Metal ****!!!

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Prostě když si poslechnu Dvořáka nebo Wagnera a pak tohle, tak nemám moc problém rozlišit, kdo fakticky umí skládat a kdo moc ne. YMMV a všechno okolo.

Lemmy píše: 4. 7. 2018, 07:34kvalitní hudby v rámci žánru postavené na častém využívání opakujících-se motivů jako takový protipól k tomu, co Eerie psal ohledně struktury, vývoje skladby a kvalitních skladatelů.
Právě opakované motivy užívá úplně každý skladatel, jenže někteří s tím umí zacházet a jiní moc ne.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od Lemmy »

eerieBaatezu píše: 9. 7. 2018, 10:43 Prostě když si poslechnu Dvořáka nebo Wagnera a pak tohle, tak nemám moc problém rozlišit, kdo fakticky umí skládat a kdo moc ne.
Porovnáváš ale úplně jiné žánry. Možná by nebylo od věci srovnávat s filmovými/klasickými skladateli spíš nějaká metalová orchestrální intra a mezihry black metalových kapel (třeba od Dimmu Borgir) - ale zase - ty intra a mezihry slouží jako intra a mezihry a ne jako filmová/klasická hudba stojící sama o sobě (/doprovázející film nebo tak něco).

Když si u těch klasických skladatelů, pokud si neslyšel, doporučuji Stravinského Rite of spring: "https://en.wikipedia.org/wiki/The_Rite_of_Spring"
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ne neporovnávám. I Dvořák skládal věci, kde hrál jeden, dva nástroje a byly to krátké skladby.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od Lemmy »

Pak je ovšem otázka, podle jakého klíče (jakých klíčů) určuješ, zda jsou Ti konkrétní skladatelé vážné hudby lepší skladatelé, než skladatelé v metalových žánrech... nebo spíš podle čeho určuješ "kdo fakticky umí skládat a kdo moc ne" (podle mě dost odvážné vyjádření, ale proč ne :)).

Příklad: Megadeth a zejména Mustaine - Holy Wars: https://www.youtube.com/watch?v=9d4ui9q7eDM
Vezmi Mustaina, ponechej mu jeho hudebního génia a změň žánr z trash metalu (amíci by v tomhle případě nazvali asi spíš "speed metal") v klasickou hudbu. A může Ti z toho jednoduše vyjít, že Mustaine by se vyrovnal známým skladatelům klasické hudby.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hned v prvních 30 vteřinách je jasnej, to bych byl ale moc přísnej. 1:15 a vše je potvrzeno, klasický metalový skládání. Ty lidi prostě neumí rozvádět hudební myšlenky.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ale já prostě nevím, zda je to fér srovnání. Tihle maníci možná ani neměli tuchy, že se daj věci dělat jinak. Když jsem já skládal v 17 metal, tak jsem to taky jel podle toho, co jsem poslouchal a myslel jsem, jak je to hustý a v životě by mě nenapadlo, že se to dá dělat taky úplně jinak.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hlavně metal je děsně omezenej. Za prvý omezenej dynamickej rozsah, prostě to musí bejt nahlas, žejo. Potom mi nepřijde, že s těma nástrojema nedělaj lautr nic zajímavýho, když je víc kytar, tak většinu času jedou nějaký unisono, levej pravej reprák, jediná výjimka jsou sóla, basa často, nebo spíš skoro furt, kopíruje kytary. Hned s basou a dvě kytarama můžeš udělat takovejch věcí i co se týče orchestrace, k tomu nějaký klávesy a hned můžeš solit. Akorát to prostě furt nebude moc barevná hudba. A co, dimmáči maj kapelu plus orchestr a stejně neskládaj symfonicky, tak co je to platný.
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od Lemmy »

Ach jo... nedávno jsem tu psal něco o tom, že je lepší věnovat čas něčemu jinému, než delší diskuzi, takže jen v rychlosti, protože mi to i tak nedá (měl jsem rozepsanou delší zprávu, ale kašlu na to $D)...

Není to fér srovnání, protože porovnáváš skládání v úplně odlišných žánrech. A hodnotíš jako skladatelské umění jen to, zda se nástroje a vývoj skladby jedou podle nějakých zažitých kolejí či jsou víc experimentální - pokud je to to první, představuje to pro Tebe špatné skládání (aneb co atmosféra, emoce a celkový dojem skladby, "líbivost"/"poslouchatelnost" či jak to nazvat, atp).

Třeba bluesoví nebo soulový muzikanti by podle toho jako dobří skladatelé asi neprošli, i když je to základ rock and rollu, potažmo metalu.

Jo a Holy Wars od Megadeth doporučuji poslechnout celé (stejně jako třeba Tornado of Souls)... minimálně se tak neochudíš o kvalitní metalovou skladbu (i když mě trochu překvapuje, že to jako znalec "děsně omezeného" žánru metalu neznáš - tohle je vyloženě žánrová klasika :roll:).

Tak zase někdy zdar $D
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od boubaque »

Prosímtě, eerie, běž zpátky do Umění skrz věky, obdivovat inovativnost Williamse a neotravuj s nesmyslama i tady.

Velká většina metalu je ekvivalentní popu, jen se snaží vyvolávat jiné emoce, a často je taky ta hudba prostě nositelem textu, takže jednoduchost, opakování, a dokonce melodičnost jsou v tom žánru pořád žádoucí. Druhá věc je, že velká část metalu je taky postavená na určité monotónnosti, která vede až k hypnotičnosti (nejen doom a black, ale do jisté míry i power metal jsou na tom postavené).

Pokud chceš nějaké skladatelsky zručnější, musíš hledat buď v hraničních žánrech, nebo u kapel, které nemají tak velkou základnu, protože o nějaké složitosti nikdo nestojí (ostatně kolik lidí fakt poslouchá klasiku - a ne jen ty nejprofláklejší melodické fláky).

Pár příkladů na hranici metalu (co mě takhle narychlo napadá):
Queen: The Prophet's Song, Princes of the Universe
Ictus: Los Restos de la Esfera (on je to spíš crust punk, ale od metalu to není daleko)
Gride: 38° ve stínu (od daného času asi minutu dvacet, grindcore)
Ephel Duath: The Passage (už hodně na hranici metalu, ovšem na hranici s úplně vším)

Relativně hodně uvnitř metalu (zas narychlo vybrané, takže hodně black metalů):
Cult of Luna: Waiting for You (tady máš teda hlavně modulaci a postupnou gradaci než nějaké složitosti kompozice)
Russian Circles: Station
Wolves in the Throne Room: I Will Lay Down My Bones Among the Rocks and Roots (ale furt je to black metal)
Liturgy: Sun of Light (hipster black metal)
Lunatic Gods: Od priadok po zimný čas a Na krížnych cestách
Silencer: Taklamakan (všimni si toho rozloženého akordu, co hraje prakticky pod celou skladbou)

A jak už jsem jednou někde na fóru kdysi psal: Největší metal je Igor Stravinskij. To si poslechni určitě, ať už nemusím nikdy na fóru číst, že Williams je nějak inovativní... 50-100 let po tomhle!
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

To není o složitosti, je to o tom umět skládat.

Jestli si myslíš, že Igor Stravinskij je metal, tak nevím, co na to říct. Stačí si poslechnout první minutu toho, co jsi postnul, aby jsi zjistil, že je to kompozičně naprosto mimo jakejkoliv metal.
Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od boubaque »

Užs to stihl naposlouchat? To seš frajer, chtěl bych mít tvůj stroj času.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Si myslíš, že neznám The Rite of Spring od Stravinskyho?
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od eerieBaatezu »

Tam není co naposlouchávat abych poznal, že to složil borec, co umí skládat. Stačí poslouchat návaznost motivů a jejich vývoj.
Obrázek
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od boubaque »

Vzhledem k tomu, co píšeš v tématu vedle a že to pojmenováváš anglicky, tak si to myslím. Anebo že klasické hudbě ani zbla nerozumíš, pokud potřebuješ, aby ti nějaký studentík na youtubu musel vysvětlovat, že Williams je inovativní, protože používá "zakázanou" techniku, kterou "povolovali" učitelé hudby už v půlce devatenáctého století v Rakousku-Uhersku.
(Samozřejmě taky zjevně nechápeš nadsázku; ale pokud chceš metal v klasické hudbě, tak už v baroku používal metalové postupy Vivaldi a po něm Wagner.)

A za tu dobu, cos stihl napsat příspěvek, jsi nemohl stihnout sotva ani The Prophet's Song.

A pokud to není o složitosti, ale umění, pak je samozřejmě největší umění I Believe in a Thing Called Love. S tím se diskutovat nedá, takže ukončuji naši diskusi. A pokud se ti metal nelíbí, tak ho neposlouchej a neloz sem, kde nic jiného nenajdeš.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: Metal ****!!!

Příspěvek od Lemmy »

eerieBaatezu píše: 9. 7. 2018, 23:54 Jestli si myslíš, že Igor Stravinskij je metal, tak nevím, co na to říct. Stačí si poslechnout první minutu toho, co jsi postnul, aby jsi zjistil, že je to kompozičně naprosto mimo jakejkoliv metal.
Svěcení jara (dlouho jsem si myslel, že to je "Vítání jara", aspoň jsem si z diskuze odnesl zase novou informaci :)) je často zmiňováno (minimálně na netu u fandů klasické muziky) jako ekvivalent "metalové hudby" v klasické muzice (jako ekvivalent metalového skladatele v klasické muzice se často objevuje jméno Wagner, dost u metalových hudebníků) a kousek, který by mohl jinak fanda metalu ocenit. Jméno, které se k tomuhle ale objevuje ještě častěji je Šostakovič (osobně mi dřív jeho hudba moc nesedla, ale nedal jsem tomu dřív moc šance, stejně jako u Wagnera a poslechl jen pár pasáží - Stravinského Svěcení jara mě chytlo hned, nádherná věc). Pak sem tam nějaké ty věci od jiných (Chopin, Čajkovský, Bach, atd... Smetana a Janáček nejsou zmiňováni tak často - víc ten první z nich - ale to je podle mě dáno tím, že nejsou tak známí a patří do toho výčtu - co by mohl ocenit metalový fanda - podle mě taky).

Dost mě štve, jak klasiku prakticky neposlouchám, že jsem zapomněl jméno jednoho modernějšího (snad severského) skladatele klasické hudby, jehož věci by mohl ocenit i metalový fanda (chtěl jsem to sem dát jako tip) a nemohu to opět najít. Krátké jméno; temné, někdy až minimalistické věci; témata související s zemí - vulkánem, lávou nebo něčím takovým a husté využití dechových nástrojů. Sakra :)

EDIT:
Tady ještě takový poslední příklad - převedení skladby od Megadeth do klavírní verze. Snad na tom bude vidět to skladatelské umění zřetelněji: https://www.youtube.com/watch?v=AUPVDtrvBh8
... dva příklady - jsou to skladby pro kytaru, jejíž možnosti jsou trochu jiné, než třeba toho piana, takže dávám i kytarovou verzi jiného songu: https://www.youtube.com/watch?v=VNQnWbUWAMw
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů