Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

A je tu vaše pravidelná dávka recenzí. Po té bídě minule mohu říci, že tentokrát bude líp. Co do kvality i kvantity.

Pet Avengers - 40%
Marvelácký supertým složený z domácích mazlíčků či dalších zvířat jinak blízkých známým hrdinům. Zdá se, že tenhle totální úlet není produktem stříbrného věku, ale Marvel s tím přišel v moderníé době. A ne, není to parodie, teda, humor tam je, ale asi stejně jako v kterékoli jiné marvelovce. Ani to není nijak zvlášť využito. Prostě sbírají Kameny nekonečna a bojují s Thanosem... A potom dojde na hromadu draků (ale Argonantus by to číst asi spíš neměl). Já prostě nějak nenacházím slov. Ale musím říct, že na to, jaká to je očividná blbost to nefunguje vůbec špatně, a výsledek je nakonec lepší, než spousta komiksů se seriozní premisou, které se nepovedly.

Wonder Women: Tělo - 50%
Část New52 WW série, která je jeden dlouhý příběh. Kdo nečetl předchozí, tady se nebude chytat. Absolutně. Může mít načtené všechny DC Komplety a Rebirthy, kde se WW byť jen objevila, ale bez ostaních New52 knížek je bez šance. No, ale já je četl. Už docela dávno, protože to u nás vychází strašně pomalu. Jako vážně, Rebirth, který je novější, je už u sedmé knížky. Ach jo. Takže jsem si už hromadu věcí nepamatoval. Ale postupně jsem se chytil.

Celé to je hra o olympský trůn, a řeší se božský původ a nároky WW. Rozhodně víc, než její superhrdinská nebo civilní identita. Popravdě, dovedu si představit, že by se ten samý příběh (alespoň doposud) dal nějak předělat do fantasy ve stylu Amerických bohů, bez vazby na DC. A možná by i bylo líp. Tenhle díl nijak nevyniká. Sice se tu dějí zásadní zvraty, ale že by se nějak přiblížilo rozuzlení, nebo naopak prohloubily strasti hrdinů, to se mi nezdá. Prostě se změnil statut quo, ale válka o trůn pokračuje.

Ale na druhou stranu, je fajn, že někdo přistoupil k věci trochu jinak než obvykle, a v rámci úlohy ve velkém ději to je rozhodně solidně odvedená práce.

Divoši - 70%
Příběh českého cestovatele, který si v devatenáctém století přivedl do Prahy indiána. A je to podle skutečných událostí. Takže nečekejte žádné extrémní drama, ale ani žádný happyend. Prostě skutečný život. Proběhne to tak, jak byste čekali, protože takhle to na světě chodí. Začíná to jako plejáda kulturních nedorozumění, ,mírných či závažných, která komplikují život, ale dá se s nimi vyrovnat. Postupně si indián zvyká a učí se, a Praha taky. Ale nepochopení z neporozimění a vzdálenosti střídá nepochopení dané lidskou omezeností a záští. A tak i když si ti dva k sobě docela našli cestu, ani na chvíli jim nepřijde na mysl, že by se host neměl vrátit domů. Kde ho přivítá... úplně to samé. Žádný doják se nikde nekoná, ale rozhodně to není něco, co by dodalo víry v lidstvo. Formálně to nevyniká, ale ani nechybuje, takže pro lidi, které zajímají tyto skutečné příběhy, to určitě stojí za přečtení. A ani ty, co ne, by tenhle svérázný osud neměl urazit.

Thunderbolts - 80%
Po smrti Avengers a Fantastic Four je New York bez superochrany. Naštěstí se objeví zcela nový tým, který tu roli převezme. Chrání město a lidé je milují. Bojují za tu správnou věc, zachraňují životy. A zároveň chrání svá tajemství. Že ve skutečnosti jde o bandu zločinců, kteří tak maskují svůj evil plán. A je to fakt zajímavá suprárna. Objevují se tam klasické momenty a témata, která ale často dostanou twist, daný touto okolností. Jako, není to nějaká skutečná žánrová dekonstrkce, naopak se pravidel žánru drží pevně, ale má originální jádro, které to vyzvedává na lepší nadprůměr.

X - 23 - 90%
Tady se Marvel opravdu předvedl. Skupina, já nevím ani, co jsou, zločinci určitě, ale neřekl bych mafiáni, ani kult, takový evil korporát v nestandartní oblasti bych řekl, se rozhodne naklonovat Wolverina a z klonu vychovat assasina. Ale rozbije se jim chromozom Y, tak tam dají dvakrát X a výsledkem je holka, která na začátku puberty likviduje lukrativní cíle za prachy pro své tvůrce. A my celou dobu sledujeme prominentní členy této organizace. Vidíme, komu šlo hlavně o příležitost, komu o prachy, a kdo má ještě temější choutky. Koho trápí svědomí a komu zmizely i poslední zábrany. Kdo v X - 23 vidí dívku, kdo zbraň, a kdo ještě horší věci. Do toho se vyvíjí vztahy mezi nimi a k samotné X - 23. A skončí to samozřejmě krvavým konfliktem. Fakt síla. K dokonalosti tomu ale přeci jenom něco chybí, především to jede v dost uhodnutelných a předvidatelných kolejničkách a nemá to onu převratnost zásadního díla. Ale je to dobře udělané a v mantinelech žánru dost originální.

Autobus - 90%
Sbírka stripů o autobusu a chlápkovi, který jím jezdí do práce. Všechny jsou naprosto perfektně a dokonale absurdní, a smál jsem se u této útlé knížečky několikrát. Není v tom nějaké obří myšlenka, krom výbuchu neomezené kreativity. Nevíte co bude na další stránce. Nebo naopak, přesně víte: Autobus. Ale pojatý tak, že nepřestanete vycházet z údivu. ne není to humor pro každého, ale já si to maximálně užil.

Valčík s Bašírem - 100%
Vyprávění vojáka, který se s traumatem nejen z hrůz války jako takové, ale hlavně z toho, že přihlížel a napomáhal při strašlivém masakru civilistů, vyrovnal tím, že zapomněl. Ani když se snaží, nemůže si na to vzpomenout. A nechce se s tím smířit. Nechce pustit z hlavy to, na co by se nemělo zapomenout. Schází se s terapeuity i svými dávnými spolubojovníky a s pomocí jejich historek dává dohromady svou vlastní minulost. A mys ji skládáme s ním, a výsledný obraz se nám líbí méně a méně. Autor ví, kdy prostě zachycovat dění a kdy naopak přepnout do výrazné stylizace, aby vybudil emoce. A i když kresba v realistických scénách občas zaskřípe, ty stylizované jsou vskutku umělecké dílo. Hlavně barvy, ty barvy, to je něco neskutečného. A závěrečný vyprávěcí prostředek je extrémně účinný. Víc vám k němu neřeknu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Sosacek »

Autobus je super.
But nobody came.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jekyll »

Valčík s Bašírem je spracovaný aj ako úžasný animovaný film. A priznám sa, že neviem, čo bolo skôr, či film, alebo komix. Ale napríklad ja som o komixe nemal ani potuchy, dík za tip.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od sirien »

ok, udělám velmi specifickou výjimku a napíšu do Zbytečného pokecu (a případně se zdržím na zodpovězení přímých reakcí k věci).

Ecthelion(i): Protože jsem někde zaregistroval (se mi doneslo... tak něco), že reálně sbíráte feedback a reflektujete ho a že se vaše tvorba skutečně výrazně zlepšuje, dovolím si trochu feedbacku k Morganině pomstě, snad to shledáte konstruktivním.

Disclaimers:
- nenašel jsem téma k Morganině pomstě nebo vašim komiksům obecně. Pokud jsem ho minul, klidně mě tam přehoďte
- nečetl jsem nic co se tu k tématu psalo dřív, nejspíš budu minimálně z části opakovat už řečené
- Vzpouru automatonů jsem nečetl (ani nevim, jestli jí máme doma...)
- mám načtené nějaké komiksy a mám rád komiksy a "umim je číst"- nicméně rozhodně nejsem komiks guru nebo tak něco
- i když mě komiks přímo neuchvátil, tak se mi ve skutečnosti líbil a na "amatérskou" tvorbu jde myslím o velmi solidní záležitost

...zformuju to do pseudo-přímý řeči, protože se mi to tak snáz píše - tj. ten rozkazovací způsob prosíme neberte moc vážně.

Zaprvé, Show, don't tell. Tohle je za mě největší nedostatek celého komiksu, který mi jako jediný při čtení skutečně vadil. Ne přímo kriticky, ale citelně a při čtení mě to rušilo. Projevuje se to hned v několika aspektech:

Prosím, přestaňte dělat věci typu "a teď postava na tomhle close-up panelu řekne, co udělá" - "a teď na dalším panelu nakreslíme, jak to udělala". Ten první panel úplně vyhoďte a ničim nenahrazujte, nechte jen ten druhej. Podobně je zbytečné nechávat postavy všechno vyslovovat. Viz např. strana 43, "zatraceně, všiml si mě!" - ano, na dalším panelu vidim, že si ho všimnul, ta bublina tam je zbytečně. A stejně tak zahoďte zbytečný popisy. Strana 16 - vidim, že se v oknech mihotají plameny světla, nerušte mě tim že mi tam dáte text "v oknech se mihotají světla" - už jste mi to nakreslili. Důvěřujte mi jako čtenáři že a) nejsem blbej a b) umim číst vizuální vyprávění komiksu.

Vemte si třeba stranu 45. Kdybyste z ní vyhodili každou jednu bublinu, tak ta strana bude pořád sdělovat úplně to samý - ale líp. Ty bubliny tam sou zbytečný a působěj, jakobyste nevěřili vlastní kresbě.


Zadruhé - dialogy mi přišly místy trošku... prkenné, zvlášť v místech kde přechází z panelu na panel. Samozřejmě chápu, že komiksový dialog je komprimovaný a mnohdy jedna bublina reprezentuje/shrnuje to co by v knize byla stránka rozhovoru, ale i tak je mnohdy možné to napsat tak aby to půosbilo přirozeně - stačí si to třeba jen říct nahlas nebo představit jako plynulou scénu a plnynulou výměnu. Např. strana 23 - poté, co William vstoupí do místnosti a řekne to co říká na levém dolním panelu, tak ta bublina v následujícím panelu "vyznívá" nepřirozeně divně. Jakoby mluvčí zcela ignoroval předtím řečené a zahajoval rozhovor od začátku. Nebo jakoby postavy mluvily mimoběžně přes sebe. Kdybyste tu druhou bublinu na pravém panelu napsali třeba na "Dobrý večer, pane Corrigarne...", tak by se to četlo líp.

Když jsem u toho - vynechte vyslovené monology. Když je postava sama, tak si věci může klidně jen myslet, nemusí je říkat. S tím souvisí to že ne vše musí být dáno k postavě - použít doprovodný text k panelu není v komiksu žádná ostuda. ...viz třeba... strana 15, tam je všechno výše řečené na jedné hromadě - postava říká co by si měla myslet, říká věci, které by neměly být řečené (minimálně ne všechny) a tak nějak vůbec.


Zatřetí - chápu, že zjevně nechcete kreslit akční scény. Nevím proč - jestli je neumíte nebo vám nepřijdou zajímavé... to je asi jedno, legit rozhodnutí, prostě je přeskakujete. Ale... přijde mi že je místy až odbýváte a to mi už moc nesedí.

Pokud postava řekne, že je okolo přesila... tak nemá říkat, že to bude stát mnoho mrtvých. I pokud nenakreslíte ten jeden panel hromadné bitky s přesilou (což, ok...) a necháte to postavu říct (což... ok-ish...), tak ale pak nedávejte panel kde jsou dvě mrtvá těla (z dvaceti předtím ukázaných).

Váš minimalismus v tomhle směru kdy některé akční momenty shrnete jediným panelem zároveň způsobuje, že některé scény "omylem" vyznívají na první pohled špatně, konkrétně příliš jednoduše - hrdina je v šachu a najednou v rámci jediného panelu, bez nějaké přípravy, výhody, čehokoliv, protivníka přemůže (např. odzbrojí, unikne mu atp.). To byl protivník tak neschopnej? Protože z předchozího to nevypadá - naopak se zdá, že situaci kontroloval. Nebo je hrdina tak mega-hustej? Jakože... mohl by být, ale nějak se mi nezdá že by to tak být mělo. Typicky viz např. ... 92 teď vidim. Ale všiml jsem si toho víckrát. Jo, na 80/81 to fakt praští do očí. Správně to máte udělané na straně 73 - jen ta prstá sekvence panelů které ukazují to tasení z toho udělá jasnější záležitost, ukazuje to že se něco děje, že to že pak má v ruce zbraň není "jen tak", jestli chápete, co tim chci říct.

(mimochodem, ta bojová sekvence na 81 není nijak převratná, ale je naprosto v pohodě dostačující, takže jestli se vyhybáte kresbě bojovejch scén potože vám tohle přijde not-good-enough, tak za mě to je good enough a nic bych proti takovým neměl.)


Začtvrté - z hlediska nějakého world-buildingu, musim říct že mě fakt zklamalo, že až na nějaké dva tři vizuální momenty (zbroje, parohy... ok, dva) se Faerie nijak neliší od Anglie a elfové se zjevně nijak neliší od lidí (chováním, myšlením, projevem...) - a to až na úroveň tuctových hospod a hostinských. Kdybyste mi napsali že hrdinové nejsou ve Faerii ale v Irsku nebo Skotsku, tak nepoznám rozdíl. Faerie a elfové by měly být... cizí, přinejmenším podivní (Strange & Norrel), možná až alien-ish (spiriti v Avatarovi). Na jednu stranu tam jsou rozdíly vyřčené ("žijeme tisíce let..."), na druhou stranu nejsou nijak zobrazené.


Zapáté - a tohle je už spíš takové nimrání - tím že poměrně epický příběh odvyprávíte v rámci jednoho komiksu, který ale průběžně mění lokace a přihazuje postavy, tak to ve mě vyvolává dojem... takové uspěchanosti, jakobych dostával "prostřihanou" verzi příběhu ve stylu takových těch YouTube "movie in 5 minutes" videí.


Zašesté - Místy mi přišlo že kresba obličejů, zvlášť na pozadí, moc neodpovídá tomu, co by tam obsahově mělo být. (Zejm. emoce, ale občas se mi tam vytrácela i identita postavy a musel sem jí poznávat podle jinejch rysů). Ale to asi částečně souvisí s vašim stylem kresby a ve skutečnosti jak sem mu už trochu přivyk mě to ani moc nerušilo, spíš to poznamenávám tak pro případ.



Jinak samozřejmě je tam hodně věcí, které mi přišly naopak hodně dobré - cením si toho že tam jsou velmi pečlivě a systematicky vykreslovaná pozadí (mohla by mít trochu víc faktického obsahu a děje, ale to už fakt chci hodně), hodně si cenim toho že se nebojíte skrz panely měnit perspektivu (a děláte to přehlednym způsobem), mnohé jednotlivé předměty mají velmi hezký design a navíc vizuální "logiku" (např. elfí meče atp.), příběhově to není špatné, máte i vcelku zajímavé postavy (byť bohužel nedostávají moc prostoru, takže jim chybí prokreslení), samotné fyzické provedení je velmi dobré a má takový "lepšejší" nadstandardní feeling... Jak píšu v úvodu - i když mě neuchvátil, tak se mi ten komiks spíš líbil a rozhodně nelituju přečtení.

Anyway, doufám, že si nic z toho nevezmete špatně a že vám to třeba nějak i pomůže.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vitus »

Tak jsem se dostal ke komixu Alita: Bojový anděl a musím říct, že jsem každou jednu z těch knížek přečetl jedním tahem, ale ten pocit je, že na jedno přečtení to tenhle efekt, ale asi mne nebude lákat přečíst si to podruhé. To by bylo kolik procent v místní komunitě ?

(BTW: Ale přiznám se, že jsem před tím viděl s dcerou filmové zpracování, jež je teda mnohem více pohádka.)
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Salvatore - 40%
Nějak nevím jak začít. Je to komiks o antropomorfních zvířatech. Není pro děti, protože spoustu narážek by měly trochu problém pobrat. Ale že by to byl promyšlený svět s vlastními pravidly jako v Grandville nebo Jacku Wolfgangovi. Míra antromorfizace se mění podle toho, jak se autorovi hodí, a klidně sám vyrobí paradoxy typu prasete prodávajícího vepřové hlavy v igelitu. Dobře, svět může být absurdní. Ale pak nefunguje jakákoli snaha o sociální kritiku, o kterou se autor zjevně snaží.

Komiks má dvě dějové linky, jednak prasnici, co hledá ztracené selátko, a kterážto linie se většinu času plácá na nule. Svým způsobem to brzdí ta sociální kritika. A druhým je hlavní příběh psa Salvatoreho, který se chce dostat za fenou svého srdce, a prostředky, které k tomu volí, jsou nesmyslně komplikované, on sám je obhajuje divnými metaforami, a když začnou být neúnosné i v rámci stylizovaného příběhu, obviňuje z problémů svého společníka. Malého človíčka v brýlích, kterého choval v boudě, a který mu je nápomocen s lidskou bystrostí a psí oddaností. Hrdina může být kreslený seberoztomileji, ale jestli se chová takhle, takl moje sympatie nemá a nevím, proč by mne měla zajímat jeho podivná cesta, na které se ve skutečnosti zas tak moc neděje.

Přesto komiksu nelze upřít jistou poetiku a zřetelný tvůrčí záměr, který mne ale těžce míjí.

Vrána - 50%
Hlavní hrdina je něco na způsob DnD mstitele. Nemrtvý či co, který se vrátil za pomstou, kterou postupně vykonává na gangsterech, kteří mu ublížili. A tahle zápletka je hlavní problém příběhu. Protože hrdina v principu nemůže neuspět a komiks ani nenaznačuje něco jiného. Nefunguje to ani jako horor, protože o gangsterech toho víme moc málo na to, aby nám záleželo na tom, co se s nimi stane a místo nějakého budování adekvátní atmosféry sledujeme vraždění minionů.

To celé je prokládáno obrazy z doby, kdy hrdina žil a měl přítelkyni, a měli se hrozně rádi. A tyhle scény skvěle fungují, ale jsou to obrazy, ne skutečný příběh a samy komiks neutáhnou. Podobně naprosto parádní kresba. Nemám jí co vytknout, naopak chválím jak buduje atmosféru a skvěle se sem hodí, ale když mne příběh nudí, tak to nestačí. A místy se medituje o smrti a životě, což je tam spíš přilepené a moc to s ničím nesouvisí, krom toho, že hrdina je vlastně mrtvý.

Nemohu tomu tedy upřít uměleckost a velké ambice. Jenže i když je tam vloženo mnoho mistrovství, výsledek vyznívá prázdně a samoúčelně.

Batman: Rok jedna - 70%
Zásadní komiks, který po Krizi na nekonečnu zemí, temných elseworldech a stylově rozházených příbězích definitivně ustanovil Batmana jako ponurého temného rytíře. A dělá to naprosto perfektně, jenže jeho hlavní devíza je prvenství. Které není úplně stoprocentní, ale dejme tomu. Jenže to co tu je, a tehdy bylo asi svěží, to je dnes už to nejvíc normální. A právě protože se to tu uvozuje, nelze jít moc do hloubky. Navíc tu jsou věci, které mi prostě vadí - pojetí catwoman, trochu uspěchanost... Ale na druhou stranu, některé momenty jsou pořád ikonické, a příběh Jima Gordona má sílu. Takže slušný nadprůměr.

A jsem možná ovlivněný tím, že jsem viděl animák. Jednak jsem znal příběh (je skoro stejný) a jednak mi to zpracování přišlo lepší.

Raoul Taburin - 70%
Toto není komiks, ale, jak se říkalo těm příběhům, kde byl text pod obrázky? Prostě tohle. Povídka o opraváři kol, co neumí na tom kole jezdit, ale nikdo mu to nevěří, extrémně bohatě ilustrovaná, vlastně jsou to stránky s velkým obrázkem a pár řádky textu. Vyprávění obrazem se tu nekoná, byť místy je část informací čistě jen v obrázcích a povídka by bez nich tak dobře nefungovala. I protože nesou kus atmosféry a nahrazují popisy.

A je to nostalgie, kterou někdo vytiskl na papír. Jednoduchý starosvětský příběh a Sampého kresba. Sjeho ilustracemi jsem vyrůstal a jeho tahy a vyprávění mě celou dobu hladilo u srdce. Takže i když to není zrovna nabité dějem, emocemi nebo významy, tak se mi to hrozně líbilo, a pod 70% prostě nemůžu jít.

Bouncer - 80%
Western. Velkolepý příběh s divokého západu, kombinující naturalistickou brutalitu s čistě plupovými prvky typu bandity se sekerou v hlavě. Hrdina drsný, jak si ho svět kolem žádá, ale rozhodně ne neomylný, nechybující, a vždy uspívající. Naopak, spoustu dějových linek končí tragicky. Ne však všechny. Je to ve své podstatě poctivá žánrovka, najdeme tu mnoho klišé westernu, spíše jen občas trochu ozvláštněné. Ale provedená opravdu velmoi dobře, motivy se táhnou přes několik zápletek, postavy jsou jasně pochopittelníé, ale nikoli ploché, a s motivacemi, které je vedou celkem logicky k jejich činům. Tenhle komiks není až tak výjimečné dílo, které dostane člověka do kolen, ale každému, kdo má byť třeba vlažný vztah k westernu, to mohu vřele doporučit.

Až do posledního - 80%
Další western, hodně odlišný. Tohle je krátký příběh z konce éry divokého západu, kde žánrové sterreotypy moc nemají místo, a kdyby mi někdo tvrdil, že to je podle skutečné události, nemám problém mu to věřit. Příběh je kaskáda událostí, které nepohání žádný skutečný padouch, jen ty drobná zla, která dávají smysl, když neusilujeme o velké deály, a ušlechtilé nerozvážnosti, které zas dávají smysl, když ve špinavém světě o tyto ideály usilujeme. A tragédie leží ažý na konci této kaskády drobností, které se nakumulovaly. A na konci není spravedlnost, ale naděje, že i to dávné a přehlížené zlo mohlo na tenhle špinavý svět přivést i trochu dobrého.

Wonder Woman: Mrtvá země - 90%
Diana se probudí ve světě po strašlivé apokalypse, ale neví, co se stalo. Snaží se zjistit, co se stalo se světem, s těmi, na kterých jí záleželo, a co by mohla udělat, aby pomohla zbytečkům lidstva. A co zjiťuje se jí moc nelíbí. Vlastně spíš vůbec. Autoři tuhle postavu evidentně dobře znají a ví, kde jsou její slabá a citlivá místa. A nebojí se do nich plnou silou udeřit. A zároveň ví, co je ten motor, který ji nutí znovu vstát i potéhle nakládačce. Asi by bylo dobré WW trochu znát, ne že by se to odkazovalo na víc, než základní věci, ale myslím, že k plnému docenění trochu vhledu do této postavy prospěje. Na oplátku vám tenhle komiks ukáže, co je na ní vlastně tak wonder.

Kresba je na první pohled ošklivá, ale nenechte se tím odradit, k tématu nakonec skvěle sedne.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Liga spravedlnosti: Lid versus liga spravedlnoti - 50%
Liga spravedlnosti: Ztracená spravedlnost - 50%
Dvě navazující knížky psané stejným stylem, o stejných tématech, se stejnými klady i problémy. Nevidím důvod je rozebírat zvlášť.
O čem to je: Řeší se vztah veřejnosti a ligy, její pravomoce a zodpovědnost. Nakolik můžou zasahovat do politiky. K tomu se komplikují vztahy mezi členy, projevují se jejich rozdílné pohledy a cíle. A bojují s protivníkem, který je perfektně zná, vnímá jejich slabiny a má možnosti je využít. A jak už vidíte, je toho strašlivě moc. Má to deset sešitů, což určitě není málo, ale na takovouhle věc to fakt nestačí. Navíc vyprávění není plynulé, přetéká střihy, flashbacky a flashforwardy. Prostě solidní guláš. Což je škoda, protože když se podívám na jednotlivé momenty, tak jsou často skvělé. Témata jsou zásadníé, ne objevná, ale rozhodně silná. Vývoj vztahů je zajímavý, práce s médii taky. Ale je to zmatené, některé linky jsou nedořrešené, jiné zbytečné. Za ty fakt dobré momenty a nápady t zvedám do průměru, ale je to strašně zahozený potenciál.

Barbarella - 60%
Kultovní sci-fi s vnadnou hrdinkou, která se nebojí své přednosti ukázat a využít. Jede to tak trochu na hippie vlně (ano, stará věc) ale bez přímých odkazů. Je to rozhodně plné podivností a nápadů, a celkově se to velmi příjemně četlo. Oproti spoustě dnešních "erotických komiksů" se nejede na rape fantasy, autor vymyslel spoustu zajímavých prostředí, a dokonce i zajímavé minizápletky. Ale bohužel, děj jako celek nedává smysl. Na začátku se ani nesnaží, později se snaží vyprávět větší příběh, ale moc mu to nefunguje.

Conan z Cimerie: Svazek II - 70%
Adaptace Dcery pána mrazu, Stínů měsíční záře a Šarlatové citadely. A jsou to hodně poctivé adaptace. Dcera jde cestou odkazů na vikingskou mytologii, která inspirovala i původní povídku. Krátký příběh je nastaven atmosférickými obrazy, které ale nepůsobí jako vata. A rozhodně se nebojí zachytit sexualitu. Stíny jako jediné směřtují vizuál k Conanovské estetice dané adaptacemi, vysvalený polonahý barbar a tak. A je s přehledem nejslabší. U Šarlatové citadely neznám přredlohu, a bylo zajímavé si ten příběh přečíst. Conan tu je králem, a než SnS to připomíná klasickou fantasy. A je to pro Conana zajímavá poloha. Jako adaptaci tomu patrně nemám co vytknout, První album je možná lepší než původní povídka, druhé možná sráží pár podivností (vzhled vůdce pirátů je trochu wtf), třetí má všechno co jsem čekal a věřím že i zde to sedí. Kresba je perfektní. Ale nikde to nepřekročí stín své předlohy, je to pořřád jen hodně povedené béčko. Prostě Conan.

Kompletní průvodce světem postav DC Comics - 80%
Když už jsem tu kdysi jednu superhrdinskou encyklopedii recenzoval, můžu to udělat znovu. Tahle je mnohem lepší.
Abecední seznam postav a týmů, co stránka to postava. Pár vět základní charakteristiky, přehled základních údajů, popis superschopností, jedna zajímavost, obrázek, občas s poznámkami. Přehledné, jasné, čisté. Pokud bych si potřeboval rychle zjistit základní údaje o nějaké DC postavě, tohle je super věc.

Má to samozřejmě své problémy. Zajímavosti jsou často spoilery na konkrétní komiks, kterým chybí kontext. Stránky věnované tůmům obsahují často jen výčet členů, o kterých se dozvíme jen málo. Rozhodně tu nejsou všechny DC postavy (to je nesmysl), a pár z těch, co tu nejsou bych klidně přidal. Je to zaměřeno čistě na postavy, o ničem dalším se tu nedozvíme. Spousta týmů a postav je zmíněno u někoho, ale svou stránku nemají a pak to vypadá trochu jako odkazy do pryč. Ale to bylo samozřejmě nutné, aby to nevypadalo jako ty mamutí encyklopedie od Euromedia.

Silver Surfer: Podobenství - 90%
Stan Lee a Moebius. To zní jako bomba. A taky že je, byť místy zapůsobil ten zub času. Kresba je samozřejmě parádní, a scénář taky. Řeší se náboženství, božství, svátost. A dává to smysl, na superhrdinský komiks je to opravdu hluboké, a přitom se to neruší s tou trochou akce. Nádherně to představí SS a Galactuse. A lidstvo možná víc, než je příjemné. Ke stovce tomu chybí jen málo. Zejména to, že když se děj posouvá, tak jde hrdinovi i záporákovi všechno až moc snadno a problém se vyřeší až neuvěřitelně rychle.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Neobyčejná dobrodružství Adély Blanc-Sec - 20%
Já ani nevím, co je tohle za žánr, asi thiller. Hedinka řeší různé záhady a jde jí o život. Ale nikdy neumře, i když u některých situací mi nebylo jasné proč. A na nic nikdy doopravdy nepříjde, na konci jí musí záporák všechno pěkně vysvětlit. Někdy to dává smysl, někdy ne. Ale do té doby se není moc čeho chytit. Takže se dějí naporosto nečekané náhodné věci, hlavně aby se věci hýbaly. Spíš než dle logiky děje jsem se orientoval podle klišé. Dost bída.

Octárna a jiné příběhy - 30%
Já nechápu, co tohle bylo. Obrázkový seriál s veršíky. Které jsou absurdní, divné, vůbec nedávají smysl a jsou lehce morbidní. Kresba imituje dřevoryt 19. století, verše mi připomínají starou čítanku, a do toho se popisuje šílený bizár. Slabikář z mrtvých dětí, příběh o holčičce, kterou obětují broučímu bohu, a podobné šílenosti. Netuším, co mi to mělo jako dát. A na rozdíol od jiných podivností to nebylo humorné, spíš tak podivně vážné. Nebo možná měl plynout humor z toho kontrastu? Nevím, nepobral jsem to. Ale řemeslně je to dobře udělané a natolik konzistentní, že nepochybuji, že autorský záměr byl naplněn. Takže třicítka.

Nezkrotný Berserkr - 60%
Hrdina ve stylu meče a magie přijde o všechno a je přenesen do současné Ameriky. Tam se zkamarádí s bezdomovcem, co taky kdysi přišel o všechno, a snaží se s tím srovnat a vrátit se. Jako, není to přímo špatně udělané, hledání cesty dvou zoufalých mužpů k sobě navzájem i přes jazykovou bariéru je sice rychlé, ale ne přímo neuvěřitelné, kresba je fajn, emoce v tom jsou. Ale ten motiv pseudo-Conana v naší realitě je strašně nevyužitý. Tak moc, že je vlastně zbytečný.

Klášter nejsvětějšího srdce - 60%
český komiks. Postapo, kde mniši v jednom klášteře brání modlidbami šíření jedovaté mlhy. Hlavní hrdina je mladý mnich, který touží po pravdě, protože něco tady smrdí, a pro svobodě, protože tuhle cestu si nevybral. A je to fajn vyprávění, jenže to sráží neuspokojivý konec, kdy tragédie hlavního hrdiny trochu vyšumí a na spoustu věcí se nedozvíme odpovědi. Cítím snahu na konec našponovat emoce, ale použité prostředky na mne měly spíše opačný účinek.

Astonishing X-Men: Rozervaní - 70%
Konečně další Wheadonovi X-Mani. Boj s klubem Hellfire, jehož členové mají telepatické schopnosti a můžou hrdinům měnit osobnost, promítat jim strašidelné vize, vyvolávat největší obavy. Popravdě z toho bylo cítit, jak moc je to laciný prostředek, jak dodat postavám hloubku. Ale na druhou stranu to funguje, postavy tím poznáme dost solidně, emoce z nich tečou, a to zvedá jinak průměrnou rubačku o trochu výš.

Conan z Cimerie: Svazek I - 70%
Černý kolos, Královna Černého pobřeží, Za černou řekou. Tentokrát je to snad ještě věrnější, než potom (divné, ale to protože jsem četly ty komiksy v opačném pořadí). Moc tu nechci rozebírat scénář, bylo by to jako rozebírat Howarda. Trochu zkráceno, trochu zahlazeno, ale většina toho zůstává. První povídka má naprosto famózní kresbu, a hodně to zvedá. Naopak druhá je trochu zvláštní, musel jsem si na ni trochu zvykat, a ne úplně seděla (byť špatná není). TTřetí je poctivá, a přispívá atmosféře. Takže dobrá zábava, jako dobře zpracovaný Howard. A jsem hrozně rád za tento příspěvek ke komiksovému Conanovi. Ty Americké adaptace ustavily Conana jako polonahého burana, vlastně ty adaptační mýty, co ho dodnes provází. Tyhle zachycují Conana takového, jak ho Howard napsal a přijde mi to mnohem lepší.

Nejmocnější hrdinové Marvelu: Kitty Pride - 80%
Jedna z mých nejoblíbenějších Marveláckých postav. Bohužel, oba její komiksy jsou trochu retro, trochu naivní s pár ohranými motivy. Ale fungují dobře, řeší se tam takové věci, jako vztah k rodině, síla vůle a osobnosti, hledání sebe sama, a kým kdo doopravdy je. No, ta nejklasičtější témata, ale ony jsou klasické, protože mají sílu. Tenhle komiks ji má docela solidní.

Plášť - 90%
Tohle je přátelé opravdu bomba. Hlavní hrdina je totální lůzr, který najde ve sklepě plášť, se kterým může létat. Skvělá příležitost napravit spoustu věcí, možná se fakt posunout dál. A on ji totálně zahodí a podělá to ještě víc, protože místo aby šel dál, tak se snaží pomstít a neuvědomuje si, že tím jen ubližuje lidem, kteří ho mají rádi a záleží mu na něm. Protože i když měl fakt smůlu a neměl to lehké, tak za většinu věcí si může hlavně sám. A je to drsné, solidní rána do žaludku. A jako bonus tu je i příběh původu toho pláště a hrdinova otce, který udělá vlastně tu samou pitomost, i když v jeho případě je to vlastně zřejmější.

Do kategorie stoprocentních veleděl to ale vpustit nemůžu, protože nás komiks zainteresuje k hlavnímu hrdinovi, který ale začne být hovado, a musíme "přesedlat" se sympatiemi na vedlejší postavy. A přitom stále sledujeme hlavně jeho. Tedy, ono to není černobílé, a chápeme i jeho myšlenkové pochody, byť zároveň vidíme jejich totální zcestnost. Ale stejně to tříští emoční zainteresovanost do příběhu, ne moc, ale přeci jen to vyznění trochu oslabuje.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Srašáci - 50%
Příběh o strašidlech, živých ze zlých myšlenek. Jedni zabijí malému klukovi rodiče, a druzí ho chrání. A je to nezvyklý svět, který se tvůrcům vůbec nedaří předat. Přiznám se, že i když tam pár vysvětlení bylo, spoustu věcí vůbec nechápu jak fungují. A proto se mi trochu rozbíjí chápání děje a motivací postav. Ne že by se tam děly vysloveně náhodné věci, ale ne vždycky jsem si byl jistý, kdo co dělá a proč. Takže i když tam je spousta potenciálně pěkných momentů, nevyzní, protože nejsou organickou součástí fungujícího příběhu. Vážně celkem škoda.

Truchlivý amoret pražský - 60%
Ačkoliv se tu hodně pracuje s motivy prahy, scénárista ani větčina kreslířů nejsou češi. Těžko říct, jestli to má nějak zásadní vliv, pražské pověsti a místa znají dobře, pracují s nimi inovativně, ale nějaký extrémně netypický pohled to taky není. Zato se tu mísí tragikomedie s tragédií a čistou depresí. Atmosféra je hustá, že by se dala krájet a některé nápady dovedou překvapit. Jenže tu je jeden problém. Nic moc se tu neděje. Je to sbírka kraťasů, v nichž půlka reálně nemá žádný děj, druhá sice ano, ale je většinou pomalý a zároveň na malém prostoru. Celkový příběh nula. I tak bylo fajn si to přečíst a nechat na sebe působit, ale že bych byl nějak inešen...

Před Incalem - 70%
Prequel Incalu. Takže tu vidíme mládí Johna Diffoa, vidíme fungování společnosti v Šachtoměstě (mnohem lépe, než v čemkoli jiném doposud), a jádrem příběhu je detektivní thiller, kdy hrdina odhaluje spiknutí procházející celou společností. Ezokraviny téměř chybí. Nebylo to žádné působivé dílo, ale určitě fajn scifárna, co si zasloužila i těch 80%. Jenže pak se dostaneme na konec a dílo dožene, že je to prequell. Místo aby se uzavřela linka z tohohle příběhu, začnou se tam valit motivy a postavy z Incalu, které nedávají smysl nejen, pokud jste to nečetli, ale ani když si ho úplně nepamatujete. Zato linky odsud jsou utnuty hrozně rychle a místy násilně. Nemůže to mít happyand ( ikdyž tem by se ani nehodil), ani hořkosladký konec (protože potřebujeme, aby byly nějaké věci v hajzlu pro Incal) ani tragický závěr (prootže zase musí alespoň trochu fungovat). Takže dostaneme spíše rozestavění figurek pro další hru. A to je jako konec dost neuspokojivé. Ale zas je to jenom konec.

Punisher MAX: Kingpin, Bulseye, Frank, Bez domova - 90%
MAX je označení pro marvelovské série ne úplně vhodné pro děti. Takže tu můžou být krev, mrzačení, sprostá slova a sex. A je tu toho opravdu hodně. Ostatně Punisher je i v základu ztělesnění krvavé brutality a la 90 léta. A proti němu stojí Kingpin, pán podsvětí, který se nebojí jít přes mrtvoly a je mu vlastně jedno, čí, Bullseye, který si libuje ve smrti, utrpení a destrukci, Elektra, vražedkyně na úrovni totálního stroje na zabíjení. A přesto to není jen kalkul ve stylu "dáme čtenářům krev a brutalitu, šokujeme je a to jim bude stačit". Byť samozřejmě momenty typu zadušení člověka jeho vlastníma očima mkají tento účoinek, a sakra silný. Ovšem minimálně stejně prostoru je věnováno vysvětlení motivací postav, jejich myšlenkovým pochodům, jejich záměrům, tomu, co z nich udělalo to, čím jsou. Tedy minimálně co se Punshera a Kingpina týče, i když o Elektře a Bllseyeovi se taky něco dozvíme. Zkrátka minisérie, která má rozhodně tah na branku a nebojí se tvrdě zasáhnout. Jenže k tomu, aby doopravdy zasáhla tady chbí jedna věc. Alespoň jedna, jedna jediná sympatická postave, která by hrála v příběhu trochu větší úlohu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Providence - 90%
Další Moorův solidní špalek. A jedna velká pocta Lovecraftovi. Mladý homosexuální novinář cestuje po Nové Anglii a hledá materiál pro svou knihu. A navštěvuje různé lokace připomínající místa z Lovrecraftovských povídek. Znalec musí slintat blahem, já jsem poznával jen něco nepřímo (četl jsem asi tři povídky, žádná tu nebyla), ale i tak mi to stačilo k tomu, abych si to užíval. Hrdina si sice všímá pár nezvyklostí, ale pořád si říká, že je to jen jeho fantazie, ale čtenář ví, že tady je něco strašně špatně. A snové sekvence sice paradoxně možná trochu uklidní čtenáře, ale hrdina je ještě nervoznější. A tohle graduje a graduje až na hranu (scéna znásilnění, nebudu psát koho kým protože spoiler jak kráva). Aby se to uklidnilo, začalo být více meta... načež se věci začnou spojovat a celé se to utrhe ze řetězu. Většinu komiksových stránek jsem se buď cítil nepříjemně, nebo valil bulvy.

Bohužel to má i své stinné stránky. Je to Lovecraftovské, takže ne všechno dává smysl, což občas vadilo. Ke konci, když se sbírají drobné narážky jsem se ne vždy plně chytal. A hlavně mám problém s deníkem hlavního hrdiny, kterým je komiks proložen. Některé pasáže jsou hrozně důležité, představí nám hrdinovo nitro, jeho náhled na události, nějaké detaily, které se nevešly. Ale jiné jsou totální vata včetně pár míst, kde je prózou převyprávěno to, co jsem už četl v komiksových pasážích. Ale i přes tyto občas solidní chyby to ve mne zanechalo docela silný pozitivní dojem.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Dříve jsem tu psal minirecenze jen na věci, co mne nejvíc zaujaly, teď vlastně na všechno, co přečtu. A přijde mi škoda, že tu chbí pár kousků, když tu je recenze na kdejakou krávovinu. Takže tu dodám trochu "RETRO" recenzí na pár kousků. Takže pozor, tohle jsou dojmy hodně zpětně, možná bych dnes vnímal věci jinak nebo jsem na něco zapomněl.

JLA - Vyšší moc - 10%
Vlivem vyšší moci přijdou superhrdinové o schopnosti. Zajímavý námět na elseworld, který nám může ukázat, jak jsou hrdinové důležití pro svůj svět, představit nové hrozby, a hlavně ukázat nám charaktery postav ve stresové situaci. A je to úplně ale úplně mimo. Pokud pracuje autor s postavami, které mají v jádru to, že se nikdy nevzdají, tak nemůžete postavit děj elseworldu na tom, že se všichni složí a půjdou brečet do kouta. To je fakt mimo charakter. A netýká se to jen reakce na událost. WW klečící v kostele mne silně motivovala vyhodit ten komiks z okna. No, neudělal jsem to, byl z knihovny. Se zákonitostmi světa se tu pracuje stejně libovolně a o hrozbě se dozvíme nic? Nebo možná něco, co nedávalo smysl a já to za ty roky vytěsnil. Chjo.

Superman: Muž z oceli - 50%
První uvedení pokrizového Supermana. Představí nám to základní aspekty této ikonické postavy, a je to něco, na co se DC odkazovalo ještě dlouho po vydání. A je to celkem nuda. Vidíme Clarka Kenta, jak přijde do Metropolis, potká Lois a Luthora... a ničím to nezaujme. K tomu je tu střet s Batmanem, který je konečně něčím zajímavý a souboj s Bizzarem, který je WTF. A dialog s Lanou Langovou, který zabírá celý sešit a jen jsem ho proletěl, protože už jsem se fakt nudil.

Superman: Poslední syn Kryptonu - 60%
Na Zemi přistane loď s malým Kryptoňanem... Ne, tohle není Supermanův origin, tohle je jiný Kryptoňan, je mu asi deset a USA by si z něj ráda udělala supervojáka. A tomu Superman nehodlá nečinně přihlížet, radši by si vzal kluka pod svá křídla. A dokud se řeší tohle, je to fajn komiks. Jenže v půlce přijde generál Zod. Což by popravdě mohl být zajímavý záporák, ale je tu zredukován na hrozbu k zmlácení.Což je strašná škoda, první půlka měla fakt potenciál a i v té druhé jsou zajímavé motivy, jenže zoufale nevyužité.

Superman: Odkaz - 60%
Tady mne to celkové hodnocení fakt hrozně mrzí. První půlka je výborná, 80% ne-li víc. Je o tom samém, co Muž z oceli, jenže tentokrát je to originální, zajímavé, věrohodné a názorně to ukazuje, že Superman nemusí přestat být superman, aby byl zajímavá postava. Rozhodně to doporučuji. Jenže druhá půlka je, no vlastně jen mlácení, ešení hrozby a nuda, takže to sráží průměr sem. Ale pokud někoho fakt zajímá Superman jako postava, tak by si to měl přečíst, asi i víc, než většinu lépe hodnocených komiksů s ním.

JLA - Rok jedna - 60%
V podstatě by to byla fajn superhrdinská věc. Dá se dohromady tým (bez Velké trojky, která se tu jen mihne), sledujeme, jak se učí spolu vycházet a bojovat se záporáky, zažehávají a uklidňují se konflikty, pracuje se s charaktery. Ale do průměru to sráží finální bitva, kde se objeví snad 200 postav (během děje jsme sledovali 6), a ve které jsem se totálně stratil.

Triumvirát - 70%
První pokrizové setkání Velké trojky DC v jednom komiksu. Anení to tedy přímo bomba, klasické superhrdinování, boje, zvraty, pár charakter ukazujících momentů. A místy to je pěkné, nikde to vysloveně nejde dolů, takový základ, lehce do nadprůměru.

JLA - Babylonská věž - 70%
Komiks se spoustou skvělých nápadů. Raas al Ghoul vymyslí originální způsob, jak zničit civilizaci. A předtím se rozhodne vypořádat s Ligou spravedlnosti, přičemž využije velkou slabinu Batmanova charakteru, a srazí ji na kolena. Ta se z toho zvedne poměrně tradičním způsobem, který ale zde perfektně sedí. A potom se musí vypořídat s Raasem, a zaujmout postoj k Batmanovi. Super věci, jen by si zasloužily o hodně víc rozpracovat.

Brave and Bold: Vládci štěstí - 70%
Série, která měla za cíl prostřednictvím crossoverů se slavnými hrdiny představit méně známé postavy DC. A to plní znamenitě, navíc má mnoho krásných momentů, a třeba jsem si díky tomuhle dost oblíbil Supergirl. Ke konci už to ale začne být zmatené kvůli cestování časem, ale i tak je to příběh, který funguje a k tomu fakt předství ledaskoho. Z čehož jsem u jiných komiksů těžil.

Super spell sword saga - 70%
Název vypadá jako snaha narvat do něj co nejvíc cool fantasy slov. A přesně to on je. Ostatně proto je to anglicky, i když to je český komiks. Hlavní hrdina je čaroděj, který se snaží najít mocný artefakt se kterým zachrání svět, jménem Kobliha času. Ano, tohle je především parodie na fantasy. Parodie především zábavná, rozhodně to není skrytá dekonstrukce ánru či tak něco. Ale určitě se u toho pobavíte, pokud máte rádi fantasy.

Justice league international - 70%
Starší věc, kde je JL tvořena spíše méně známými postavami (a Batmanem). Odlehčenější superhrdinský komiks, postavený spíše než na cool mlátičkách na tom, jak se tahle nesourodá parta snaží vyjít spolu navzájem, a není to vždycky snadné. Výsledkem je několik skutečně legendárních momentů, jako "souboj" Batmana s Green lanternem, hláška o rovnosti pohlaví a tak dále. A příběh, i když není nijak zásadní, někam směřuje.

JLA - Svoboda a spravedlnost - 80%
Liga se musí vypořádat s nemocí, která děsivě snadno zabíjí lidi, s panikou, chaosem, a bezprávím, které vyvolává strach z ní, a také s obavami lidí z převzetí moci superhrdiny. A i když to nejde v těch tématech na dřeň, některé spíše jen nakousne, tak se dá tomu v konečném důsledku sluníčkovému ději věřit. Koneckonců, pokud nejste schopní uvěřit v to, že dobro zvítězí, proč číst superhrdiny. A i když ta až silverage naivita způsobuje, že to nemůžu ze standartního nadprůměru vyzdvihnout díky myšlenkám a hrozbě, které nejde dát přes tlamu, je tu něco jiného, co mi to dovolí. Velkolepá kresba Alexe Rosse. Ano, dávám americkému komiksu plusová procenta za kresbu. Zaslouží si je.

Batman: Soví tribunál - 80%
Batman čelí záhadnému nepříteli, který ovládá Gotham po staletí, a vlastně si to sám nechce připustit. Je to příběh v jádru detektivní, který ale nezapomíná na superhrdinskou akci, s temnou, ponurou atmosférou. Je zde několik zásadních charakterových momentů, hlavně rozhovory s Nightwingem. Poctivá sedmdesátka. A potom je tu jedna scéna, která je formálně šokující. Ano, není to konzistentně geniální forma jako v těch top komiksech, ale pořád místo využívající nástrojů komiksového média neočekávaným způsobem, který podtrhne obsah a zároveň vyvolá ve čtenáři WOW efekt jako máloco. Takže přidávám deset procent.

Batman a Superman: Supergirl - 80%
Pokrizový návrat Supergirl. Kreslil to nezávislý kreslíř proslulý prsatými hrdinkami a psal maistreamový veterán. A za mě to scénárista vyhrál. I když se tu najde spousta postav, na kterých se kreslíř mohl vyřádit (a vyřádil), pořád to je příběh, který dává smysl, má charakterové momenty, smutná místa i cool scény (cool i když nejste nadržený chlap). A hlavně naprosto perfektní dialog Batmana s Darkseidem, který mi zůstal v hlavě hodně dlouho. Když se mě zeptáte na "jednu scénu, kde je Batman fakt frajer a hrdina" tak asi řeknu tuhle.

Gradvillle - 90%
To už jsem tu recenzoval, ale bez toho procenta. Tak doplňuji.

Kameňák - 100%
Nejlepší Batman a nejspíše maxima toho, čeho lze dosáhnout v rámci outgoing superhrdinské série. Atmosféra temnější, než lecjaký horor. Jokerův origin a tragický moment pro Batgirl, které dost drtí téma odpovědnosti hrdiny. Konflikt mezi Batmanem a Jokerem, onen metaforický souboj o lidskou duši a duši Gothamu, který vedou, a který tak proslavil Nolanův film, pochází odsud. A taky moment, kdy mi došlo, že Jim Gordon má v sobě možná víc hrdinství, než celá Liga spravedlnosti dohromady (a stal se mou oblíbenou DC postavou).

Maus - 100%
Komiks o holocaustu, který ukazuje onu šílenost té doby v její zrůdnosti. Ostatně je to vyprávění pamětníka. A pracuje s geniální vizuální metaforou, která nedává zapomenout, že tady není člověk člověku vlkem, ale přímo si s s druhým hraje jako kočka s myší, těsně předtím, než ji zabije. A když už si na to člověk trochu zvykne, a začne to díky tomu brát tak trochu jako pohádku, neváhá z ní vystoupit a nenásilně připomenout, že tohle jsou reální lidé. Podobně jako u Valčíku s Bašírem čerpá komiks sílu z toho, že je podle skutečnosti (a některé hůř hodnocené komiksy patrně obsahují víc mistrovství tvůrců), ale to je jedno. Je to silný zážitek a to se počítá.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Myslím, že je ze mě solidní dominanta tohohle vlákna.
Vlak - 20%
Další trochu jiný komiks, na dvoustránce je vždycky vlevo krátký text, skoro bych řekl verš a vpravo celostránková kresba. Jestli jsem myšlenku správně pochopil, tak má být o snech a osudu. No, ale žádný Sandman. Příběh to moc nemá, výběr věcí mi nepřišel ani nějak hluboce symbolický, ani surreálný. V Dixitu jsem viděl zajímavější vize.Texty jsou krátké, ale že by vytvořily dohromady báseň nebo vyprávění, to moc ne. Kresba staví na černobílých šmouhách, a i když není špatná, prostor, který má, neutáhne ani zdaleka. Přečtení tohoto komiksu považuji za ztrátu času. Ale bylo to kratičké a ničíím to vysloveně neurazilo, takže nejde rozhodně o nějaké dno média.

Proces - 30%
Adaptace Kafkova románu. Já rozhodně nejsem Kafkofil, ale zase pár věcí se mi od něj docela líbilo. Tohle se mi nelíbilo. Nevím, jestli je to dané předlohou nebo adaptací, ale možná spíš tím druhým. Přeci jen, příběh, postavený na ubíjející, rok trvající bezmoci, je zhuštěn do krátkého komiksu, vlastně s pár scénami. V takovém pojetí to rozhodně nepůsobí nějak ubíjejícně, spíše jako jednorázový průser. A jako jednorázový průser to zas není moc zajímavé. Kresba je nepřehledná a záměrně nelíbivá, ovšem bez nějaké extra atmosféry, která by z těchto vlastností plynula. Scénáristicky se mi líbil jen příběh o dveřníkovi (ale ten je vlastně v plné verzi na wikipedii) a kresebně obličej pana K. který je Kafka a jde jasně poznat. A to je na komiks přeci jen dost málo.

Žoldnéř: Kult svatého ohně - 40%
Fantasy ve kterém se létá na dracích, pokud by E2 chtěli další setting pro hrstku, tohle by se k tomuhle účelu dost hodilo. Jinak je to ale celkem slabé. Hrdina je žoldnéř, ale není bezohledný, zlý ani nečestný. Klasika. Mimo tohle nemá žádný charakter, je hrozně pasivní, a jen reaguje na věci, co se mu dějí. Které jsou náhodné, ne vždy dávají smysl, a zápletka se mění co pár stránek. Ono to fakt vypadá jako nějaký zápis ze hry. Co to zvedá alespoň do lepšího podprůměru, je ne úplně okoukané prostředí světa nad oblaky a hlavně parádní kresba.

Žoldnéř: Tajemná formule - 40%
Další díl žoldnéře. V jádru podobný prvnímu. Jen místo epizod tu sledujeme alespoň trochu kontinuální příběh, což je plus. Ale zas trochu ubylo nápadů, což je mínus. Ve výsledku vlastně to samé, možná o trochu lepší.

Žoldnéř: Zkoušky - 40%
Tentokrát se hrdina o něco snaží a my chápeme proč. To je citelné zlepšení. Ale zkazí to zvrat, který to předešlé dost smaže. Následuje akční scéna a seqell hook. Tak jsme zase tam, kde jsme byli. Tedy skoror, tohle už začíná zavánět větším příběhem. Pokud by žoldnéř dál vycházel a objevoval se v knihovně, dal bych mu možná ještě šanci, přijde mi, že se pomalu zlepšuje. Ale pokud ne, brečet nebudu.

Z neznámého světa a další příběhy - 50%
Zase Lovecraft, tentokrát regulérní adaptace jeho povídek. A je to dost rozpačité. Změna média Lovvecraftovi až tak nesvědčí. První povídku Vyděděnec to vysloveně zabilo, kresby spoilují pointu. Barva z kosmu funguje naopak docela dost dobře, jen černobílé pojetí znemožňuje hrát si s tímto motivem. Naopak Dagon je hrůza, ale ne v tom správném smyslu. Celé to stojí na rámečcích, což je otravné, to můžu rovnou číst knížku, a obrázky nejsou ničím zvláštní. A finální Dagon je, no, příšera, potkat ho v reálu, tak se vyděsím totálně, ale spíš stylem "hrozba" než "nepopsatelná hrůza".Z neznámého světa má odobný problém, rámečky a monology s velkými ilustracemi. Ale tady je alespoň co ilustrovat, což to zlepšuje. Nejdelší Stín nad Insmouthem je fajn příběh. Ale žádná velká bomba. Celkově to jsou adaptace tu lepších tu horších povídek, která si s převodem poradila tu hůře, tu lépe. Průměr docela sedí.

Runaways: Naše malé štěstí - 60%
Superhrdinská věc, ale velmi zajímavě netypická. Pár bohatých rodin se sejde, rodiče schůzují, a jejich pubertální ratolesti se nudí. Tak jdou rodiče trochu šmírovat, a zjistí, že jsou banda superpadouchů. To je pěkný twist. Děcka objevují svoje vlastní schopnosti (poměrně originální), pátrají po záhadě vlastního původu, bojují s rodiči, kteří mají obrovský vliv, jsou hrozbou která se nezastaví před ničím. Ale jít po vlastních dětech jim tedy taky nedělá žáídnou radost. Celkově si komiks hraje se superhrdinskými motivy, a je fakt fajn. Ne nějak dechberoucí, ale se spostou dobrých momentů.

Jenže je tu jedem problém. Vyšlo to v rámci NHM, i když se to do tohoto kompletu vůbec nehodí. Na konci se žádná hrozba nevyřeší, moc otázek nezodpoví a je to jedno velké Pokračování příště. Jenže pokud to nechci číst anglicky, což fakt dělat nebudu, tak žádné příště nebude. A to mne tak frustruje, že musím to hodnocení dost srazit.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od jjelen »

Log 1=0 píše: 15. 7. 2021, 23:54 Myslím, že je ze mě solidní dominanta tohohle vlákna.
Já ho prosím mlčky sleduji
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Tak jako je to obdivuhodná práce:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Vallun píše: 20. 5. 2017, 21:20Vteřinu poté - William R. Forstchen

- stručné hodnocení - jasná pětihvězda. Za sebe dodávám "must read it!"
Rok poté okomentován ZDE

Poslední den

Těžko hodnotit samostatně poslední knihu, když prostě patří do celé té trilogie. Zatímco Vteřinu poté je jedno z nejzdařilejších děl na dané téma, špička žánru, a naopak Rok poté je slušně napsaný, ale neuvěřitelný, nelogický, návrat do veleúspěšných kulis, s nímž se zřejmě původně nepočítalo, tak třetí a závěrečný díl má kvalitou určitě blíže k jedničce, ale přeci jen mu chybí rozměr mistrovského díla. Což je ale z části dáno i snahou napravit nedostatky druhého dílu. Nutno říct, že se to jakžtakž podaří.

Předřečníky zmíněný posun od survivalismu k militarismu je patrný, ukazuje, že největším nepřítelem člověka je zase člověk. A nebylo by to úplně špatně, kdyby závěr knihy nebyl příšerně uspěchaný a tím zkratkovitý. Minimálně chybí více zdůraznit tlaky a překážky, které Scalese vedly k tomu postupu, který nakonec zvolil a sám bych ještě doplnil detaily, které by omezily dojem přílišného spoléhání na náhodu...

Pokud někdo přečetl první dva díly, tak si jistě třetí přečte sám. Zatímco ale první díl - Vteřinu poté by měl v zásadě číst každý, protože je to top dílo svého žánru, tak bez druhého a třetího dílu se čtenář obejde.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů