barbar Conan

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

barbar Conan je...

legendarni hrdina
48
63%
klasickej bijec
21
28%
vygumovanej rvac
1
1%
jezisi, nekdo jeste cte sword&sorcery?
6
8%
 
Celkem hlasů: 76

Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: barbar Conan

Příspěvek od Vallun »

Tombraidering je ovšem velmi na hraně zlodějství - nejméně do 1. poloviny 20. století byl pokládán za morálně naprosto nezávadný, neb poklad je res nullius.
Ne. Code civil i ABGB jsou starší - počátek 19. století. A předtím těžko ignorovat církevní právo, alespoň v našich končinách...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Vallune, netuším, kam míříš.
Poklad byl od pradávna věc ničí a na jeho nalezení nebylo nic závadného.
Celé vlády - zejména britská a francouzská - luxovaly ve velkém poklady z Blízkého východu. O vládách na místě samém se moc neuvažovalo, že by jako mohly mít k pokladům nějaká práva.
Pokud nějakého mrtvého našli - což s odstupem věků je spíš rarita, jako ti nabalzamovaní faraoni, pak to byli nějací nepodstatní pohani. Nemám zpráv o tom, že by si na to církev nějak stěžovala.
V době vzniku Conan, pátrající po Gwahlurových klenotech, nemusel mít sebemenší výčitky svědomí. Přesně jako jeho pozdější klon, fungující v té samé době, jménem Jones.

Samozřejmě, něco jiného by bylo vykrádat hrob nějakého aristokratického křesťana na svěceném a stále fungujícím hřbitově, se stále živými a naštvanými příbuznými. Ale to se přepínáme do jiného žánru, Lupiči mrtvol, Stevenson a tak. Tam nejde o drahokamy, ale spíš o ty mrtvoly. To se pod pojmem tombraiding, jak ho definoval hlavně Jones a jeho sestřenice Lara Croftová, obvykle moc nemá na mysli.
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: barbar Conan

Příspěvek od Lemmy »

Bude nový seriál o Conanovi:
TVZone.cz píše: "Na rozdíl od devadesátkových seriálových pokusů, na které už raději všichni zapomněli, bychom se ovšem tentokrát mohli dočkat konečně pořádného následovníka, a hlavně poctivé fantasy. Projekt si totiž bere pod svá křídla internetový Amazon, společně s naším oblíbeným režisérem ze Hry o trůny či čerstvého Altered Carbon, Miguelem Sapochnikem. Což je jméno, jež nás potěší u každého nového projektu. Jen účast tvůrce průměrného kousku Colony mě malinko straší. A o čem, že to tentokrát bude? Nové Conanovo dobrodružství se má prý více podobat Howardovým předlohám. Nasvalený hrdina bude tentokrát vykázán ze své domoviny a bude se muset potýkat se záhadným a zrádným světem, kde bude hledat svůj smysl života, zatímco ho všichni odsoudili jako naprostého divocha. Ne, moc jsme se toho opravdu nedozvěděli. Pevně ale doufáme, že Amazon v tomto případě opravdu ví, co dělá a naservíruje Conanovým fandům po více než 30 letech dobrodružství, jež legendární značce neudělá ostudu. "
... Hm, tak doufám, že to vyjde a bude to dobré :)
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

No, možná bych radši viděl pořádný rozloučení s Arniem, ale jestli se tohle povede, tak... :clap:
a jestli ne, tak ať táhnou do horoucích pekel!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Nedělá Amazon i ten novej seriál Pána Prstenů?
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: barbar Conan

Příspěvek od Lemmy »

jjelen: Jojo, dobře zpracovaný King Conan by byl super.

eeroe: Jojo. Podle mě se Amazon bude snažit být silnou konkurencí pro Neftlix a díky zdrojům a schopnosti dělat zajímavý projekty, které je moc nestojí (Jean Claude Van Johnson) a schopnosti sehnat práva i na obří projekty (ten Pán Prstenů + Conan) v kombinaci s merchadisem prodávaným na jejich stránkách z toho nakonec bude filmovo/seriálový gigant.

Nedivil bych se, kdyby nakonec byly Disney, Amazon a Netflix (ten poslední asi ve výsledku v závěsu za nimi) nejsilnějšími hráči na trhu. A není nemožný ani scénář nějakého odkupu/méně či více většího sloučení některých z nich.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hlavně ať už nikdo Disneyům nic neprodává. Fakt nechci mít ze všeho márvelzovanej last jedi škvár. Už tak mě dost rozčílilo, že se nechal koupit Fox. Od Disneye v životě věci jako Logan, Days of Future Past nebo Deadpool nedostaneme. Ještě aby koupili třeba toho Conana, lol, to by bylo úplně na pěst, zdisneyovanej Conan.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

Ehm, Disney, tak jako jakýkoliv jiný studio, jede na zisk. Tj. pokud se mu vyplatí točit Deadpooli nebo Logany, bude je točit, pokud se mu to nevyplatí... v tom případě je ale nebude točit nejspíš ani jiný studio (a když, dlouho mu to nevydrží).
Samozřejmě, ani mě se růst myšáka dvakrát nelíbí, o Rkový filmy bych se ale fakt nebál.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

jjelen píše: 8. 2. 2018, 12:05 Ehm, Disney, tak jako jakýkoliv jiný studio, jede na zisk. Tj. pokud se mu vyplatí točit Deadpooli nebo Logany, bude je točit, pokud se mu to nevyplatí... v tom případě je ale nebude točit nejspíš ani jiný studio
Tohle je ale zpochybněný už nastalou situací. MCU netočí nic jako Deadpooly a Logany, zatímco Fox to pořád ještě točí a dělá tomu další, stejně lazený díly, takže...
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: barbar Conan

Příspěvek od jjelen »

No a Disney netočí R-ka? (jasně, neplácne na ně nálepku s myšákem, jde na to přes nějaký studio co vlastní... ale točí, ne? -se ptám, ty seš tu přes tyhle věci :D-)
Pokud vím, tak Fox se na dvojku Logana nechystá (upřímně... ty bys jí chtěl? já teda asi ani ne...)
Disney tyhle filmy aspoň zatím netočí asi mmj. protože tak činí Fox. Taky ten proces nějakou dobu trvá, zvlášť když u Disneyho jedou podle nějakých dlouhodobějších plánů, které prostě během roku/dvou nepřekopou (jo, na jednu stranu je to škoda, na druhou stranu opačnej extrém by byl taky cesta do pekel, viz. DC)

A abych tu jen nespamil, aspoň něco tematickýho k poslechu: https://www.youtube.com/watch?v=SePUft6t_Yo
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: barbar Conan

Příspěvek od eerieBaatezu »

jjelen píše: 8. 2. 2018, 13:58 Pokud vím, tak Fox se na dvojku Logana nechystá (upřímně... ty bys jí chtěl? já teda asi ani ne...)
Mangold měl nějak slíbený X-23 pokračování, co vím...
Obrázek
Uživatelský avatar
Lemmy
Master Discussion Killer
Příspěvky: 4135
Registrován: 17. 10. 2008, 09:37

Re: barbar Conan

Příspěvek od Lemmy »

Oki, takže bez seriál bude Arnolda, opět info z TVzone.cz:
"Na Amazonu se teda rozhodně neflákají. Je to jen pár hodin, co internetový gigant ohlásil vznik seriálového Barbara Conana a mnoho fanoušků si kladlo samozřejmě logickou otázku. Vrátí se aspoň v menší míře samotný Arnold? Jenže to vypadá, že sám Amazon nyní tyto sny a spekulace hodně rychle dementoval. Akční legenda a idol našeho dětství zde totiž vyfasoval svůj vlastní seriál..."

Ale kdo ví. Nedivil bych se alespoň fanouškovsky protlačenému cameu (jsem předsvědčený, že Arnie by na to kývnul, už jen proto, že je to Conan).
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: barbar Conan

Příspěvek od Log 1=0 »

Argonantus píše: 2. 3. 2019, 07:10 Náznak je tady http://drakkar.sk/50/howardova-strasidla.html
točí se tam, vlastně jen několik dost reálně působících kouzel furt dokola.
Nic moc slovanského na nich není, ale taky nich amerického nebo cimmerského - mohla by k nim dojít jakákoli podobná kultura.
No, když to srovnám třeba s DnD školami:
Iluze: Je tam, třeba ti hadi v Zambulských stínech.
Nekromancie: Je tam, sám zmiňuješ nějaké oživení mrtvého v Šarlatové citadele.
Očarování: Je tam, třeba ten sebevražedný rozkaz v Lidech černého kruhu.
Transmutace: Tam je, hojná přeměna sebe sama ve zvíře, třeba Lidé černého kruhu.
Věštění: Si nevybavuju, ale je to takový základ, že to tam být snad musí.
Vymítání: Tam je, minimálně Lidé černého kruhu měli něco takového narafičené u dveří.
Vyvolávání: O tom tam máš sám celý odstavec.
Zaklínání: Tam je, třeba usmažení armády v Černém kolosu.

Pořád tam to "omezení" nějak nevidím.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: barbar Conan

Příspěvek od Argonantus »

Ono je to hodně subjektivní, ale já to vnímal jako docela rozumně pojatou přírodní magii.

Přivolám zvíře; to je otázka, nakolik je to magie. Na přivolání psa není nic až tak objevného; přivolání vlka nebo opice je stupňování téhož. Při tom je to geniální řešení celého toho zádrhele s vlkodlakem; proměna vypadne, a při tom má čaroděj s přivolaným vlkem prakticky stejné možnosti, jako vlkodlak; lze s ním strašidelně konverzovat i zápasit.
Tím máme to úplně nejčastější kouzlo ze všech; ostatní jsou dost vzácné vychytávky.

Přeměnu někoho na zvíře jsem úplně přehlédl; možná tam taky je, ale rozhodně ne moc často. S ohledem na to přivolávání by vlastně nebyla potřeba vůbec.

Hypnóza. To je zase otázka, nakolik je to magie. A je to náramně mocné. Nejen ta iluze s hady, ale i to ultimátní kouzlo z Lidí černého kruhu je podle mne variace na hypnózu.

Věštění. Další poměrně nenápadná a reálně hodně používaná magie. U které opět moc není jisté, zda funguje a zda je to magie (dělá to vůbec něco?)

Pak je tam ta železná socha, což je v principu Kostěj nesmrtelný/lich. Magie mocná, i svým způsobem okázalá, ale přesto úplně jiná, než jak by člověk čeká. Je to pasivní, daleko spíš vlastnost čaroděje, než nějaká schopnost; připomíná to nějakým způsobem Řecko.

Zkrátka, kdykoli se tam děje nějaká věc, co se dnes považuje za "genericky fantasy", tak se to děje výjimečně a často mám dojem, že spíš nedopatřením autora, který to mohl vyřešit daleko méně bombasticky. Málokdy na tom povídka stojí. Třeba, jak v Rudých hřebech nějaký čaroděj opravdu metá firebally.

Když jsem četl Conana důkladněji - není to moc dávno, v době psaní článku - zjistil jsem dost překvapeně, že plno věcí, co se o Conanovi tvrdí nebo předpokládá moc nesedí. Název sword and sorcery je dost zavádějící; člověk si představí něco jako 5-10 díl Amberu, nebo běžný všední den v DrD, který je ztracený, pokud čaroděj nevypálil všechnu magenergii.

Conan je skoro vždycky řežba, v tom to sedí, ale ti kouzelníci vypadají daleko jednodušeji a stereotypněji, než jsem čekal.
Bylo by to IMHO dost snadné zatočit do nějakého takového "indiánského" přírodního stylu, co je hodně cítit z pozdní Černé řeky (a toho Bifiho článku), a potažmo k těm starým Slovanům, kterými tahle odbočka začala.

Jinak máš samozřejmě pravdu, že je to spíše sword against sorcery; magie je cosi ošklivého, unfair, dělají to hlavně ti zlí. V tomto směru je Conan tak nějak puristicky křesťanský. Což je opět nepovinný rys, na kterém není nutno trvat.

Neméně podnětný mi připadá Conan pro ten Yorkův starověký svět.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: barbar Conan

Příspěvek od Log 1=0 »

Myslím, že vnímání magie v Conanovi máme dost odlišné, protože jsme o něm každý slyšeli něco jiného, a pak zjistili, že to není pravda.
Pokud jsi očekával tohle:
běžný všední den v DrD, který je ztracený, pokud čaroděj nevypálil všechnu magenergii
Tak plně chápu, že ti ta magie připadá vzácná a realistická. Já očekával low magic svět, kde je chlápek, který umí tři kouzla, z toho jedno okázalé ultimátně mocný mág, o kterém se mluví v několika říších. Takže jsem naopak překvapeně zíral, jak mocná, široká a běžná tam ta magie je. Samozřejmě je to pořád kilometry od Forgottenek a jiných DnD a DrD světů, ale fakt to není ani low magic.

Jinak ve zvíře se mění v Lidech černého kruhu, celá ta povídka je protkaná generic fantasy magií.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů