Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět

Harry Potter je

super
18
55%
bezva
9
27%
bomba
6
18%
 
Celkem hlasů: 33

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Jerson »

Marky, jenže cestování časem funguje jinak. Napřed jsem se vrátil s tím, že si sám se sebou normálně popovídám a protože jsem rozumný člověk, tak to pochopím. Ale ukázalo se, že moje starší já nedokáže přesvědčit toho zatvrzelého a tupého jedince z roku 2020, že on je já, takže se vrátil s nepořízenou. Moje já v roku 2020 následně bude muset dojít až do okamžiku, kdy by se mělo vrátit v čase zpět do dneška, ale nevrátí se, protože ví, že je to zbytečné a sám sebe nepřesvědčí. Takže řekne těm vědátorům: "Z mé osobní zkušenosti je jasné, že ani racionální člověk nedokáže přesvědčit své mladší já. Je zbytečné to zkoušet takhle, musíte to udělat jinak."
A tak o mnoho let později bude vynalezen zdokonalený princip, který umožní zpět posílat jen myšlenky a to přímo do hlavy cílových jedinců. Takže mi poslali myšlenku "nepiš nic o paradoxech cestování v čase", z čehož mě bolela hlava a nic jsem nenapsal. Jenže pak došlo k nějaké další výměně názorů a flamewaru, který způsobil, že jsem ovlivnil jednoho ze čtenářů, jehož dcera měla významným způsobem přispět k vynálezů cestování v čase. Tím pádem nebyl stroj času vynalezen včas, abych se mohl vrátit zpět a zkusit přesvědčit sám sebe, a rozběhla se řada nepodstatných časových paradoxů, které se ale složily s milióny dalších paradoxů, takže hrozilo zhroucení časoprostorového kontinua. Takže místo abych se já sám vrátil zpět, nebo mi do hlavy posílali nějakou myšlenku, prostě vzali tu časovou rovinu, kdy jsem tu poznámku napsal sám od sebe v domnění, že jde o časový paradox, ale doopravdy to časový paradox nebyl. Následně jsem totiž napsal celé vysvětlení vzniklého paradoxu (to je současný okamžik), které jsem chtěl původně napsat, a které je jedním střípkem mozaiky vesmíru, ve kterém žádný stroj času na cestování do minulosti nikdy nevznikne, takže nedojde ani k možnosti vzniku paradoxů, a časoprostorové kontinuum vesmíru bude stabilní (tedy až do okamžiku přechodu na nižší úroveň falešného vakua, ale to nás nemusí trápit, protože to bude až za ... no to je jedno, stejně to nepřežijeme.)
Tedy pomocí cest časem jsme se konečně dostali k tomu, že žijeme v té variantě vesmíru, ve kterém žádné cesty časem nejsou možné, nikdy nebyly a nikdy nebudou. A dalo to hodně moc práce.

Tedy ... pokud nejsme v té variantě vesmíru, kdy se za tři minuty objeví dva muži v obleku a černých brýlích a nestřelí mě bezdůvodně do hlavy.

...

Tak ne, vypadá to, že tohle není ten vesdsajgoperjhggggggggggrČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČ
Naposledy upravil(a) Jerson dne 3. 12. 2020, 13:30, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

Argonantus píše: 3. 12. 2020, 10:29 Log má o tomhle jisté odborné znalosti, nicméně vidle mu háže do jeho teorií téma, ve kterém se nachází, a děj Harryho Pottera číslo 3, kde byla minulost právě naprosto změněna cestováním do minulosti.
Nope. Minulost nebyla v žádném bodě změněna. Lze si představit jiný běh událostí v případě, že by cesta časem neproběhla, ale tyto události se nikdy nestaly. Mohly se hypoteticky stát, ale nestaly. Stala se jen realita, ve které k cestě došlo a ta je (alespoň ve filmu) plně konzistentní.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od midewiwin »

Log 1=0 píše: 3. 12. 2020, 10:31 Nehodlám se přít se S. Hawkingem blahé paměti, nicméně i když neznám přesný kontext a formulaci, tak si troufnu tvrdit, že tím mínil, že jisté odvážné hypotézy nejsou pravdivé, nikoli to, že svět, ve kterém by pravdivé byly, není myslitelný. Tj. možnosti zcela a přiznaně fiktivních světů nijak nerozporuje.
Svůj pohled na cestování do minulosti shrnul v tzv. hypotéze chronologické ochrany, když se zabýval právě těmi odvážnými myšlenkami, jejichž existence vyplývala z obecné teorie relativity. Ta formálně umožňovala cestování v čase (při cestování v Godelově vesmíru, anebo s využitím červích děr). Hawking se s nimi vypořádal pomocí principu kauzality, kterému neuniknou ani případní cestovatelé červí dírou.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od ilgir »

Log 1=0 píše: 3. 12. 2020, 10:38 Nope. Minulost nebyla v žádném bodě změněna. Lze si představit jiný běh událostí v případě, že by cesta časem neproběhla, ale tyto události se nikdy nestaly. Mohly se hypoteticky stát, ale nestaly. Stala se jen realita, ve které k cestě došlo a ta je (alespoň ve filmu) plně konzistentní.
Přesně. Tahle cesta časem bylo asi nejstřídmější pojetí, jaké jsem kdy v literatuře viděl. Rowlingová zjevně správně odhadla své možnosti a nepouštěla se do žádných velkých akcí. Žádné štěpení reality, alternativní vesmíry atd.

Jerson: :clap:
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od midewiwin »

Jerson: :clap: :clap: :clap:
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hele může mi někdo na nějakým příkladu, nebo přímo tom, co se stalo v tý knížce, ještě jednou vysvětlit, jak teda ta cesta časem a ovlivnění "přítomnosti" v Potterovi funguje?
Jerson píše: 3. 12. 2020, 10:34 Marky, jenže cestování časem funguje jinak. Napřed jsem se vrátil s tím, že si sám se sebou normálně popovídám a protože jsem rozumný člověk, tak to pochopím. Ale ukázalo se, že moje starší já nedokáže přesvědčit toho zatvrzelého a tupého jedince z roku 2020, že on je já, takže se vrátil s nepořízenou. Moje já v roku 2020 následně bude muset dojít až do okamžiku, kdy by se mělo vrátit v čase zpět do dneška, ale nevrátí se, protože ví, že je to zbytečné a sám sebe nepřesvědčí. Takže řekne těm vědátorům: "Z mé osobní zkušenosti je jasné, že ani racionální člověk nedokáže přesvědčit své mladší já. Je zbytečné to zkoušet takhle, musíte to udělat jinak."
A tak o mnoho let později bude vynalezen zdokonalený princip, který umožní zpět posílat jen myšlenky a to přímo do hlavy cílových jedinců. Takže mi poslali myšlenku "nepiš nic o paradoxech cestování v čase", z čehož mě bolela hlava a nic jsem nenapsal. Jenže pak došlo k nějaké další výměně názorů a flamewaru, který způsobil, že jsem ovlivnil jednoho ze čtenářů, jehož dcera měla významným způsobem přispět k vynálezů cestování v čase. Tím pádem nebyl stroj času vynalezen včas, abych se mohl vrátit zpět a zkusit přesvědčit sám sebe, a rozběhla se řada nepodstatných časových paradoxů, které se ale složily s milióny dalších paradoxů, takže hrozilo zhroucení časoprostorového kontinua. Takže místo abych se já sám vrátil zpět, nebo mi do hlavy posílali nějakou myšlenku, prostě vzali tu časovou rovinu, kdy jsem tu poznámku napsal sám od sebe v domnění, že jde o časový paradox, ale doopravdy to časový paradox nebyl. Následně jsem totiž napsal celé vysvětlení vzniklého paradoxu (to je současný okamžik), které jsem chtěl původně napsat, a které je jedním střípkem mozaiky vesmíru, ve kterém žádný stroj času na cestování do minulosti nikdy nevznikne, takže nedojde ani k možnosti vzniku paradoxů, a časoprostorové kontinuum vesmíru bude stabilní (tedy až do okamžiku přechodu na nižší úroveň falešného vakua, ale to nás nemusí trápit, protože to bude až za ... no to je jedno, stejně to nepřežijeme.)
Tedy pomocí cest časem jsme se konečně dostali k tomu, že žijeme v té variantě vesmíru, ve kterém žádné cesty časem nejsou možné, nikdy nebyly a nikdy nebudou. A dalo to hodně moc práce.

Tedy ... pokud nejsme v té variantě vesmíru, kdy se za tři minuty objeví dva muži v obleku a černých brýlích a nestřelí mě bezdůvodně do hlavy.

...

Tak ne, vypadá to, že tohle není ten vesdsajgoperjhggggggggggrČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČČ
Vadí mi, že netočíš filmy.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

No, rozhodně Jerson není Potterovský typ. Spíš mi to připomíná něco na způsob Wyndhamova Chronoklasmu. Nebo Všechny tvoje stíny.

V potterovi je to strašně prosté - vzali obraceč času, prošli posledních pár hodin děje ještě jednou a provedli tam pár drobných korektur. Následkem čehož to dobře dopadlo. Předchozí verze děje tím byla jaksi vymazána, tvrdí Log 1=0, a nemá smysl s ním vést spor, neb o tom, co se stalo s předchozí verzí času, víme datla.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše: 3. 12. 2020, 19:00 V potterovi je to strašně prosté - vzali obraceč času, prošli posledních pár hodin děje ještě jednou a provedli tam pár drobných korektur. Následkem čehož to dobře dopadlo. Předchozí verze děje tím byla jaksi vymazána, tvrdí Log 1=0, a nemá smysl s ním vést spor, neb o tom, co se stalo s předchozí verzí času, víme datla.
Tak většinou se do minulosti chodí proto, že vím, jak něco dopadlo a chci to měnit. Tak proč oni vzali obraceč času a šli do minulosti?
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

Právě že žádná předchozí verze není, je jen jedna a nikdy nebyla jiná, žádné korekce nikdy nebyly.
Víte co, lidi? Tohle je vlákno o 3 dílu X let staré série, takže tu budu už kašlat na nějaké SPOILERY, a prostě tu převyprávím určitým způsobem finále a rozuzlení příběhu. Pokud to nebudete chtít číst, tak vás nenutím, ale nevím, jak argumentovat v takové, ve skutečnosti neintuitivní věci přesvědčivě, a zároveň tancovat kolem toho, aby se někdo nedozvěděl něco, co by měli všichni aktivní diskutující znát.
Spoiler
V první většině knihy žádná cesta časem není (resp. důležitá, jsou tam hinty, že nějaká taková možnost je, ale nic reálně neovlivní). Taky jsou tam představeny postavy, elementy prostředí a odůvodněna jisté události. Očekávám, že to znáte.
V Bradavické nemocnici se objeví Harry a Hermiona, přicestuvší z budoucnosti +X hodin (dále též starší HaH) a vydají se zachránit hypogrifa Klofana, který má být popraven (utracen? Ale dělá to velký chlap s obří sekerou a kápí na hlavě, takže popraven). Zároveň jdou jejich mladší já (dále i mladěí HaH) i s Ronem utěšit Hagrida, kterému je to samozřejmě velmi líto. Starší HaH se ukryjí v lese (aby Popletal věděl, že Klofana nepustil Hagrid a nemohl mu udělat průser), mladší si dávají v Hagridově boudě čaj a snaží se být na hajného milí. Blíží se Popletal s Brumbálem a katem. Starší Hermiona vezme pár kamenů, o kterých ví, že zasáhly někoho z party do hlavy a hodí je do okna. Kámen vletí dovnitř a zasáhne někoho do hlavy. Díky tomu si všimnou příchozích a vypaří se. Starší HaH se ukryjí, ale Hermiona to nestihne, a její mladší verze si jí všimne. Ale odmávne to jako nepříjemnou halucinaci. Tři příchozí se podívají na Klofana a vejdou k Hagridovi. HaH osvobodí Klofana a utečou s ním do lesa. Kat se naštve, když zjistí, že tu je zbytečně, a uleví si tím, že rozetne Hagridovi jednu z obřích dýní na zahradě. Ron i mladší HaH slyší tu ránu a jsou smutní, protože si logicky myslí, že to byla Klofanova smrtící rána. Pak najdou Prašivku/Červíčka, Sirius odtáhne Rona do ChCh, mladší HaH jdou za ním, přijdou Lupin, Snape a tyhlety věci. Když jdou ven, Lupin se promění do vlčí formy a chce je sežrat. Sirius je během boje odhozen do lesa a Lupin se chce vrhnout na Harryho. Starší HaH to sledují z lesa a Hermiona Lupina odláká vytím a straší HaH utečou ke Klofanovi, který zažene Lupina, který se vydal za nimi. Mezitím mladší Harry jde hledat Siriuse (Siria, ale když už to je oficiálně zmršené) a najde ho u jezera v bezvědomí obklopeného mozkomory. Chce mu pomoct, ale nedává to. Naštěstí uvidí na druhém břehu někoho, kdo je mu podobný, a ten někdo vyčaruje patrona a zachrání je. Mladší Harry myslí že to je nějaký návrat jeho otce. Ve skutečnosti se samozřejmě jedná o jeho starší verzi. Nicméně poté je mladší Harry nalezen a odvezen mimo sebe do nemocnice a Sirius uvězněn v cele smrti. Starší HaH ale mají alibi a hypogrifa, takže ho osvobodí a nechají ho uletět někam do bezpečí. Mezitím, nebo možná těsně poté se mladší Harry probere a dozví se, že Siriusovi má být vysáta duše. Brumbál ale dá jemu a Hermioně pár svých typických kryptických rad a HaH se vrátí do minulosti pomocí obraceče času. Starší HaH těsně poté vejdou do místnosti k velkému údivu Rona.
Pak je tam ještě pro nás nezajímavý epilog.
Vtip je v tom, že čtenář (a Harry) první zná pouze červené části, a vytvoří si nějakou představu o událostech. Teprve poté se dozví modré části a zjistí, že některé věci byly celou dobu jinak. Část publika (zjevně včetně Argonantuse, pardon, Argonanta, zmátly mne Medkoviny) to interpretuje jako změny, ačkoli k žádným nedošlo, pouze se čtenář (a Harry) dozvěděl více informací o stále stejném sledu událostí, a opravil svou mylnou představu o tom, co se vlastně stalo. Žádná druhá časová linie, jen tahle jediná, viděná ze dvou úhlů.
Naposledy upravil(a) Log 1=0 dne 3. 12. 2020, 20:12, celkem upraveno 1 x.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od ilgir »

Uf, Log si s tím dal takovou práci, že bych mohl tento svůj výkřik smazat. Ale co už, nechám to tady jako tl:dr.

Ne, v Potterovi je to ještě prostší. Protože se domnívali, že jdou věci špatným směrem (zabili Klofana, parchanti...), vzali obraceč času, vrátili se o několik hodin a provedli akce, které zachránily Klofana, což jim později umožnilo zachránit i Blacka. Vtip je v tom, že už v prvním dějství smyčky byl Klofan zachráněn jimi samotnými, jen oni o tom nevěděli (a proto se rozhodli vrátit se zpět).
Tak většinou se do minulosti chodí proto, že vím, jak něco dopadlo a chci to měnit. Tak proč oni vzali obraceč času a šli do minulosti?
Protože se mylně domnívali, že něco tak dopadlo. (Ale kdyby se nevrátili, tak by to skutečně tak dopadlo, v tom je ten vtipný paradox.)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Vallun »

ilgir píše: 3. 12. 2020, 20:11Protože se mylně domnívali, že něco tak dopadlo. (Ale kdyby se nevrátili, tak by to skutečně tak dopadlo, v tom je ten vtipný paradox.)
Takže paradox ze změny časové linie dělá jen to, kdy nastane následek děje?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

No, a Rowlingová tušila tyhlety paradoxy, takže pravila, že obraceč je mocný a nebezpečný, bacha na něj, takže ho nepoužili na Voldemorta, jak se nabízelo v té fialové alternativě (konec v jedné minutě).
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Log 1=0 »

Vallun: Nerozumím řeči tvého kmene.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Selhan »

Argo, o jaké fialové alternativě mluvíš?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Hrnčířství nejen pro mě a Argonanta...

Příspěvek od Argonantus »

Konec Harryho Pottera v jedné minutě.
Snape vezme obraceč času, obrací, obrací, obrací strašně mockrát, pak je Voldemort malý kojenec, Snape sešle Adava Kedavra, konec ságy.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů