Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Rozhovor s Fr. Novotným, jedním z nejlepších současných našich spisovatelů
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Na "jednoho z nejlepších současných spisovatelů" jsem zvědav, zakoupil jsem ebook. Tak uvidíme. :>;o)
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Nu, ty světlejší momenty Valhaly stojí za to... nacistický Harry Potter! :D
(jen si říkám, jestli F. N. znal nebo neznal toto: https://en.wikipedia.org/wiki/Thor_Meet ... in_America)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

ilgir - a který?

Podle mne psát orpavdu umí, i když mu příběh často sklouzne jinam, než bych si představoval já...

Jinak je hodně poznat, že má portfolio znalostí z různých oblastí...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Osudový konvoj.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Tak jsem to dočetl.

František Novotný, Osudový konvoj

Ze začátku mě nepříjemně překvapil styl psaní, o kterém jsem předpokládal, že už je pár desítek let mrtvý. Autor do nejmenších podrobností vypisuje běžné činnosti postavy, místo aby scénu zkrátil nebo to přeskočil jednou větou. Nebo obsáhlé, až obsesivně detailní popisy naprosto nedůležitých věcí.
Na dalším pontonu se po celé jeho délce táhl montovaný domek. Měl několik dveří, na jedněch stálo "Workshop", na dalších "Washroom" a na posledních "Restroom" s ikonou dámy a pána. Z druhé strany byl k pontonu vyvázán velký, asi dvanáct metrů dlouhý motorový člun s vysokým můstkem nad objemnou nástavbou. Nějaký starší chlápek seděl na zadní palubě protisluneční stříškou a něco popíjel. Už jsem se ho chtěl zeptat, kde je recepce, ale vtom jsem ji zahlédl. Byl to prostě další domek, jenom kratší a s více okny, stál na prostředním, širším pontonu. Za domkem, tedy před ním, z hlediska příchozího z průčelního nábřeží, stálo několik zahradních kulatých stolků, do jejichž teakových desek byly vsazeny žerdě slunečníků, a okolo každého se kupilo několik zahradních křesílek z téhož dřeva.
Hned jsem si na to zvykl, a od té chvíle už jsem tenhle balast jen rychle přelétl očima nebo úplně vynechal.

Tohle je největši negativum, které jsem na knize objevil, a hodně mě to překvapilo hlavně proto, že redaktor se o knize vyjadřuje takto:
Já už redigoval, recenzoval a četl kdeco, často u toho trpím, a najednou jsem se ocitl v lázních. Četl jsem text absolutně promyšlený, rytmicky ideálně prokomponovaný, který mě přitom neustále nutil být ve střehu.
No, já to vidím dost jinak. U mnohastránkového úvodního detailního popisu jachty mě nedrželo ve střehu vůbec nic a po pár stránkách jsem to s klidným svědomím celé přeskočil.

Jinak tam vidím spíš pozitiva. Autor dobře ovládá češtinu a občas použije (vytvoří) slovní obraty, které elegantně a srozumitelně popisují subtilní a těžko uchopitelné jevy. Tohle umění mu závidím.

Z celého díla je znát, že autor má prostředí, v němž se děj odehrává (moderní jachting a alternativní druhoválečné námořnictvo) opravdu zmáknuté, nebo aspoň vytváří přesvědčivou iluzi. Čtenář se mimochodem dozví spoustu informací z oboru, což je takový ten verneovský efekt. Jen mám radši, když je ten vzdělávací efekt součástí textů, které zároveň hýbou dějem, nebo aspoň vytváří atmosféru. V samoúčelných popisech vidím víc škody než užitku. Tady je to tak půl na půl.

Nějaká povedenější část na ukázku:
"...vzdálenost jedna čtyři šest, červená šest čtyři..." Holcman stále vyčítal údaje z obrazovky sonaru, na kterou nepřestával soustředěně hledět. Jeho obličej byl stažený napětím a obličej praporčíka Matouška jakbysmet.
Z údajů vyplývalo, že nepřítel nemění směr. Jak Jizera uhýbala k východu, mírně se od Elektro-Bootu vzdalovala a nechávala ho čím dál tím více za levobočním traversem.
"Minuta a půl, pane," také Matoušek měřil čas. "Přejděte na pasivní režim, praporčíku," náhle nařídil Marek. "A vy," otočil se k Holcmanovi, "přestaňte hlásit a našpicujte uši." Matoušek přepnul na panelu před sebou několik páček, zatímco mlčící Holcman si nasazoval sluchátka.
"Přepněte hydrofony do hlasitého režimu," následoval další rozkaz. Vzápětí vyplnil místnůstku charakteristický šumot moře s ostrými loupavými zvuky. V pozadí bylo slyšet slaboučký bzukot vrtule nepřátelské ponorky.
"Tři minuty," oznámil Matoušek. Náhle zazněla z reproduktoru v rychlém sledu za sebou čtyři cvaknutí, jako když se zabouchnou dvířka od trouby. Znamenala však pravý opak.
"Otevírá příďové torpédomety," vydechl Holcman. Matoušek naprázdno polkl a bylo vidět, jak mu poskočil ohryzek. "Tři a půl minuty," řekl ochraptěle. Vtom bzučení nabylo na intenzitě. Němec musel zaslechnout jejich torpédo a zvýšil rychlost v pokusu uniknout!, došlo Markovi.
Příběh byl vymyšlen zajímavě, ale jeho podání mu trochu ubíralo. On je to vlastně thriller, který by mohl být opravdu napínavý, jak se říká "jedním dechem", ale na to musí být jiný spisovatelský talent a já s tímhle taky bojuju. Vlastně ani pořádně nedokážu identifikovat, jak to udělat, aby vzniklo napínavé čtení. Novotný tohle nedává, silné stránky má jinde.

Dialogy jsou ok. Mohly by být klidně trochu rychlejší, stručnější, nechávat víc nevyřčeného, ale špatné rozhodně nejsou. Pak tam je pár monologů, které autor používá - jak už to tak bývá - k vysvětlení konspirace tvořící hlavní zápletku. Tomu se asi nedá moc vyhnout, takže palec nahoru za to, že ty monology
1. nejsou moc dlouhé a jsou v podstatě podány jako asymetrický dialog
2. nejsou vyřčeny hlavním záporákem, zatímco tento se chystá zabít hlavního hrdinu :)

Kdo hledá dobrou erotickou scénu, tak v Osudovém konvoji ji nenajde. Je tam vlastně jenom jedna, a obsahuje obligátní hvězdy, vybuchující galaxie a tak... :lol:

Suma sumárum, Novotný stojí za přečtení, pokud jste fanouškem prostředí, v němž se to odehrává (v případě Osudového konvoje to jsou lodičky). Jinak je to takový průměr.
Rest of me

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Rest of me »

Není vyloučeno, že mám klíčovou větu pro odemknutí dalšího románu.
A prakticky jisté je, že budou ještě dva, ne jeden.
Na jeden je v životě ještě zbytečně moc místa.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

:clap: :clap: :clap: :clap:
hurá
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Sparkle »

Našly by se tady nějaké dobré dušičky, které by byly ochotné udělat mi betu pár povídkových pokusů?
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32273
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Sparkle píše: 28. 4. 2020, 14:32 Našly by se tady nějaké dobré dušičky, které by byly ochotné udělat mi betu pár povídkových pokusů?
zkus:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Sparkle píše: 28. 4. 2020, 14:32 Našly by se tady nějaké dobré dušičky, které by byly ochotné udělat mi betu pár povídkových pokusů?
Třeba jo. Kolik toho je?
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Sparkle »

Argonantus píše: 28. 4. 2020, 18:08
Sparkle píše: 28. 4. 2020, 14:32 Našly by se tady nějaké dobré dušičky, které by byly ochotné udělat mi betu pár povídkových pokusů?
Třeba jo. Kolik toho je?
Zatím jedna moje povídka a jedna povídka od kamarádky (jsou trochu propojené) a pak mám rozepsanou ještě jednu svoji, ale tu ještě musím předělat. Takže momentálně dvě povídky.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Tak mázni. Mail asi ještě máš.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

Jestli se vejdou do 20 stran, tak se hlásím
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4138
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Sparkle »

Super, díky, postupně pošlu.

Do 20 stran by se měly vejít.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů