Terry Pratchett

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od MarkyParky »

eerieBaatezu píše: Cože, ono toho je 41 knih??? To musí být už hafo setting.
První 2 ještě jako setting nefungují, dokonce jsou dost nekonzistentní v tom, jak ten svět vlastně funguje - je to takové vršení nápadů bez ladu a skladu.

Cca 7 knížek od podivného Regimentu/Zaslané pošty dál už je to zase jen neustálá recyklace téhož, takže to setting nijak nerozvíjí.

A 5 knížek s Toničkou bolavou je velký krok stranou, jen částečně kompatibilní se zbytkem Zeměplochy.


Ale zbylých 27 knížek celkem jako settingový balík funguje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

První 2 ještě jako setting nefungují, dokonce jsou dost nekonzistentní v tom, jak ten svět vlastně funguje - je to takové vršení nápadů bez ladu a skladu.
souhlas...
Cca 7 knížek od podivného Regimentu/Zaslané pošty dál už je to zase jen neustálá recyklace téhož, takže to setting nijak nerozvíjí.
Setting to orpavdu nerozvíjí, dokonce naopak trochu zabíjí, ale zase se to věnuje postaván trochu jinak...
A 5 knížek s Toničkou bolavou je velký krok stranou, jen částečně kompatibilní se zbytkem Zeměplochy.
Mne přijde naopak, že Tonička je kompatibilní velmi...je podávaná trochu jinak, ale zapadá
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

eerieBaatezu píše: 27. 11. 2018, 18:01To je poněkud selektivně přitažený za vlasy pohled na věc, není?
Je to jeden jeden úhel. Nepostihuje to rozhodně obraz elfa v plné šíři možných interpretací, ale dá se tam vyhrabat překvapivé množství vrstev a za mě je to velmi příjemná práce s tím anglosasko-keltským typem rámce, který poměrně oblibuju.
A ano, je to fikce, která si vybírá určité motivy.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 27. 11. 2018, 18:18První 2 ještě jako setting nefungují, dokonce jsou dost nekonzistentní v tom, jak ten svět vlastně funguje - je to takové vršení nápadů bez ladu a skladu.
První dvě knížky jsou úplně jasný pastiš klasických netolkienovských fantasy, a většinou velmi konkrétní. Vždyť celou zeměplochu otevírají inkognito dvě Leiberovy postavy, koukající na Leiberovo město...
Rozhodně bych tomu neříkal bez ladu a skladu, v těch prvních knížkách nebyl jasný svět, protože šlo o návštěvy už existujících světů, teprve pozdějš Zeměplocha nabrala skutečnou vlastní existenci.
eerieBaatezu píše: 27. 11. 2018, 18:01To je poněkud selektivně přitažený za vlasy pohled na věc, není?
Ne, to je náhodou celkem populární pohled, i když relativně moderní, třeba ve starých irských a welšských legendách to takhle vůbec nevypadalo, ale dneska už to má celkem slušnou tradici.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od eerieBaatezu »

Pieta píše: 27. 11. 2018, 20:50
eerieBaatezu píše: 27. 11. 2018, 18:01To je poněkud selektivně přitažený za vlasy pohled na věc, není?
Ne, to je náhodou celkem populární pohled, i když relativně moderní, třeba ve starých irských a welšských legendách to takhle vůbec nevypadalo, ale dneska už to má celkem slušnou tradici.
Na dnešní redukcionistické moderní pojetí je to dobrá kritika/satyra nebo co to je, mně právě zarazil ten "anglosasko-keltský" rámec, který mi evokuje jiné doby, než moderní.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Argonantus »

Myslím, že nad tím moc mudrujete. Tak chytré to zas není.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše: 27. 11. 2018, 21:27Na dnešní redukcionistické moderní pojetí je to dobrá kritika/satyra nebo co to je, mně právě zarazil ten "anglosasko-keltský" rámec, který mi evokuje jiné doby, než moderní.
"Víly jsou mrchy" je poměrně výrazně zastoupená (imho) keltská myšlenka, která se objevuje všude možně, hezké stopy jsem dohledal třeba i v šumavských pověstech. (:
Moderní na tom je hlavně ta "konzumnost".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Je, hodně...kam se hrabe Sherlock :)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Argonantus píše: 27. 11. 2018, 21:31 Myslím, že nad tím moc mudrujete. Tak chytré to zas není.
Vzacna sebekritika.

Jo ty mluvis o ty knizce.
But nobody came.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od MarkyParky »

Pieta píše: Rozhodně bych tomu neříkal bez ladu a skladu, v těch prvních knížkách nebyl jasný svět, protože šlo o návštěvy už existujících světů, teprve pozdějš Zeměplocha nabrala skutečnou vlastní existenci.
Nerozumím námitce.

eerieBaatezu se ptal na "settingotvornost" knih.

Je-li kritériem konzistence budovaného světa, pak jsou v prvních dvou knížkách informace skládané bez ladu a skladu. Fungování dílčích elementů není konzistentní ani uvnitř těchto dvou knih, natož pak vzhledem k fungování světa, který z toho později vyrostl.

To samozřejmě není ve sporu s tím, že ty informace mohou v knize být uspořádány a čtenáři předkládány podle nějaké jiné logiky - například literární. Ale k tomu jsem se nějak nevyjadřoval.

Já jen eeriemu odpovídal, které knihy má smysl číst/studovat, pokud by opravdu chtěl konzistentní a funkční Pratchetovský setting, a které má naopak vynechat, protože ho rozbijí/ohnou jinam/obsahují jen redundantní informace.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

MarkyParky píše: 28. 11. 2018, 07:25Já jen eeriemu odpovídal, které knihy má smysl číst/studovat, pokud by opravdu chtěl konzistentní a funkční Pratchetovský setting, a které má naopak vynechat, protože ho rozbijí/ohnou jinam/obsahují jen redundantní informace.
Pokud chce středně až pozdně Pratchettovský svět, tak ano; osobně mi ten ranný přijde v mnoha směrech sympatičtější a zajímavější. To, že je budovaný podle docela jiných principů (pulpové náhledy oknem jednotlivých povídek nebo volně souvisejících kapitol se spoustou jednorázových informací a jevů) ještě neznamená, že to není funkční, nebo že to není svět; někteří autoři si s takhle budovaným světem vystačili celý život a není to jejich díle nikterak na škodu.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sadako »

Bude seriál. Koukám na to obsazení a řekla bych, že bude strašná spousta řevu.
https://www.terrypratchettbooks.com/bbc ... h-tv-cast/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Na mém FB teda rozhodně je.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Naoki »

Jdes s tim par dnu pozde
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Není něco z toho řevu česky a veřejně?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti