Terry Pratchett

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Terry Pratchett

Příspěvek od Markus »

Diskuze o Pratchettovy a jeho knihách. Co více říct.

Z jiné diskuze:
Markus píše:Tak Pratchetta jsem četl komplet a dal bych mu přinejlepší vůli 3 - čtivé, ale velmi prosté... zkrátka se s tvým žebříčkem neztotožňuji, a tak mě netrápí, žes dal Norrela až tak nízko. :P
Vallun píše:Markus - říci o Pratchettovi, že je prostý, může jen někdo, kdo zatím neměl to štěstí,že by se TP opřel do jeho oboru. Třeba v Malých bozích má tak úžasně propracované narážky, že je to až neuvěřitelné... A jeho čtivost má sama o sobě tak vysokou hodnotu, že jej opravňuje být v kategorii jedničkářů. Nic takového však Strange a Norell nenabízí. I když samotná myšlenka je bezesporu zajímavá.
No vidíš, já si na knihách vážím více jiných kategorií, než je čtivost (ta je určitě velký plus, ale není samospásná), a dokonce bych řekl, že někdy nejsou se čtivostí zcela kompatibilní - vážím si například náročné četby. Takový Eco je mistr a rozhodně v kategorii Čtivost nevítězí. Proto jsem dal Pratchetta tak nízko.

Každopádně... četl jsem Pratchetta celého a jakkoliv mě to bavilo, objektivně musím uznat, že to není "nic extra" - taková fantastická zábava pro každého. Rozhodně ale musím uznat, že má i velmi dobré knihy. Vypíchnu třeba Noční hlídku, Úžasného Maurice a třeba i Zaslanou poštu či Pravdu (která se mi navezla do oboru :wink: ). Nejsou "the bestest", aby byli za 1, ale 2 si zaslouží.

Pratchettovi jsem dal za 3 celkově, protože jmenované knihy jsou spíš takové výjimky, jeho standardní kvalita je na 3. A třeba teď dočítám Nadělat prachy, což je po dlouhé době kniha, kterou bych nejradši zahodil a nedočetl. Donutil jsem se přečíst dvě třetiny jenom proto, že mám Pratcheta rád a že jsem si říkal, že "má jenom pomalejší rozjezd". Teď jsem kousek od konce, pořád se tam nic neděje, jenom trapné vtipy, a dočítám to jen proto, že už je mi blbé to nedočíst. Jednoznačně 5.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Me se z pratchetta nejvic libi ty dily kde velitel straze bojuje se zrudou uvnitr sebe, a v kazdem dile je bliz tomu aby se z nej stal vrazdici psychopat.

ale nocni hlidka nebla spatna.
But nobody came.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Jerson »

Prachett je prakticky jediná fantasy, kterou jsem četl. A je vtipný. Mám všechny knížky ze Zeměplochy - tedy nemám, jsou rozpůjčované. Nemám mu co vytknout.
Pokud někomu nesedí, budiž mu přáno.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Faskal »

Od Prachetta jsem četl skoro tři knihy, ale musím přiznat, že v dalších pokračovat nebudu.
Ať už má jakékoli kvality, tak nemám potřebu číst humoristickou literaturu, která mi nepřipadá vtipná.
Hold mám zřejmě radši jiný druh humoru.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Argonantus »

Pratchetta jsem četl víc než tři knihy (pět?), ale tak nějak mne to ze židle nezvedlo.
Na konci se ukázalo, že to myslí docela vážně.
Jinak série má zlepšující se tendenci; a nebo možná byla nejlepší uprostřed.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Faskal a četls edici Věda na Zeměploše? pokud ne, tak okamžitě napravit. Myslím,že budeš velmi koukat...

Já z humoristické fantasy něco načetl, i když samozřejmě zdaleka ne všechno, a musím říct, že Pratchett je dle mého nejlepší a ostatní převyšuje o třídu. Blíží se mu Savický, ale ten vydal jedinou útlou knížku:(

Myslím si,že považovat Pratchetta za nehumorného mohou jen tři kategorie lidí:
Lidé beze smyslu pro humor,
hlupáci,
a nebo pozéři.
V Zeměploše je tolik humoru tolik druhů, že prostě snad každý normální člověk se tam musí najít, jen to chce chvilku hledat.

Markus - náročnou četbu mám taky rád, ale kladně jí hodnotím tam, kde má místo. TP nemá takovou ambici, tak by bylo hloupé mu za to brát body. Bylo by to naprosto stejné, jako brát Ecovi body za četbu příliš náročnou.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Faskal »

Hm, bohužel četl. (1. díl)
Ne, že by to bylo špatné, ale ne, že by to bylo dobré.

Asi jsem hlupák.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Naoki
Příspěvky: 5466
Registrován: 2. 10. 2006, 21:04

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Naoki »

Myslím si,že považovat Pratchetta za nehumorného mohou jen tři kategorie lidí:
Lidé beze smyslu pro humor,
hlupáci,
a nebo pozéři.
Nebo ti co četli pouze Buch! ;)

Prattchetovky se mi líbí. Některé více a některé méně, ale musím říct že obecně mi jeho humor sedne, takže ho rád čtu.

Jo, a nebyl tu na Prattcheta už jeden topic?
It is often the case that those who strongly advocate for social causes are driven less by a feeling of compassion towards the poor and weak, but more by a feeling of hate towards the rich and powerful.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Faskal »

Pravda, a je to docela velké, ač to má na první pohled dvě strany.
Sirienovo téma o Pratchettovi
Vytaženo z Archivu.

Mimochodem, "Buch" je ta kniha, která z mých dvou přečtených knih (Mort&Věda na zeměploše1) ony "skoro tři".
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Tak jsem si to kontroloval a četl jsem od něj čtyřiadvacet knížek z hlavní linie Zeměplochy, a Barvu kouzel a Lehké fantastično jsem obojí četl cca dvacetkrát (dělal jsem si čárky, ale ne moc pečlivě (: ).

Ale mezi posledníma deseti, které jsem četl, bylo minimálně pět, u kterých jsem se ani třikrát nezasmál nahlas, a zbytek (až na Zajímavé časy) nebyl nijak uchvacující, takže jsem ho vzdal. Přece jen si můžu přečíst deset knížek jiných autorů a většinou mě zklamou tak dvě, čili Pratchett už je kvalitou hluboko pod průměrem (mých dobrých autorů).
Vallun píše:Blíží se mu Savický, ale ten vydal jedinou útlou knížku:(
To mi nic neříká. Nemyslíš třeba Adama Slavického?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Faskal píše:Asi jsem hlupák.
Aspoň jsi v dobré společnosti, protože já od něj četl nehumorných knížek docela dost. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Sosacek »

Argo: tak. muze to byt oboji.

schopnosti autora se zlepsuji. a namety dochazi. takze je mozne, ze pusobi oboji najednou, a pak by logicky byly knizky uprostred nejlepsi.

ale je fakt ze on ty knizky se postupne dost meni, stejne jako ten styl humoru (plus, pripada mi, ze preklad je postupem casu horsi a horsi), jsou mnohem vic temne. coz me jakozto chlapkovi pres mechanickej pomeranc a sedm prijde v pohode, ale chapu ze nekoho (kuckkuckpietakuck) to muze odpuzovat.
But nobody came.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Argonantus »

[quote="Vallun"]
Myslím si,že považovat Pratchetta za nehumorného mohou jen tři kategorie lidí:
Lidé beze smyslu pro humor,
hlupáci,
a nebo pozéři.
.[/quote]

Těší mne, že vás poznávám.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Vallun »

Jo, Adam Slavický by to taky mohl být:) Napsal Fatální válku, jakousi bohemiku ze Stopařova průvodce:)

Pieta - tak ano, v pozdější tvorbě má pár slabších kusů - Buch, Podivný regiment, ale nikdo není neomylný...

Sosáček - u Pratchetta je problém,že poslední dobou svou tvůrčí potenci tříští do cyklu Věda na Zeměploše, do Zeměplochy a pak do té série o malé čarodějce...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Terry Pratchett

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Jo, Adam Slavický by to taky mohl být:) Napsal Fatální válku, jakousi bohemiku ze Stopařova průvodce:)
No jasně, to je on. FV je výborná. Co vyšla, už jsem ho moc neviděl. O nějaké roky (tři, čtyři) pozdějš se mi doneslo, že nepíše a dal se na divadlo, a víc zpráv už nemám.
Vallun píše:Pieta - tak ano, v pozdější tvorbě má pár slabších kusů - Buch, Podivný regiment, ale nikdo není neomylný...
To jsem nečetl.
Zato jsem četl Muže ve zbrani, Těžké melodično, Maškarádu, Nohy z Jílu, Otce prasátek, Hrr na ně a Carpe Jugulum, což jsou z mé poslední desítky ty knížky, ze kterých si nevybavím vůbec žádné dojmy, nebo si naopak dojmy až moc dobře vybavuju.

Já vím, dveře pro hlupáky a pozéry jsou támhle, pustím se sám, netřeba mě vyprovázet.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 12 hostů