Ať žije český film...?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Vallun »

Takže zbývá jediná otázka - jeslti to tak natočila z blbosti nebo ze zlé vůle:/

Z celé řady diskusí mám dojem, že ta druhá možnost není vůbec vyloučena...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Vitus »

Já jsem teď viděl Krajina ve stínu a po tom jsme se tedy odhodlali ještě s manželkou zkouknout i trilogii Zahradnictví, abychom ty velkolepé filmové dějiny českého svinství měli hezky nastudované všechny.

Krajina ve stínu bude chtít ještě probádat a budu na tím muset meditovat. :think:

Tu rozpolcenost a zmatenost některých postav jsem docela i chápal (podle mne stále neprobádané téma a to nejen kinematograficky jsou německy mluvící Češi, kterých třeba na Plzeňsku nebylo před druhou válkou málo a ze kterých pocházela i jedna z mých babiček), ale asi nikdy nepochopím ten stav, kdy se z obyčejného člověka najednou stane krvelačné zvíře. Určitě film, který za mne bude třeba zhlédnout ještě jednou.

(O Zahradnictví skoro darmo mluvit...)

EDIT: Abych to trochu rozvedl, tak nějak se mi česká filmová tvorba od roku 1990 rozpadá do tří kategorií:
a) Velkolepé filmové dějiny českého svinství, jejíž řada byla zahájena Hřebejkem a Jarchovským filmem Šakalí léta, kdy se tito pánové pokusili systematicky zmapovat, že Češi jsou ve své podstatě svinský národ a to od konce 30. let, postupně do této série přispěli i další tvůrci, jako poslední právě Bohdan Sláma tou Krajinou ve stínu
b) Světlé chvilky českého charakteru, jejíž řadu zahájili Svěráci filmem Obecná škola, v podstatě v něm dodnes pokračují a občas do ní přispěje i někdo další, a jejíž tenkou modrou linií je vlastně jisté důraz na to, že ne všichni Češi trpí z podstaty svinstvím.
c) Různorodý pelmel, jenž se s českým svinstvím snaží vypořádat jinak (ignorovat jej, nevšímat si jej, vyhraňovat se vůči němu...)

Možná jsem na českou kinematografickou tvorbu poněkud příkrý, ale už jen čekám na to, kdy na jednu stranu někdo prolomí rok 1938 a poukáže na to, že dějiny českého svinství je potřeba začít mapovat mnohem dříve, ale i zase na druhou stranu, kdy někdo natočí něco kvalitního, jež s českým svinstvím nebude nijak dotčeno. :-)=
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

S ohledem na to, jak se u mne daří Bohdanu Slámovi, tak tomu nedávám velkou naději.

Jinak Zahradnictví ve mně zanechalo dojem čehosi neurčitě prázdného, asi jako Topolánek.
Když zkusíte vzít minulý hit Pelíšky a chytit se na linku porozumění s publikem, ale začnete vlastně úplně mimo to porozumění, protože o dvacet let starší dobu vlastně málokdo pamatoval i v roce 2000, natož teď.
Tak to celé vezmete a ještě z té bezradnosti celé naředíte na trilogii, aby tam něco zajímavého náhodou nezbylo.
Jo, a nejsem si jist, kolik dílů jsem viděl, což taky o něčem svědčí.
Proti Zemskému ráji je to ale ještě totální Shakespeare.

Ti Němci - někde hlouběji jsme řešili Habermanův mlýn, Adelheid... a to je skoro všechno, co se dalo řešit.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od midewiwin »

K Argově litanii:
Podle mne to šlo shrnout jednou větou - Tereza Boučková je kráva.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Midewiwin:

celé se to tak nějak jeví. A s Pavláskovou to není lepší.

Vitus v editu:
Jo. Víceméně podobným směrem míří většina mých filipik k českým filmům - všechny postavy jsou zlé a hloupé a nikdy se to nezlepší.
Koncentrované zlo vůbec nesouvisí s dobou, kdy se to děje; ony jsou stejně zlé a špatné dnes jako před padesáti nebo sto lety.
Tak nastavila kameru nová vlna let šedesátých a v této poloze to už zůstalo.

Výjimky, kdy se navzdory otřesným poměrům zjeví hrdina, jsou raritní, ale o to víc vynikají a taky nad nimi kdekdo jásá.
Ve stínu, třeba.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 18. 11. 2020, 16:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 18. 11. 2020, 16:16 Ti Němci - někde hlouběji jsme řešili Habermanův mlýn, Adelheid... a to je skoro všechno, co se dalo řešit.
Pardon, OT: Nemyslím Němce, myslím německy mluvící Čechy, taková zvláštní menšina, co se hlásila k české národnosti a státnosti, ale jako svůj rodný a dorozumívací jazyk měli němčinu. Oni vesměs po roce 1938 prostě na protest proti Mnichovu (a pak i okupaci) přestali mezi sebou mluvit německy a i ti, co česky neuměli, se to naučili a přešli na ní. Pro Němce to tehdy byl stejný untermensch jako Češi, ale pro Čechy to byl vždy podezřelý živel. Babička o tom moc nemluvila (ona vůbec asi nenesla dobře, že ještě nějakou dobu po válce mluvila lépe německy, než česky), takže až na pár narážek jsme se toho moc od ní nedozvěděli a je to asi něco, co nakonec (naštěstí) jen zůstalo doutnat pod povrchem a postupně vyhaslo (a neskončilo to žádným masakrem či tragédií). Ale i tak mne to téma zajímá.

EDIT: Obdobně zajímavé a nezmapované téma je odsun slovenských Maďarů do vysídleného českého pohraničí, to zase zažili rodiče mojí mámy a kromě několika spíše pitoreskních střípků jsme se o tom nikdy nedozvěděli. Z hlediska zpětného se přesídlení malorolníků z klimaticky teplejšího podnebí jižního Slovenska do horských usedlostí mnohem studenějších Čech může jevit jako velice rafinovaný pokus o genocidu, protože každému jenom trochu soudnému člověku muselo být jasné, že to hospodaření nemůžou zvládnout a vymřou hlady (naštěstí je dřív, než k tomu došlo, nechali v tichosti postupně vrátit na jižní Slovensko).
Naposledy upravil(a) Vitus dne 18. 11. 2020, 16:32, celkem upraveno 1 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Vitus:
tak o téhle skupině nevím prakticky nic.
Zaznamenal jsem jen podobně opomíjenou skupinu Němců, co nepropadli nacismu, dokonce proti němu i párkrát vystoupili, ale stejně jim to nebylo nic platné a dnes skoro neexistují.
Hodně z nich byli sociální demokrati.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 18. 11. 2020, 16:32 Vitus:
tak o téhle skupině nevím prakticky nic.
Zaznamenal jsem jen podobně opomíjenou skupinu Němců, co nepropadli nacismu, dokonce proti němu i párkrát vystoupili, ale stejně jim to nebylo nic platné a dnes skoro neexistují.
Hodně z nich byli sociální demokrati.
Ono to tu bylo před válkou opravdu pestré (my jsme si to z toho po válce udělali hodně homogenní stát, takže i docela malé menšiny nás dokáží pěkně rozhodit :D ), děda (manžel zmíněné babičky) byl po mužské linii Němec, jeho táta (tedy praděda) se původně moc k české státnosti nehlásil (po první válce to vypadalo, že zůstane v Rakousku), ale nakonec se se zradou císařského domu smířil (první je stejně zradili právě Rakušáci, ti Češi byli až druzí) a k české státnosti se přihlásil, i když s národností to asi měl všelijak, až nakonec dědu postavili Němci před hotovou volbu - buď je Němec a narukuje do Wehrmachtu nebo je Čech a půjde jako totálně nasazený do Říše. Děda si vybral samozřejmě to druhé a definitivně tím rozhodnul, že jsou Češi. A já si díky tomu říkám, o co vše jsme v důsledku těch dvou válek a následných 40ti sovětských let byli ochuzeni. :think:
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Vitus »

Nějak se nám to překrývá s tématem Klišé v českých filmech, ale abych neplevelil tam, tak to dám sem:
Resurrection píše: 18. 11. 2020, 18:25 Namátkou třeba Kouř nebo Jedna ruka netleská (v podstatě parodie na hořkosladkou komedii) nebo z těch historických Ve stínu. Víc si skoro nevybavim, což je děs.
Argonantus píše: 18. 11. 2020, 18:35 To jsem zase furt u toho samého; Protektor, Hořící keř, Ve stínu a Hepnarová a teď nově možná ten Šarlatán; příběh se prostě vypráví a popisuje, nikdo nic nehodnotí, ono se to zhodnotí obvykle samo a líp.
Ty jo, zrovna ta Jedna ruka netleská u mne spadá do kategorie a) (klasifikace viz výše) . :D

Já moc na kriminálky nejsem, takže Ve stínu mi uniklo, ale obecně o těch historických dramatech, co se nesnaží nějak posuzovat či zaujímat stanovisko, je ta úroveň o něco vyšší, než u těch nemastných neslaných pokusů o romantické komedie nebo, nedej bože, dramedie (mohu zkonstatovat, že v obou těchto podkategoriích i běžná ruská televizní tvorba předčí naši filmovou, tohle asi nějak fakt neumíme). Ovšem Šarlatán mi přišel na jedno zkouknutí, tu Hepnarovou máme stále v to-do-listu.

Za mne zatím asi nejlépe vyšly filmy z kategorie c), co řeší něco úplně jiného, takže víckrát jsem zhlédnul třeba Roming a pobavil mne vždy, ale to asi nebude ten pravý styl komedie pro každého :D .
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Šarlatán byl relativně nedávno https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 43#p593743
a je to rozervanost až na kost; v jistém smyslu skvělé, ale stran tvých kritérií to nijak zvlášť nevybočuje ze svinského příběhu a).

Taky je strašně těžké rozhodnout, nakolik je to umělá vystajlovaná kreace na způsob Eastwooda a nakolik je to realita; vychází mi to dost přesně napůl.

Protektor a Ve stínu jsou čistší stran té reality; jsou 100% vymyšlené a netvrdí nic jiného.
Hepnarová a Hořící keř jsou naopak totální true story, a dokonce o té samé době, takže je mohu kontrolovat.

No a ještě asi Pouta, zase vymyšlená věc, zase svinství nejsvinštější, ale je to tak šíleně poctivé, že je to bomba.

A pokud chcete ještě čistší Hero´s journey na český způsob, pak Trnkův loutkový Bajaja, kterého dali nedávno s tím Fargesem (Nalezený přítel).
Svinství něť; nebo je zhola nevýznamné. Jen občasná zbabělost, kterou lze čekat s ohledem na okolnosti (král vyměkl).

Nad další českou romantikou dlouho dumám, a nic moc. Asi Panna a netvor, a pak strašně dlouho nic.

Roming... je zvláštní. Trochu ho komplikuje taková divná násilná chtěnost; ale ty fairy tailes o tom starém cikánském králi byly bezva.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od ilgir »

Argonantus píše: 18. 11. 2020, 19:05 Nad další českou romantikou dlouho dumám, a nic moc. Asi Panna a netvor, a pak strašně dlouho nic.
Bába z ledu, to je romantika jak vyšitá.

Hehe, nedávno jsem si na Argonanta vzpomněl, ale popíšu to v příslušném tématu.

https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 10#p603110
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Ještě tohle, z mého deníčku:

Důvěrný nepřítel: Marný pokus o vzpouru
Karel Janák, který proslul lehce slaboduchými teenagerskými komediemi Rafťáci, Snowborďáci a kdovíco ještě, se rozhodl natočit transhumanistický technothriller. A to v česko – slovenské koprodukci, s federativní sestavou herců.

Načež peklo sa otvorilo. V podstatě mu všichni vynadali.
Tetsuo posměšně pravil, že
- Autor by mohl nejprve začít s nějakým lehčím žánrem než techno-thrillerem o nebezpečí umělé inteligence. Snímek Důvěrný nepřítel, v němž Vojtěch Dyk marně předstírá, že umí programovat, a Gabriele Marcinkové nezbývá než se neustále svlékat.
- Cokoli, co se v domě stane nad rámec běžné chyby, je čirý výmysl, který by nemohl nastat nikdy za žádných okolností. Je to už čistě magické myšlení – cokoli je elektrifikované, je zároveň podle autorů tohoto filmu i digitální a online.
(Tahle myšlenka je pak rozváděna na mnoha příkladech, a Tetsuo s ní vlastně už vydrží až do závěrečného finisheru:
- Správný brak je na svou brakovost aspoň hrdý. Toto je navoněný brak, který se tváří, že se díky němu vyvíjí i česko-slovenská žánrová kinematografie.
Po stejné lince – a daleko zábavněji – postupoval František Fuka, který prostě převyprávěl děj filmu

Myslím, že mlácení někoho za to, že je technothriller trochu nadpřirozený a přelézá do hororu je poměrně primitivní zábava a vlastně by to popřelo i velkou část klasiky v tomto oboru. Ona taková Síť (1996) obsahovala taky plno chyb a nemožností. Co na tom, když to bylo zábavné a fungovalo to v rovině vyprávěcí fikce.

Hlouběji do toho zakrojil Tom Hardy:
Je hrozně jednoduché dělat si legraci z lability scénáře, ale nemyslím, že by to byl ten úhlavní nepřítel filmu. Je totiž v zásadě jedno, jaké ptákoviny nám předkládá, pokud jsme ochotni jim věřit…. Takže čert vem schopnosti Alberta. Může být.

Film ale totálně selhává ve vykreslení vlastního světa a divák tím pádem tápe, jak co funguje a nemůže přijmout pravidla hry. Stejně tak nefunguje dramatická vložka (Karel Janák se v thrilleru opravdu nenašel) a příliš nepomáhá ani to, že většina postav působí vrcholně nesympaticky. Bez přehánění můžu říct, že kamarádka hlavní hrdinky působí jako hrozná kráva a kdykoli se vrátila na scénu, prožil jsem menší mrtvici (současně je na té postavě bolestivě patrné, že byl film původně napsán jako komedie).
Přesně. V žánru thrilleru - nebo hororu, to je jedno – bývá přítelkyně hlavní hrdinky častou obětí vražedného útoku, a tady souhlasím i v tom, že jsem se na to velmi těšil. Další slovenská obludnost, která má být z jakýchsi důvodů roztomilá a sexy; příšerné klišé, které zamořuje soudobé filmy. Postava je to navíc celkem zbytečná, moc jsem nepochopil, co je její úloha v ději.

Lepší to moc není ani s manželem Dykem, který je dokonale prostý všeho zájmu o hlavní hrdinku, jen si s ní občas užije (za rachotu hromů a svitu blesků), jinak pro něho žena představuje zjevně jen takový zajímavý doplněk domu. Ano, i jemu jsem přál ošklivou smrt.

Co se týče hlavní hrdinky, která se neustále svléká (což většina komentátorů hodnotí kladně), tady jsem trochu bezradný. Nepřijímám to klišé „Slovenky jsou vždy roztomilé a sexy,“ jde mi to dost na nervy, ale jinou výhradu k ní nemám. Nemám ale ani nic v její prospěch. O sochaření toho vědí autoři filmu stejně málo, jako o programování, jak si někdo správně všiml. A při tom to byla výborná cesta do její duše, ze které nevykřesal scénárista víc, než sochu strachu a docela dobrou scénu mučení pomocí sprinkleru.
Finální akce je svým neumětelstvím až roztomilá a v tu chvíli už se z filmu stává čirá parodie ("závod" tramvají je jednoznačně top).
Guilty pleasure, o kterém se mnoho lidí zmiňovalo. V této rovině lze film vnímat jako cenný příspěvek.
Odpovídá tomu čísi komentář, kterak se celé kino smálo; to lze u filmové školy, plné hipsterů, očekávat. Jen nemám úplně jistotu, zda je to dobře nebo špatně.
Pointa měla něco do sebe, rozhodně. I když pro technomaniaky je to ještě větší WTF, než se dá očekávat.
Ze slabého výsledku nemám žádnou radost už proto, že vítám každý český kousek, který se nebojí vstoupit do jiných žánrových vod a Důvěrný nepřítel má náznaky toho, že někdo jiný by s tímhle týmem a rozpočtem mohl zvládnout natočit i dobrou věc.
Toto je jádro Hardyho verdiktu; a ano, má asi pravdu. Závěr je hořkosladký.
Chce se mi dát „objektivně“ dvě hvězdy za srovnání s podobnými díly světového kontextu (Síť a Nepřítel státu zejména, které jsou asi tak na pěti hvězdách a o dvacet let starší).

Ale zase, když si proberu to čiré utrpení, které představuje Chata na prodej (prý zdařilá!) a všechny ostatní podobné české filmy (= čti: všechny ostatní), nebo nový krimiseriál Roberta Sedláčka, nebo Troška, Bohdan Sláma, Vejdělek a Filip Renč, jiné varianty českého filmu, pak bych klidně dal čtyři hvězdy. Je to o něčem, dokonce jsou tu i ty mezilidské vztahy, místy je to zábavné a občas to i překvapí.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od midewiwin »

Malá modifikace hlášky z jedné české komedie:
Nedívej se na české filmy, nedívej se na české filmy, nebo se z toho zblázníš!
Čas neexistuje.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od jjelen »

Argonantus píše: 19. 11. 2020, 10:04 Načež peklo sa otvorilo. V podstatě mu všichni vynadali.
Pak se ale nelze divit že se u nás točí pořád totéž dokola, když většina pokusů "jít jinam" končívá takto...
Na druhou stranu stojí-li fim za hovno, oslavovat ho jen proto že se odvážil vylézt z těch dvou či tří škatulek, mno...
Jinak asi jak píše midewiwin (já za posledních deset let viděl asi 3 české filmy, věřím, že bez psychické újmy, z toho 2 amatérské... jestli nevede cesta z pekla... nebo alespoň ztěch škatulek)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ať žije český film...?

Příspěvek od Argonantus »

Od toho ta rozpolcenost hodnocení.
Vracíme se do dob, kdy u computerovek stálo něco jako "na to, že je to česká hra, tak..."

EDIT: Vlastně jsem viděl jednu úplně výbornou českou věc, tady ještě nepřipomenutou
https://www.csfd.cz/film/675966-bez-vedomi/prehled/

asi by si to zasloužilo minirecenzi, ale musel bych nad tím podumat
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů