Dystopie

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Pieta »

Eleshar_Vermillion píše:Tak ono se v dobrém vzpomíná a na zlé zapomíná. Zrovna v těch 50. letech byly i v USA docela dystopické politické procesy.
Nechtěl jsem vytahovat rovnou McCarthyho, to je prostě příliš velký dělo na to, aby s ním člověk debatu začínal. (-;
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Vallun »

Já to myslel spíš z hlediska toho školství...samozřejmě,že ta doba nebyla ideální... Ale byla taková...upřímná - politický proces byl politický proces a neměl růžovou nálepku od přeplácených PRmanagerů... Navíc, tehdá se většina společnosti proti tomu postavila a zvítězila, dneska většina společnosti v globální oteplování, BIOpotraviny atd. věří...

Celá ta série mi připomíná onen vtip s ruským zdravotnictvím a uraženou sudičkou...ale on se hodí skoro na každou veřejnou službu.

EDIT: Rodí se nové ruské zdravotnictví a moudří mužici pozvou tři sudičky a každá mu dá do vínku něco:
1. všeobecnou dostupnost,
2. bezplatnost, a
3. vysokou úroveň

A 4. uražená, že nebyla pozvána řekne, že nic z toho nikdy nebude platit najednou...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Já to myslel spíš z hlediska toho školství...samozřejmě,že ta doba nebyla ideální... Ale byla taková...upřímná.
Jsem si jistý, že být černoch, ocenil bys z hlediska školství hlavně to, jak ti většina upřímně a zcela beználepkově zabrání jít studovat na dobrou školu, protože ta je jen pro bílé.
(-:
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Vallun »

Jenže ta škola alespoň byla dobrá... Věděl jsem,že když pujdu k lékaři, který ji absolvoval, tak bude něoc umět, dneska nevíš, jestli jí udělal proto,že na to má, nebo proto, že patří k privilegované menšině...

Navíc sám píšeš o tom, kolik federálních prostředků bylo vynaloženo na to, aby studovat mohl, to mi zrovna jako bránění nepřijde...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18505
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Dystopie

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Nevím, co je horší...

1) být člověkem, který je standardním a plnohodnotným občanem mezi dalšími, zatímco se je zlý státní aparát snaží kontrolovat a omezovat na svobodě

2) být člověkem, kterému většina populace (t.j. těch skutečných lidí) odpírá základní práva (třeba vzdělání, zdravotní péči, ekonomické aktivity) jen na základě barvy pleti, zatímco se hodný státní aparát pokouší tu věc nějak napravit

Skoro bych řekl, že to druhé je horší, protože změnit státní aparát znamená provést jednu dobrou revoluci, zatímco změnit myšlení mas lidí je tak trochu obtížnější...
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Jenže ta škola alespoň byla dobrá... Věděl jsem,že když pujdu k lékaři, který ji absolvoval, tak bude něoc umět, dneska nevíš, jestli jí udělal proto,že na to má, nebo proto, že patří k privilegované menšině...
Ještě je tu zase ta možnost, že bys měl tu smůlu a byl třeba černoch ve špatnou dobu na špatném místě. (-;

Plus, samozřejmě, citation needed.
Vallun píše:Navíc sám píšeš o tom, kolik federálních prostředků bylo vynaloženo na to, aby studovat mohl, to mi zrovna jako bránění nepřijde...
Prostředky byly vynaloženy na potlačení masových protestů, které kvůli tomu vypukly, ne na to, aby mohl studovat.

Teprve v průběhu padesátých let zrušil nejvyšší soud rasovou segregaci na školách po celých státech, předtím bylo jen pár lokálních rozhodnutí. Pokud bys chtěl studovat na vysoké, tak se toi po tom obvykle povedlo, až když ses k tomu prosoudil, a i tak bys měl docela problém dostudovat.
Ale jako pokud bys v něčem takovém chtěl žít, bránit bych ti nebránil.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Vallun »

Obávám se, že minimálně pod prvním bodem si dovedu představit až příliš mnoho možností na to, aby se dalo nějak rozumně srovnávat...

Navíc je to všechno mnohem složitější - rasová diskriminace je stejně špatná ať jí pojímáš negativně nebo pozitivně...

Pieta - smůlu můžeš mít i jako běloch, že... I dneska, třeba, dkyž budeš nadaný atlet a budeš chtít rerpezentovat USA...
Prostředky byly vynaloženy na potlačení masových protestů, které kvůli tomu vypukly, ne na to, aby mohl studovat.
Překrucuješ, museli mu vymoci fyzický vstup do školy... A samozřejmě ignoruješ, že se to netýkalo všech států tvořících USA...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Dystopie

Příspěvek od Pieta »

Vallun píše:Překrucuješ, museli mu vymoci fyzický vstup do školy...
Jasně, museli mu vymoci fyzický vstup do školy, ale určitě tam nešlo o žádné bránění. (-:
Vallun píše:A samozřejmě ignoruješ, že se to netýkalo všech států tvořících USA...
Existovalo i místo, kde tenhle problém nebyl? Tak to dotyčného jistě velmi uklidnilo. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Re: Dystopie

Příspěvek od Wan-To »

Četl někdo z vás Pro práci zabíjet? V seznamu na první stránce to není a vyšlo to teprve nedávno...
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Dystopie

Příspěvek od Faskal »

Rád bych doporučil poslední díl Drakkaru:
Říjen 2010: Pochmurná města (#22)

http://drakkar.rpgplanet.cz/

Je celý o dystopiích.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Dystopie

Příspěvek od Argonantus »

Dlouho jsem přemýšlel, jak reagovat na obsáhlé pojednání v Drakkaru; nějak to není na nějaké +1, "výborný článek" nebo tak něco; jednoznačný souhlas se vším nedává prostor k debatě.
Nakonec jsem vymyslel konstruktivní větev debaty; oddělte, smažte nebo využijte po libosti.

Reflexe dystopie v českém filmu
Jak známo, prožili jsme asi padesát více či méně dystopických let; někdy jen lehký náznak, někdy to byla dystopie se vší parádou. Tím to bylo jedno z ústředních témat všeho myšlení a životů. Pochopitelně nešlo moc zobrazovat dystopii přímo, když byl člověk v ní; ale existovaly doby volnější, jinotaje, a možnost nadávat v jedné dystopii na tu předchozí. Takže se z toho nakonec něco vylouplo, a lze říci, že vlastně tohle téma zasahuje tak či onak do všech nejdůležitějších českých filmů.

1. etapa
Ve válce se o nacismu pochopitelně netočilo jinak, než oslavně; za zhruba dva roky 1945-8 se toho moc nestihlo. Ani v padesátých letech, v té nejdystopičtější době, bylo natočeno jen opravdu hodně málo filmů, na které se dnes je člověk ochoten dobrovolně dívat (pár pohádek, Císařův pekař a tak). Nacismu se věnoval film prakticky výhradně jakožto válce; vnitřní fungování nacismu a život v protektorátu zůstal zcela okrajovým tématem.

Takže vše podstatné vzniklo v šedesátých letech; kdy jednak doba trochu roztála, jednak vznikl potřebný odstup. Vnitřní svět protektorátu se malinko odkryje v Atentátu; je to film překvapivě oficiální, překvapivě solidní, přesto stále více válečný, než dystopický. Vyšší princip jde dál; je to všední příběh o všední zkušenosti těch normálních lidí, co nebyli na žádné frontě. Vlastně dodnes pozoruhodné dílo. Obchod na korze , film nejoslavovanější (první Oscar), obsahuje propracované "dystopické schéma", ukazující, jak takový šílený svět vzniká; v tom vlastně ukázal málokterý z jeho následníků něco převratně nového. Ze všech tří českých "Oscarů" mi tento připadá nejzaslouženější.

Možná ještě napínavější je skupina filmů, která se vrhá do reflexe toho, co tehdy vlastně ještě trvalo. Kladivo na čarodějnice do toho šlo pomocí historické alegorie; výborné jsou "kafkovské" věci, jako třeba Postava k podpírání pomocí pokusu postihnout absurdnost světa. Stejným směrem ukazuje i Spalovač mrtvol , další právem oslavovaná ikona doby. "Natvrdo" je k vidění to, co se skutečně dělo v Doznání, což je ovšem cizí film, natočený v cizině, nicméně celý o tom, co se dělo tady, na základě české knihy. A potom Skřivánci na niti a Ucho, dvě legendy, které celá léta nikdo neviděl, protože zmizely v trezorech, sotva je natočili.
Všechny tyhle filmy mají ostatně společné to, že si je pořádně můžete užít až po roce 1989, protože předtím to šlo spíš v okrajových a zapomenutých projekcích pro pár šílenců, a nebo vůbec.

2. etapa
Potom přišlo další mnohaleté mlčení. Když nějaká dystopie, tak někde v Jižní Americe, maximálně. Druhá světová opět převážně jako válka, ne jako dystopický svět.
První pokusy, jak ukázat, co se tu vlastně děje s námi samotnými, se začaly zjevovat na samém konci osmdesátých let, ve zmatené době, kdy cenzura nevěděla, co přesně se má cenzurovat. Vážení pánové, ano; Nejistá sezóna ; papírově komedie, ale docela dost jdou pod kůži systému, a vlastně na nich moc veselého k vidění není.
Těsně po revoluci potom došlo k několika pokusům o natočení podobného filmu; vznikla série Čas sluhů , nebo Lepší byť bohatý a zdravý nežli chudobný a chorý. Nějak nevím, co přesně mi na těch filmech vadilo; byly takové divně patetické, a nějak to nebylo ono.
Jiný pokus o "vyrovnání se s minulostí" byl Kolja , případně Hřebejkovy Pelíšky. To už jsme od dystopií vlastně hodně daleko; je to takové roztomile rozcajdané. První etapa skončila v neurčitu a bezradnosti; mám také dojem, že to téma lidi tehdy vysloveně nebavilo.

3. etapa
To je doba po roce 2000; získali jsme zase trochu odstup, a začala dorůstat generace lidí, co vlastně tu "pravou" dystopii nezažili, a začíná je zajímat, co se tu vlastně všechno dělo.
Proměnilo se hodně zobrazování války. Zatímco v předchozích dobách si šlo nevšimnout, že vůbec nějaké koncentráky, holocaust nebo protektorát existovaly, dnes tatková témata začínají pomalu převažovat.
Musíme si pomáhat je první takový pokus; je to zase trochu Hřebejkovsky "roztomilé", ale místy také pěkně jedovaté, a jako snad první film to odkrývá nejtemnější tabu ze všeho, totiž "slavné májové dny" a vraždění sudetských Němců. Zcela válečný je Lebensborn, týkající se jedné pozapomenuté nacistické šílenosti. V tom pokračuje nynější Habermanův mlýn. Celkem právem oslavovaný Protektor je vlajková loď této nové vlny; v jádru oživuje klasická "dystopická schémata" Obchodu na korze a nebo modernějšího Schindlerova seznamu.

S komunismem je to složitější; velkolepý pokus je seriál Zdivočelá země, jakýsi "antiDietl", pokoušející se ukázat svět z opačné strany barikády. V zásadě se schéma Obchodu na korze opakuje ve většině filmů tohoto druhu; "nečekali jsme, že to bude až tak zlé"; Tři sezóny v pekle, Tmavomodrý svět. Proti těm starým filmům prvé etapy zatím nemohu říci, že uvidíte něco zásadně nového nebo překvapivého.

Vůbec nejnepolapitelnější je druhá polovina komunismu, Husákova dystopie zvláštního druhu. Asi je nejpřesnější nakonec Hřebejkovo Pupendo, film mnohem méně líbivý a příjemný, než Pelíšky, a proto také daleko méně oblíbený. A možná neprávem.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 14. 11. 2010, 10:25, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Dorian
Příspěvky: 171
Registrován: 3. 10. 2009, 12:20

Re: Dystopie

Příspěvek od Dorian »

Z českých filmů bych určitě ještě připomněl Kouř od Divadla Sklep, kterej je podle mě vlastně antiutopická komedie a také ...a bude hůř Petra Nikolaeva, podle slavný knížky Jana Pelce. To má skutečně těžkou a antiutopickou atmosféru.
Uživatelský avatar
Návštěvník
Příspěvky: 104
Registrován: 28. 5. 2010, 11:12

Re: Dystopie

Příspěvek od Návštěvník »

Kouř na mě taky podobně působil. Místy je to sranda, ale taková divná.

A co např. Brasil (od Terryho Gillama myslím)? Někde to taky uváděli jako komedii...

EDIT: ups, teď vidím, že se mluví o českých filmech :oops:
"Hraní RPG je v podstatě mírnější forma pedofilie, tak Vás zdravím - pedofilové!"
- Joachim Schmitke na srazu RPG komunity v USA (minutu před tím než byl vyveden)

Black Metal = Antihumanity, no place for political correctness

Jedna a jedna jsou slovy DVA (později nahrzeno by:

Napište úplný název první a nejznámější české hry na hrdiny, která je nepříliš zdařilou vykrádačkou nejúspějšnější rpg hry na světě (tm) (její zkratka je DrD):


aj vy redudantní židudanti
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Dystopie

Příspěvek od Faskal »

Díky za komentář, Argo.

Plánoval jsem, že se filmům budu věnovat víc. Ovšem, když jsem to psal, uvědomil jsem si, že bych se jedině ztrapňoval, protože o nich vůbec nic nevím - a všechno to vyhodil. Proto jsem obzvláště vděčný za shrnutí tvorby u nás.
Překvapuje mne, že jsi nezmínil Jiřího Trnku, kterého jsi nedávno vzpomínal - krátce před dopsáním eseje jsem si doplňoval Kybernetickou babičku a Ruku. Obě byly výtečné a Ruka byla dystopická "ultimátně".

Děkuji za tipy na české dystopické filmy tobě i ostatním.
S radostí (i když, jak se to vezme) si doplním vzdělání.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Dystopie

Příspěvek od Faskal »

Stále vás vnímám, dokonce jsem právě aktualizoval seznam na první straně.
Děkuji za spolupráci.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů