Sucker Punch

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Re:

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jerson píše:Mluvím o tom, že v tomto filmu byly jako pěst na oko
Tak potřebuji vysvětlit, co to znamená "jako pěst na oko" ve filmu typu Sucker Punch... Pže zrovna ty souboje byly naprosto takové, jaké bych od takového filmu očekával...
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

Problém je, když by si tyhle věci měla představovat holka v 50. letech minulého století.
Viz výše. I tahle informace není moc jistá, že se to děje v padesátých letech; stojí na výpovědi schizofreničky, tlumočené blondýnou.
Fila o tenhle bod opřel základ svojí kritiky, ale on ten bod moc pevně taky nedrží.
Ještě méně chápu Filovo přesvědčení, že se Sucker Punch nepovedl. Podezírám Snydera, že chtěl přesně tohle dosáhnout a je s výsledkem spokojen.

(Jinak retro debaty s Ectheliony a Rybami či flame o Prométhea tu opět jasně vyvstává; ten problém, že někdo něco očekává a je nespokojen, když dostane něco úplně jiného, je zřejmě docela častý).
boubaque neprihl.

Re:

Příspěvek od boubaque neprihl. »

Argo, jen pro pořádek, mluvíš o té Filově recenzi, kterou odkazovala Sadako?
Sadako píše:Á propos, nevím, jestli to někdo linkoval, pro zajímavost Fila:
http://magazin.aktualne.cz/kultura/film ... le:695582/
Protože v ní právě to, že základní realita jsou 50. léta, Fila zpochybňuje (i když nijak vehementně), a pokud říká, že se to nepovedlo, tak proto, že to není dobře intepretovatelné, a je to tedy jen destrukce žánru bez nějakého dalšího východiska. Neříkám, že se nemůže Fila mýlit, ale na záměru režiséra/scénáristy (a jeho spokojenosti s naplněním) není přímo závislé to, za se film povedl. (Ostatně našli bychom plno příkladů úděsných děl, která autor zarputile považuje za geniální. Přičemž nechci tvrdit, že je Sucker Punch úděsný, je to jen příklad v zájmu argumentace.)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

právě to, že základní realita jsou 50. léta, Fila zpochybňuje
Tak to mi nějak uteklo. Možná máš pravdu. V každém případě je tato informace dost vedlejší, asi jako styl toho bordelu.
pokud říká, že se to nepovedlo, tak proto, že to není dobře intepretovatelné
Tohle je podstatnější, a IMHO je to volovina.
Pokud Fila jakožto kritik nepochopil film, nemusí to znamenat, že se nutně nepovedl; jisto je jen to, že v tomto konkrétním případě se nesešli, film možná nebyl pro něho (minulo se očekávání s tím, co se nabízelo, Quentin jakožto excelentní ukázka.
Nebo já na Ztraceno v překladu, kde naopak Fila cosi pochopil a jásá. Platný závěr může být, že se mi Ztraceno v překladu naprosto nelíbilo, ale neřekl bych, že se to Sofii nepovedlo).
Myšlenka, kterou nabízí Fila, že je to jen "sucker punch" pro milovníky akčňáren, je taková dost mdlá a podle mne je
to jen vedlejší plán, pokud to vůbec tak být mělo.

Že to interpretovatelné je jinak a daleko vděčněji (akční remake Kukaček), dokazuje skutečnost, že tu s Resem interpretujeme, až se z nás kouří. Pokud existuje kategorie diváků, která je nadšená a mistrovy šílené plány pochopila (alespoň z podstatné části), pak to není žádný neúspěch.

Nikdo halt není všude prorokem; pamatuju se někde na nějakou Filovu odkazovanou kritiku, kde jsi mu naopak vynadal ty, co se do něho vešlo. Myslím, že šlo o Avatara, oblíbený kámen úrazu.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Resurrection »

Argonantus píše:Že to interpretovatelné je jinak a daleko vděčněji (akční remake Kukaček), dokazuje skutečnost, že tu s Resem interpretujeme, až se z nás kouří. Pokud existuje kategorie diváků, která je nadšená a mistrovy šílené plány pochopila (alespoň z podstatné části), pak to není žádný neúspěch.
Ano. A připadá mi nejvíce matoucí ze všeho fakt, že jde o Hollywoodský AAA "akční" blockbuster od Zacka Snydera, autora 300. Pamatuju si na trailer, který jsem viděl v kině už nevím na čem, a říkal jsem si, že to prostě musím vidět. A to v traileru byly jen ty akční sekvence, takže to ve výsledku bylo úplně jiné. Ale vlastně jsem nevěděl, co od toho čekat, takže jsem na to šel s očekáváním Něčeho bez jasného určení a opravdu jsem to Něco dostal. Jak ukazuje debata, není úplně nejsnadnější říct, co to ale je. :-)

Každopádně právě okolnosti toho filmu jsou až takové, že tu ránu pod pás (pun intended) dostal nejspíš kde kdo, včetně producentů, kteří dost možná produkovali něco a la 300/Watchman, těch geeků/neckbeardů co čekali tu akci s holkama v minisukních až po recenzenty, kteří ve své egoistické nadřazenosti nad běžného diváka čekali bůhvíco a když to nebyli schopní pochopit na první dobrou a dokonce ani nedostali klíč k řešení (zdravíme Inception), tak to strhali... I ten Fila je přesně tohle. On vidí, že to prostě není prvoplánová nepovedená akčňárna, ale protože to nechápe respektive nevidí nějakou jasnou jedinou interpretaci, tak to vlastně kvůli tomu shodí jako "pouhou destrukci žánru", byť jeho postřehy jsou velmi dobré a shodují se tady s těmi našimi.

Akční remake Kukaček mi připadá dost trefný po debatě.

Výsledný dojem je přesně to, co říká Argo: Snyder tohle všechno věděl, přesně takhle to plánoval a přesně takhle to dopadlo. Byl v jedinečné a neopakovatelné pozici, kdy to bylo od něj naprosto nečekané a vlastně geniální (a někteří by řekli podlé a jiní zase úplně nesmyslné jako zde). Proponent maximální over-the-top akce udělá něco, kde to své řemeslo postaví úplně na hlavu. Za mě je to 5 z 5.
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Invictus »

Resurrection píše:Proponent maximální over-the-top akce udělá něco, kde to své řemeslo postaví úplně na hlavu. Za mě je to 5 z 5.
+1
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Fritzs »

Resurrection píše:Každopádně právě okolnosti toho filmu jsou až takové, že tu ránu pod pás (pun intended) dostal nejspíš kde kdo, včetně producentů, kteří dost možná produkovali něco a la 300/Watchman, těch geeků/neckbeardů co čekali tu akci s holkama v minisukních
Není to docela sprosťárna? Obzvlášť pro ty producenty, co to teho vrazili vlastní peníze?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

To jsme pořád u toho základního sporu, jestli umění má být průmyslový výrobek, kde spotřebitel má dostat to, co očekává, v přiměřené kvalitě.
Zastávám názor, že je to nesmysl. Umění je z principu svobodné. Očekávání spotřebitele rozvracejí často ty nakonec nejoceňovanější věci.
boubaque neprihl.

Re: Sucker Punch

Příspěvek od boubaque neprihl. »

Argo ad Fila: Já neříkám, že s ním zcela souhlasím, ale ty problémy s interpretací máte viditelně i vy s Resem i při té "divoké interpretaci" :) Ale samozřejmě souhlasím, že dobré dílo nemusí mít jedinou interpretaci a za určitých okolností může být záměrně neinterpretovatelné dokonale. Ale je to už dlouho, co jsem Sucker Punch viděl, tak si teď netroufnu hodnotit. Jediné, co si pamatuju, že jsem měl dojem podobný jako Fila - bylo zřejmé, že je v tom něco víc, a líbilo se mi to, ale nakonec mě to nezaujalo až tolik, abych i po skončení hledal konzistentní výklad.
Argonantus píše:To jsme pořád u toho základního sporu, jestli umění má být průmyslový výrobek, kde spotřebitel má dostat to, co očekává, v přiměřené kvalitě.
Zastávám názor, že je to nesmysl. Umění je z principu svobodné. Očekávání spotřebitele rozvracejí často ty nakonec nejoceňovanější věci.
Otázka ovšem je, zda (a) je film* ještě uměním. Čímž nechci filmy nijak shazovat. Ale ve chvíli, kdy se žádá, aby si na sebe umění samo vydělalo, tj. "mecenášem" je každý příjemce a platí umělci až po vzniku díla, přičemž ti, kteří platí před vznikem, to vnímají jako investici, a nejenže doufají v návratnost investice, ale zároveň si mohou dovolit značně do díla zasahovat. A jak snaha trefit se do vkusu publika, tak zásahy producentů jsou momenty, které ten princip svobody umění (zde filmu) významně narušují.

_____
* Tady by to chtělo asi nějaký přívlastek, protože některé typy filmů jsou evidentně uměním, či alespoň pokusem o umění, u hollywoodských o tom ale lze poměrně úspěšně pochybovat, alespoň pokud je vezmeme jako celek, tj. není vyloučeno, že se někdo dopustí umění i v oblasti, která už obecně možná umělecká není.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

boubaque neprihl. píše: Ale je to už dlouho, co jsem Sucker Punch viděl, tak si teď netroufnu hodnotit. Jediné, co si pamatuju, že jsem měl dojem podobný jako Fila - bylo zřejmé, že je v tom něco víc, a líbilo se mi to, ale nakonec mě to nezaujalo až tolik, abych i po skončení hledal konzistentní výklad.
Tohle je naprosto legitimní a uměřený Bubákovský závěr (nějak mi připomíná Bubáka o Rybách).
Je na světě plno slavných děl, od kterých jsem odešel podobně rozpačitě; asi jsem to moc nepochopil, něco v tom bylo, někdo jiný možná bude nadšen. Mulholand drive, například.

Můj mírný protest vzbudilo to, že Filu čtu o závit jinak - nějak mi z toho vylézá "když jsem to nepochopil já, pak to nestojí za pochopení". Míří tam ta jeho pro mne záhadná jistota, že se to "nepovedlo", což je podle mne nekompatibilní tvrzení s tím, že to nepochopil (a tuší to).
Otázka ovšem je, zda (a) je film* ještě uměním. Čímž nechci filmy nijak shazovat. Ale ve chvíli, kdy se žádá, aby si na sebe umění samo vydělalo, tj. "mecenášem" je každý příjemce a platí umělci až po vzniku díla, přičemž ti, kteří platí před vznikem, to vnímají jako investici, a nejenže doufají v návratnost investice, ale zároveň si mohou dovolit značně do díla zasahovat.

No, když to zúžím na blockbuster, pak tu je skutečně problém, protože dnešní blockbuster stojí dvěstě milionů, které obvykle umělec neplatí z vlastní kapsy.
Trochu to připomíná architekturu; ta skutečně není tak úplně svobodná. Není možné postavit papežovi za jeho vlastní peníze bordel (i když lecjakého umělce by to asi lákalo).
Tím se ovšem blockbuster dostane snadno do pasti - že vlastně nesmí být inovativní a zajímavý.
Což asi bude o blockbusterech leckdo tvrdit, že tomu tak skutečně je.
Já bych šel na kompromis - je to takové umění s ručením omezeným. Občas vzniknou i v těchto podmínkách úžasné věci.

Jinak another cup of tea - nemám orientální vzdělání, ale netuším, kde vznikli ti nindžové (nebo co), metající blesky. Je to nějaké tradiční tentononc, nebo to je až Carpenter, Velké problémy v malé Číně?
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Sucker Punch

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jo, mimochodem, ona existuje jedna nevydaná verze Sucker Punche (jo, Warner Bros nejenže zcenzurovali a osekali kino verzi, ale i director's cut, asi proto, že jako slogan mají "filmmaker-driven studio" $lol$). A Snyder povídal, že brzy streamovacím službám doběhnou práva na vysílání Sucker Punche a to bude chvíle, kdy bude moct vydat tu ultimátní verzi, která je v určitých věcech prej dost jiná, ty taneční/fantasy/reality scény mají víc příběhovýho obsahu a hlavně konec je prej sestříhanej úplně jinak a je tam toho na konci víc.
Takže jsem zvědav. :)
Obrázek
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Lorwyn »

Ohooo! To se hodně těším.
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Resurrection »

+1 Vánoce :D
Secrets are power.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Argonantus »

Stopro. V tomhle má ve mně Snyder taky příznivce.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Sucker Punch

Příspěvek od Selhan »

No ja teda nevim, mne to zacina pripadat smesne, Snyder uz vypravi, jak producenti znicili jeho mistrovske dilo u vsech jeho filmu, ne? Ale na delsi Sucker Punch bych se podival, to jo.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů