Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Harry Potter je

super
18
55%
bezva
9
27%
bomba
6
18%
 
Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Jerson »

OnGe - Viděl jsem Siriuse a Harryho, a Siriuse a Malfoye, a Siriuse s dalšími postavami, a máš pravdu v tom, že jde jen o kulisy a ne o magické systémy.
Na druhou stranu je to selection bias - ti, kteří se pokusili napsat fanfikci s uvěřitelně použitou magií na tom museli zákonitě pohořet tolikrát, až to vzdali, a zůstali jen autoři vztahové fanfikce. Což zpětně vede k tomu, že je fanfikce (ta z HP, ale nejen ona) brána jako žumpa literatury, i když možná ne oprávněně.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od OnGe »

Já si myslím, že označit fanfikci za žumpu je docela trefné. Neznamená to, že v té žumpě nemůže být pár briliantů, ale nořit se pro ně je tak jako... náročné.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Dorian »

Myslím že v hodnocení fenoménů fanfikcí je zásadní to že účelem jejich tvorby není psát literaturu, ale spíš něco jako „terapie“ - možnost vypsat ze svých vlastních pocitů a vztáhnout je na známé postavy (které v sobě nesou výrazný emociální náboj). Proto je většina fanfikcí o vztazích. Aby je četl někdo kdo není „emotionally involved“ z mého pohledu nedává moc smysl.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

Mohu vás ujistit, že si to všichni nemyslí.
A že dělat závěr o fanfikci ze statistických pozorování je velmi ošidné.
Vlastně by to šlo vztáhnout na literaturu a umění všeobecně.

Jinak jsem tu už dostal vynadáno za daleko mírnější kritický názor o fanfikcích, než jste tu někteří učinili.

https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 24#p498924
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 19. 11. 2020, 15:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od OnGe »

Je to teprve chvíli, třeba ještě vynadáno dostanem :)
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Argonantus píše: 19. 11. 2020, 10:39Když se vykašleme na ústřední uzel vztahů Harry – Voldemort, pak je takový svět dost děsivé místo všeobecně.
Nadřazenost kouzelníků nad mudly není žádný rasový nesmysl, ale prostě to tak doopravdy je. Kouzelník je v tomto pojetí schopen zabít mudlu, když se na něho jen křivě podívá, okamžitě, rychle a mudlovskou policií dokonale nezjistitelně. Při čemž kouzelnická policie je totálně neschopná, jak velí axiom. Silně pochybuji, že by žádný kouzelník v takovém světě této šílené moci občas nezneužil. Stejně tak lze mudlům beztrestně krást, znásilnit je ve sprše, nezjistitelně je sledovat, vymazat jim totožnost nebo paměť, prostě cokoli.
Knihy jsem nečetl, ale z filmů jsem měl dojem, že svět normálních lidí je pro kouzelníky hluboce nezajímavý a není jasno, co by získali tím, že by se mu pokoušeli vládnout.
Argonantus píše: 19. 11. 2020, 10:39Naprosto také nechápu, jak je možné, že jsou někteří kouzelníci chudí (Weasleyovi).
Ano, to jsem taky nepochopil už ve svých dávných recensích. Stejně jsem nebyl schopen empatisovat s tragédií, kdy jim někdo rozboural domeček.
Argonantus píše: 19. 11. 2020, 10:39Vlastně nás nezajímá svět mimo Bradavice a dalších pár lokací, protože nás tam autorka raději nepustí, abychom neviděli, co všechno nefunguje.
Poznamenejme, že Voldemort začíná ovládnutí světa (...teď nevím, zda o to vůbec šlo) útokem na školu, kde ho neměli rádi. Jako jasně, až se stanu božským imperátorem vesmíru, tak své bývalé gymnázium též srovnám se zemí a pár lidí vymažu s povrchu zemského, ale určitě ne jako první akt. Rovněž nepočítám, že by se za těmito akty skrývala nějaká zvláštní moc.
ilgir píše: 19. 11. 2020, 13:52Ultimátnost kouzel. To je zajímavá otázka. O kletbě Avada Kedavra se píše, že aby ji někdo úspěšně seslal, musí opravdu chtít zabít.
Viděl jsem ve filmu, jak stará baba Weaslyová na konci někoho na férovku totálně rozsračkovala fireballem. Abrakadabra mi proti tomu přijde jako docela čisté, humánní zaklínadlo.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Vandalicus »

ilgir píše: 19. 11. 2020, 13:52 (Ale nabourává mi to Sectumsempra, kterou Harry seslal, aniž by si byl vědom následků.)
Dlouho jsem to necetl, ale myslim, ze v te scene Harry chtel Dracovi ublizit - akorat neznal presne ucinek, ale by tahle tvoje teorie sedela.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

Já si myslím, že je to jedno; Voldemorta a kohokoli jiného dostanete nějakým Petrificus totalus, Mdloby na tebe a jiným Paralyze, protože následně ho můžete upižlat jídelní vidličkou.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od ilgir »

Eleshar_Vermillion píše: 19. 11. 2020, 19:50 Poznamenejme, že Voldemort začíná ovládnutí světa (...teď nevím, zda o to vůbec šlo) útokem na školu, kde ho neměli rádi. Jako jasně, až se stanu božským imperátorem vesmíru, tak své bývalé gymnázium též srovnám se zemí a pár lidí vymažu s povrchu zemského, ale určitě ne jako první akt.
On ten svět HP je trošku jinak poskládaný, než běžné fikční světy. Jediné tři instituce, o kterých se dozvídáme (kdyžtak mě opravte) jsou Bradavice, Ministerstvo kouzel a Azkaban (jo, pak ještě banka, ale ta je přísně apolitická a neprovozují ji kouzelníci). Ve chvíli, kdy Voldemort útočí na školu, už má Ministerstvo i Azkaban pod palcem. Takže dobytí školy není první akt, ale naopak poslední akt ovládnutí světa (ve skutečnosti pouze Anglie). A dává to smysl, protože Bradavice jsou nejen jakýsi stát ve státě vedený "největším současným čarodějem" a "jediným, koho se Vy-víte-kdo bojí" Albusem Brumbálem. V knize je to podané tak, že Bradavice jsou skutečně poslední výspou odporu, která když bude zlomena, tak už Voldemortově hrůzovládě nestojí nic v cestě.
Argonantus píše:Petrificus totalus, Mdloby na tebe a jiným Paralyze, protože následně ho můžete upižlat jídelní vidličkou.
To je právě otázka, jestli to vůbec jde. Podle mě ne. V knize se mnohokrát zdůrazňuje, že Voldemort prošel tolika hrůznými proměnami, že už pomalu ani není člověk. Já si to představuju tak, že je natolik magicky zmutovaný, že tyhle běžné paralyzéry na něj nefungují, podobně jako nefungují na horské trolly apod. Případně fungují jen z rukou konkrétních osob, ze kterých má Voldemort strach, tedy Brumbála a Harryho.
Vandalicus píše: Dlouho jsem to necetl, ale myslim, ze v te scene Harry chtel Dracovi ublizit - akorat neznal presne ucinek, ale by tahle tvoje teorie sedela.
To je pravda. Ale zase kdyby analogicky našel návod na Avada Kedavra, tak by to fungovat nemělo, pokud by nevěděl, že následkem je jistá smrt.
Uživatelský avatar
Resurrection
Příspěvky: 5415
Registrován: 26. 9. 2006, 11:34

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Resurrection »

Problem jmenem "expeliarmus". Pripada mi to jako dira jako vrata. Tohle kouzlo se pouziva od prvniho dilu. Pouzil to kazdej na kazdyho prakticky, studenti mezi sebou na cviceni atd. A v 7. dile se dozvidame, ze odzbrojeni kouzelnika meni vlastnika hulky (takze prakticky nikdo nepouziva "svoji" hulku, mnozi jich maji nekolik). Nadavkem se dozvime, ze pokud kouzelnik odzbroji jineho, prechazi na nej vlastnictvi "vsech" jeho hulek. A korunu tomu nasadi sam Voldy, kterej kvuli tomu Snapea zabije, misto aby ho odzbrojil. Zabiti v tomto smeru totiz nic negarantuje. A navic na jeho smrt ani nepocka. Nebo to asi nechapu. :-)
Secrets are power.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Vallun »

Res - ono může být rozdíl "jen odzbrojit" v rámci drobného sporu a přemoci ve vážně míněném souboji:)
Ale jinak máš pravdu, autorce totálně utekla logika, nebylo to poprvé...:)
ilgir píše: 19. 11. 2020, 20:44Já si to představuju tak, že je natolik magicky zmutovaný, že tyhle běžné paralyzéry na něj nefungují, podobně jako nefungují na horské trolly apod. Případně fungují jen z rukou konkrétních osob, ze kterých má Voldemort strach, tedy Brumbála a Harryho.
To je možný, psyhcologický výklad.
Já to spíš vnímám tak, že existuje i něco jako magická síla kouzelníka - Hermiona zná více kouzel, než Harry, ale Harry dokáže kouzlo seslat silnější (skoro tak silné jako domácí skřítek).
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Log 1=0 píše: 2. 12. 2020, 17:27 Když odcestuješ do minulosti, tak ji nezměníš, protože všechno, co v ní děláš, směřuje k tomu, aby se věci staly, jak si pamatuješ.
Pokud se pokusíš udělat něco jiného, tak je předem jasné, že se to nepovede, a nakonec to proběhne jak proběhlo.
A je to použito jen ve třetím filmu (knihy taky neznám).
Každopádně, nejde odcestovat do minulosti a zabít Voldemorta. Protože se to nestalo, nemůže se to žádnému cestovateli podařit.
A ignoruju Prokleté dítě, kde to změnili, ale to ignoruje i spousta potterfilů.
Takže v minulosti můžeš jen na věci koukat? Nebo jakej to má účel? A může tě někdo vidět?
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od ilgir »

V HP to bylo vtipně podané, protože oni vlastně cestovali do minulosti, aby změnili přítomnost, kterou ovšem v té chvíli vnímali mylně. A cestou do minulosti tedy jen sami sebe vyvedli z omylu.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

Počkej, trojku jsi psal že jsi viděl, tam to bylo vidět pěkně.
Ne, v minulosti můžeš dělat spoustu věcí, jen je predestinováno, k čemu to povede.
Účel to má jasný, zajistit, aby se skutečně staly ty věci, co se staly, a ty o ně stojíš (což subjektivně může vypadat i jako změna - ty nevíš, co se děje někde, kde nejsi, ale předpokládáš, že se něco děje, protože k tomu směřovaly dosavadní události, a ty nevíšo nikom, kdo by to mohl změnit - ale ve skutečnosti se to neděje, protože se do toho vložilo tvé budoucí já. Můžeš dokonce vidět nějaké důsledky, ale neinterpretuješ je správně.)
Vidět tě může kdo chce.
Pokud jsi viděl toho Vězně z Azkabanu, tak ti k tomu klidně dodám příklady, jinak by to byly spoilery.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Log 1=0 píše: 2. 12. 2020, 18:17 zajistit, aby se skutečně staly ty věci, co se staly
Obrázek
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů