Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Harry Potter je

super
18
55%
bezva
9
27%
bomba
6
18%
 
Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Selhan »

To si pleteš název, nicméně... He? To je přesně, jak obraceč času zcela evidentně nefunguje. Kdyby se Snape vrátil zpět a zabil malého Riddla, tak v žádné variantě, v žádné možnosti, v žádné situaci nebude Vodlemort. Protože by zemřel jako malé dítě. Viděl jsi Vězně z Azkabanu?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Log 1=0 píše: 3. 12. 2020, 20:10 Právě že žádná předchozí verze není, je jen jedna a nikdy nebyla jiná, žádné korekce nikdy nebyly.
Víte co, lidi? Tohle je vlákno o 3 dílu X let staré série, takže tu budu už kašlat na nějaké SPOILERY, a prostě tu převyprávím určitým způsobem finále a rozuzlení příběhu. Pokud to nebudete chtít číst, tak vás nenutím, ale nevím, jak argumentovat v takové, ve skutečnosti neintuitivní věci přesvědčivě, a zároveň tancovat kolem toho, aby se někdo nedozvěděl něco, co by měli všichni aktivní diskutující znát.
Spoiler
V první většině knihy žádná cesta časem není (resp. důležitá, jsou tam hinty, že nějaká taková možnost je, ale nic reálně neovlivní). Taky jsou tam představeny postavy, elementy prostředí a odůvodněna jisté události. Očekávám, že to znáte.
V Bradavické nemocnici se objeví Harry a Hermiona, přicestuvší z budoucnosti +X hodin (dále též starší HaH) a vydají se zachránit hypogrifa Klofana, který má být popraven (utracen? Ale dělá to velký chlap s obří sekerou a kápí na hlavě, takže popraven). Zároveň jdou jejich mladší já (dále i mladěí HaH) i s Ronem utěšit Hagrida, kterému je to samozřejmě velmi líto. Starší HaH se ukryjí v lese (aby Popletal věděl, že Klofana nepustil Hagrid a nemohl mu udělat průser), mladší si dávají v Hagridově boudě čaj a snaží se být na hajného milí. Blíží se Popletal s Brumbálem a katem. Starší Hermiona vezme pár kamenů, o kterých ví, že zasáhly někoho z party do hlavy a hodí je do okna. Kámen vletí dovnitř a zasáhne někoho do hlavy. Díky tomu si všimnou příchozích a vypaří se. Starší HaH se ukryjí, ale Hermiona to nestihne, a její mladší verze si jí všimne. Ale odmávne to jako nepříjemnou halucinaci. Tři příchozí se podívají na Klofana a vejdou k Hagridovi. HaH osvobodí Klofana a utečou s ním do lesa. Kat se naštve, když zjistí, že tu je zbytečně, a uleví si tím, že rozetne Hagridovi jednu z obřích dýní na zahradě. Ron i mladší HaH slyší tu ránu a jsou smutní, protože si logicky myslí, že to byla Klofanova smrtící rána. Pak najdou Prašivku/Červíčka, Sirius odtáhne Rona do ChCh, mladší HaH jdou za ním, přijdou Lupin, Snape a tyhlety věci. Když jdou ven, Lupin se promění do vlčí formy a chce je sežrat. Sirius je během boje odhozen do lesa a Lupin se chce vrhnout na Harryho. Starší HaH to sledují z lesa a Hermiona Lupina odláká vytím a straší HaH utečou ke Klofanovi, který zažene Lupina, který se vydal za nimi. Mezitím mladší Harry jde hledat Siriuse (Siria, ale když už to je oficiálně zmršené) a najde ho u jezera v bezvědomí obklopeného mozkomory. Chce mu pomoct, ale nedává to. Naštěstí uvidí na druhém břehu někoho, kdo je mu podobný, a ten někdo vyčaruje patrona a zachrání je. Mladší Harry myslí že to je nějaký návrat jeho otce. Ve skutečnosti se samozřejmě jedná o jeho starší verzi. Nicméně poté je mladší Harry nalezen a odvezen mimo sebe do nemocnice a Sirius uvězněn v cele smrti. Starší HaH ale mají alibi a hypogrifa, takže ho osvobodí a nechají ho uletět někam do bezpečí. Mezitím, nebo možná těsně poté se mladší Harry probere a dozví se, že Siriusovi má být vysáta duše. Brumbál ale dá jemu a Hermioně pár svých typických kryptických rad a HaH se vrátí do minulosti pomocí obraceče času. Starší HaH těsně poté vejdou do místnosti k velkému údivu Rona.
Pak je tam ještě pro nás nezajímavý epilog.
Vtip je v tom, že čtenář (a Harry) první zná pouze červené části, a vytvoří si nějakou představu o událostech. Teprve poté se dozví modré části a zjistí, že některé věci byly celou dobu jinak. Část publika (zjevně včetně Argonantuse, pardon, Argonanta, zmátly mne Medkoviny) to interpretuje jako změny, ačkoli k žádným nedošlo, pouze se čtenář (a Harry) dozvěděl více informací o stále stejném sledu událostí, a opravil svou mylnou představu o tom, co se vlastně stalo. Žádná druhá časová linie, jen tahle jediná, viděná ze dvou úhlů.
Díky!
Čili když jsou mladší HaH ve své přítomnosti, tak je nutně navštíví starší HaH, protože díky těm budoucím já se věci dějí, jak se právě dějí.
Ale jak mě může navštívit budoucí já, když je teprve přítomnost?
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

eerieBaatezu píše: 4. 12. 2020, 15:44 Ale jak mě může navštívit budoucí já, když je teprve přítomnost?
Pomocí cesty časem. Ono to, že k tobě přicestuje někdo z budoucnosti, tak nějak předpokládá, že existuje budoucnost, ze které se přicestovává (a jakákoli cesta do minulosti je pro ostatní lidi příchod někoho z budoucnosti). A tohle mi připadá stejné pro všechny cesty časem, rozhodně nic specifického (ok, některá pojetí to mají trochu intuitivněji pochopitelné).
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Na cestování v čase doporučují seriál Dark.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Log 1=0 píše: 4. 12. 2020, 16:25 Pomocí cesty časem. Ono to, že k tobě přicestuje někdo z budoucnosti, tak nějak předpokládá, že existuje budoucnost, ze které se přicestovává (a jakákoli cesta do minulosti je pro ostatní lidi příchod někoho z budoucnosti). A tohle mi připadá stejné pro všechny cesty časem, rozhodně nic specifického (ok, některá pojetí to mají trochu intuitivněji pochopitelné).
No ale když je teď přítomnost, tak moje budoucí já ještě není. Tak jak může přicestovat?
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Selhan »

Nejjednodušší způsob, jak se s tím vyrovnat, je podle mě představit si čas jako čtvrtý rozměr. Říkáš "moje budoucí já ještě není", ale dalo by se říct "moje budoucí já není na souřadnicích [x1, y1, z1, t]". Je však na souřadnicích [x2, y2, z2, t+10 minut], a kdyby umělo cestovat po té čtvrté souřadnici, a ne jen po třech osách co se normálně hýbeme (tedy "cestovat v čase"), tak může udělat pár "kroků zpět".
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od midewiwin »

eerieBaatezu píše: 4. 12. 2020, 17:21 No ale když je teď přítomnost, tak moje budoucí já ještě není. Tak jak může přicestovat?
Copak nevíš, že v literatuře /včetně filmových scénářů/ je možné úplně všechno?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

eerieBaatezu píše: 4. 12. 2020, 17:21 No ale když je teď přítomnost, tak moje budoucí já ještě není. Tak jak může přicestovat?
Selhan to má správně, uvažuješ v paradigmatu, které cestovat v čase neumožňuje. Ale tohle paradigma je ve skutečnosti dobré jen na vymýšlení koánů. Minimálně od dob OTR je záhodno ho opustit. Obecně, nejen v HP.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Panda »

Co fanfikce Harry Potter and the Methods of Rationality? Tam si autor dost zábavným způsobem hraje s magií i cestováním časem (aneb Harry Potter je malý nerdy vědec, který dostane dopis z Bradavic a pak prozkoumává nesmyslnost a nekonzistentnost magie a hrozně se u toho vzteká).
http://www.hpmor.com/
česky to taky někde je...
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Selhan píše: 4. 12. 2020, 17:42 Nejjednodušší způsob, jak se s tím vyrovnat, je podle mě představit si čas jako čtvrtý rozměr. Říkáš "moje budoucí já ještě není", ale dalo by se říct "moje budoucí já není na souřadnicích [x1, y1, z1, t]". Je však na souřadnicích [x2, y2, z2, t+10 minut], a kdyby umělo cestovat po té čtvrté souřadnici, a ne jen po třech osách co se normálně hýbeme (tedy "cestovat v čase"), tak může udělat pár "kroků zpět".
Neporušují tyhle věci náhodou vesmírný konstanty a takový ty (možná) neporušitelný věci?
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16377
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od MarkyParky »

eerieBaatezu píše: Neporušují tyhle věci náhodou vesmírný konstanty a takový ty (možná) neporušitelný věci?
Jen o čtvrt Hagrida míň než Vingadrium leviosa a animované smrtící velešachy.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

eerieBaatezu píše: 5. 12. 2020, 18:45 Neporušují tyhle věci náhodou vesmírný konstanty a takový ty (možná) neporušitelný věci?
Ne, právě že naopak tenhle náhled na věci potřebuješ, aby ti dávala smysl Obecná teorie relativity.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
hanss
Příspěvky: 202
Registrován: 19. 12. 2015, 19:49

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od hanss »

Panda: to od tebe nebylo hezké. Přikovat člověka k monitoru....
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od midewiwin »

Log 1=0 píše: 5. 12. 2020, 19:47
eerieBaatezu píše: 5. 12. 2020, 18:45 Neporušují tyhle věci náhodou vesmírný konstanty a takový ty (možná) neporušitelný věci?
Ne, právě že naopak tenhle náhled na věci potřebuješ, aby ti dávala smysl Obecná teorie relativity.
Nemyslel si náhodou Einstein něco úplně jiného, když se dozvěděl, co říká Goedel?
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Panda
Příspěvky: 678
Registrován: 14. 1. 2009, 19:00
Bydliště: Praha

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Panda »

hanss píše: 5. 12. 2020, 22:35 Panda: to od tebe nebylo hezké. Přikovat člověka k monitoru....
mně se to stalo včera taky, nejsi sám! ;D
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů