Dělníci hudby, nosiči rytmů

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Lemmy »

Filtr píše: hej, jaký "jenom"?! já trsátko považuju za naprosto plnohodnotný. taky jsem s ním hrál. pokud někdo mrčí, že je omezující, pak jenom neví, co všechno se s ním dá dělat.
Samozřejmě. Ale pokud jseš basák a neumíš hrát prstama téměř vůbec, je to už jiná věc (tak nějak se předpokládá, že basák by měl umět dobře i prstama).
Uživatelský avatar
Filtr
firestarter
Příspěvky: 344
Registrován: 8. 6. 2007, 07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Filtr »

(tak nějak se předpokládá, že basák by měl umět dobře i prstama)
já prstama skoro neuměl... podle mě je zbytečnej předsudek, že by to basák MUSEL umět. jasný, čím víc toho zvládá, tím líp, ale mě to nikdy nijak neomezovalo. jedině možná ve slapování - mě osobně teda nijak nebere, ale znám lidi, co jsou na něj vysazení a chtěli by ho pokud možno všude.
další věc je poklepávání, ale to podle mě zvládne každej, kdo umí aspoň trošku hrát čímkoli na cokoli.
já měl naštěstí dobrou partu, takže mě nechali hrát podle mýho gusta. 8) říkám, s trsátkem se dají dělat drsný věci. ale hrál jsem už kdečím, mydlil jsme do toho i paličkama od bicích (rozbil jsem si snímač), valil jsem na to křídou, až byla kytara i spodní část mýho těla celá fialová, bouchal jsem do toho rukou, až mi tekla krev... existujou různý zajímavý metody a díky nim z basy často vylízaj dost překvapivý, ale dobrý zvuky. )
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Lemmy »

Filtr píše: mydlil jsme do toho i paličkama od bicích (rozbil jsem si snímač), valil jsem na to křídou, až byla kytara i spodní část mýho těla celá fialová, bouchal jsem do toho rukou, až mi tekla krev
To já mám jiný funny zážitek s basou, který zatím nikdo nepřekonal:
Neměl jsem ladičku, mám celkem dobrej hudebný hluch (opak hudebního sluchu), tak jsem řekl, že basu alespoň naladím podle songů a tablatur - osvědčená metoda byla ladit na pár písní, obzvlášť na téma z Mission Impossible...
Ladím, ladím... chtěl jsem naladit trochu jinak, trochu výšší tóny...
Ladím, ladím... PRD, poink! ... jedna struna v trapu.
No co, ladím dál, strunu koupím...
Ladím, ladím... PRD, poink! ... druhá struna v trapu.

Pak už jsem nikdy tak vysoko neladil. $D
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od boubaque »

Samozřejmě. Ale pokud jseš basák a neumíš hrát prstama téměř vůbec, je to už jiná věc (tak nějak se předpokládá, že basák by měl umět dobře i prstama).
Lemmy, myslím, že to je pomluva, že by měl basák umět hrát prsty :) Něco jako že hráč v RPG má co nejmíň vystupovat z role a nevyužívat informace, které nemá postava ;) Ale je fakt, že když umí basák trsátkem i prsty, tak je flexibilnější a má často i větší zkušenosti z více stylů a žánrů...

Jsou lidi, kteří trsátkem zahrají věci, na které bych si sotva troufnul prsty (a trsátkem už vůbec). Začínal jsem taky na trsátku, ale pak jsem přešel na prsty, hlavně kvůli rozdílnému zvuku a kvůli jednodušším přechodům ob strunu. Teď se tak trochu vracím k trsátku - zase kvůli zvuku (větší průraznost), ale i proto, že trsátkem se líp hraje víc strun naráz.

Mimochodem, jaká používáte trsátka? Já jsem začínal tak na 1.2, pak mi začaly vyhovovat 1.0 a dneska už bych asi jen nerad hrál něčím jiným než .88

Filtr: já nevím, ale řady basáků už bych možná nerozšiřoval - poslední dobou potkávám samé basáky a teď zakládáme kapelu, která pravděpodobně bude ve složení bicí + 4x baskytara :D
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Lemmy »

boubaque píše:Mimochodem, jaká používáte trsátka? Já jsem začínal tak na 1.2, pak mi začaly vyhovovat 1.0 a dneska už bych asi jen nerad hrál něčím jiným než .88
Začínal jsem na žetonu ze hry Hobit, pak jsem vyměnil za žeton do nákupního vozíku a nakonec jsem dostal od kamaráda, který se na to nemohl už dívat 1.2 tuším.
boubaque píše: teď zakládáme kapelu, která pravděpodobně bude ve složení bicí + 4x baskytara :D
Kapela Brujeria a nějaká Grindcorová uskupení jsou známá tím, že mají 2 basáky. :)
Uživatelský avatar
Filtr
firestarter
Příspěvky: 344
Registrován: 8. 6. 2007, 07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Filtr »

...Pak už jsem nikdy tak vysoko neladil...
drsný, mě teda struna ještě neprdla, ale už se mi vystřelilo takový to želízko, co je nahoře stahuje (teď si nemůžu vzpomenout, jak se to říká)... ale schopný :-)
jednou si mi zdál takovej sen, byla to jedna z mejch nejhorších můr... někdo u nás uspořádal oslavu a moje bývalá spolužačka byla hrozně zaujatá mojí basou, obzvlášť tím, jak se dají ty struny utahovat. v tom snu byl na base i takovej kolík, kterým napínala všechny současně, a vážně to přeháněla. a já ji to vymlouval a vymlouval, ale nakonec stejněě všechny čtyři vyletěly a pěkně ji zmalovaly. byla to pěkná schíza, protože, nezapomínejte, jednalo se o oslavu a všichni byli pěkně načatí a nikdo nevěděl, co dělat :-) od té doby si dávám při utahování pořádnýho bacha, byl to vážně děsivej a až nechutně detailní sen :-)
Uživatelský avatar
Filtr
firestarter
Příspěvky: 344
Registrován: 8. 6. 2007, 07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Filtr »

poslední dobou potkávám samé basáky a teď zakládáme kapelu, která pravděpodobně bude ve složení bicí + 4x baskytara
ajajaj, my taky plánovali dva, ale vykašlali se na to... pak pošli nějaký nahrávky, tohle by mě fakt zajímalo!

a ty trsátka:
taky jsem jednu dobu hrál na žeton do nákupního košíku, byl jsem zvyklej na vážně tuhý věci, kolem 1.44... ale časem jsem taky přišel na to, že s tenčíma se dá hrát rychlejš; takže jsem si pořídil nějaký 0.7, možná 0.8, už nevím. ty jsem potom ztratil, tak jsem si vystřihl nějaký vlastní z jakýhosi plastu, co jsem našel u nás na chatě...
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Lemmy »

Filtr píše:jednou si mi zdál takovej sen
Dobrá schíza :D

A ještě mám jeden špek, tentokrát s kytarou - známej, docela znalej v metalový a rockový hudbě (prostě klasika metloš) si chtěl pár let nazpátek pořídit kytaru... a pamatuji, jak se mě tehdá ptal, na jakém systému se nastavují ty krky kytar, aby byli zkroucené, protože to podle něj vypadá strašně hustě a asi to má i skvělej zvuk... nechápal jsem, tak sem se zeptal, co že tím myslí...
Nakonec jsem se dozvěděl, že předpokládál, že krk kytary se dá nastavit takovým způsobem, jako kdyby vypadal jak lučiště u luku. $D

Dnes tenhle známý hraje na kytaru už pár let, nyní v metalový kapele, kterou založil (některé servry o ní píšou jako o nejnadějnější metalový kapele u nás) a zastává post sólového kytaristy (pokud se nepletu) $;)
Uživatelský avatar
Filtr
firestarter
Příspěvky: 344
Registrován: 8. 6. 2007, 07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Filtr »

jo, sladký začátky... :-)
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 2514
Registrován: 8. 8. 2006, 20:06
Bydliště: Praha

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Bart »

no, tak abych nevybočoval, že jo..
boubaque píše:Mimochodem, jaká používáte trsátka?
černý
(ale možná je to jenom náhoda, mám jenom dvě a obě sem bu´d našel nebo dostal)
já sem spíš na jazz a funk a takovýhle věci, takže preferuju prsty, ale čas od času si řikám, že bych se měl naučit i řezat do toho trsátkem - rovný osminy na základním tónu trsátkem u kobyly, to je... tak příznakový.. $P
boubaque píše:Filtr: já nevím, ale řady basáků už bych možná nerozšiřoval - poslední dobou potkávám samé basáky a teď zakládáme kapelu, která pravděpodobně bude ve složení bicí + 4x baskytara :D
my sme jednou jamovali bicí + dvě baskytary + kontrabas + klavír a osobně si myslim, že bez toho klavíru by to znělo mnohgem líp - zabíral v tom zvuku hrozně moc místa. Proto taky nemám rád kytaristy - vždycky se těma svějma akordama naserou do celejch středů, zvuku jak šest jinejch nástrojů a nic moc z toho...
ale jinak nemám pocit, že by basíků bylo moc - na to, kolik je kytaristů ještě furt dobrý. Je pravda, že největší problém bejvá s bubeníkama a o slušnýho houslistu, co by uměl hrát funk a fusion taky člověk jentak nezakopne, všichni maj klasickou školu a hrajou maximálně tak lidovky..

Deverova chyba a GNU hrajou dvě basy+bicí (Gnu + kytara) a myslim, že třetí basa už by se tam nevešla, s tim jak maj aranžovaný linky; a wooten, clark ani miller asi nejseš, co? tak sem na vás teda zvědavej... ale neřikám, že to nejde.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od boubaque »

Barte, zrovna sem s Deverovkou a Gnu jdu $D

Ty čtyři basy - ještě jsme to nezkoušeli, ale rozhodně máme v plánu hodně hluku :) Určitě to bude výzva a zlo pro zvukaře, ale myslím, že to nějak půjde. Zatím jsme tak přemýšleli, že nejčastěji by asi jela jedna basa hlubokou linku, dvě povalí kila a jedna kravinky ve výškách. Zatím ale mám do počítače nahraných jen pár riffů a z toho jen jednu ukázku dvě basy přes sebe (bez bicích) ... zkusím to vyhrabat a poslat.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od boubaque »

Tož tady je ta ukázka - dvě basy, jedna zkreslená, jedna nezkreslená - zvuk je dělaný opravdu ještě "jen" na dvě basy, takhle by to třetí utáhlo jen s největším vypětím :) Ale myslím, že při troše domluvy by se daly další dvě přidat...

ukázka (přímý odkaz na MP3, 506 KB)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4711
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Joe »

Bubák,

stačí rozprestrieť zvuk do Sterea, napanovať jednu viac doľava, jednu viac doprava, jednu do stredu... a štvrtú niekam inam.
A máš to 8)

Aaach, basa....
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Pieta »

boubaque píše:Tož tady je ta ukázka - dvě basy, jedna zkreslená, jedna nezkreslená - zvuk je dělaný opravdu ještě "jen" na dvě basy, takhle by to třetí utáhlo jen s největším vypětím :) Ale myslím, že při troše domluvy by se daly další dvě přidat...
To vůbec nemá špatnej zvuk. A dobře se k tomu bubnuje, nebejt to tak krátký. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Filtr
firestarter
Příspěvky: 344
Registrován: 8. 6. 2007, 07:54
Kontaktovat uživatele:

Re: Dělníci hudby, nosiči rytmů

Příspěvek od Filtr »

naše kapela XY se nějak připletla do jakési soutěže, tak když už jsme v tom, mohli byste nám projevit podporu a kliknout nám do ankety. :-) jde vlastně o to, abysme byli aspoň pátí, protože prvních pět kapel dostane šanci vystoupit živě, předvíst svoje schopnosti a nějak je obhájit...
takže pokud nám chcete pomoct, vyjádřit podporu, budeme moc a moc rádi :-) když s tím budete obtěžovat všechny svý známý a donutíte je taky klikat, budeme ještě radši 8-)
tu anketu najdete tady...
http://student.vutbr.cz/view.php?cisloc ... FEKTu-2009
případným klikačům velký dík! ;-)
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů