Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Tak já beru přepočtené strany dle wordí statistiky; normostrana má 60 úhozů a 30 řádků, čili 1800 úhozů.
Když to vydáš, můžeš to trochu zpresovat či natáhnout o ty mezery, okraje a podobně.

Britové jsou v definici románu daleko nonšalantnější, než já - chtějí 50 000 slov, není řečeno, jak dlouhých; a vyjde to značně méně než u mne. Aktuální román má 80 900 slov.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od ilgir »

Sákryš, tak to už mám taky román. 122k slov. Jenže ještě zdaleka nejsem hotov. :roll:
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Tak jsem to najednou pochopil, o čem to vlastně píšu. Dost dobrý.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

York píše: 3. 12. 2020, 10:58 260 stran mi přišlo na román nějak málo. Udělal jsem pro srovnání character count pravidel, která mám před sebou otevřená a mají teď 539 stran B5 (kam se vejde víc než na normo stranu) a překvapilo mě, že to má skoro stejně znaků jako píšeš. Zřejmě to bude tím, že v pravidlech je text hodně strukturovanej, je v něm spousta mezer.
Ještě bych k těm bubákům a tapírům připomněl, že tvoje dílo, které jsem zkoumal, mělo asi 830 000, což jsem nikdy v životě nedokázal (stále ještě).
Takže kdyby to bylo naodstavcované jako pravidla, bude z toho zřejmě Pán prstenů.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od OnGe »

OnGe tu není, je tu jenom Zuul
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Tak si říkám jaká je ideální anebo minimální doba mezi tím, kdy člověk "dopíše" nějaký text a kdy se k němu vrací by provedl nové kolo korekcí...
Jak se na tenhle problém dívají zdejší praktici a teoretici? Anebo myslíte že pauza není třeba a že je v pohodě možno psát a korigovat text v jednom kuse, bez nějakých přestávek?
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

to je dost individuální...a taky to záleží na tom, co chceš redigovat...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vitus »

Hm, sice jsem nikdy nemyslel, že by to šlo až do publikační fáze, ale postupně jsem najel na tento systém:

a) Prvotní nápad si píšu (obyčejnou tužkou, kvůli gumování :)) na volné listy papíru = prvotní "nanečisto" většinou celého textu (ty jsou rozsahem na povídku či kapitolu něčeho delšího)
b) Pak si jej přepisuji už do sešitů s tvrdou vazbou (jsem takový odkojenec minulého století), podle toho, jak komplexní nebo rozsáhlé to je buď hned poté, co to dopíšu nebo až po nějaké době (pár dní, někdy i týden) = prvotní korektura (tady často opravuji a upravuji stylistické chyby, vychytávám "díry, někdy měním či doplňuji celé pasáže)
c) Pak to přepisuji do počítače, to se ale děje až s velkým časovým odstupem (rok, dva, tři...) = druhotná korektura (i tady často najdu i nějaké "díry" v původním příběhu, takže opět měním či doplňuji pasáže)

No a pak, když si opět začas přečtu ten výsledek v c), tak stejně zjistím, že to bylo málo :).
(EDIT: Takže někdy začnu zase upravovat a vznikají další verze)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od boubaque »

jjelen píše: 31. 3. 2021, 12:51 Tak si říkám jaká je ideální anebo minimální doba mezi tím, kdy člověk "dopíše" nějaký text a kdy se k němu vrací by provedl nové kolo korekcí...
Jak se na tenhle problém dívají zdejší praktici a teoretici? Anebo myslíte že pauza není třeba a že je v pohodě možno psát a korigovat text v jednom kuse, bez nějakých přestávek?
Přestože úpravy a opravy můžeš dělat pořád a v zásadě do nekonečna, v určitou chvíli je podle mě potřeba nechat to chvíli odpočinout. Když se začneš věnovat jiným věcem a tohle pustíš z hlavy, získáš na to nový náhled. A jaké je správná doba? Obecně tak, abys nestihl zapomenout, co jsi chtěl sdělit, ale abys už ztratil nadšení z hotového textu a nepamatoval si přesně všechny detaily – abys dokázal číst svoje věty tak trochu poprvé a zhodnotit, jestli jsou správně formulované a říkají, co jsi jimi chtěl sdělit.

Konkrétně si myslím, že minimum je týden, lepší jsou dva až tři. Maximum... tak, abys nezapomněl, o čem to mělo být. Což podle vlastní paměti, poctivosti ve vedení poznámek a dalších okolností (jako třeba subjektivní emocionální náboj spojený s tímatem) může být cokoli mezi měsícem a desítkami let :) Ale popravdě bych víc než rok text ležet nenechával, pak už se podle mě málokomu chce do úprav, a buď to zahodí, nebo to stejně přepíše úplně celé. Ale třeba to mají ti, co si vedou dobré zápisky, jinak...
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od jjelen »

Díky za postřehy a příspěvky!
Vallun: jasně. svojí roli může taky hrát délka textu, aspon v některých případech
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Tak jo; Dům prázdnoty, zde známější spíše pod předchozím a nepoužitým názvem Vězňové času,
čili román o obnově, čili román o manželství,
zkrátka druhý román o Argonantovi je hotov a jde do distribuce.
Lze se ptát u nakladatelství Netopejr.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od York »

Velká gratulace!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Jo, zrovna tobě by se slušelo vyslovit zvláštní uznání, strávil jsi s tím docela dost času.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Vallun »

Vězňové času by mi přišlo výstižnější... ale hlavně je super, že to je! Už se těším...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Knihy, tvůrčí psaní a všechno okolo

Příspěvek od Argonantus »

Mně se Vězňové taky líbili, potíž je v tom, že takovou knihu už někdo napsal a vydal a byla o něčem jiném.
Jinak se připravuje ještě kniha povídek. Co se mi tak za deset let navršilo.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Corny a 14 hostů