Dystopie

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Dystopie

Příspěvek od Faskal »

Cokoliv o dystopii a antiutopii, ať už je ve filmu, knize nebo třeba v baletu
Dystopie popisuje společnost, ve které jsou lidé utlačováni totalitní mocností a soustavně krmeni propagandou bez velké snahy maskovat skutečnost. Dobrý občan má vymytý mozek a upřímně miluje svého vůdce.
Antiutopie se na první pohled tváří jako dokonalá forma společnosti, po nějaké době však vypluje na povrch děsivá realita.

Seznam probíraných témat a konkrétních děl je na první straně, konkrétně tady.
To abyste nemuseli číst celé toto téma a přitom vypadali, jakože jste ho četli.
Poslední aktualizace: 13/11/10
Naposledy upravil(a) Faskal dne 7. 12. 2008, 21:50, celkem upraveno 13 x.
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Nejsem si jistý, jestli mluvím přesně o tom, co očekáváš, ale můžu doporučit knížku My od J. Zamjatina. Prý se tím dokonce inspiroval Orwell při psaní 1984 a je to místy docela síla.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Ano, přesně to myslím
"My" je úžasná kniha, díky za tip. Orwell se tím určitě inspiroval dost, je to vidět na ději i celkové kompozici. Tu knihu znal a nějak spolupracoval na jejím vydání v Anglii.
Nedávno jsem to četl a označil bych to za jeden velký matematický vtip.

Stále řešíme otázky:
:arrow? Čtete tento literární žánr?
:arrow? Která díla byste doporučili?
:arrow? Příklady dystopického umění z našich krajů?
:arrow? Jaké jsou vlastně základní znaky dystopií?
:arrow? Je zastoupen i ve fantasy?
:arrow? Je budoucí existence takových systémů stejně nepravděpodobná jako vytvoření utopie?
:arrow? Do jaké míry se prvky obvyklé dystopiím objevují v reálu? Co třeba Newspeak?
:arrow? Je dystopie založená na mimozemském útlaku stejně nosná pro dystopický příběh jako systém řízený lidmi?
:arrow? Co dystopie v hudbě? Dá se vyjádřit myšlenka dystopií pomocí periodického vlnění?
:arrow? Existuje něco jako typický "dystopický" hrdina?
:arrow? Viděli jste starou verzi filmu 1984?
... jsem nenáročný ...

a další
:arrow? Vše v kurzívě je určeno pro prodiskutování

V seznamu dytopických a antiutopistických děl značím dle této rafinované legendy:
normální písmo - v diskuzi se probraly aspoň částečně dystopické aspekty, děj, charaktery, atd.
kurzíva - byl zmíněn jen název&kdo - tedy pokud se rozhodnete cokoliv napsat a vyberete si tyto... nemusíte číst diskuzi a nebudete se opakovat...
Rád bych si udělal drobnou reklamu na svou esej o dystopiích v Drakkaru


K čemu jsme se dobrali...
Knihy
My – Jevgenij Zamjatin
1984, Farma Zvířat – George Orwell
Kallocain – Karin Boyeová
Nádherný nový svět – Aldous Huxley
Obchodníci s vesmírem – Frederik Pohl, C.M. Kornbluth; Tunel pod světem
Mechanické piano - Kurt Vonnegut
Smrtonosné sny - Ursula K. Le Guin
Nonstop - Brian Aldiss
Nahý oběd - W.S. Burroughs
R.U.R. - K. Čapek
Heinlein - Cizinec v Cizí zemi, Hvězdná pěchota
Asimov - Konec věčnosti
Gruša - Mimner aneb Hra o smraďocha
Kessey - Vyhoďme ho z kola ven
A. S. Makarenko - Vlajky na věžích
Resnickova Kirinyaga - Bajka o Utopii
Strugačtí - Ďábel mezi lidmi
Železná pata - Jack London

Mechanický pomeranč – Anthony Burgess
Když mrtví mládnou, Temný obraz, Ubik, Svět který stvořil Jones, Sní androidi o elektrických ovečkách? ("Blade runner"), Muž z vysokého zámku, Vykolejený čas, Zapamatujeme si to za vás se slevou (Minority report) – Philip K. Dick
451°F – Ray Bradbury
Ten báječný den, Stepfordské paničky - Ira Levin
Ostrov – Aldous Huxley
Robert Merle - Malevil, Smrt je mým řemeslem
Nahý oběd - William S. Burroughs
Limes Inferior - Zajdel
Potomci lidí - P. D. James
Mievillova serie Bas-Lag
Lidé a Netvoři, William Tenn
K mrakům Magellanovým - Lem
Země žen - Páral
Pravda o Zkáze Sodomy - Ivan Kříž
Morčata - Vaculík
Wells - Země slepců, První lidi na Mesíci, Stroj Času
Čaroděj ze země Oz
Šaman - E. Bondyho
Doktrína jediného dne
Yves Velon - Soft Goulag
Sony Labou Tansi - La Vie et demie
Wyndham - Den trifidů
Nopová Stanislava - Pro práci zabíjet

Dystopické prvky/nejisté řazení

Zpěv drozda – Walter Tevis
2099: Eutopie - Blumenfeld Yorick
Kukly - John Wyndham (zatím neschváleno...)
Hyperion
Flatland


Další četba
Doznání - Artur London
Stále ještě ne-zcela doceněný Joyeho seznam dystopií
Jak chutná moc - Mňačko
Solženicyn - Souostroví gulag, Jeden den Ivana Děnisoviče
Mráz přicházející z Kremlu - Mlynář
Feierabendovy paměti
Harry Thürk: Hodina mrtvých očí
F.A.Hayek - Road to the serfdom (Cesta do otroctví)
3x3 Norén Fosse Saalbachová (severská dramata od Pandy)
Villy Sorensen - Neškodné příběhy (povídka Tygři)
Postman - Ubavit se k smrti

Komiks&Manga
NIKOPOL - Enki Bilal
Smoke
Gone with the Blastwave
Nemesis the Warlock
Transmetropolitan

Ultraviolet
Judge Dredd
Watchmen
Blame!
Top Ten
Akira

Dystopické prvky/nejisté řazení
Ghost in the Shell
Vzpoura Mozků
Jack T. Chick (Ano, je to tady trochu zlomyslně)
V jako Vendeta


Filmy
Argonantův rozbor českých filmů

28 dní poté
Equilibrium
Ultraviolet
Aeon Flux
Rollerball
A scanner darkly
Renaissance
Screamers
Vesnice
Children of Men
Idiocracy
Ruka - Jiří Trnka

Stepfordské paničky
Malevil
Brazil
Oni žijí
Dvanáct opic + předchůdce La Jetee.
Gattaca
Immortel (Ad Vitam)
Next
Green Sun
Goyovy přízraky
Southland Tales/Apokalypsa recenze
válí se u mne, ale ještě jsem neviděl
Kladivo na čarodějnice (Vávra)
Přelet hnízda Kukačky (Ken Kesey;Forman)
Superman: Doomsday
Anténa
Kybernetická babička - Jiří Trnka
Blade Runner
Divadlo Sklep - Kouř
...a bude hůř - Petr Nikolaev (podle knížky Jana Pelce)


Animace, manga, anime
(zatím nerozlišeno)

Neon Genesis Evangelion (NGE)
Battle Angel Alita (GUNNM)
Battle Angel Alita: Last Order (GUNNM: Last Order)
Wizards (War Wizards)


Počítačové hry
Beneath A Steel Sky (ke stažení zdarma, ehm)

RPG
Perfect
Dark Heresy (Warhammer 40.000)
Feng Shui (jedna z časových os. Děkuji, Pieto)
Aternate Earths (GURPS)
Tribe 8
Mage: The Ascension
Paranoia
Screaming Silence


Hudba
Brave New World - Iron Maiden

Brave New World - Styx
Animals - Pink Floyd
Einsturzende Neubauten
Front Line Assembly
Laibachu
Ministry
Nine Inch Nails
Marilyn Manson
Raison d'être
Pink Floyd - Zeď (mimo jiné)

Dystopické prvky/nejisté řazení
Rammstein

a hudební styly specializované na dystopii:

Téma písničkáři a dystopie
industrial
noise-industrial
dark ambient
ambient industrial
electronic body music (EBM)


Konkurenčí témata:
Postapokalypsa
Politickej kompas
a zajímavé odkazy (mám hromadu vlastních, tak ještě ty vaše:
Free speech zone
50 distopických filmů
Wikipedie
Naposledy upravil(a) Faskal dne 7. 12. 2008, 22:25, celkem upraveno 2 x.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jsem nevzdělanec, a proto si z tohoto druhu literatury vybavuji jen Orwella, kterého jsem četl. Nějaké další tituly bys ze mě páčil marně.
Odpovím tedy jen na poslední otázku. Existenci dystopie v takovém měřítku, jak je popsána v Orwellovi, nepovažuji za možnou. Myslím, že ani Orwell ji nepovažoval za možnou. Schválně to přehnal, aby více zaujal a šokoval.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque »

Jestlis ještě nečetl, tak taková vtipná a celkem krátká antiutopie je Farma zvířat (taktéž od Orwella)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

dve nohy zle, ctyri nohy dobre?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Je budoucí existence takových systémů stejně nepravděpodobná jako vytvoření utopie?
Dystopie je (narozdíl od utopie) realitou, která je až nepříjemně blízko...

2Ilgir: pokud nevěříš v existenci dystopického systému v takovém měřítku k jakému se vyjadřuje Orwell v 84, které měřítko by se pro tebe zdálo přijatelným a v našem světě realizovatelným?

V poslední dpbě se z dystopie stal trend.
Proč?


+nádherné téma....
UneXpect
"Make BDSM, not war, sister."
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Ilgir:
No, to je otázka. Dle mě by nebyl problém něco takového vytvořit. Na druhou stranu už si nejsem jistý, jak dlouhou by takový systém vydržel. Nevím totiž, do jaké míry jdou lidem vymazat mozky tak, jak to bylo v Orwellovi.
Orwell se ovšem inspiroval Ruskem. Já tvrdím, že
Velký Bratr odpovídá Stalinovi. Jednak kultem osobnosti, pak praktikami. kromě toho i podobně vypadají.
Goldstein má zas připomínat Trockého., jednak opět podobně vypadají, pak je tam shoda jmen (Trocký se původně jmenoval Bronstein), osudy také něco naznačují.
Hm, když jsme u 1984, co si myslíte o O'Brianovi?

Inu, Farmu zvířat jsem taky četl. podle mě je to 1984 přepracovaná do formy bajky. Je tam spousta paralel. Třeba
Doublethink - to co tam provádí kůň je přímo výstavní ukázka toho, co potom v 84 takto pojmenoval.
Svoboda je otroctví - toto heslo se objevilo v obou knihách
Pištík - přímo mluví o "blackwhite," takže "když vůdce řekne, že černá je bílá..."
Dvě farmy - připadají mi jako Eastasie a Eurasie
Kouzelné mi přišla to zapomínání na minulost v obou knihách.
A postavy Kuliš=Goldstein (+ta elektrifikace, kterou Trocký prosazoval, Napoleon=Velký bratr

Raven:
UneXpect
Já věděl, že se ti to bude líbit...
Proč myslíš, že jde o trend?
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

2Ilgir: pokud nevěříš v existenci dystopického systému v takovém měřítku k jakému se vyjadřuje Orwell v 84, které měřítko by se pro tebe zdálo přijatelným a v našem světě realizovatelným?
No, nevím, jak přesně na tohle odpovědět. Tak napíšu, co už bylo podle mého schválně vyhnané ad absurdum. Tedy odečti to od Orwella a dostaneš to měřítko, které po mě chceš.
"Zapomínání" minulosti. Takové to zlevnění ginu vítězství (nebo co to bylo) o 10% na cenu, která byla ale ve skutečnosti vyšší, než ta minulá. Orwell tam píše, že to všichni zbaštili (až na hlavního hrdinu). To podle mě není možné. Brutálním fyzickým nátlakem je sice možné člověka zblbnout natolik, že nebude vědět kolik je 2 a 2 (závěr knihy), ale pouhými slovy to IMHO nejde.
Sledování všeho a všech. Technicky dost neproveditelné. Totalitní systémy můžou fungovat na základě udávání mezi spolupracovníky/příbuznými, ale ne na strojovém sledování všeho. Takové to "i v lese si musíme dát pozor, můžou tam být mikrofony" je už dost přehnané.
Rozdělení na tři třídy. Myslím, že všude, kde jsou třídy, to začne skřípat. I komunismus se snažil tvářit jako beztřídní.
Závěr: Myslím, že by takový systém nemohl fungovat přesně tak, jak je v Orwellovi popsán, a navíc - žádný podobný systém nemůže fungovat věčně.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

teoreticky ne.

na druhou stranu, jeste nedavno nebylo mozny sledovat jestli nekdo nejezdi moc rychle. ted staci dat na kazdej konec strahovskyho tunelu kamery, pocitac co rozpoznava poznavacky aut, a hned vis kdo tam jel a jak zhruba rychle.

S nastupem modernich technologii je smirovani lidi mnohem snazsi a spolehlivejsi. o tom je ostatne cyberpunk, ze se podivas do budoucnosti, a vidis orwella ;)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

To jo, ale pořád musíš mít někoho, kdo ty lidi bude pořád sledovat.
Strahovský tunel je úplně opačná věc. Tam sleduješ jedno jediné, maličké (ve srovnání s Prahou/ČR/Evropou) místo, abys zjistil, zda někdo z těch, kdo projíždí, neporušuje jeden určitý předpis.
Jak chceš ale sledovat všechny lidi, všude, neustále, abys zjistil, jestli někdo z nich neporušuje jakýkoli předpis?
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

zatim nijak. nikdo nerika, ze to v budoucnu nepujde. nemluve o tom, ze sledovani nemusi byt aktivni - staci vsechno ukladat, a moct si kdykoli najit cokoli desitky let zpatky.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Příspěvek od Faskal »

Myslím, že vzhledem k vývoji techniky to půjde snadno.
Orwell neměl ani tucha o případných čipech, které by se člověku implantovaly pod kůži. Sledovat někoho na veřejném prostranství by pak vůbec nebyl problém. Něco jiného by ovšem byl les a'la Orwell...
V té scéně, kdy Winston Smith cvičí, není řečeno, že sledují každého a pořád. Jenom, že člověk může být sledován kdykoliv, bez toho, aby to poznal. Proto bylo lepší předpokládat, že sledují každého pořád. To, jak ho vyhmátli, že se fláká mohla být náhoda. O to děsivější ale je, že to je důkaz zunkčnosti systému sledování.
Nevěřím totiž, že by si nevšimli, že někdo, koho sledují neustále, který má atypicky postavené sledovací zařízení (aby nevidělo všude) sedává relativně dlouho v rohu, kde na nj není vidět.
Mylím, že nadsadil množství informací, které člověk prokecá ve spánku...
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Příspěvek od ilgir »

Jo, s těmi čipy to půjde. Všechny informace se budou ukládat do ohromného počítače, který bude vědět, kde se má jaký čip v tu kterou denní dobu pohybovat, a kde naopak nemá co dělat. Třeba budou ty čipy i zjišťovat, co kdo právě mluví a počítač bude vychytávat podezřelá slova. K tomu všemu se to samozřejmě bude zálohovat, aby si v tom mohla Strana bez problémů listovat...
Krásná představa.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Ke svaté trojici Orwell a Zamjatin patří ještě Karin Boyeová: Kakolakin.
Po napsání spáchala sebevraždu.
Potřetí na to samé téma, taky velice chytré; jen nevím, odkud brala tu zkušenost, protože Orwell studoval poměry v Barmě coby policajt Zamjatin žil v Rusku, takže to měli pěkně naživo.
Faskal píše:
Dle mě by nebyl problém něco takového vytvořit. Na druhou stranu už si nejsem jistý, jak dlouhou by takový systém vydržel. Nevím totiž, do jaké míry jdou lidem vymazat mozky tak, jak to bylo v Orwellovi.
O tom nepochybuj. Mnoho politologů tvrdí, že jsme žili v jednom z nejdokonalejších totalitních systémů vůbec. Skoro žádní političtí vězni, žádné násilí, žádná krev po stěnách; a přesto to fungovalo jako hodinky, a kdyby nebylo nepříjemných vnějších vlivů, mohlo to tu strašit věčně.
Existence Kuby je sprcha všem, co věří na "zákonitý" rozpad totality.

Stran toho vymazání mozků - myslím, že to je ten nejmenší problém. Lidem lze namluvit zcela cokoli a vymazávat mozky lze snadno i bez totality.
Máme třeba zaznamenané žádosti o trest smrti, který žádají děti pro svoji matku.

Mnoho Orwellových postřehů tu lidi brali jako pěkné pozorování ze života. A nepochybuji, že to také původně z jeho života pocházelo.
ilgir píše:
"Zapomínání" minulosti. Takové to zlevnění ginu vítězství (nebo co to bylo) o 10% na cenu, která byla ale ve skutečnosti vyšší, než ta minulá. Orwell tam píše, že to všichni zbaštili (až na hlavního hrdinu). To podle mě není možné. Brutálním fyzickým nátlakem je sice možné člověka zblbnout natolik, že nebude vědět kolik je 2 a 2 (závěr knihy), ale pouhými slovy to IMHO nejde.
Cha cha cha. Celý život chodím na stanici autobusu, která stojí na svahu vycpaném mrtvolami.
Ty mrtvoly tam dopravili v 45 roce, kdy postříleli náhodě sebrané Němce z okolí. Nicméně na to všichni kolektivně zapomněli; mně o tom neřekli celý život. Vylezlo to najevo předloni (tedy 2005), když tam chtěli začít stavět. A když jsem se na to ptal jednoho ze starších, překvapeně řekl, že u toho vlastně byl, ale zapomněl na to.

Kombinace "chtít zapomenout" a politický nátlak stejným směrem je velice mocná. V paměti existují dodnes ohromná bílá místa.
Naposledy upravil(a) Argonantus dne 12. 6. 2007, 08:56, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů