J.R.R.Tolkien

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Vallun »

Eleshar - až na ty draky, jak správně podotkl Ecthelion (kdo taky jiný by to měl vědět...:d ), máš pravdu. Nicxméně já to hodnotím jako úpadek par excellence.

Elektřina, internet to je samozřejmě super, ale magie je magie:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od jjelen »

Nu, nevím zda věk lidí a jejich civilisace bral Tolkien jako nějaký posun k lepšímu...
Že ani elfové nebyli zdaleka (všichni) skvělí a dokonalí je nicméně dobrá poznámka.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Vallun »

Tolkien (a já) určitě ne:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od jjelen »

Vallun píše: 18. 11. 2020, 21:52 Tolkien (a já) určitě ne:)
Však já taky ne :D
Eleshar zjevně spíše ano.
Nejpodstatnější mi ovšem připadá pohled autorův
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Argonantus »

Ono je někdy dobré věci za každou cenu nehodnotit; stačí vyprávět příběh.
To jsem se taky naučil od Tolkiena.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od midewiwin »

jjelen píše: 18. 11. 2020, 21:49 Nu, nevím zda věk lidí a jejich civilisace bral Tolkien jako nějaký posun k lepšímu...
Že ani elfové nebyli zdaleka (všichni) skvělí a dokonalí je nicméně dobrá poznámka.
Tolkien byl zarytá anticivilizační konzerva.
Fandí hobitímu světu. Kolem něj takřka nepovšimnuti odcházejí elfové a někde za horami se budou pokoušet o další existenci, kterou konečně nebude ohrožovat Sauron, zbylí lidé. Kontakt s vnějším světem, samozřejmě vinou prstenu, hobity poznamenal. Bilba a Froda osudně, nezvratně. Vítězem je tak Sam, který se vrátil a přes svou zkušenost je schopný v hobitím společenstvu obnovit ztracený řád, zrcadlící Tolkienovu vizi ideální Anglie. Tedy posun k minulosti, aspoň na cípečku Středozemě.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Vallun »

Tak tak, moudrý to muž, tenhle Tolkien:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Argonantus »

Připomeňte mi někdo - kde je vlastně v knize ta filmová Gandalfova řeč v Morii?
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od jjelen »

Argonantus píše: 19. 11. 2020, 09:22 Ono je někdy dobré věci za každou cenu nehodnotit; stačí vyprávět příběh.
To jsem se taky naučil od Tolkiena.
No jo.
Když já nemohl odolat, když už s tím hoši začali... zlá nemoc tohleto
Gandalfova řeč - hm, ta je snad převzatá z knihy, ne?
EDIT: je, ovšem ne v Morii ale hned na začátku, ještě v Kraji (2. kapitola)
Naposledy upravil(a) jjelen dne 19. 11. 2020, 13:03, celkem upraveno 1 x.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Argonantus »

Díky.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od eerieBaatezu »

Těď jsem se Tolkienem zase dost zaobíral, protože jsem si dělal pravidla, podle kterých něco víc tolkienovského hrát. Tzn. jak funguje magie, unseen svět, bůh, záporáci, apod.
midewiwin píše: 19. 11. 2020, 10:12
jjelen píše: 18. 11. 2020, 21:49 Nu, nevím zda věk lidí a jejich civilisace bral Tolkien jako nějaký posun k lepšímu...
Že ani elfové nebyli zdaleka (všichni) skvělí a dokonalí je nicméně dobrá poznámka.
Tolkien byl zarytá anticivilizační konzerva.
Fandí hobitímu světu. Kolem něj takřka nepovšimnuti odcházejí elfové a někde za horami se budou pokoušet o další existenci, kterou konečně nebude ohrožovat Sauron, zbylí lidé. Kontakt s vnějším světem, samozřejmě vinou prstenu, hobity poznamenal. Bilba a Froda osudně, nezvratně. Vítězem je tak Sam, který se vrátil a přes svou zkušenost je schopný v hobitím společenstvu obnovit ztracený řád, zrcadlící Tolkienovu vizi ideální Anglie. Tedy posun k minulosti, aspoň na cípečku Středozemě.
Jo, Tolkien byl vlastně dost tmář. $D Což mu jako pravý pyžamový Stártrekista nemohu odpustit.

Vlastně nejvíc pokrokoví jedinci jsou snad vždy, až na mořeplavby objevitelů druhého věku, vykresleni negativně. Kdo má střelný prach, nějaké mašiny nebo technologii, je prostě šmejd. $lol$ Jako super, ve světě s magií apod. asi v pohodě, ale na náš reálný svět se mi to jako nějaká až etická hodnota zdá samozřejmě jako naprostá blbost. Technický pokrok je jedním z nejvýznamnějších a nejlepších prvků pokroku civilizace, čili sice mám rád ten romantický tolkienovský nádech těch super starejch časů,... ale ne.

A jak píše jjelen, Tolkien to bral přesně tak, jako třeba staří řečtí básníci, že jak věky jdou, je to jen a jen horší. Hésiod a jeho zlatý, stříbrný, broznový, atd. věk s tím, že ten dřívější byl dycky lepší. Což je taky dobře tmářské. :D Nevím, co za tím je? Takový ten pocit, že tehdá to bylo lepší, než dnes. Ono to na světě za houbeles stálo dycky žejo. Ale mytologie tam nějak furt roubuje ty staré dobré zlaté časy.
Tohle třeba má dost i magie, i v renesanční magii ještě lidi uznávali to, že spisy mudrců dávných věků jsou víc pravdivé, než na co může kdokoliv přijít dnes. Proto se hledají ty staré magické grimoáry žejo. Z hlediska empirické vědy je to obráceně. Čím novější poznatky, tím jsou snad skoro vždy přesnější a "pravděbližší".

Jako jo, Tolkien zažil strašnou 1. světovou, a technika taky může za atomovku a já nevím co. Jenže dřív by vás zase propíchli kopím, museli by vám kde co uříznout a pak byste stejně dostali nějakou otravu a zgebli.
Takže ono mít antibiotika a očkování a kde co je mnohem lepší, než staré dobré časy. Ty můžete mít, když jste imaginární hobit v imaginárním Hobitíně.

Sauron, Morgoth, skřeťáci z hobita a Númenorejci jsou vlastně nejvíc pokrokoví obyvatelé Středozemě. Genetické mutace, stroje, apod.


Mě dost zajímalo, jak se Tolkien popral s teodiceí, tedy jak je ve světě s bohem možno kdejaké svinstvo. A narazil jsem na jednu ultra-hustou věc, o které nevím, zda lidé ví.
Ale Tolkien v jednom ze svých dopisů píše, že to, že Glum s Prstenem spadl do Orodruiny,
je zásluhou Erua, který ho "strčil", když to tak nějak blbě jednoduše parafrázuju. Což mě dost šokovalo. Že vlastně hlavní finální událost Pána Prstnů... je GM fiat. $D
Eru ve třetím věku zasáhl tedy asi jen 2x, jednou když Gandalf padl, a podruhé, aby shodil Gluma do lávy.
Takže jen tak pro doplnění širšího kontextu věcí...
Obrázek
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od York »

eerieBaatezu píše: 20. 11. 2020, 17:47 Ale Tolkien v jednom ze svých dopisů píše, že to, že Glum s Prstenem spadl do Orodruiny,
je zásluhou Erua, který ho "strčil", když to tak nějak blbě jednoduše parafrázuju.
Na to jsi přišel až teď? Však si Gandalf celou dobu mumlal pod fousama, že všechno má skrytej význam. Vlastně to byl jeho největší dar, proto ho tam Valar poslali. A v Silmarillionu to máš vyspoilovaný hned na začátku - každej z Ainur rozvíjel svoji část tématu, ale to téma jim dal Eru.

eerieBaatezu píše: 20. 11. 2020, 17:47 Eru ve třetím věku zasáhl tedy asi jen 2x, jednou když Gandalf padl
Mám matnej pocit, že Ólórina poslali zpátky Valar, tj. Eru tady zasahovat nemusel.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od eerieBaatezu »

York píše: 20. 11. 2020, 18:00 Na to jsi přišel až teď? Však si Gandalf celou dobu mumlal pod fousama, že všechno má skrytej význam. Vlastně to byl jeho největší dar, proto ho tam Valar poslali. A v Silmarillionu to máš vyspoilovaný hned na začátku - každej z Ainur rozvíjel svoji část tématu, ale to téma jim dal Eru.
Hele já jsem fakt nevěděl, že Glum tam spadl proto, že ho Era strčil.

Takhle explicitně to vím asi dva dny.
Jasně, že každej z ainur dělal určité věci, které všechny byly v souladu s Eruovým "plánem" nebo jak to popsat. Ale to, že by explicitně Eru zasahoval se moc často nedělo.
Čili je jedna věc říct, že všechno se děje z vůle boží, což je vlastně úplně neinformativní, jelikož to se z definice v tom světě předpokládá samo sebou.
A druhá věc je na rovinu říct "Eru seděl celý věky na zadku a ze všech věcí co se kdy staly, kde mohl záhnout, to bylo schození Gluma do Mount Doom".
York píše: 20. 11. 2020, 18:00Mám matnej pocit, že Ólórina poslali zpátky Valar, tj. Eru tady zasahovat nemusel.
Já mám právě ten pocit, že se o tom někdo někdo bavil a říkal, že pro nebyli Valar, ale přímo Eru. Citaci nemám, takže to je na dohledání.
Obrázek
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od Selhan »

A odkaz na ten dopis bys neměl?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: J.R.R.Tolkien

Příspěvek od eerieBaatezu »

To by se Ti líbilo, citace z primární literatury. $lol$
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů