H.P.Lovecraft

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Hudba Ericha Zanna coby krátkometrážní film. Imho docela povedené, akorát ta youtube kvalita je holt mrzká.
http://www.youtube.com/watch?v=xeMNDhTWJ-o
http://www.youtube.com/watch?v=RqQWrZFH ... re=related
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Wild West

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wild West »

Sestavuji si obsah poslední knihy spisů - zřejmě Hory šílenství - a narážím na zmatek ohledně Dědictví Peabodyů. Nějak nejsem schopen identifikovat původní název.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Faskal »

Jednoduchá odpověď: The Peabody Heritage

Složitá: Není to čistě Lovecraftovo dílo, ale dílo vzniklé ve spolupráci s Augustem Derlethem (docela známý ksicht), v tomto případě je to nejspíše dokonce Lovecraftovo dílo napsané Lovecraftem "po smrti". Lovecraft, znáte to.
Detaily viz http://www.hplovecraft.com/writings/derleth.asp

Někdo si zapomněl udělat literární rešerši; a tím "někdo" nemyslím WW.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Raven »

Dědictví Peabodyů? To je to s těmi podzemními průchody pod domem a kopci a divnými humanoidními tvory s bílou srstí, nebo to je ještě něco jiného?
R
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Faskal »

To je ještě něco jiného. Takový konglomerát makabrózní linie s hrobkou za sídlem, či co.
Myslím, že myslíš The Lurking Fear. To je taková klasika.

OT EDIT:
Ten z nedávného UVODu je roztomilý:
Obrázek
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wolfus »

Prave som prvykrat (hanba) precital Barvu z kosmu. Akoze remeselne asi najlepsi Lovecraft vobec (este som ich par necital, tak to treba brat s rezervou). Dokonca aj troska priamej reci tam bola! :) Radost citat. Na stvrty (posledny?) sa uz velmi tesim. Mala by tam byt aj taka poviedka, jak sa niekto stavil, ze precka noc v muzeu a pripozblaznil sa z toho. Volakedy som ju cital v nejakej vyberovke, ale uz si ju moc nepamatam.
DrD (II), Pribehy Imperia
Wild West

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wild West »

Faskal/all

Díky za objasnění. Takže mám česky vydanou povídku, která zřejmě v sebraných spisech nebude! Chachá!

Lurking fear čili Číhající děs jsem objevil dodatečně, až díky těm spisům, ale pokládám ho za naprosto zásadní a průlomový mistrův opus. A možná kandidát na vůbec nejstrašidelnější horor (asi tak s Krysami ve zdech nebo s Věcí na prahu).

Barva z vesmíru - Lovecraft si ji cenil nade vše; je obdivována pro dotaženost "skrytého strašidla" ad absurdum, a navíc zakladatelská povídka scifi, když si člověk uvědomí, že všechny početné podobné věci, které zná, jsou novější (Wyndham - všemožné invaze něčeho z vesmíru).
Já ji přesto napoprvé až tak neocenil, protože mne postihl "efekt Terminátora" - znal jsem milion těch novějších napodobenin, takže mne až tak nepřekvapila, jako podstatně starožitnějši balený Cthulhu nebo Dunwich horror.

Horror at the museum je jedna z těch spoluprací, tudíž ve spisech skoro určitě nebude.

Podle mne tam bude:
1) V horách šílenství
2) Stíny nad Innsmouthem
3) Sny v čarodějnickém domě
4) Věc na prahu
5) Stín z hlubin času
6) The Haunter of the dark (počátek souboje s Blochem)

Jistou slabou naději chovám v tu složenou podivnost Challenge from beyond, co jsme tu řešili.
Seznam
http://www.hplovecraft.com/writings/fiction/

jsem pokládal za ultimátní (včetně kolaborací a juvenilií), jenže on zřejmě také není konečný, když se vezme ta "posmrtná" série.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wolfus »

To by mozno bolo dobre vydat este jeden diel s tymi nie cisto jeho vecami, pretoze urcite nie som jediny, kto by mal rad vsetko, k comu sa priplietol.
DrD (II), Pribehy Imperia
Wild West

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wild West »

To by jistě bylo, jenže už jsem odhalil dřív, že to zřejmě naráží na autorská práva těch spoluautorů. Lovecraft je volné dílo, ježto uplynulo 75 let od jeho smrti, takže si je může vydávat kdo chce a zadarmo.

Nicméně by stálo za to to ještě prozkoumat podrobněji - například pokud má pravdu Koubič, že Hazel Head vůbec neexistuje a je to další Lovecraftův pseudonym, pak je hned pět dalších povídek, pokud v seznamu počítám dobře (a zrovna to muzeum).
Mám dojem, že třeba Houdini zemřel taky dost dávno.
Wild West

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wild West »

Pro zajímavost - letmý průled wikipedií dává dost bídné výsledky; před více než 75 lety umřeli z Lovecraftových spoluautorů jen Harry Houdini a Henry S. Whitehead. To je dost málo lidí i povídek.
Wild West

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wild West »

Ještě jedno zjištění - The Peabody Herritage vyšlo poprvé 1957.

Ehm....
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Faskal »

Jenom bych chtěl zdůraznit, že ty posmrtně vydané věci nesou Lovecraftovo jméno, ale nesou je z komerčních důvodů, HPL je nenapsal.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Wild West

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od Wild West »

Přesně tak to je - ctihodný znalec Joshi tvrdí, že to je zřejmě čistý Derleth a smysl mé poznámky je týž. Těžko lze jinak vysvětlit tu kolosální mezeru 20 let od Lovecraftovy smrti.

Pokud je v Peabodyovi něco z Lovecrafta, potom je to opakovaná idea Měsíčního močálu, Krys ve zdech a Potomka; starý čaroděj, potomek záhadného starobylého rodu. Lovecraft okultní jako z učebnice.
Nicméně je to roztomilá povídka a přiznám se, že jsem až doteď nepoznal, že to je zručná napodobenina. A vydavatel nakladatelství Aurora to zjevně taky nepoznal, nebo alespoň zlomyslně zatajil.

Historie napodobenin Lovecrafta zřejmě začala už za jeho života a v posledním díle spisů je na konci excelentní ukázka (mimochodem, byla by to bezva malá povídka).
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od midewiwin »

Nedaří se mi dohledat Lovecrafta okultního. V seznamu článků autora je inzerován jako součást srpnového čísla, ale tam jsem ho nenašla. Kde je chyba?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: H.P.Lovecraft

Příspěvek od boubaque »

midewiwin píše:Nedaří se mi dohledat Lovecrafta okultního. V seznamu článků autora je inzerován jako součást srpnového čísla, ale tam jsem ho nenašla. Kde je chyba?
Je v dubnovém čísle -- stala se nějaká chyba a na webu je z nějakého důvodu uvedený špatně :think:
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů