barbar Conan

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

barbar Conan je...

legendarni hrdina
48
63%
klasickej bijec
21
28%
vygumovanej rvac
1
1%
jezisi, nekdo jeste cte sword&sorcery?
6
8%
 
Celkem hlasů: 76

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele, můžeš mít polonahost stylem, že ok, jsou tam míň oblečený. A pak stylem "ocelové svaly se rýsovaly pod sametově hladkou bronzově opálenou pokožkou"... $D Jo, Conan je to druhé. $lol$

A Conan krade kam přijde.

A jako ok, zobecnil jsem to na autory, o kterých jsem mluvit nechtěl.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Tak, jak praví Pieta... Moorcock a další, řazeni do SnS tomuhle stereotypu tak moc neodpovídají...
Strašně důležité pro srovnání Tolkiena s Howardem je vnímat ten kontext. Někdo s dlooouholetými zkušenostmi s literaturou (teoretickými i praktickými), kdo má na psaní právě tolik času kolik chce bude samozřejmě psát jinak než dvacátník který musí tu povídku sesmolit tak rychle, aby jí stihl odeslat do Weird Tales včas...
A s tou generalizací bych byl taky hodně opatrný... jakkoliv mám "heroickou fantasy" hodně rád a Tolkien je pro mě modla, i tady se dá najít spousta škváru*, co bych zařadil vesele po bok věcí úrovně Conana Ničitele nebo Kulla se Sorbem z 90. ... (nějaké příklady z literaturu si předkládat netroufám, troufám si říct že v tomhle směru jsem měl štěstí a do rukou se mi dostalo spíš to lepší :D)
To eB: s kradením bych byl opatrný, celý fantasy žánr stojí právě na tomto, včetně Tolkiena ;)

*vlastně většina, ale totéž bude platit i v SnS... tak si říkám, existuje-li vlastně nějaká "klasická fantasy" krom Tolkiena, co vážně stojí za čtení?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Sapkowski v té zakladatelské stati V Šedých horách zlato není tesá ještě třetí sochu pro Ursulu le Guinnovou, že jako stejně dobrá a důležitá.
Nechávám to viset, nějak jsem se s Ursulou minul, nikdy ,mne úplně nedostala, ale má tu skupinu velkých vyznavačů.
Klasici zakladatelé jsou v zásadě všichni ti z Pietova seznamu - Poul Anderson, Michael Moorcock, Lin Carter, Roger Zelazny třeba.
A číst se to teda jako moc nedá; IMHO je to stejný problém, jako s tou scifi zlatého věku; nadšení publika nad tím, že někdo píše fantastické věci dovedně zakrývalo, že ti lidé moc neumí psát.

Já bych bral vážněji ty novodobější postmoderní týpky jako Gaiman, Simmons a tak, kteří psát opravdu umí. Klasiky už dnes trápiti se spíše netřeba. Potíž je trochu v tom, že fantasy už napsali a teď se začínají rozbíhat k jiným tématům, protože je to už nebaví.
No, a pak ještě Vy Víte Kdo - ale ten fantazy jenom tak lehce líznul, spíš mu šlo o horory.

P.S. tenhle odkaz je přesnější http://www.legie.info/temp/kanon-fantasy.htm
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

jjelen píše: 13. 4. 2017, 14:23 Tak, jak praví Pieta... Moorcock a další, řazeni do SnS tomuhle stereotypu tak moc neodpovídají...
Strašně důležité pro srovnání Tolkiena s Howardem je vnímat ten kontext. Někdo s dlooouholetými zkušenostmi s literaturou (teoretickými i praktickými), kdo má na psaní právě tolik času kolik chce bude samozřejmě psát jinak než dvacátník který musí tu povídku sesmolit tak rychle, aby jí stihl odeslat do Weird Tales včas...
A s tou generalizací bych byl taky hodně opatrný... jakkoliv mám "heroickou fantasy" hodně rád a Tolkien je pro mě modla, i tady se dá najít spousta škváru*, co bych zařadil vesele po bok věcí úrovně Conana Ničitele nebo Kulla se Sorbem z 90. ... (nějaké příklady z literaturu si předkládat netroufám, troufám si říct že v tomhle směru jsem měl štěstí a do rukou se mi dostalo spíš to lepší :D)
Já měl na mysli vyloženě Conan vs Tolkien. Už i ten Kull je víc na úrovni, přestože ho Howard psal před Conanem.
jjelen píše: 13. 4. 2017, 14:23To eB: s kradením bych byl opatrný, celý fantasy žánr stojí právě na tomto, včetně Tolkiena ;)
Jenže kontext. Trpaslíci potřebují zloděje, protože chtějí získat zpět vzatý domov. Conan krade, pže se mu nechce makat. $lol$
jjelen píše: 13. 4. 2017, 14:23*vlastně většina, ale totéž bude platit i v SnS... tak si říkám, existuje-li vlastně nějaká "klasická fantasy" krom Tolkiena, co vážně stojí za čtení?
Já teda čtu trilogii První Zákon od Joe Abercrombieho a je to po Tolkienovi nejlepší fantasy, co jsem kdy četl. Je to nejvíc hustý. On Abercrombie studoval psychologii a je to vidět. Spousta vět je niternej život postav, co neřeknou nahlas, vlastně jako je to v normálním životě, když o situaci přemýšlíš jen pro sebe, a pak na venek uděláš něco úplně jinýho a tak, je to výborný. Spousta věcí v těch knížkách ukazuje na životní paradoxy, apod. Ta první knížka, Čepel sama, je úplně úžasná.

Jako nevím, zda je to "klasická fantasy", není to moc high fantasy/mýticky jako Tolkien, ale rozhodně to není "cecky a prdele" Game of Thrones styl, přesto, že ten svět je taky brutální. Tolkien má taky brutální věci, ale popisuje je hodně romanticko/umělecky. Abercrombie je popisuje hodně hutně, jakože člověk cítí tu železitou chuť krve přímo na patře, když to čte, ale nemá tam vulgární věci. Přestože tam má nějaké sexuální narážky, tak to není stylem "cecky a prdele", je na to spíš vkusně s nadhledem naráženo, nebo trochu humorně a tak. Hodně se mi ten jeho styl psaní líbí. Hlavně jeho postavy. A hlavně co stránka, to nějaká perla, hrozně mě to baví číst. Je to dobrodružný a zároveň děsně psychologický a hlavně "hustý". Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Pieta »

eerieBaatezu píše: 13. 4. 2017, 14:20Hele, můžeš mít polonahost stylem, že ok, jsou tam míň oblečený. A pak stylem "ocelové svaly se rýsovaly pod sametově hladkou bronzově opálenou pokožkou"... $D Jo, Conan je to druhé. $lol$
Tak Howard k tomu tíhne, ale to holt bereš extrémy. Howard byl fanda do svalů a Tolkien by zřejmě zrudnul studem, kdyby si dvě postavy měly dát pusu... A prakticky celý zbytek fantasy je někde mezi tím.
eerieBaatezu píše: 13. 4. 2017, 14:20A Conan krade kam přijde.
Ano, ale zrovna tohle má Howard filosoficky dost podepřené - zmrd u něj není Conan, který je divoký a vyznává prostě jiné hodnoty, ale lidi okolo, co dají slovo a pak ho poruší nebo na tebe pošlou stráže, ale sami by si netroufli, atd atd.
jjelen píše: 13. 4. 2017, 14:23*vlastně většina, ale totéž bude platit i v SnS... tak si říkám, existuje-li vlastně nějaká "klasická fantasy" krom Tolkiena, co vážně stojí za čtení?
Zrovna o víkendu se mi na conu povedlo vyhrát české vydání Williama Morrise, The Story ot the Glittering Plain Which Has Been Also Called the Land of Living Men or the Acre of the Undying, což by měla být jedna z těch velmi ranných fantasy, a trochu se bojím to otevřít, jestli to vůbec bude stravitelné. Ale jsou srovnatelně staré klasiky v jiných žánrech, které jsou dodneška docela čitelné (Wells, Poe, Stevenson), takže předem vyloučené to není. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Argo: ja, klasici jsou jasní, jen, možná až na tu LeGuinnovou se nedá moc mluvit o "fantasy" v tom poměrně úzkém slova smyslu "epické šermovačky, nějaká magie, heroismus, možno-li draci/elfové/trpajzlíci"... že by od Tolkiena v tomto směru vznikal jen větší a menší odpad? :/ (Anderson je spíš sci-fi, ne? Teda krom Tří srdcí, zrovna tak ten Zelazny - i když Amber... no, řešilo se to tu už, a sem to nepatří... na Cartera se chystám, ale v češtině nevyšlo nic/pár conanovských povídek, obávám se), za kánon dík, jdu to prostudovat.
eb: S Kullem ti věřím, fakt jsem měl na mysli jen ten film, žel knihy jsem nečetl (viz. ten Carter... v češtině toho obávám se moc nevyšlo...?)
Hobit: Copak trpaslíci... ale ten titulní hrdina ;)
GoT - i to se tady řešilo v příslušnym tématu, jen se přidávám k hlasům tvrdícím, že v tomhle ohledu je nemalý rozdíl mezi seriálem a knihami
Abercombie: a Hrdiny jsi četl? Jediný Abercombie co jsem měl v ruce... no dočetl jsem to, ale nic moc... třeba tomu zkusím dát někdy druhou šanci (anebo zkusím První zákon, minimálně anotace nezní úplně nezajímavě)
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

jjelen píše: 13. 4. 2017, 15:15Abercombie: a Hrdiny jsi četl? Jediný Abercombie co jsem měl v ruce... no dočetl jsem to, ale nic moc... třeba tomu zkusím dát někdy druhou šanci (anebo zkusím První zákon, minimálně anotace nezní úplně nezajímavě)
Hrdiny neznám, akorát zatím první dvě knížky Prvního zákona.

Kulla jsem fakticky asi četl v angličtině no, když o tom tak přemýšlím... malá recenze: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... na#p470327

Conana ještě určitě někdy zkusím, ještě jsem nečetl ty Argem pochválené kousky, ale dalšího Kulla si dám určitě. Má to jak jinej feeling než Conan, tak i jinej obsah. Je to překvapivě filosofický a hloubavý a má to ten bájnej nádech, obojí se z Conana dost vytratilo, když to vezmu poměrově.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Williama Morrise jsem četl jednu povídku a byl jsem hodně překvapen. Úplně jiná liga - ten člověk je zjevně předchůdce Tolkiena, a navazuje rovnou na Scotta, ale píše líp.
Uživatelský avatar
PardGalen
Příspěvky: 2105
Registrován: 26. 2. 2006, 21:28

Re: barbar Conan

Příspěvek od PardGalen »

eerieBaatezu píše: 13. 4. 2017, 14:20 A Conan krade kam přijde.
Jednou šlohne rovnou celé království. Takový je to zloděj.
Always bring a gun to a puppet fight
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Vallun »

Babišův vzor:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

$lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Ecthelion »

Pieta píše: 13. 4. 2017, 15:12Zrovna o víkendu se mi na conu povedlo vyhrát české vydání Williama Morrise, The Story ot the Glittering Plain Which Has Been Also Called the Land of Living Men or the Acre of the Undying, což by měla být jedna z těch velmi ranných fantasy, a trochu se bojím to otevřít, jestli to vůbec bude stravitelné. Ale jsou srovnatelně staré klasiky v jiných žánrech, které jsou dodneška docela čitelné (Wells, Poe, Stevenson), takže předem vyloučené to není. (:
Tady podporuji plně Arga, Morris je zrovna velice čitelný. Trochu květnatý styl, ale na ten si zvykneš po pár stránkách a pak si ty knížky jen užíváš. Třeba The Roots of the Mountains (viz odkaz, jsou zdarma na Gutenbergu) vřele doporučuji všem fandům fantasy - je to opravdu zapomenutý poklad, skvělý příběh a bitevní scény srovnatelné s Pelenorským polem. Beru z toho hodně inspirace pro naše hraní (a navíc to nikdo nezná, což je super... můžu si dovolit nepokrytě vykrádat $D).
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Jinak ten Hobit Zloděj/Lupič je tak trochu souhra náhod; do příběhu se Tolkienovi vetřel původní vzor z Beowulfa, kde anonymní zloděj ukradl drakovi pohár a tím celá třetí část dramatu začala.
Pokud Eerie mluví o "bastardizaci", pak je Bilbovo zlodějství dost přesně bastardizace Beowulfa - z vážného dramatu udělal srandu pro děti.
Morální dilemata nejsou dlouho žádná, neb Bilbo "krade" věci, které patří trpaslíkům a nosí jim je. Tahle otázka vyvstane až u Arcikamu. A Tolkien z toho vykřesal docela dramatickou zápletku.

Conan začal jako opravdový zloděj "z povolání", ovšem i tady je to hodně relativizováno tím, že ti okradení si to obvykle zaslouží (Věž Slona, tam je to asi nejjasnější). Pak už krade spíš méně a jaksi mimochodem, hlavně spíš kvůli té kulturní neshodě. Divoch, kterému nevysvětlili, že se krást nemá.
Jinak je rozhodně tombraider (odtud další z mnoha příbuzností s Indiana Jonesem). Tombraidering je ovšem velmi na hraně zlodějství - nejméně do 1. poloviny 20. století byl pokládán za morálně naprosto nezávadný, neb poklad je res nullius.

Další bastardizací myšlenky vzniklo "povolání" zlodějů, lupičů atd. v DnD, kde už morální důsledky nikdo neřeší a všichni opravdu kradou, kudy chodí. Myslím, že za tento posun Howard ani Tolkien opravdu nemohou.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Kde mluvím o bastardizaci? $D
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti