Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Ecthelion »

Argonantus píše: 23. 5. 2020, 14:14 Takže jako těžké retro lze přesně ocitovat toto
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 72#p329072
Když jsem ten odkaz rozkliknul tak mi to browesr špatně vycentroval na jiný post než jsi zamýšlel, a sice na tenhle:
Wild West píše: 4. 5. 2011, 11:09
vždycky když jsem myslel že to mám, korektor mi řekl.. "ehm, je to dobré, jen by to chtělo lépe popsat ten přechod.. více rozepsat..." nebo tak něco.
Dobrého korektora dnes hledat s lucernou za bílého dne. Značná část z nich má nepochopitelný pocit, že tomu rozumí lépe, než autor, a zkoušejí stylizovat, navrhovat, vylepšovat a podobně. Nicméně jsou stejně jako autor neschopni vychytat opravdové pravopisné chyby a překlepy, což je přesně to, nač si je člověk shání. Korektora, který použije spojení typu "šikovnější by bylo..." rovnou zastřelte.
A vzhledem k tomu že zrovna včera jsem měl s korigováním našeho textu velmi příjemnou zkušenost, tak to beru jako znamení a napíšu sem o tom.

Všeobecně mám s jazykovou redakcí celkem dobré zkušenosti a nikdy jsem se moc nerozčiloval jak píšeš výše. Nikdy jsem moc neměl problém potlačit ego a poslouchat člověka, co žije jazykem mnohem víc než já, studoval to a hlavně má proti mě tu výhodu, že se na ten text dívá čerstvýma očima. Ale včera když jsme se po otevření revidovaného textu a přijímání komentářů jen šťastně uculovali. Redaktorka přesně pochopila, co jsme chtěli napsat a všechny komentáře byly velmi smysluplné. A přesně tam, kde jsem sám cítil, že jsem nedokázali formulovat tak jak bychom chtěli, to dotáhla na tu přesnou úroveň. Ono to bylo taky tím, že ten text nebyl úplně "naším" jazykem, ale byl víc stylizován, takže se na tom mohl člověk docela vyřádit. Ale ten pocit, když někdo pochopí, o co se člověk snaží a ještě na to dokáže nahodit smeč je k nezaplacení. $D

Vlastně co píšu sem, to mělo být do Radosti až na kost. Nebo možná Každodenního vychloubání. 8)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

Nenapadá někoho zaporak pro fey a upíra?
Nebo musím mít jako hlavní postavy něco méně OP?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 8. 9. 2020, 17:44 Nenapadá někoho zaporak pro fey a upíra?
Nebo musím mít jako hlavní postavy něco méně OP?
Bez znalosti settingu bych řekl, že se jako oponent vyloženě nabízí ještě mocnější upír nebo ještě mocnější fey.
Nebo podle hesla největší záporáci jsou lidi, tak může být záporák pitomý looser bez jakýchkoli schopností ale s mozkem šachového mistra a spostou peněz na najímání mooků. A taky shapeshiftujícím drakem nikdy nic nezkazíš :) .
IMHO víc OP postav než upír a fey najdeš do sytosti. Jen aby to nevypadalo moc fanfictionově a přeplácaně.

Ale spíš jsem chtěl jen napsat, že když to takhle napíšeš na jeden řádek tak ta dvojka vypadá dost Mary Sue-ovitě. Asi bude trochu challange to napsat tak aby to působilo organicky.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Jakože upír je klaďas? Nebo je to "prohnilí proti prohnilým"? Trochu to rozveď.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Upíři jsou pro mne ztělesněním smrti, jejich největším oponentem tak pro mne je ztělesnění života...tedy enti:)

Žena tady rozvíjí představu entího česneku...:D Tedy enta vyrostlého ze sazenice česneku...:D
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Hm takhle mne napadají akorát variace už řečeného...
nějací fomoriani nebo tak něco?
Fey (mnohdy spojovaní s přírodou) mohou být docela dobří jak proti vlastním soukmenovcům tak proti upírům? (teď uvažuji směrem jako Vallun)
Lovci upírů? nebo dokonce upír likvidující jiné upíry, něco na způsob Hellsingu či Bladea? ;)
Případně vlkodlak...
Anebo bratři Winchesterovi
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

ilgir píše: 9. 9. 2020, 16:22 Jakože upír je klaďas? Nebo je to "prohnilí proti prohnilým"? Trochu to rozveď.
No, on je to zatím takový nápad, nemá to úplně konkrétní obrysy (koneckonců, ptám se na záporáka, takže to těžko bude nějak detailní).
Ale vidím to jako urbanfantasy, kde víceméně na okraji lidské společnosti žijí fantasy tvorové. Ze začátku to je černobílá story o tom, jak dvě nečlověčí ženské jdou zachránit svou kamarádku, která zmizela, protože policie na to kašle a stará se jen o lidi. A pak by se to začalo trochu rozvíjet v tom smyslu, že by se nořily do noirového podsvětí, ukázaly své vlastní temné stránky, tak trochu související s jejich původem (tady jsem zatím skončil s tou dvojicí co mám), a šlo by o hodně. No, a právě tady mi došlo, že s obyčejnými lidskými gaunery, a vlastně i s dost mytologickými tvory, pro ně neudělám skutečné nebezpečí. A přišel zásek, který jsem chtěl trochu odblokovat tím, že se zeptám a inspiruji se nápady.

Takže nejde ani tak o to, aby to byli nějací odvěcí nepřátelé v mytologickém smyslu (byť i ty můžu třeba použít, enti i fomaridani mají jistě něco do sebe i v této konstalaci), nebo specializovaní lovci (na ty samozřejmě dojde, když budou dlouho dloubat, ale dřív ne), ale spíše tvorové, kteří mají adekvátní power-level.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Jda okolo, vidím, že uvažuješ přesně v intencích "příběhu o strašidle," kdy přirozené vysvětlení a nebezpečí už nestačí, takže je třeba přejít k nadpřirozenému.

Vše, co vím, jsem napsal v Příběhu o strašidle 1 a 2 in Drakkar.

Na tvoji situaci speciálně - rozhodně bych se vykašlal na nějaká konvenční strašidla, která za sebou tahají valník různých konotací a vzorů (upír zejména). Třeba sání krve už dnes fakt nikoho nevyděsí, a je plno romanticky rozervaných upírů, co jsou sympatičtí (pokud ne rovnou většina, po vystoupení paní Meyerové).
Stejně tak je třeba kašlat na nějaké žánrové konvence, které ze pár let zastarají a stanou se směšnými.

Raději bych budoval strašidlo na míru, přesně od těch nadpřirozených vlastností, co v příběhu potřebuješ. Má to veliké zuby? Umí se to měnit v polštář? Čte to myšlenky? Zjevuje se to, když usneš? Co přesně to dělá? Co je ti obzvláště nepříjemné a čeho se ty sám bojíš?

Následuje otázka, zda potřebuješ strašidla jako partu, druh, nebo ti stačí jediný anomální exemplář.

Teprve pak má cenu dumat nad tím, jak se to jmenuje (a není třeba to vyřešit, plno bezva strašidel se nejmenují!), a nad tím, zda někde v mytologii něco podobného už nebylo (pak lze výhodně tvrdit, že to samozřejmě dávno existuje, tvrdil to někdo jiný než ty, a nahrabat na tom jersonbody).

A samozřejmě není třeba vybalit strašidlo nebo jeho nadpřirozené vlastnosti hned ve dveřích. Ale to je ti už zjevně dávno jasné, po té minulé Lovecraftovité potvoře. Ta byla třeba hodně solidní.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Pořád si nejsem jistý, proč mají být ty holky zrovna upírky. Pokud je to dobře odůvodnněný záměr, tak ok. Pokud ne, tak doporučuji poslechnout Argonanta.

A k upírům a jejich nepřátelům. V postmoderně už upíři nemusí platit za ultimátní zlo, takže není tak těžké vytvořit ještě temnější nepřátele. Různé pekelné běsy, ďábly a lovecraftovské hrůzy z nicoty. Jo a taková stvůra nemusí být jen slizká a smrdutá abominace, ale může mít podobu advokáta v nažehleném obleku.

Drakodlak je taky super, a navíc zakomponovat drakodlaka do urban fantasy tak, aby to nepůsobilo debilně, bude fakt výzva. Takže ještě víc super.

A taky "běžní" lidé nadaní magickými schopnostmi, které z nich dělají důstojné protivníky i upírům. Jejich výhoda je, že jsou ostatními lidmi považováni za "jedny z nich", což jim umožňuje skrývat své zlé záměry a manipulovat ostatními ve svůj prospěch. Takže nebohý upír se dostane do situace, kdy bojuje proti ultimátnímu zlu, o němž ale lidé kolem něj nevědí a považují za hlavní zlo jeho.

Ještě trochu oponentury Argovi
konvenční strašidla, která za sebou tahají valník různých konotací a vzorů
... které se dají umně a vtipně využít. Záleží jen na autorovi.
Třeba sání krve už dnes fakt nikoho nevyděsí,
Záleží na tom, jak se to podá. Mě by třeba vyděsilo, kdyby můj syn zakousl a vysál svého mladšího bráchu. A v literatuře můžeš podobný zážitek zprostředkovat.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:

Jasně. Pracovat lze s čímkoli, i s něčím provařeným a podezřelým, pakliže tě napadne funkční a zajímavá obměna.
Všechno už bylo napsáno, takže tvoříme nové variace na stará témata.

Já se chtěl jen podělit o zkušenost, že není dobré jet automaticky v nějakých předchozích kolejích, pokud nevíš úplně přesně, proč to děláš. To je vlastně můj protest proti fanfiction, už několikrát inzerovaný.

Mám plno známých, kteří když zjistí, že je tam upír, tak to zaklapnou a odmítají se tím zabývat.
Mám plno jiných známých, co když zjistí, že je tam upír, tak naopak ožijí, a očekávají známá schémata - Dracula, Meyerová, herní World of Darkness; a když to tam nenajdou, tak autorovi vynadají a jsou zklamaní.

Tohle všechno si autor ušetří, když má jasno, o co přesně mu jde; zda opravdu potřebuje upíra, nebo jen bere taxík, který náhodou stojí nejblíž.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Dám to sem, třeba se to někomu k něčemu hodí (zas kus článku...)

Jda okolo, narazil jsem na tuto slohovou práci nehodných žáků
https://www.cesky-jazyk.cz/slohovky/pop ... z6Ygw9xFeI

a napadá mne pár věcí:
1) Jako popis absolventa základní školy vyhovující, pro maturanta by to chtělo trochu víc.

2) Například je zjevné, že autor nikdy neviděl originální Lepiého obraz, třeba tady https://www.galeriekodl.cz/cz/hledat.html?search=Lepie mají rovnou dvě verze (obrazů je víc, protože je chtělo namalovat spousta Pražanů).

3) Pak by mu neušlo, že mraky jsou tam všelijaké, ale rozhodně ne fialové. Jejich účelem je mimo jiné efektně zastínit některé budovy a jiné zase nechat nasvítit sluncem, což z té příšerné netové kopie není patrno, ale z těch Kodlových fotek ano.

4) Pozorovatele obvykle přímo praští do oka Lepiého zvýrazněná perspektiva, takže domečky vypadají jako vystřižené z papíru nebo z nějaké computerovky. Našeho autora to nepraštilo, neb má příšernou kopii fotky, kde to moc není vidět.

5) Co se týče věží tohoto typu, nejsou pozdně gotické, ale neogoticky upravené, "Mockerovo dláto", v Praze je jich plno, na obrazu například na Týně (skoro to samé, co věž radnice - helmice to fakt není).
Pozorovateli ušla zajímavá chyba v perspektivě na střeše radniční věže (je na všech verzích obrazu v různé míře).

6) Rovněž mi nepřipadá šťastné tvrdit, že jsou hodiny na věži "zavěšené" - to vzbuzuje podezření, že nikdy na žádné věži nebyl a neví, jak to vypadá.

7) No a kdyby si autor popisu vzal k ruce aktuální fotografii téhož místa, mohl by se věnovat nejoblíbenější zábavě při studiu starých pohledů - "co se od té doby změnilo". Z čehož by mohla vzejít opravdu maturitní slohovka.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

Já bych ani tak neřešil autenticitu (je to sloh), ale musím říct, že nejlepší popis, co si autor nechal na konec, mě docela drásá:
Náměstí je zaplněné lidmi, kteří jsou pěkně oblečeni. Na obrazu najdeme i několik kočárů s koňmi.
Na druhou stranu kvituji, že už se na školách opustila struktura úvod - stať - závěr.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Na fialové verzi je to s kočáry a koňmi dost slabé (snad před Týnskou školou...?).
Na Kodlových verzích obrazu kočáry jsou (zejména na té levnější).
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

Kočárů je tam dost, jenom nejsou moc vidět, o to se nejedená. Jde mi o to, že je to napsaná tak jako... Ema má mísu.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Log 1=0 »

Myslím, že u slohu Popis obrazu je poněkud nefér pitvat, že má popisující divný obrázek, že se nevyzná ve středověké a novověké architektuře, že nemá v oku perspektivu a hodnocení malby. S tím ten člověk těžko mohl něco udělat.

Spíš bych mu vytýkal, že si to moc nerozvrhl (skáče od jedné věci ke druhé), že se mu tam opakují myšlenky (o lidech na náměstí jsem se dozvěděl třikrát), a slovo být se vyskytuje v každé druhé větě, resp. v první část se mu úspěšně vyhýbal, ve druhé se těžko hledá věta, kde se neobjevuje.

Rozdělení, jaké popisuje OnGe, se učí, a zde bych spíše než jeho vědomé porušení a přechod k jiné formě (např. článku) viděl nedostatak slov a času pro formulaci závěru. Ne že by tam chyběl, u těchto popisů ho mladí autoři přilepují dost na sílu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů