opakuji,že řešíš seriál, ne román...máš víc prostoru...co bych souhlasi, je, že by to chtělo lépe propojit - třeba skrze Varyse...
Drak se ti sice jeví moudrý a nezávislý, ale pečlivě si odnesl mrtvou Daenerys. Takže jeho úcta trvá. Já mám dojem, že tady scénáristi taky neměli úplně jasno.
Já mám dojem,že to byl jen laciný otvírák pro možná pokračování...z hlediska scénáristů...

ad Magie - pokud bys to ořezal jen na hru o trůny, tak se lze bez magie obejít...za sebe byhc jí tam nechal, ale část diváků to nebere právě kvůli ní, část naopak... Zelená hořlavina by mohla být Umění, možná i bez magie:)
Černá voda a Bastardi při tom silně šlapou na paty i Helmovu žlebu, ježto mají srovnatelný dramatický podtext. Tady byla Hra o trůny opravdu geniální; Martin to skvostně vymyslel a Benioff s Weissem (+ Neil Marshall a Miguel Sapochnik) neméně skvěle provedli. Čímž chválím opravdu hodně, protože Helmův žleb je nejlepší bitva of ever, jakéhokoli druhu a stylu, a je jedním z důvodů, proč mám Dvě věže nejraději z celého Pána prstenů.
u Černé vody souhlas, bitva bastardů je ale podle mne dost neuvěřitelná, Jon je příliš pasivní...a navíc si z ní už skoro nci nepamatuji...

jjelen
Ale Lannistery bych nehubil, stejně tak Starky
Lannistery není důvod nehubit, naopak Starky nikdo hubit nechce...
Rickon - STarkové to azse nesmí dostat příliš lacině...Rickon z amne zemířt klidně může, ale ne jen proto,že se na něj Starkové vykašlou...
Arya - ale jo, jen by si nemusela jet hrát na Kolumba (někdo s jejími schopnosti by mohl být velice užitečný doma na evnině...). Na druhou stranu když už vztáhla ruku na NK, byť by ho zabil někdo jiný, měla by být "potrestána"...
Brzdi, Nightking je jen slabý odvar z Pána nazghůlů:) Arya je Arya, pokud si chce udělat prázdniny na moři (zcela chápu a rozumím jí, není nic lepšího, než si hezky zaplachtit....:) tak si je udělá:)
Jedna z fan teorií stran magického blbnutí s časem byla, že Madkinga vyrobil vrána případně Bran, chtěje se připravit na Jiné... trochu se to pokazilo a Aerysovi zůstala nutkavá potřeba hromadit wildfire, zapalovat lidi, věci a tak podobně...
tyhle fan teorie jsou funny, ale nic víc, málokdy je tam něco kloudného
Jaime je rozporuplný, antihrdina a tak vůbec, nikoliv záporák... a vyhození Brana z okna vlastně nemyslel vubec zle :D
Jaime je těžký záporák! useknutá ruka je příliš malo v intencích onoho světa...
Jsem ovšem zvědav kde po těch jatkách vezmeš dalšího nápadníka pro Sansu.
Jo, to nebude lehké:) napadl mne nějaké séf Dothraki, ale to by bylo dosti...:D a pořád někde je dědic Údolí, malý Arryn ne?
Bacha, Qyburn nni kněz ohně nýbrž (vyhozený?) mistr z Citadely.
a proč by se pak nemohl stát knězem Ohně?:)
Ono si nejde jen tak vesele hrát s židličkama a tvářit se že "to je to hlavní" když za okny hoří svět a pochodujou armády zmrzlíků...
právě, že jde...a to, jak se k tomu dilematu kdo psotaví může být významné...:) někdy paradoxní a třeba i vtipné:)
Hodní fantasy draci ala Eragon nebo Dračí srdce se mi sem teda těžce nehodí... buď "jen" zvířata anebo něco "eldritch abomination" (ne nutně zlé, ale nebezpečné a stěží pochopitelné...)
ne hodní, jen moudří...vlasntí strana:) pokud jsou v pdoručí lidí,t ak jsou to jen zvířata...velká a mocná tak, jak jim pán dovolí, kolik svobody jim dá...ale když jsou svobodní, kdo ví? projev mimořádné inteligence je vlastně dost cool
Lokace: ne že by Winterfell jako místo finálního středu s NK neměl logiku ale pořád si stojim za tím že když jsou Jiní tak hrozní, měli by se dostat dál...
Ale on je to jižní okraj Severu...prakticky třetina Westerosu? a v mém podání sice NK padne tady, ale Zimohrad bude zpustošen...

Argo znovu
Lannisteři - Jo, vydrží až do konce, ale pak bych je vyhubil...
Bran na trůně dává smysl, když trůn vpodstatě neexistuje, což je dobrý konec.
jo, přivezl si svuj vlastní trůn...místo Ironthrone bude Wheelthrone:)
Nejlepší příběh rozhodně nemá, nesouhlasím s Tyrionem.
Tak zase...prožil toho nemálo a jako Tříočák spoustu příběhů zná...
Já ho mám, jmenuje se Tyrion. Pokud bude Tyrion se Sansou trpět ve sklepě místo Theona, bude brzy jasno, že to byl ten její nejlepší manžel a netřeba hledat jiného. Jasný zvrat z pohádkového prince v žabáka.
jenž eTyrion umírá v katakmbách Zomohradu...
Můj není, nevím, kdo to řekl, ale má to logiku.
K tomu se hlásím já...
Jona zprasila ta odbočka s Daenerys, která ho zatočila do Stmívání. Jinak to byla perfektní postava pro děj okolo Zdi, kam patří od začátku a měl tam zůstat celou dobu, maximálně Zimohrad, když se Zeď protrhne.
Docela souhlas...ale tohle...poznal lásku a moc a vrací se na Zeď vlastně docela zlomený, ale žije, má všechny končetiny...imho docela dobře stvořený osud...
Návrat k Ygritte
Mrtvá...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 29. 5. 2019, 16:22 Asi vyrábím zmatek tím, že řeším průběžně dvě úplně odlišné formy úprav – změnit konec versus změnit všechno.
Tak nějak to taky vidím:)
B) Změnit toho hodně – od začátku nesdílím názor, že by byl Martin geniální v kompozici, a Benioff a Weiss mi na rozdíl od zbytku světa nepřipadají horší.
Přemýšlím, s kým je možné tento názor sdílet, jelikož nevím o nikom, kdo ho zastává.
Že by Jaime nakonec kuchnul Cersei, se slzami v očích, tomu bych dokonale věřil. A mohla by to být nádherná věc, v seriálu tím lepší, že to padlo zrovna na jedny z nejlepších herců.
Pro mě je především nepochopitelné, že se to nestalo.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Argonantus »

Vallun:
ještě jednou - nevím, co je to za epický útvar "seriál".
Nedává mi to žádný smysl.

Buď je to volně navazující série malých příběhů, povídek, která má kompozici velmi jednoduchou, a které spojuje místo děje či postavy (Sherlock Holmes). To zjevně není náš případ.

Nebo je to dlouhatánský román, nastříhaný na kousky. Jako Pán prstenů. A to je náš případ.
Kompozice je potom složitá přímo úměrně délce.

Angličani na to ostatně mají zcela správně dvě odlišná pojmenování, aby bylo jasněji.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Vallun »

Protože zabít své vlastní dítě v lůně své sestry je trochu moc i na HBO?

Názor, že Martin je geniální a scénáristi mu to kurví, se na internetech vyskytuje často, ne snad většinově, ale v mé bublině (hlavně fcb grupy o čtení a pod.) dost...


Předělat by toho chtělo víc, to zcela určitě, ale podle mne Argo míří k monorománu. To by určitě spoustu věcí vylepšilo, ale bylo by to zcela jiný typ díla, než je tvořen....umělecky lepší, ale méně kalorií...

V historickém románu z doby 2nd ww taky nelze namítat, že by bylo lepší se vylodit na Balkáně...

Argo: představ si, že kvalita autora jsou peníze, za které si máš koupit jídlo....za 50 tisíc můžeš mít jednu jedinou večeři (literárně to,čemu říkám monoromán) luxusní jídlo na celý měsíc (seriál - to, co se reálně točí, v anglictině označováno jako sága) nebo taky šlichtu na rok a půl - telenovely....

Nejsou jen ty dva tvary, které máš rád Ty:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hra o trůny

Příspěvek od Argonantus »

Vallun:
Nerozumím řeči tvého kmene.

Eleshar:
Pro mě je především nepochopitelné, že se to nestalo.
IMHO je to úplně jasné, proč se tak muselo stát - tragický konec milenců, kdy jeden zapíchne druhého, dostal Jon a Daenerys a už to nešlo dublovat.
A Jon a Daenerys to ukradli, protože to byl asi nejlepší možný konec zakončení jejich úplně neřešitelné známosti.
Takže je to přímý důsledek toho, že se rozhodli dát Jona a Daenerys dohromady, opět jsme v kritické sedmé sérii.

Není vyloučeno, že k dvojici Jon - Daenerys mířil i Martin, když o tom dumal ještě dál (už mimo Jjelenovu zprávu), ale pak se to muselo stát opravdu rychle, před Mhysou. Kdyby Daenerys skutečně dělala kontinuálně to, k čemu byla určena - převést Dothraky přes moře, tedy jak se stala jejich královnou.

Jenže Martin tím odkládáním, kdy Dothraci umřou (?), a Daenerys dobude Quarth, aby si nakradla (?) a pak Astapor, aby měla náhradní armádu Nesmrtelných, pak zase nejede přes moře, ale dobývá další města (?) aby si pořídila náhradní milence (?) a pak řekne, že v jednom z těch měst bude vládnout (???), takže po milionu let šíleně otravného odděleného příběhu dorazí do Westerosu úplně jiná postava, s Jonem totálně neslučitelná.

Jjelenova zpráva mi objasnila tuhle úplně největší kompoziční obludnost celého příběhu, kterou se Benioffovi s Weissem prostě nepodařilo zahladit.
Podobně je tím vlastně vysvětlen i Tyrion, jeho chybějící pokračování. On měl být prostě polovičně dlouhý, záchodovou scénou končil.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů