Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od ilgir »

Tohle vypadá zajímavě.

https://www.databazeknih.cz/knihy/fyzik ... inu-383229

Nemáte to někdo? Jerson? Eerie? :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

Neznám, ale vypadá to dobře.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od OnGe »

Tohle téma velice dobře rozebírá chlapík z tady toho kanálu: https://www.youtube.com/channel/UCvG04Y ... nIjdgaqcDQ
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Dostala jsem doporučení na tohle, posílám dál, třeba by to tady mohlo někoho zajímat
https://www.databazeknih.cz/serie/baztan-4310
španělská detektivní trilogie, kde je kromě té detektivní části taky k nalezení velmi hezky zpracovaný baskický folklor.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od ilgir »

Přečetl jsem Bernard Cornwell: Poslední království
https://www.databazeknih.cz/knihy/posle ... tvi-105342

První díl mnohadílné ságy, historický román z 9. století. Čerstvě pokřesťanštělí (to je slovo!) Sasové svádějí poněkud defenzivní boj s pohanskými Dány (Vikingy), přičemž hlavní hrdina začíná jako saský kluk, pak vyroste v dánském vojsku, a nakonec opět vrátí na saskou stranu, už jako obávaný válečník. Vše je psané ich-formou, a to stylem volně plynoucího vyprávění, (až mi to stylisticky připomnělo Bylo nás pět) které se mi velice dobře četlo a přidalo na autenticitě zážitku.
Výborně podaná mentalita té doby. Netvrdím, že autor ví, že takhle lidé mysleli, ale je to podané naprosto uvěřitelně (káravě kyne směrem k Vondruškovi).
Také jsme táhli neuspořádaně. I v devíti letech jsem si všiml, jak se muži trousí po okolí a opožďují se za oddílem. Z domova si s sebou vzali pití, nebo kradli pivo a medovinu ve vesnicích, které jsme míjeli, často se opili a pak prostě odpadli na kraji cesty, ale zdálo se, že to nikomu nevadí. "Však nás dohoní," říkal bezstarostně otec.
"To není dobré," upozornil mě otec Beocca.
"Co není dobré?"
"Měla by tu být větší kázeň. Četl jsem Římské války a vím, že kázeň být musí."
Vedle se tu probírala příběhová křivka. Nu, tenhle příběh ji nemá, a přesto je zábavný a fascinující. Pravda, že chybí okamžiky, kdy si čtenář napětím kouše nehty - není to thriller.
Zároveň je to skvělý vhled do raného středověku. Ideální pro někoho, kdo má pocit, že středověk je nějaké dlouhé homogenní období s hrady, rytíři a Karlem IV. V téhle knize je jen málo hradů a ještě méně rytířů. 8)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Andrew Mayne - ŠELMA

Jako jo, dobré, hodně dobré, první stovku stránek překáží ne zcela zvládnutá ichforma vyprávění, ale nápaditý děj je dobře vystavěný a člověka dosti vtáhne. Uvěřitelnost jen trochu narušuje to, že všechny cesty a stopy vedou kupředu, žádné omyly či slepé uličky. ale takových 87 % určitě...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

Koupil jsem si knížku Zbraňové systémy od Nikoly Tesly, a je to moc zajímavé čtení. Hlavně ta směs geniality a omezenosti, nebo umanutosti. Zejména jeho názory po roce 1910, které jsou často úplně mimo, ve stylu "je to pravda, protože to říkám, a budoucnost to potvrdí" - což se už za pár let ukázalo přesně opačně než předpovídal.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 26. 2. 2019, 09:18, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Díky za tip:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od OnGe »

Jerson píše: 25. 2. 2019, 23:31 Koupil jsem si knížku Zbraňové systémy od Nikoly Tesly, a je to moc zajímavé čtení. Hlavně ta směs geniality a omezenosti, nebo umanutosti. Zejména jeho názory po roce 1910, které jsou často úplně mimo, ve stylu "je to pravda, protože to říkám, a budoucnost to potvrdí" - což se už za pár let ukázalo přesně opačně než předpovídal.
Jestli tě tohle baví, doporučuji tvé pozornosti WM magazín. Tam každou chvíli někdo postaví něco podle teorií od Tesly, čerpá energii z éteru a rozebere, proč je moderní fyzika špatně, protože Tesla.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

To jsem už několikrát četl, a měl jsem i spolužáka, který takové zařízení chtěl stavět, ale tyhle nefungující věci mě moc neberou.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18569
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Co jsem vyrozuměl, tak Tesla byl v pozdějších letech především marketér než cokoliv jiného, takže by to dávalo smysl.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

No, spíše zneuznaný vědec neuznávající teorie svých konkurentů jako byl Einstein nebo Heztz.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Knihu už mám doma, spolu s Jeho životopisem, tak jsem na ní zvědav, ale je v pořadí....:/
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Vallun »

Jerson píše: 25. 2. 2019, 23:31 Koupil jsem si knížku Zbraňové systémy od Nikoly Tesly, a je to moc zajímavé čtení. Hlavně ta směs geniality a omezenosti, nebo umanutosti. Zejména jeho názory po roce 1910, které jsou často úplně mimo, ve stylu "je to pravda, protože to říkám, a budoucnost to potvrdí" - což se už za pár let ukázalo přesně opačně než předpovídal.
Tak jsme si toho Teslu přečetl...u spousty věcí byly docela na překážku mé neznalosti elektrotechniky...

Je fakt, že se vyjadřoval ke všemu, a dost často se mýlil, přesto to, v čem měl rpavdu stačí na to, aby byl považován za geniálního...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jerson »

Na rovinu - geniální byl proto, že si spočítal a následně prosazoval zavedení střídavého proudu, a protože vytvořil řadu zařízení, která dnes používáme.
Problém je v tom, že elektřina a její využití je pro dnešního člověka úplně normální věc, každodenní magie, která funguje mávnutím ruky (občas doslova) a nad kterou nemusí přemýšlet, takže pro genislitu a nadčasovost Teslových myšlenek hledá jiné zdůvodnění než tuto "běžnou" elektřinu. Takže se vytváří hype okolo jeho méně známých a dost kontroverzních myšlenek, které buď moc dobře nefungovaly (třeba bezdrátový přenos elektřiny), nebo byly naprosto mimo realitu.

Nicméně géniům se prostě stávalo, že se pustili do nějaké šílenosti, a to i když byli duševně v pořádku. Alexandr Bell se na límci své vynálezecké kariéry taky pustil do konstrukce letadla, které bylo jedno velké WTF.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů