Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Ecthelion »

Resurrection: Díky. Trochu jsem po tom seriálu pokukoval. Kvůli tomu Millerovi a kvůli Artušovským legendám. A to -úplně všechno je špatně- vzbuzovalo až morbidní zvědavost. Takže díky za obšírnější komentář. Už mě to přešlo. :)
Resurrection píše: 30. 7. 2020, 22:51 Kdyby to byl Merlin a la Excalibur, bylo by to v dnesni dobe opravdu hodne necekane.
Uiiiii, Morganina pomsta bude originální! ehmm...

Co se tyče moderního pohledu na artušovské legendy, hodně dobrá byla Ritchieho verze pár let zpátky. Přes Mumaky a přepálenej prolog tam byla magie hodně pěkně tradiční. Spoustu mlhy, halucinací, věží, shapeschiftování, jedů, hadů a sokolů. A trojjediná čarodějnice v jezeře. Dost moderně a přepáleně udělaný pohled na tyhle extrémně konzervativní pojetí magie.
Takže pokud by někdo potřeboval smýt pachuť po Cursed, tak doporučujii (tedy není to seriál. ale stopáž to má, že by to na nějakou tu minisérii vyšlo).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Jo Ritchieho Artuš byl hodně fajn, akorát ten kdo čeká "tradiční pojetí" (ale ... co je tradiční pojetí? Geoffrey z Monmouthu? to ještě někdo čte?), tak snad raději opatrně :D
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bajo »

+1 , Ritchieho Artus byl mnoha lidmi podle me uplne zbytecne nedocenenej, protoze neni historicky presnej, ale kdyz se na nej clovek podiva proste jako na fantasy film (inspirovany artusovskou tematikou), tak je to podle me jedno z nejlepsich a nejoriginalnejsich fantasy posledni doby.

Edit: jak vystizne vystihuje jden komentar na CSFD: Sbal Excalibur a vypadni.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Log 1=0 »

jjelen píše: 31. 7. 2020, 12:25 ale ... co je tradiční pojetí? Geoffrey z Monmouthu? to ještě někdo čte?
Myslím, že spíše Thomas Mallory, který je přeci jen o pár století mladší, ale o jeho čtenosti si tedy taky nedělám iluze. Ale zase se může udělat obsahově shodné převyprávění, a divil bych se, kdyby neexistovalo.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Naoki »

plus ritchieho artus ma suprovej dark souls souboj, libovka
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Wolfus »

Boze ten komparz v Cursed je uplne priserny. Ja som si ho ale zaradil skor pod casting ako vypravu. Inac suhlas.

Logika... My sme ako decka pozeravali Xenu a na logiku sme srali. Teraz by som si to uz nepustil :) Cursed je podla mna rovnaka kategoria.

Co sa tyka indianov vo Winnetouovi, neporovnaval by som to. Tam to bola taka z nouze cnost, moznosti boli take ake boli a aspon sa ich nejak pokusili namaskovat "akoze na indianov" a cely cas o nich tvrdili, ze su Indiani.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Faskal »

Druhá půlka Primal zase úplně skvělá. Zatím jsem viděl jenom kousek, ale ty krávo, ti zombie dinosauři :-o
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od ilgir »

Když zrovna nehrajeme deskovky, tak obvykle s manželkou koukáme na kriminálky a thrillery, ale nedávno jsme si řekli, že změníme žánr a zkusíme něco, co je označeno jako komedie.

Zatím jsme sjeli dvě věci, a v obou případech se ty komedie vyznačovaly čímsi, co Argonantus ve vedlejším tématu dlouhodobě tepe jako špatnost české tvorby. Ty postavy tam byly vesměs zlé, hloupé, vynikaly nízkým a zmrdským chováním.
První seriál byl německý a k výše jmenovanému přidal pokrytectví rádoby eko-bio-ezo lidiček, ve skutečnosti zapadlých až po uši v bahně konzumu.
https://www.csfd.cz/film/715649-rodice- ... ie/?type=1
Druhý byl americký a k výše zmiňovanému přidal typickou americkou afektovanost a gossip, o kterých se může Čechům jen zdát.
https://www.csfd.cz/film/651810-kempovani/prehled/
Ne že by se na to nedalo koukat, ale bohužel kromě humorných scén tam byly i takové, při kterých se otevírá příslověčná kudla v kapse. Nevím, jestli tohle od komedie chci.

Takže... co si myslíte o současné komedii? Nemyslím crossovery jako je sitcom, satira, dramedy, ale prostě čistokrevná komedie. Tedy dílo s (klidně vážným) příběhem podaným odlehčenou formou, vtipnými scénami a smířlivým závěrem. Jsou ještě komedie k sehnání, nebo už se rozutekly do příbuzných žánrů? Můžete mi nějakou dobrou doporučit?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Já někdy o prodlouženém víkendu potkal asi 6 minut poslední řady Kobry 11 a musím se omluvit všem postavám českých filmů a seriálů...tak blbí jako Simír a Gerchán není nikdo z nich...

abyhc bly více in topic:
Takže... co si myslíte o současné komedii? Nemyslím crossovery jako je sitcom, satira, dramedy, ale prostě čistokrevná komedie.
Nejsme žádný filmojed, takže sitcom nevnímám jako crosover komedie (s čím?), ale spíše jako druh komedie a musím říct, že dlouhodobě je to můj nejoblíbenější žánr (resp. čím dál tím víc preferovaný, pokud je alespoň tochu laskavý).

A třeba za mne poslední díly Big Bang Theory dobrý, hodně dobrý:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 18. 11. 2020, 20:05 A třeba za mne poslední díly Big Bang Theory dobrý, hodně dobrý:)
U nás jerovněž populární Big Bang Theory, avšak MASH jej poráží na všech frontách :o).

Jinak z novýchse mi líbili první dvě řady Good Place :o).
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Vitus - to je těžké srovnávat, MASH je v uměleckých kategoriích určitě lepší. Nicméně je to naštěstí trochu méně aktuální a afinita k alkoholu mi tam začíná připadat trochu dost navíc:)

Good Place vůbec neznám...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Black Books a IT crowds už jsou moc staré?
(přemýšlím, zda jsem viděl nějakou novější komedii...)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:
když ses vydal do drsných dungeonů německého humoru, tak by ses asi neměl ničemu divit.
No a americký rodinný seriál o campingu by mne děsil taky už zdálky.

Jinak pokud komedie, seriál a ještě český, pak dycky Most.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 19. 11. 2020, 09:36, celkem upraveno 1 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Crown, schválně zvlášť.
Už s tou věcí trávíme dost času - přetržitě, jak vznikají postupně další řady - a asi si zaslouží delší poznámku.
Jo, je to další "úplně nejlepší" seriál, jako třeba Narcos a Hra o trůny, ale zase z trochu jiných důvodů.

1) Disclaimer - nepatřím mezi ty, co omdlívají nadšením nad princeznami a srdce se jim rozbuší, když zaslechne slovo král. Svatba lady Diany pro mne nebyla největší událost 20. století. A docela velká móda filmů o královnách, kterých se vyrojilo v rámci women movement hned několik - Victorie, Kateřina veliká, Marie Terezie, vlastně i starší Elizabeth I - mne moc neuvádějí v nadšení, většinou jsou to dost otravné hagiografie a nezachrání to ani moje hodně oblíbené herečky, jako Cate Blanchett nebo Emily Blunt.

Na druhou stranu, nepatřím mezi ty, co potřebují do monarchie za každou cenu kopnout a dají v komentáři odpad, aby demonstrovali, jak jsou děsně pokrokoví a demokratičtí.
Monarchii beru jako jistý státovědný vynález, právě jako volby, parlament nebo policii. Praktické zařízení a tak trochu relikt minulosti zároveň, asi jako třeba housle nebo plachetnice.

2) Crown se jevila zpočátku jako jedno z těchto dílek. Když mohla být slušně zfilmována E1R (to je ta Blanchett, dvojdílná), tak proč ne E2R, že ano. Navíc si člověk projede oblíbené reálie, které trochu zná; Londýn, svět Hercula Poirota a tak.

Už první díly mne rychle vyvedly z omylu. Tady je všechno trochu jinak.
Nejprve se sluší poznamenat, že to připomíná Hru o trůny tím, jak je to OBROVSKÉ. Protože to, co se v jiném případě vejde do dvaceti minut, je tu předmětem celé epizody, případně dvou. V první sérii vlastně řešíme jen několik prvních let, snad ani ne deset. Kolosální prostor zaberou většinou skvostné dramatické dialogy - právě jako ve Hře o trůny - a také detailní záběry na nejrůznější postavy a postavičky, co se mihnou, a pak mizí v propastech času.

3) Na druhou stranu, rozdíl Hry o trůny je jasný a spoiler visí hned na plakátu; jakkoli se tu intrikuje a cokoli se stane, víme, kdo Hru o trůny vyhraje; celá ta obrovská věc, nyní už asi o 40 epizodách, je rámována jedinou postavou, která je středem všeho a nikdo ji sesadit z podstaty věci nemůže. Proti ní jsme všichni outsideři, jak konstatuje na konci v devadesátých letech trochu smutně její manžel.

Navzdory šílené velikosti je to tedy stále ještě životopis jedné královny. Který je, jak známo, dnes nepochopitelných 68 let, což vyrovnává rekordy Františka Josefa I. a Ramesse II. A je prakticky jisto, že E2R bude pokračovat a ještě je překoná.

Seriál se s tímhle ještě nespokojí a v první i druhé sérii se vrací do minulosti, a řeší některé podstatné otázky. Zjistíme, že bod 0, kde se vláda Alžběty skutečně zrodila, byla skandální abdikace Edwarda VIII ve třicátých letech. Seriál, mimochodem, jako snad úplně první ze všeho oficiálně přiznal, jak to bylo doopravdy.

4) Takže je to životopis jediné osoby, ale při tom se vlastně zároveň zvládnou úplné britské dějiny po tu dobu. Velmi suše a velmi objektivně, jako BBC. Jen samotná galerie premiérů, kteří těmi dějinami projdou, je dost fantastická a jeden každý z nich by byl námět na film. Pár z nich filmy samozřejmě mají (nějaký Churchill nebo nějaká Thatcherová), ale neméně úžasní jsou i ti nenápadní týpci mezi, třeba Harold Wilson mne dost nadchl (byl jsem moc malý, abych si ho pamatoval dobře).

Stejně tak tu probereme zásadní události; války, krize, katastrofy.

5) Také je to historie jedné rodiny, do které nakoukneme blíže. Takže konkurence Ságy rodu Forsythů a podobných věcí. Seriál si moc nebere servítky ani tady, a plno členů rodu tu moc sympaticky nevypadá. Kdo čekal nějakou hagiografii, tak se nedočká; královská rodina je odhalena jak ty gorily, stojí v plném světle chladného popisu událostí, a nedopadá to nijak skvěle. Královna osobně v mnoha epizodách moc nezáří. Takový Aberfan, série III, třeba. Nejenže princové a princezny selžou v nějaké epizodě, ale někteří jsou prostě zoufalci tak nějak z podstaty a vlastně vůbec nic úžasného v životě nedokázali. Že, Charlesi. Jako schopný sympaťák tu dopadne málokdo.
Vlastně je tohle opět jako ve Hře o trůny.

6) Asi by se dalo jásat nad výpravou a rozpočtem, ale od toho jsou tu jiná pojednání.
Já bych si trochu zajásal nad herci - krom mých oblíbenců, kteří tu podávají obzvláště podařené výkony, jako John Lithgow, Imelda Staunton, Helena Bonham Carter nebo Charles Dance, jsou tu i další britští velikáni, a někteří se zviditelnili právě tímto seriálem. Claire Foy (první dvě řady) a Olivia Colman (druhé dvě řady) samozřejmě v čele, v oboru královen patří k tomu absolutně nejlepšímu. Velký dojem na mne udělal i Tobias Menzies, starší verze prince Philipa.

7) Nad vším se samozřejmě klene základní otázka, jestli to celé má nějakou cenu, a zda by E2R neměla být královnou úplně poslední. Odpověď je složitá, nesamozřejmá a asi pro leckoho jiná. Doporučuji ale, než na tuto otázku automaticky odpovíte svojí první signální soustavou, tenhle seriál zkonsumovat, protože přijdete na řadu dalších věcí, které by vás určitě nenapadly.

Nějak nevím, jak by šlo dát méně než pět hvězd. Seriálu, nikoli monarchii.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od ilgir »

jjelen píše: 18. 11. 2020, 21:48 Black Books a IT crowds už jsou moc staré?
(přemýšlím, zda jsem viděl nějakou novější komedii...)
Ale to jsou oboje sitcomy, ne klasické komedie. :)

(Vallun má pravdu, sitcom je subžánr komedie, ne crossover.)
Argo píše: Ilgir:
když ses vydal do drsných dungeonů německého humoru, tak by ses asi neměl ničemu divit.
O německém humoru se říká leccos. Já se snažím nepodléhat předsudkům, Němci jsou příliš početný a různorodý národ na to, abych je hodil všechny do stejného pytle. V téhle komedii byl humor vystavěn na ztřeštěných situacích, do kterých se postavy dostaly kvůli vlastní hlouposti, umanutosti, povrchnosti apod. Nevím, jestli je tohle to, co se označuje za německý humor. Já jsem se při sledování smál poměrně často. Byl to podobný smích, jakým se směju při četbě výroků Ovčáčka, Foldyny, Trumpa... nebo když jsem se dozvěděl o Prymulovi na Vyšehradě. Jen to nemělo ten tragický podtext, protože jsem věděl, že to je fikce.

Jo a seriál o kempování rozhodně nebyl rodinný. Aspoň tedy já nepovažuju za rodinný seriál ten, kde se v každém díle souloží a v každé druhé větě zní "fuck" nebo "shit".
Jinak pokud komedie, seriál a ještě český, pak dycky Most.
Most byl ok. A kritérium klasické komedie splňuje. Něco takového by se tady mělo natočit každý rok. Má někdo tip na něco podobného ze zahraničí? Nebo skončíme u toho, že dobré komedie už se nedělají, jen v Česku výjimečně ještě něco vznikne?
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů