Terry Pratchett

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Invictus »

Log 1=0 píše: 21. 11. 2019, 21:29Evidentně to bude volná adaptace, a netuším, proč je zrovna pohlaví a rasa takové posvátné krávy, na které se nesmí sáhnout. Důležitější je, aby zachovali charaktery postav.
Podle mě je tohle protimluv. Dokážu si představit fantasy knížky (série), kde ten genderswap nebude tolik, nebo skoro vůbec vadit. Ale zrovna tyhle knížky jsou prošpikované sociálním komentářem k postavení žen.
Příklad za všechny, [Spoiler alert] Podivný regiment - když je to tak jedno, prosím otoč si pohlaví regimentu na chlapy - najednou máš úplně jinou knížku.[/spoiler]
A obecně si tím rozbiješ worldbuilding a uvěřitelnost. Když je možné, aby v tom světě ženy mohly zastupovat nejvyšší pozice moci, tak najednou struggle ženských hrdinek nedává moc smysl. A do důsledků můžeš rovnou vylejt fantasy pseudo-novověk v přechodu do industriální revoluce, který jsi budoval všude okolo.
Že ti to nevadí, je v pohodě. Někomu zase nevadí, když ho kopou do koulí.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Invictus +1, i když tedy Podivný rgiment je imho nejslabší knížka a zrovna dost vyhraněná...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Log 1=0 »

Zeměplocha není jeden z těch homogenních světů, kde se padesát různých států liší akorát podivným názvem.
Ankh-Morpork není Borográvie. Je to kosmopolitní, multikulturní město (tak nějak je popsán v Průvodci Zeměplochou). Nevím, že by bylo někde řečeno, že by měly ženy znemožněno dělat politickou kariéru. Vedou několik cechů (sice spíše "ženských řemesel" ale nejen, třeba Cech žebráků je unisex). A společnost v Ankh-morporku je hodně moderní (koneckonců, je prošpikován narážkami na současnost). Industriální revoluce tam sice probíhá, ale ta společnost fakt není na úrovni 19. století. Naopak má hodně moderních prvků.
A opravdu se nehodlám zabývat tezí, že když je na nejvyšší sesli ženská, tak má feminsmus hotovo. Je blbě na spoustě úrovní.

Vallun: Pod parou jsi četl? A Šňupec?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Invictus »

Log 1=0 píše: 21. 11. 2019, 22:30A opravdu se nehodlám zabývat tezí, že když je na nejvyšší sesli ženská, tak má feminsmus hotovo. Je blbě na spoustě úrovní.
Není moje teze. Invictus out.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Log - samozřejmě:) Nejsou nejzábavnější,a le nejsou tak "jeté" jako Podivný regiment...pořád je v nich něco překvapivého, nového zajímavého... Podregiment mi přijde "vyčpělý"...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Log 1=0 »

Invictus: Ale trochu to tak vyznělo.
Vallun: Asi věc vkusu, já jsem měl Pod parou problém dočíst.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Log - chápu:) je to trochu jinej Pratchett, zklouzává do určitého sentimentu, ale pořád to jde:) Já Pdoivný regimenttaky dočetl, ale prostě bavil nejméně z té mohutné seire většinou skvělých knížek
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Jerson »

Asi takto - Prachett si dal s postavami hodně práce, aby každou důležitou vykreslil takovou, jaká je, ať už jde o pohlaví, rasu, věk, postavení, názory, a řadu dalších podrobností. S ilustrátorem pak zapracoval na tom, aby i svou vizuální představu předal čtenářům, a v mém případě se do mých představ buď dokonale trefil, nebo je tím zformoval. Takže když porovnám lady Sybilu:
Obrázek
Obrázek
nevidím kromě linie brady žádný styčný bod. Tahle je odvozená od britských aristokratických rodů, jen její tělo má vypadat jak dobývací věž. Takže je mi celkem jedno, že budu zase nařčen z rasismu, ale Lady Sybila nemá co mít afroamerické (nebo jiné černošské) předky a nemůže mít ani 60, ani 70 kilo, protože pak ta postava nebude fungovat.

Zrovna tak Lord Vetinari je politik, který působí nejen v Ankh-morporku, ale když je třeba, tak i na území Klače. A Klač jsou Arabové, archetyp arabských zemí s pískem a velbloudy a naprosto jasným rozdělením mužských a ženských rolí, které Prachett popisuje. Takže vůbec nedává smysl, že by nějaký rádobyosvícený nebo zcela neosvícený klačský vůdce poslouchal ženskou, i když by šéfovala největšímu městu na světě. A že by tahle ženská v Klači mohla zaujmout lidi na ulici žonglováním s melouny a meči, aniž to kdykoliv předtím dělala. Ženské v Klači baví diváky břišními tanci. Dokonce téhle scéně předchází scéna, kdy Tračník a Noby získají dva mužské převleky a k tomu jeden právě pro takovou ženskou tanečnici, a oba mají strašnou srandu z toho, že se do toho bude muset obléknout Vetinari, který to odmítne, takže tohle ženské oblečení nakonec nosí Noby. A to má zase přesah do dalších knížek, kde se za převléká za holky jako návnada, i když by to mohla udělat Angua (která je prozměnu velmi sexy).

Scéna, ve které přijdou dva policajti ke své nejvyšší šéfce, přinesou jí jako převlek oblečení ženské tanečnice a ona to odmítne, přičemž pro účely maskování jí přijde lepší, když se za holku převlékne ten nejošklivější policajt, už nedává smysl. A to že by ženská v mužském převleku přesvědčila náčelníky Klačanů, tedy Arabů, že věci budou tak jak říká ona, to už je úplně mimo.

O roli mágů a čarodějek a vzájemných sporů i respektování a nepřekročitelných hranicích (které byly překročeny právě jednou) bylo několik knížek, takže to pro mě nemá smysl rozebírat. Změnit pohlaví postavě v Zeměploše je jako vytáhnout jednu malou kostičku domina. Ze spodku vysoké a úzké věže.

Nicméně pokud to někomu nevadí, ať už je nebo není skalní fanda, budiž mu přáno.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Já nevím...
Jak říkám, přečetl jsem všechny ty knihy (včetně Kdepak je má kravička a Kuchařky stařenky Oggové), některé několikrát.
A nikdy jsem neměl pocit, že to je dokonale vysoustružený, logický svět. Naopak, je to střelená parodie, kde se absurdní věci dějí denně a tamní obyvatelé jsou na to zvyklí.

Ten Jersonův popis Vetinariho eskapád v Klači, která je naprosto logický nonsens (v době války se ve městě objeví tři podezřele se chovající cizinci, nejsou zatčeni, prověřeni identifikováni a internováni, naopak se s klidem dostanou až k nejvyššímu velení), doplněný o to, že s ženskou by to nedávalo smysl... no nedávalo, ono ho to ani nemá dávat. Je to groteska. Lady Vetinari, přesvědčujícího Nobyho, aby se převlékl za tanečnici do té poetiky perfektně sedí.
Popravdě mě překvapuje, že Jerson píše o žonglování meči bez zkušeností, a netrkne ho, že je něco divné.
Btw. kdyby začal někdo kdekoli žonglovat na ulici meči, tak to lidi zaujme.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22592
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Jerson »

Dokonale vysoustružený nevím, konzistentní a logický je hodně, a řada věcí zapadá do jiných kousků jako velké puzzle. Na začátku to tak nebylo, ale po nakreslení map Zeměplochy a Ankhmorporku se tahle konzistence už nedala přehlédnout, tedy alespoň jsem si to myslel.

Vetinari v Klači je groteska, ale využívá schémat, které se v groteskách objevují. A když si uvědomíš, že v běžném dni musí Vetinari "žonglovat" s hromadou cechů a jejich představitelů, mágy, pocilajty, šlechtici, trpaslíky, trolly, zahraniční politikou, zločinci a organizacemi usilující o jeho svržení, tak je naprosto jasné, že vedle toho mu žonglování s pár melouny a noži přijde jako samozřejmá věc.

Nicméně, to je právě jen jedna část, a na každou jednu malou část se může dívat tak, že se vlastně nic nezmění. Jen když těch malých částí bude hodně po celé Ploše, vznikne úplně jiný příběh. A zrovna Prachett, který často psal o síle příběhu a o tom, jak takové příběhy deformují své proagonisty - muže i ženy - do očekávaných rolí, které někdy zcela záměrně převrací, mi na takové změny přijde dost náchylný. A hlavně k němu nevidím žádný důvod, ani ten, který uváděla Sadako.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od York »

Jerson: Což o to, ono to nějak fungovat bude - ostatně s tím zrovna Pratchett hodně pracoval, že stavěl různé postavy do netypických rolí (kouzelník, co neumí kouzlit a podobně). Jen to pak bude jiná postava a jiný příběh.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pracující logaritmus »

V jistém smyslu logická Zeměplocha je, ale poměrně dost pružně.
Konzistentní... no, i v pozdějších věcech se objevují věci just for fun, co by měly vliv na jiné věci. A ještě jiné.
Role v příběhu jasně, ale ty nemusí (a často nejsou) vázané na pohlaví.
Jestli vznikne nutně jiný příběh je otázka, Vetinari je většinou spíš vedlejší postava.
A tvůrci inzerují volnou adaptaci, takže s jiným příběhem i celkem počítám.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sadako »

Vzhledem k tomu, že jde o volnou inspiraci, tak nějak předpokládám, že paradigma seriálové a knižní Zeměplochy bude poněkud jiné a hlavně, že tam zřejmě nepůjde o nějaký konkrétní příběh nějaké konkrétní knihy, ale sérii taktéž volně inspirovaných dílů.
A jelikož ještě není venku ani trailer, tak dost těžko říct, jestli jsou autoři banda líných a vychcaných mantáků, nebo někdo, kdo se snaží držet nějakou autorskou vizi.
Taky si říkám, že někdo jim ta práva prodat musel, ergo být tohle jejich majitelům proti srsti, asi se to neděje.

Já si myslím, že tady se dostáváme k tomu, co kdo očekává od adaptace - někdo se chce dívat na oživlé ilustrace ke knize, já dávám přednost vidět něco, co s tím tématem nějak zajímavě hraje. Viz Coppolův Dracula, kterého jako prvního napadlo vyprávět to, o čem se tam píše, současnými prostředky a ne prostředky 30. let.

Btw. ty ilustrace k Pratchettovi se mi vždycky hrozně nelíbily, když nad tím tak přemýšlím a jako téměř u všeho soudím, že nejlepší adaptace by byla formou anime.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od jjelen »

Sadako píše: 22. 11. 2019, 13:56Viz Coppolův Dracula, kterého jako prvního napadlo vyprávět to, o čem se tam píše, současnými prostředky a ne prostředky 30. let.
To ovšem byly ty předchozí adaptace co do věrnosti vlastně podobně mimo jako ten Coppola. Teda třeba Browning-Lugosi verse pro jistotu vypráví něco trochu jinýho než o čem se tam píše :-)=
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sadako »

Ale přesně tak to bylo! Prostě se audiovizuálně 'kanonizovala' Browningova divadelní hra, podle které pak natočili další filmy a musela přijít až postmoderna, aby z toho vytáhla něco zajímavějšího.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů