Star Wars

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

SW jsou...

Legendarni a uzasna space opera!
45
64%
Celkem hezka hollywoodska podivana
15
21%
Nic moc film pro deti
3
4%
Plastikový vánoční stromeček s prskavkami!
7
10%
 
Celkem hlasů: 70

Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Star Wars

Příspěvek od MarkyParky »

Mě ten žebříček vyjde pokaždé jinak, asi jakou mám náladu a jestli v EpIV střílel první Han nebo Greedo.

Ale první příčku drží Rogue1.
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Star Wars

Příspěvek od Aegnor »

Marky: Greedo vůbec nestřílel. Takže žádné "Han shot first". Hezky "Han shot".
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Star Wars

Příspěvek od Jiron »

Viděli jste někdo tu fanouškovskou de-specialized edition? Já jsem o ní přemýšlel ale na internetu se řešilo že tam jsou přidané některé vystřižené scény takže to vlastně taky není až tak blízké tomu kinovému "originálu".
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele, asi jsem hodně v minoritě, ale z Disneyských SW filmů mi jednoznačně přijde nejlepší Solo. $:)


A k Návratu Jediho poznamenám, že Williamsova hudba při finálním duelu Luka a Vadera je, nebojím se říct, nejlíp napsaná filmová hudba, co jsem kdy slyšel... jakože až tak.

Tyjo jednou bych se měl na všechny ty epizody I-VI podívat znovu. Vůbec nemám ponětí, jak to na mě bude působit. Ale jako devítiletýmu dítěti, co vidělo ty originální IV-VI epizody v kině!!!, mi to totálně odvařilo mozek a bylo to nejvíc nejlepší ze všeho. $D

A duely mezi Vaderem a Lukem v Impériu a Návratu jsou pořád úžasný. Žádný skákání, žádná márvelsky trapná pseudo-vážnost, žádný pitomý hlášky, ale hutná atmoška a drama. Kershner a Marquand to napálili hodně vysoko.

Mimochodem Zack Snyder si točí vlastní Hvězdný Války. $lol$ Takže doufám, že bude schopen tuhle old-school Star Wars atmošku konečně zase přinýst zpět. Impérium Vrací Úder je myslím jeho nejoblíbenější film.
Jmenuje se to Rebel Moon, platí mu to Netflix a nebudou mu do toho zasahovat (slavný meme, o který se zasloužili przniči z Warner Brothers), takže to snad bude pořádnej mazec.
Obrázek
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Star Wars

Příspěvek od Jiron »

eerieBaatezu píše: 3. 9. 2021, 11:50 Hele, asi jsem hodně v minoritě, ale z Disneyských SW filmů mi jednoznačně přijde nejlepší Solo. $:)

A k Návratu Jediho poznamenám, že Williamsova hudba při finálním duelu Luka a Vadera je, nebojím se říct, nejlíp napsaná filmová hudba, co jsem kdy slyšel... jakože až tak.

Ale jako devítiletýmu dítěti, co vidělo ty originální IV-VI epizody v kině!!!, mi to totálně odvařilo mozek a bylo to nejvíc nejlepší ze všeho. $D

A duely mezi Vaderem a Lukem v Impériu a Návratu jsou pořád úžasný. Žádný skákání, žádná márvelsky trapná pseudo-vážnost, žádný pitomý hlášky, ale hutná atmoška a drama. Kershner a Marquand to napálili hodně vysoko.
K tomu všemu plusíček. Mě bylo 6 a tuším, že mě naši vzali jen na Hvězdné Války (myslím, že to v 90 ještě nebyla Nová Naděje) - Impérium a Návrat jsem pak viděl jenom na videokazetách a v kině až v 97 když vyšla Special Edition. To jsme tenkrát s bráchou dali v Galaxii všechny tři filmy za dva dny.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Star Wars

Příspěvek od York »

Poslušně hlásím, že na mym žebříčku se nic nezměnilo. Epizody 1-3 jsou the best a definujou pro mě Star Wars, 4-6 stojí za jedno zkouknutí čistě abyste byli kulturně "in" a na zbytek je lepší nekoukat. Možná teda ten retrodíl, ten má pěkný animačky.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Star Wars

Příspěvek od jjelen »

eerieBaatezu píše: 3. 9. 2021, 11:50A k Návratu Jediho poznamenám, že Williamsova hudba při finálním duelu Luka a Vadera je, nebojím se říct, nejlíp napsaná filmová hudba, co jsem kdy slyšel... jakože až tak.
Ano
Mám SW celkem rád, na druhou stranu k nim mám asi bžilion výhrad - nicméně finále Luke vs Vader (vs Palpatine) patří pro mě k těm nejvelkolepějším filmovým momentům - z velké části i díky té hudbě
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Markypost z 9:13 bych skoro přicvakl k těm citovaným z csfd, protože s tím lze souhlasit asi tak z 88,88% a navíc to je dost podstatný postřeh.

Ano, problém Star Wars je rozbordelenost a eklekticismus, a rozumné by bylo vývojem brousit tu směs do vlastního tvaru a vylomenin ubírat. Oni je naopak spíš přidávali.
Jar Jar není principiálně jiný, než C3PO a než ewokové, což tu už určitě zaznělo, problém je jen v míře a v načasování.

NĚJAKÝ příběh je ve všech epizodách, i když v případě II vysloveně tonu, o čem to kurva bylo a proč to vzniklo.

Ta výhrada se týká Epizody IV - už to je příšerná slepenina nemožných součástek světové války, pohádky a scifi, okořeněno infantilním humorem. Držet pohromadě to měla vyloupená konstrukce z Pána prstenů, jakž takž to funguje, ale asi jako chůze důchodce s chodítkem; furt se člověk děsí, jestli se to nerozsype.
Epizoda V trochu brousila a koncentrovala, ale VI to zase rozjebala a pak už to nikdo nikdy nedal pořádně dohromady. Richard Wagner a Medvídek Pů. Oboje zvlášť je bezva, ale dohromady a stříhané přes sebe je to úlet.

Až u těch spinoffů, kde jsem viděl Rogue One, kde bych teprve mluvil o nějakém jasném vlastním žánru a stylu. A ano, je to suverénně nejlepší. Ježto tam nic vtipného, televizně novinového ani romcom emo Stmívání není - sešlo se to někde u té druhé světové zejména.

Vito:
No, někde dříve - celá věda je v tom, že jsi byl o ten rozhodující kus mladší, takže jsi infantilnější položky hravě pobral, kdežto já už byl bez šance. Což se týká i Eerieho a kdekoho tady, to už bylo odhaleno.

All:
Vracím se k té poznámce z csfd, že to není jako Tolkien (ač si to z něho velmi okatě vypůjčuje, zejména zpočátku). Podobnost je v kolosálnosti, snaze vybudovat kompletní svět, bombastických efektech, heros journey.

Nechci to srovnávat s Orsonem Scottem Cardem jako kolega, který je zřejmě taky kosmicky ambiciózní a kolosální, ale já znám jen první díl (a ten je o vesmír lepší, leč úplně jiný a o kus novější).

Spíše se nabízí Frank Herbert a Duna, a ta je za mne jasně lepší;
Amber Rogera Zelaznyho, kde je to za mne asi tak remíza,
Astuaner mistryně Kadlečkové, za mne jasně lepší,
Nadace Isaca Asimova, ta je za mne naopak slabší,
Star Trek je za mne taky mnohem slabší, ale zas tak moc ho neznám, aby měl můj názor nějakou váhu.

Dost vzdáleně a přes roh Cthulhu Mythos je ve všem lepší kromě worldbuildingu, který je dost chaotický,
tentýž případ je Harry Potter - worldbuilding je méně kosmicky kompletní, spíše komorní a mimo příběh Harry Pottera jen stěží drží pohromadě.

S Martinem a Hrou o trůny to nemá cenu srovnávat, protože ten nic nevymyslel, je to ze tři čtvrtin historie prostá, právě jako u armády jiných historických autorů (mrk mrk).

S lavinou dalších podobných fanatzy kosmických modelů, třeba ten Malaz a Rothfuss to musí porovnat jiní, já to neznám.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

Já mám takovou kacířskou myšlenku, totiž že historie se zopakovala.
Tak jako já pobral Star Wars a jeho ewoky a C3PO a Argo moc ne, tak já teď moc nepobírám MCU a jeho debilní hlášky a pseudo-dramatický pseudo-epický shity a děcka jo. Akorát čím to je, to nevím.

Pořád si ale hodlám vydupat, že skrze všechny ty jawy, roztomilý robůtky a psa v kokpitu vesmírý lodi, jsou finále Impéria a Návratu úplně jinde, než ulepená pseudo-epika Avengers Endgame, apod. Přeci jen ta sensibilita režisérů tý doby byla jiná.
Já z toho MCU cejtím takovou sterilitu a za boha se toho pocitu nemůžu zbavit. Tohle ani u těch blbejch ewoků nemám. $lol$ (Jako děcku mi nevadili, dneska už bych tu kritiku dokázal pochopit. Kdybych Návrat viděl poprvé teď, možná bych měl těžkej záchvat WTF. $lol$)

Ale jedna věc mi přijde zajímavá. Star Wars jsou slepenec na entou. To je jasný. Lucas tam vybrakoval všechno, co se mu kdy líbilo. Od Flashe Gordona po Kurosawu. Ale IMO ten vesmír prostě funguje a má svůj nezaměnitelnej ksicht, o kterým by si mohli kdejací autoři nechat zdát. Už jen ten Vader je tak ikonickej, že je snad nejikoničtější.
Lucas měl ohromné štěstí na autory vizuálů a taky jistou vizi.
A ať vezmeme Star Wars od První Episody Republiky, po Šestou Episodu konce Impéria, tak všechno vypadá jako z jednoho světa. Kdekoliv mimo kontext kouknete na loď nebo droida, tak víte, že je ze Star Wars. (Něco jako Enterprise je jasně Star Trek.)
Potom Jediové, může to být kde co vykradeného, ale Jedi, to je prostě pojem a jasně rozpoztelný ikonický prvek Hvězdných Válek. "Síla", žejo. Jedno slovo, 100% Star Wars.
Světelné meče. Asi totálně nejvíc cool nápad ever. Nikdo nikdy nevymyslel božejší zbraň.
Všechny ty podivné rasy, kantýny na zapadlých pouštních planetách, masivní vesmírné křižníky nezaměnitelného tvaru.
Williamsova vynikající hudba (která je taky slepenec všeho, co se Lucasovy líbilo, od Korngolda, přes Wagnera, Holsta, po Stravinského). A taky je to nakonec ikonický celek.

Ono to nemá tisíce let podrobné historie jako Tolkienův svět (i když všechen ten expanded universe ani nevím, co všechno tam je), ale když se na to universum Hvězdných Válek kouknu, na věci jako tu boží onlinovku The Old Republic, na super hry jako Knights of the Old Republic, tak ten svět skýtá vynikající místo a zázemí pro pobyt v něm.
Má svou nezaměnitelnost a když si půjdete zahrát RPG z Hvězdných Válek, tak dost přesně víte, do čeho jdete. Přestože to může být cyberpunk Coruscantu, divokej západ Tatooinu, militaristická nebo špionážní hra za postavy Impéria nebo clone troopery, mystická hra za jedie,.. pašeráci v placatých lodích, politici v hábitech, chlupatí wookiové, bounty hunteři s jetpackem, tlustí slimáci Huttové, tajemní sithové, ale furt jasně Star Wars.

Možná je to víc estetickej universe, než tolkienovskej typ světa, ale funguje.
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Star Wars

Příspěvek od MarkyParky »

eerieBaatezu píše: Možná je to víc estetickej universe, než tolkienovskej typ světa, ale funguje.
^THIS!

Ne, možná, určitě.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

eerieBaatezu píše: 3. 9. 2021, 21:23 Já mám takovou kacířskou myšlenku, totiž že historie se zopakovala.
Tak jako já pobral Star Wars a jeho ewoky a C3PO a Argo moc ne, tak já teď moc nepobírám MCU a jeho debilní hlášky a pseudo-dramatický pseudo-epický shity a děcka jo. Akorát čím to je, to nevím.
Tohle je myšlenka, ke které se tu stále vracím a vícekrát jsem to napsal já, ale i mnozí jiní, třeba František Fuka o Transformers. Jsou nějaké hlubší ekonomické důvody, proč je třeba lákat stále mladší a mladší publikum do kina. Takže, zákonitě, jsou filmy stále domestikovanější a infantilnější, budoucnost je Jar Jar Binks.

Synergický ekonomický trend je ten merchandising, pročež postavičky z filmu musí být možno prodávat. Čímž se lidé mění v hračky a živé postavy ve figurky. Svého času naprosto WTF revoluční nápad udělat pohádku z dětských plyšáků, Medvídek Pů, je dnes naprosto běžný, u blockbusterů skoro povinné, a začíná to zatlačovat lidské filmy mimo kino, někam do televize a ještě dál.

takže ano, je to přesně tak - já narazil na zinfantilnění vesmíru v podobě Star Wars, které jsem jakž takž vydýchal asi po třiceti letech v podobě Rogue One, a pak následovaly další a ještě mnohem tvrdší direkty, jako třeba právě MCU. Jo, i to je inkoherentní splácanina všeho možného, která drží jedině díky paradigmatu "superhrdinů"", což lze přeložit v tomto pojetí právě taky jako "plastikové hračky".
Takže pak logicky
Já z toho MCU cejtím takovou sterilitu a za boha se toho pocitu nemůžu zbavit.

Nejsou to lidi, neplatí pro ně normální fyzika, když je prohodíš mrakodrapem, nebolí je to.
Jejich slzy jsou plastik a jejich krev taky.
Legoverze všeho je logický absurdní výsledek kinematografie; alespoň je to poctivé a na nic si to nehraje.
Tohle ani u těch blbejch ewoků nemám.

Minimalistický Pixar film o statečném boji plyšových medvídků na planetě nevímkteré by klidně mohl fungovat.
Nastřihat to mezi přepíčeně Wagnerovské pochmurné scény s dramatickou hudbou je epic fail, a kdo si stěžuje na Jar Jar Binkse, stěžuje si na přesně stejný manévr.

Mimochodem, k tomu MCU světu s děsně vtipnými hláškami to míří taky. Padají mrakodrapy, lidi rozmáznutí po stěnách, děsná prdel. Ve světě plastikových hraček to funguje, ale sorry, brát to vážně tak nějak vůbec nejde.
Ale IMO ten vesmír prostě funguje a má svůj nezaměnitelnej ksicht, o kterým by si mohli kdejací autoři nechat zdát.
Jako setting pro hru a další tvorbu, jo. To už jsem zdůraznil v tom seznamu. Věci, co mají celkem blbý příběh, přesto mohou mít velmi nápaditý worldbuilding, který můžeš použít úplně jinak a třeba i lépe. Nic tě nenutí tam dávat Jar Jar Binkse, když se ti nehodí.
V tomhle jediném jsou podle mne Star Wars nad Harryho Pottera - tam je složité se od hlavní postavy odpíchnout někam jinam, když bys chtěl ten svět k něčemu použít.
Už jen ten Vader je tak ikonickej, že je snad nejikoničtější.
Narozdíl od Pottera mohou být Star Wars bez Vadera, jakž se ostatně stalo v Epizodách I - III a VII - IX.

Jen to naráží na Argonantovské moudro, že se strašidlem je to obvykle všechno tak nějak lepší a běží to snadněji.
Strašidlo je totiž úžasný zdroj energie, když se povede. V tom je výhoda Vadera pro Star Wars, a to přesně postřehli ti Rogue One, když ho tam zpětně mázli do zdánlivě "nepodstatné" scény, která ale tou energií pohne celým filmem.
Lucas měl ohromné štěstí na autory vizuálů a taky jistou vizi.
IMHO to je spíš cvičení na "pravý čas na správném místě". Vycítil tu změnu publika (viz výše) a našel přesně to, co lidem v moderní době zoufale chybělo - princeznující princezny a šermující rytíře v supermoderním scifi balení. A v zásadě provedl radikální transformaci Pána prstenů do této scifi light verze.
Světelné meče. Asi totálně nejvíc cool nápad ever. Nikdo nikdy nevymyslel božejší zbraň.
No... bohužel je to přesně ten směr k těm hračkám. Zbraň je zábavně cool, nikoli něco studeně nepříjemného, co ve výsledku velmi bolí, jako ty aktuálně řešené Loganovy drápy.
Všechny ty podivné rasy, kantýny na zapadlých pouštních planetách,
Pán prstenů a scéna v Hůrce, dokonce skoro doslova opsaná.
masivní vesmírné křižníky nezaměnitelného tvaru.
Tohle jo. To je nápad, a jeví se mi to logickým dotažením toho Tolkiena, překlopeného do scifi; kolosální rytířoscény se mění na kolosální kosmoscény. A bod to má navíc v tom, že tehdy nebyl Pán prstenů ještě vizualizovaný, tu kolosálnost měly Star Wars paradoxně dřív. Taky si všimni, jak se vlastně tento rys vyvíjel postupně; napřed hlavně pouštní planety, které jsou levné a jednoduché, pak teprve se přidávalo (ty Ewoci jsou možná Muir Woods, vznáším podezření).
Ono to nemá tisíce let podrobné historie jako Tolkienův svět (i když všechen ten expanded universe ani nevím, co všechno tam je),
Přesně. Dnes už vlastně taky historie; rostlo to desítky let, dnes je to taky strašně ambiciózní a obrovské.
Napoprvé to tak gigantické nevypadalo. A to platí zřejmě i o Tolkienovi, když dělal první básně za první světové.
O tomhle něco vím; tady je taková věc vidět v přímém přenosu, jak vzniká od prvního nápadu až do aktuálního stavu, který už docela kolosální je taky (něco lehce nad Pána prstenů).
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 5. 9. 2021, 13:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Star Wars

Příspěvek od boubaque »

Já se koukám, že jsem se dřív vlastně pořádně nevyjádřil k Rogue One, jen jsem poslal odkaz na lehce subverzivní video.

Tak jen chci říct, že Rogue One podle mě není dobrý film. Je fajn, že je víceméně soudržný žánrově, je hezké vidět svět Star Wars odspodu, ale... ten příběh nedává moc smysl a nějak se nedaří vytvořit jakékoli pouto k postavám. A celé je to vlastně zajímavé jen tím, že to vysvětluje malou mezírku v EpIV, která ani vysvětlení nepotřebuje, ale zároveň potřebujeme znalost EpIv, abychom si R1 užili.

Jakože je to fajn na zkouknutí, ale vidět znovu to ze své vlastní iniciativy nemusím. R1 by u mě z filmů dopadl v žebříčku asi podobně vysoko jako EpVIII (která je pro mě nejvýš z nejnovější trilogie), i když každý z jiného důvodu. Nejvýš bych dal tu úvodní pohádku EpIV, pak asi zbytek původní trilogie, a pak už je to vlastně celkem jedno. A to se považuju za (uměřeného) fandu SW. On i ten Mandalorian je takový furt na jedno brdo a na mě už trochu moc primitvní, ale asi by byl z toho zbytku nejvýš.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Star Wars

Příspěvek od Argonantus »

Dokonale schizofrenní hodnocení Rogue One z mé strany
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 83#p590483
dovoluje s Bubákem naprosto souhlasit.
Ano, je to trochu studené a nedotažené, neb je trochu divná hlavní hrdinka, jak už tu padlo.
Přesto je to svým způsobem nejlepší Star Wars film.

Něco jako Vetřelec 3, který je taky vlastně nejdokonalejší realizace ideje, ale málokdo ho má rád a jsou proti němu vlastně ty samé výhrady. I to, že rozhodně není první.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Star Wars

Příspěvek od eerieBaatezu »

Na Rogue One byly fakt nejlepší ty scény s Vaderem.

Co se týče třeba scén války, tak v Solovi ten krátkej prostřih byl mnohem hustší. Celkově jako dobrodružnej film mi Solo funguje líp, než kdejací ultra-klasičtí Indiana Jonesové a podobně. (Sorry, já jsem ty Jonese nikdy nějak nepochopil. Furt se tam nějak pitomě běhá a někdo se s někým honí a cosi... Akorát ten díl s Connerym byl fakt dobrej.)
Argonantus píše: 5. 9. 2021, 10:36 Narozdíl od Pottera mohou být Star Wars bez Vadera, jakž se ostatně stalo v Epizodách I - III a VII - IX.
Episody I - III jsou implicitně celé proložené Vaderem, žejo... On číhá v pozadí všech tří filmů.
Argonantus píše: 5. 9. 2021, 10:36 No... bohužel je to přesně ten směr k těm hračkám. Zbraň je zábavně cool, nikoli něco studeně nepříjemného, co ve výsledku velmi bolí, jako ty aktuálně řešené Loganovy drápy.
Zas tak vysanitizovaný to není. Hned v kantině tím Obi-Wan borcovi usekne ruku. Já teda jako děcko měl po IV-VI z rozsvícenýho light-saberu dycky strach. Působí to jako něco děsně lehkýho a přitom to i bez vynaložení extra síly seká železo a lidi a tak.

A prostě cool faktor svítících laser mečů, co dělaj wuuaaauuu, wžauuuu zvuky, je nejznačnější.
Argonantus píše: 5. 9. 2021, 10:36 Minimalistický Pixar film o statečném boji plyšových medvídků na planetě nevímkteré by klidně mohl fungovat.
Nastřihat to mezi přepíčeně Wagnerovské pochmurné scény s dramatickou hudbou je epic fail, a kdo si stěžuje na Jar Jar Binkse, stěžuje si na přesně stejný manévr.
Maličtí ewokové bojující proti Impériu v lese šutrama sice můžou působit WTF, ale pořád to není šlapání do a čuchání hoven, co dělá Jar Jar. Moc si nevybavuju, že by ewokové dělali debilní džouky a hlášky a "děsně vtipný" scénky. Za to neustále gagující Jar Jar je úplně příšerně na pěst v naprosto astronomickým měřítcích, oproti ewokům, co se radují, že sejmuli imperiální walker.

Sice jsou to malí medvídci, ale když se podíváš blíž, tak nejsou zas tak roztomilí, jsou spíš takoví divní až bizarní.


Jinak dodávám, že mezi super ikonické věci patří i design TIE Figtheru a jeho zvuk průletu okolo. (Celkově zvukový prvky Star Wars jsou ikonický. Vaderovo dýchání, zvuky light saberů, tie fightery, blastery, Chewbacovo vytí $D.)

A ještě dodám, že Wookieepedia, neboli wiki stránka informací o Star Wars, má 168 000 článků a je sedmá největší wiki vůbec. Takže toho obsahu o SW za ty roky přibylo fakt moc. :)
boubaque píše: 5. 9. 2021, 12:46podobně vysoko jako EpVIII (která je pro mě nejvýš z nejnovější trilogie)
Zajímavý, The Last Jedi je, doslova, nejhorší film, co jsem kdy viděl. Ještě nikdy ve svým životě jsem nezažil film, kterej bych chtěl každou minutu, kterou na to koukám, spálit napalmem.

V kině mě to vzalo až tak, že jsem po konci velmi nahlas nasraně prohlásil, že takovou sračku jsem v životě neviděl. $lol$ Až se lidi otáčeli. V tom filmu je všechno tak strašně špatně, že jsem nikdy nepochopil, že se to někomu mohlo líbit.

Co Ti na tom filmu přišlo dobrý, tyjo?
Obrázek
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Star Wars

Příspěvek od Jiron »

eerieBaatezu píše: 5. 9. 2021, 16:11
boubaque píše: 5. 9. 2021, 12:46podobně vysoko jako EpVIII (která je pro mě nejvýš z nejnovější trilogie)
Zajímavý, The Last Jedi je, doslova, nejhorší film, co jsem kdy viděl. Ještě nikdy ve svým životě jsem nezažil film, kterej bych chtěl každou minutu, kterou na to koukám, spálit napalmem.

V kině mě to vzalo až tak, že jsem po konci velmi nahlas nasraně prohlásil, že takovou sračku jsem v životě neviděl. $lol$ Až se lidi otáčeli. V tom filmu je všechno tak strašně špatně, že jsem nikdy nepochopil, že se to někomu mohlo líbit.

Co Ti na tom filmu přišlo dobrý, tyjo?
Odpovím za sebe protože Last Jedi mám taky hodně nahoře. Jednak se mi strašně moc líbila vizualizace. Některé obrazy se nádherně vrývají do paměti. Mluvím o tom parádním obrazu, který se pak označuje jako "Holdo Maneuver" nebo o té nádherné podívané, kterou je Battle of Crait. Nebo souboj ve Snokově trůním sále... je to tak vizuálně fascinující, že jsem na prvních několik shlédnutí ani nevnímal, jak pitomou má ten souboj choreografii.

Druhá věc co se mi líbí je vývoj Luka Skywalkera. Tu postavu mám moc rád a dost jsem se bál co se s ní stane. Tohle mi přišlo perfektní. Když Rey vysvětluje, že za pád Jediského řádu může morální rozklad jediů samotných, dokonale to vystihuje můj názor na epizody II a III. Skywalker bojoval proti zlu, které dokázalo pohltit galaxii a pak ho pomohl znovu vytvořit. Vůbec mě nepřekvapuje, že byl zahořklý stařec, který se vzdal vší naděje. A zemřel tím nejepičtějším a zároveň nejjedištějším způsobem.

Třetí věc co mám na Last Jedi rád je vývoj Finna. Ten je místy sice podáván baseballovou pálkou, tak říkajíc "pro američany" ale aspoň má nějakou pointu. Na začátku filmu vidíme Finna jako zbabělce, který se snaží prchnout (tak ho známe i z Force Awakens) a na konci je zcela odhodlaný se pro Odboj obětovat. Finn je moje oblíbená postava nové trilogie.

Vztah mezi jednotlivými postavami funguje. Kylo Ren je pro mě daleko víc "učedník v konfliktu" než Anakin Skywalker. Jeho vztah s Rey je naprosto přirozený a Snokova smrt je taky epická.

No a v neposlední řadě se mi líbí ten občasný humor. Porgové co si hrají se světelným mečem. Chewie peče porga. A asi můj nejoblíbenější kus humoru je Rey, když se vydává za Renem a říká Chewiemu: "Kdybych se nevrátila, řekni Finnovi..." Chewie něco řekne v shiriwoku, čemuž diváci asi nerozumí a ona přikývne: "jo, to mu řekni.". Krásně meta.

Jasně, k tomu filmu mám i výhrady ale tak otázka nezněla. Dost mě mrzí, že IX. dopadla tak jak dopadla.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů