Knihy & komiksy - vaše názory a doporučení

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Batman: Temné vítězství, část 1 - 70%
Pokračování Dlouhého Halloweenu, kterému se vlastně docela dost podobá. Noirovější Batman, který bojuje stále spíše s mafiány, než se superpadouchy, byť ani těch tu není málo, vyvíjí se jeho vztah z policí, a celé je to takové temně ponuré, k čemuž sedí kresba, která je sice už stará, ale má dost silnou atmosféru. Není to čisté supráctví a ten duch thilleru to má značný. Ale i když si určitě přečtu tu druhou část, tak už mi to připadá po zmíněném Dlouhém Halloweenu jako už jednou viděné.

Ghost in the shell - 70%
Manga. Trvalo mi fakt hodně dlouho, než jsem si na ni zvykl. Stránky, panely, bubliny, střídání barevných a černobílých stran, pár specifik kresby. Ale určitě za to nebudu srážet body, je to prostě něco, co k tomuhle patří.

Dost o manze, jaký je Ghost in the shell? No, popravdě, trochu na ni dolehla vyčerpanost cyberpunku. I když je to žánr, který se zabývá tématy, které budou možná aktuálnější, než by se nám líbilo, tak se trochu vyčerpal. A tahle stará klasika působí jako něco už mockrát viděné (byť "mockrát" znamená ve věcech, které ji vykrádají, takže je to vlastně nefér).

Dost o cyberpunku, jaký je Ghost in the shell? Docela dobrý. Rozjezd má pomalý, seznámí nás s partou policajtů/tajných agentů, kteří řeší svoje případy propojené s intrikami států a korporací, jenž se státům vyrovnají svým vlivem a mocí, a jsou nezávislí, jdou po teroristech, chrání civilisty, i když občas sáhnou i khodně drrsným metodám nebo zákulisním intrikám. A to jsou fajn jednohubky, seznámí s postavami, představí skutečně dobře svět, ale nic zásadního. Jenže pak se hlavní hrdince něco stane, a rozjede se série událostí, které donutí člověka přemýšlet nad otázkami identity, hranic a vlastního já. Hrdinka to nějak vstřebá, vypadá to na zajímavý děj, a pak to skončí.

Kdyby byl celý příběh tak hustý jako finále, tak to útočí na devadesátku, ten úvod (který je ale víc jak polovina knihy by možná dal sedmdesát, v průměru to má na osmdesát, ale ten fakt neuspokojivě otevřený konec to sráží.

Kasta metabaronů - 80%
Znovu jsem zavítal do inkalversa. Jodorovsky tentokrát ubral na ezokravinách, a příběhu to velmi prospělo. Místo mystiky, tu máme příběh rodiny proslulých válečníků, kterým není v galaxii rovno, ale kteří jsou právě proto vzdáleni jakéhokoli dlouhodobého skutečného štěstí. Pletou si lásku s obsesí, tradici s povinností a rodinu s vojskem. A právě proto skvěle zapadnou do galaxie, kdy jedinou ctností je moc, ideálem peníze a možnosti věcí příštích jsou neomezené. Jednotliví metabaroni i jejich manželky a matky intrikují napříč generacemi, hledají způsob jak naplnit ideál svého rodu, a tím vším nás provází vyprávění dvou robotů, které vypadá jako takové pseudovtipné rámování dramatického příběhu lásek, zrad i vražd, ale později se s ním zásadně propletou. Rozhodně je to skvělá věc, byť to má velkou nevýhodu rodových ság: rozvleklost. A taky si člověk musí zvyknout na občasné deus et machina momenty a plány, které dávají smysl až zpětně, byť to většinou přebije pocit osudovoati, který vyvolávají. A všechny postavy, ať už hlavní či vedlejší, jsou přinejlepším sympatické s výhradou.

Knihy magie - 80%
Kluk, který vypadá trochu jako Harry Potter (ale pozor, tohle je starší), zjistí, že je nadaný k tomu stát se mágem, a čtyři zkušení mágové DC vesmíru mu hodlají ukázat podstatu magie. A musím říci, že žádné fantasy mne s "podstatou magie" neseznámila tak dobře, jako tenhle komiks. Je zde prastará a přitom živá, svázána milionem pravidel, kterým nelze porozumět, ale jejichž porušení je tvrdě trestáno, nevyzpytatelná, nepřístpná, apřesto na dosah ruky, stačí jen přijmout věci, které jsou nepřijatelné. A ti, co jí vládnou si s ní nezadají v neuchopitelnosti. A pomáhá tomu i místy podivná kresba a manýry, které obvykle zrovna nemusím, ale tady sedí naprosto perfektně. Příběh je tomu ale celkem podřízen, je (možná paradoxně) předvídatelný, a omezujícně epizodický. Spíš takvá vyhlídková jízda s pár zajímavými momenty. Hlavní hrdina je trochu nevýrazný, a i když tu potkáme snad všechny, co v DC kdy fušovali do magie, tak málokdo dostane víc než kameo. Ale vlastně mi to vůbec nevadilo, a tuhle vyhlídkovou jízdu po DC magii jsem si opravdu užil.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od jjelen »

Opět dík za typ, nejsou Knihy magie výtvor Gaimana?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

jjelen píše: 31. 3. 2021, 08:03 Opět dík za typ, nejsou Knihy magie výtvor Gaimana?
Jop, jsou.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od crowen »

Dune comics.jpg
Docital som komix Dune volume 1. Odporucam. Jednak je to Duna, druhak to spracovanie je luxusne. Hruby hardcover, nadherne ilustracie, super spracovany pribeh, a je tam len uvod Duny. Must buy :-) 10/10
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Přichází další nášup minirecenzí.

Metal - 40%
První velký event Znovuzrození DC. A je popravdě nic moc. Snyder je megaloman, jak už nám předvedl v New 52 Batmanovi. A je to tady vidět. Ničí se tu světy, ohrožuje celé multiversum, objeví se tu spousta postav, referuje se na spoustu podivných událostí (hlavně z jeho Batmana, ale přísahat na to, že to snad plánoval rozhodně nechci), co sešit to Zvrat jak prase, přesahy do mytologie DC... A jak asi tušíte z číselného hodnocení, nedrží to tak úplně pohromadě. Ztrácel jsem se, a to jsem solidní DCčkář. Nellépe se četly taihiny, a to je asi dost špatná vizitka. Na druhou stranu, boje jsou velkolepé a rozmanité, a Snyder ukázal, že má Batmana zažraného, takže nám mohl nabídnout skutečně nestandartní pohled na Temného rytíře, takže to není čisté mlácení. Takže i když je příběh jasně podprůměrný, tyhle dílčí prvky, to zvedají alespoň na lepší podprůměr.

Buffy, přemožitelka upírů - 50%
Fenomén, který jsem kdysi totálně minul, a byl jsem zvědavý, co to je. Je to... puberťačka, co bojuje s upíry. Hm. A já moc nevím, co k tomu říct. Nebylo tam nic, co by mi v rámci žánru nesedělo, ale taky to ničím nezaujalo. Absolutně ničím. Postavy jsou nezajímavé, byť bych neřekl že nesympatické, příběh tuctový, ale odsýpá... Nebyl problém to přečíst a nelituji toho, ale fakt nemám pocit, že by mi to něco dalo.

Záhady kvantového světa - 50%
Jak tady asi už víte, jsem držtelem magisterského titulu z teoretické fyziky, a i když už jsem toho hrozně moc zapomněl, tak asi nelze očekávat, že bych se z popularizačního komiksu o kvantovce skutečně dozvěděl něco nového. A nedozvěděl, ale to není něco, co by bylo špatně, jsem prostě už mimo cílovku. Ale zato si troufám hodnotit popularizační díla, právě protože vím, o čem se tam píše.

A tohle bylo v jistém smyslu slabé. Hlavní hrdina jde na přednášku a propadne se tam do kvantového světa. Jak vypadá vize reality, která je ve svých principech odlišná od naší? No, úplně stjně jako naše, ale poskakují tu malá h, prochází dávno mrtví fyzikové a občas se stane fuc*ing magic. To je tak bolestně nevyužitý potenciál. Občas se použije nějaký vizuální nápad, ale spíš jako držák pozornosti pro příběh. Který spočívá v tom, že hrdina chodí od jednoho fyzika k druhému a ti mu vysvětlují své objevy. Eh? Jako, oni to vysvětlují hesky a názorně, ale je to prostě jen výklad přerušený občas něčím vizuálně zajímavým, aby se čtenář nenudil.

Kdyby autor napsal popularizační přednášku a kreslíř k ní dodal ilustrace pro názornost, tak je to ve svém žánru perfektní věc, protože ta vysvětlení jsou dobrá. Ale ty další věci jsou tam navíc. Tvůrci ví, že lidé čtou raději příběhy, než přednášky, tak to píšou jako příběh, ale nečerpají z toho názornost navíc, jen změnili strukturu textu do příjemnější formy. A jak mnoho komiksů dokazuje, že se nejedná o podřadnou formu pro lidi, co jsou líní číst knížky, ale svébytné médium, které vypráví způsobem, který se s knihou nekryje, tady ten pocit nemám. Text s pár ilustracemi by fungoval úplně stejně.

Výjimkou je závěr o mnohasvěté interpretaci (která tu má podle mne větší kredit, než by si zasloužila), kde je výklad skutečně spjat s dějem a pracuje se tu s nástroji komiksového média. Ale to je pár stránek.

Pokud o kvantové fyzice moc nevíte, a chtěli byste, tak si to přečtěte, dá vám to nenásilnou formou nutné základy. Ale říct, že je to dobrý komiks, to bohužel nemůžu.


Pak se mi tu sešla spousta komiksů se 70%, všechno takové ty klasické suprárny, které jsou prostě dobré, ale nemají něco navíc, co by mne extra zasáhlo.

Moon Knight - 70%
Jeden díl z kompletu Nejmocnější hrdinové Marvelu, který má za cíl představovat marvelácké postavy. Zrovna tohle je méně známá postava, ale rozhodně dobrý komiks, který má sice jednoduché a rutinní příběhy, ale je zajímavě zpracovaný, s mnoha vizuálními a pár dějovými nápady. Klidně by mohl mít i na 80%, ale sráží ho to, na co se soustředí nejvíc, samotný hlavní hrdina. Moon Knightovi se přezdívá Batman Marvelu, a vlastně právem. Ti dva jsou si hrozně podobní, tak moc, že to nejde nesrovnávat. Dva milionáři, kteří se prohání po střechách a hází po zločincích ostré bumerangy s nerealistickým tvarem, osamělé noční postrachy. Dokonce i ten kamarád policajt, co mu kryje záda tu je. A když to srovnání provedu, Batman vyhraje. Ne protože jsem DCčkář, nebo protože je starší a původnější. Ale protože je mnohem lepší postava. Moon Knightovi chybí velký kus Batmanovy lidskosti, není tu žádný Alfréd, žádná rodina, co by ukázala, že to co dělá, není jen čistá posedlost, ale že mu na někom, přes tu drsnou slupku na někom opravdu záleží. Jen jeden chytrý drsňák, který si i v situacích, kdy potřebuje parťáka, pomáhá UI. Má sice oficiálně pychickou nemoc, ale popravdě ho obtěžuje méně, než občas Batmana nepřiznané problémy (v tomhle komiksu, možná jinde ho žerou víc).

Spider-Gwen - 70%
Příběh z několika alternativních vesmírů, kde potkáme několik spider-manů a spider-woman, a nejvíc prostoru dostane spider-woman Gwen Stacy. Proti nim stojí hromada Electrů a Doctorů Octopusů. Je v tom akce, je v tom humor, který není na rozdíl od hlášek Petera Parkera otravný, jsou v tom chytré plány, hrdinské činy a osobitá prostředí. Rozhodně cool záležitost, ale opravdu ničím výjimečná. Nikdy jsem si neřekl wow, tohle je fakt něco.

Storm - 70%
Příběh o hrdince, která se musí vypořádat s tím, že neví kde patří, a jejíž blízké ovládl záporák manipulující myslí. Trefná kombinace hledání sebe sama a osudového boje, který se zdánlivě nedá vyhrát, ale nesmí se vzdát. Tohle je superhrdinství jak má být, a Storm, i když není úplně můj typ postavy, jsem prostě musel fandit. Ale taky tomu chybí něco k pocitu výjimečného díla.

Wonder Woman: Amazonky útočí - 70%
Vlastně bych tu mohl zkopírovat první dvě věty od Storm, protože tohle je tu úplně stejné. Ale je to lepší. Velkolepější, bojuje se o ccelý svět. Osobnější, protože se to týká nejen rodiny, ale i identity. Hrdinštější, protože finální plán nevyžaduje tolik schopností, ale o to více odvahy. Holt když dojde na to esenciální hrdinství, tak má DC výhodu, tohle je prostě víc jeho parketa. A Wonderce chyběl k tomu silnému zážitku fakt jen kousek.

Miss Marvel - 70%
A tenhle komiks zase ukazuje, v šem je silnější Marvel. Příběh obyčejné puberťačky, která získá superschopnosti a rozhodne se stát hrdinkou, která brání své kolí, místa a lidi, na které jí záleží. Spousta osobního dramatu (muslimka pákistánského původu, která by byla ráda normální americkou puberťačkou, aniž by musela zapřít původ), které ale není lacině dřeno, spíš je tak na pozadí a dodává hloubku takovmým těm normálním teenage problémům. A u těhle pasáží jsem se regulérně smál nahlas, a strašně mě to bavilo. Stejně tak její seznamování se se strastmi superhrdinství. Jenže pak přijde finále, kde se řeší problém střetu generací, a to, co se děje a co si myslí komparz v§ůbeec nedává smysl, a střet s hlavním záporákem má být asi zásadní, ale ve skutečnosti není. Takže jsem nucen to hodnocení snížit na horší nadprůměr. Hold jsem asi opravdu DCčkář.

A teď něco úplně jiného
Dívka jménem Patience - 80%
Indie komiks, který začíná jako sonda do života chudého páru, ale pak se posune k rozjíždějící krimi, aby se cca v půlce změnil ve sci-fi. Je to extrémně originální a zajímavé, hlavní hrdina je možná trochu divný, ale vzhledem k tomu, čím si prochází, se to dá pochopit. Nečekaný vývoj, skvělá forma, která se v mainstreamu nevidí, aniž by si autor měl potřebu dokazovat své umění uváděním čtenáře ve zmatek, nebo chrlení pseudofilozofických koánů. Super nezávislá věc, jen tak dále. Ale přeci jen to není vysloveně mistrovský kus, protože to nemá poselství na té úrovní, na jaké bych ho čekal, i když mám nad čím přemýšlet. A dost mě naštvalo, že si autoři upravují pravidla světa tak, aby jim seděla do příběhu. Takže jim za to musím srazit body, a docela dost, protože mě to fakt zklamalo a nedávalo to moc smysl.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Příběhy impéria: Morganina pomsta - 50%
Nejprve odstaveček plný disclaimerů, poznámek a okeců. Dosud jsem se bez něj obešel, ale tady je situace jiná. Protože když píšu minirecenzi na RPG Fórum, a na obálce je napsáno třeba "Grant Morrison, Tony S. Daniel" tak si můžu být na 100% jistý, že si to ti pánové nepřečtou. Pokud je tam ale "Kryštof Ferenc, Jonáš Ferenc" tak si jsem na 100% jistý, že ano. A to nutně ovlivní, jak tu recenzi budu psát. Rozhodně nechci být nějak extra měkký, protože by mi to krajně nepoctivé, ani tvrdý, protože vlastně totéž. Ale popravdě by se mi asi hůř psalo, že to je sračka, kdyby byla, což naštěstí není. A stejně tak by se mi špatně psalo, že to je naprosto boží, kdyby bylo, což bohužel taky není. A zároveň mi přijde nešťastné to odbýt jako většinu průměrných věcí. Takže se rozkecám víc o věcech, které bych asi jinak odbyl pár větami nebo nezmínil. Věci, co pochválím nebo zkritizuji, mnohdy nebulou lepší nebo horší než ve věcech, kde jsem je vůbec nezmínil. Ale tady to prostě udělám, protože si z toho může něco vzít tvůrčí tým. Jo, a abych nezapoměl, protože budu detailní, budou SPOILERY.

Dobrá, tak k věci, abych něco taky řekl. Příběh Morganiny pomsty je ve své podstatě jednoduchý a přímočarý, což vůbec není špatně, naopak. Tyhle jednoduchá fantáska mán hrozně rád. Ale na druhou stranu nelze od takového příběhu čekat, že mě strhjne natolik, že by to utáhl celé sám o sobě. Úvod je dobrý, představí jednu z postav a zápletku, živě a dynamicky. Ale v další části jsou stejně důležité postavy představeny o něco méně (možná je to tím, že už je část čtenářů zná z dřívějších dílů?), a na čtenáře se začínají valit informace stylem "postava to vykládá druhé" a to skoro celou kapitolu. Následně se příběh začíná rozjíždět, aby zničeho nic skočil zas na další postavu, udělal její expozici a zápletku... Ono mi to ve skutečnosti až tak nevadí, čtu superhrdiny, tam je to kolikrát horší... ale že bych za to chtěl dávat body navíc, to taky říct nemůžu.

Když se doopravdy rozjede, tak už začne být fajn. Sice se taky hodně stříhá, ale už se nepředstavuje, každý člen týmu se vrhá do akce. A pak přijde závěr, který to celé docela pokazí.
Spoiler
Nejprve tu je únik hlavního záporáka po drtivé porážce, což je dost klišoidní, ale prominul bych to, prostě je to důležitý záporák, se kterým si hrdinové jen tak neporadí a bude škodit ještě dost... A pak je na pár stránkách jeho osud rozřešen bez jediného zásahu nebo jen vědomí kterékoli z hlavních postav. Nýbrž někdo, koho tak trochu známe z mytologie, ale v komikso ho vidíme poprvé, a nemáme k němu žádný vztah.
Jako že cože? Taková totální deprotagonizace a vlastně z ničeho nic?

Pak tu máme postavy. Je jich tu jak na orloji, a některé by si rozhodně zasloužily lépe představit. A propracovat. A vybudovat vztahy. Já vím, že tu je spousta věcí naznačeno, ale nedostává to prostor. Nevím, jak to autoři plánují (a vida, oni to sem můžou napsat!), jestli si tu budují tým pro komiks amerického stylu, kdy přijde nová zápletka, a řešit ji bude stejný tým, takže se to někam posune... pak asi OK, ale i tak vím, že se dá vytáhnout víc. Takhle jsou hrdinové dost nevýrazní.

Svět je takový nijaký. Respektive, já vím, že je v něm spousta věcí, ale zahlédneme je jen letmo. Frérie, automatoni, to jsou strašně cool věci, ale jen tak na pozadí. Hlavní hrdinové jsou na diplomatické misi na takovém místě jako Frérie... A od běžné audience někde na velvyslanectví se to liší jen tím, že někteří účastníci mají parohy. Vystupují jako celkem jednolitá skupina, která je v důležitých věěcech za jedno. Něco krypticky povypráví, pak to trochu osvětlí a hrdiny vykopnou. To je takový nevyužitý potenciál pro zajímavý worldbuilding. Neříkám, že tu měly být šílené intriky, na to není prostor. Ale nějakou diskusi? Při které by přirozeně vyplynulo, jaké jsou vztahy mezi těmi dvěma skupinami elfů, o co vlastně hrdinové přišli, když je rada odmítla, proč podnikali ty výpravy do Anglie... Prostě Frérii nerozumíme, ale ne proto, že by byla tajemná a nepochopitelná, ale protože nám někdo neřekl informace. K automatonům bych mohl psát totéž, ale vzhledem k tomu, že předešlý díl byl "Vzpoura automatonů" tak se to dá odbýt tím, že si ho mám přečíst, jesli mě automatoni zajímají.

Dialogy. No, to je taky docela slabé místo. Mockrát mne napadlo, že by se text v bublině dal proškrtat, protože zbytečně opakuje, co je zřejmé z obrázku. Věřím, že když někdo pomáhá druhému vstát, tak řekne něco jako "Pojďte, pomohu vám" ale fakt je to potřeba psát? A takových doslovností tam je hromada.

Hm, myslím, že jsem to možná až moc sepsul, takže bych měl na scénáři taky něco pochválit. A musím říci jednu věc, která rozhodně není samozřejmá. I když tu máme asi sedm hrdinů a záporačku a vlastně se jich všech osm nikdy nesejde, protože se jejich linie neustále spojují a oddělují, docela se skáče v čase, a vůbec se dějí všechny ty věci, které umí jednoduché vyprávění hrozně zamotat, tady se čtenář vyzná. I když neví, kdy přesně se událost stala, s dění si posloupnost odvodí. Plán hlavních hrdinů je sice strašně riskantní, ale dává smysl, a čtenář ví, co se při něm děje a proč. Ne že se to daří udržet pohromadě, ono se to vlastně vůbec nezačíná sypat. A to je plus.

Posuneme se k výtvarné stránce, ale občas se ke scénáři vrátím, protože mám pocit, že jsou v něm volby, kdy se scénárista podřídil kreslíři, resp. jeho limitům. Ale k věci. Rozhodně se nedá upřít, že tahle kresba má styl a je to autorská práce. V denšní době, kdy už mám občas i z evropských komixů pocit počítačovosti, je fajn vidět jednotlivé tahy.

Ale je tu trochu problém s obličeji postav. Přiznám se, že jsem měl na spoustě míst problém rozpoznat emoce. Zejména pokud to bylo součástí většího záběru nebo na malém panelu. A ještě horší je to s akčními scénami. Kresbě chbá dynamika a přehlednost. Někdy mám pocit, že se postavy náhodně teleportují, nejdřív někde stojí, a pak se objeví úplně jinde a něco tam dělají. A já prostě nevidím způsob, jak se tam pořádně dostat (rvačka v mohyle je dobrý příklad. Na jednom panelu stojí hrdina alespoň 5 metrů od záporáka, který na něj míří pistolí, a hop, na dalším ho chytá pod krkem.)

A právě protože vidím, že akční scény jsou problém, myslím, že se tu dost odbývají. Dialog "Je jich příliš mnoho, vyvázneme jen za cenu mnoha životů." - "Ano, ale už bude konec.", který de facto nahrazuje bojovou scénu, je takové extrémní popření principu show, dotnt tell, že pro to nenacházím slov. Tohle je vlastně dobrodružný příběh, my chceme tu akční scénu vidět, ne že stane mimo záběr. A velké finále, kde je na třech standartních panelech souboj dvou draků... Dyť tohle je něco, co si říká o celostrany, o několik stránek boje ve vzduchu a plamenů. (Třeba by pak bylo jasné, že hrdinové si nemusí dávat znamení světlicí - pokud nevidí ty draky, světlice ho asi nevytrhne.)

Celkově mám pocit, že se toho dost octlo mimo záběr. Hlavně v závěru. Co se stalo s draky? Nevidíme, musí nám to být ečeno a nedává to úplně smysl. A co postavy, co se s nimi stalo? Rozešly se každá svou cestou? Pak chci vidět, jak se rozloučily. Nebo bude spolupráce pokračovat? Jak? To chci taky vědět. A nechci s tím čekat na další díl.

Ai v případě kresby musím taky něco pochválit. Scenárie jsou parádní, momenty, kdy se nic neděje, a jen vidíme krajinu, nebo postavy, jsou moc hezké a dodávají fajn atmosféru. Klidně jich mohlo být i víc.

Navzdory dlouhému a spíše kritickému postu se mi to vlastně docela líbilo a rozhodně neurazilo. Klidně si přečtu i něco dalšího, byť must have to pro mě nebude. Takže dávám klasický průměr a přeju hodně štěstí dál.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 25. 4. 2021, 00:21 Příběhy impéria: Morganina pomsta - 50%
Díky moc za přečtení. A díky moc za to, že ses pořádně rozepsal! Cením si o to víc, že máš fakt načteno (dost možná víc než já).

K jednotlivým bodům se moc rozepisovat nebudu. Ono to "máš pravdu, tohle je věc, ve které se snažím zlepšit", by bylo dost repetitivní.

Jan pár upřesnění:
Log 1=0 píše: 25. 4. 2021, 00:21 (možná je to tím, že už je část čtenářů zná z dřívějších dílů?)
- Elizabeta byla hlavní hrdinkou Vzpoury Automatonů (no hlavní, Vzpoura má podobnou struktura jako Pomsta s více postavami, ale z celého ansámblu má myslím největší screen time).
- Whyatt se ve Vzpouře mihnul jen nepřímo. Ale jinak je to klasická postava z hlavní knihy.
- Klasickou příběhovou postavou je i Ned (novinář co se tam na chvíli mihne). Ten je ukázkovou postavou v hlavní knize (a zároveň první postavou, co kdy pro Příběhy vznikla).
- Ostatní postavy tuším (pokud pominu ty historické) mají v Pomstě premiéru.
Log 1=0 píše: 25. 4. 2021, 00:21 K automatonům bych mohl psát totéž, ale vzhledem k tomu, že předešlý díl byl "Vzpoura automatonů" tak se to dá odbýt tím, že si ho mám přečíst, jesli mě automatoni zajímají.
Samozřejmě, že si musíš přečíst i Vzpouru. :wink: Ve spoustě aspektů je horší, ale tedy zrovna v tomhle aspektu je IMHO lepší. A ten název trochu zavádí, příběh je větší měrou o londýnských skřítcích, než o Automatonech.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od crowen »

Michaela Merglova

Zbornik lockdown, https://www.legie.info/povidka/35228-stari-pratele - Poviedka, pri ktorej som mal slzy v ociach. To sa naposledy podarilo Sapkowskemu v Zaklinacovi, ked som bol teenager... Velmi silna poviedka. Na jej zaklade som si vyhladal dalsiu Michaelinu tvorbu.
prev0_res_400x400.jpg
prev0_res_400x400.jpg (25.38 KiB) Zobrazeno 1032 x
prev0_res_400x400.png
prev0_res_400x400.png (201.1 KiB) Zobrazeno 1032 x
Tie to dve knizky sa mi velmi pacili. Mozno to bolo silnou irskou / skotskou, ale obe boli dobre. Miestami sice posobili ako seria poviedok, ale obe urcite 75-80%+

Oproti predchadzajucim kniham mi Prokleta vez nejako nesadla. Vylozene sa nutim docitat to, neviem tomu prist na chut. Ako keby to pisal uplne iny clovek. Zatial tak 40%
19986-26192.jpg
19986-26192.jpg (9.42 KiB) Zobrazeno 1032 x
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Logu, chtěl bych poděkovat za energii, kterou do tohoto tématu vkládáš. Velmi vzácně jsem pár věcí, co jsi recenzoval, četl, ale komiksy holt neumím moc analyzovat a tak to nedokážu okomentovat.
Co mi nicméně vrtá hlavou od chvíle, kdy jsem četl recenzi na Sandmana, je, jestli jsi četl Lucifera a jestli na máš nějaký názor na něj.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Odpovím možná tím nejnepříjemnějším způsobem: Lucifera jsem nečetl a tudíž na něj nemám žádný názor. Pokud tedy "Podle ohlasů to nezní špatně, takže to asi časem zkusím." nepovažuješ za názor.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9045
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Faskal »

Plusíšek.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Další komiksy, tentokrát už od Američanů, kteří si recenze nepřečtou.
Sqirell Girl - 30%
Marvelovka o holce s veverčím ocasem. Komedie. Která mi nepřišla moc vtipná. A to jak tušíte není dobře. Sqirell girl má alespoň metrový ocas, ale když si ho strčí do kalhot, nikdo to nepozná. Eh? Furt mluví o tom, že si musí hlídat tajnou identitu... A nejenže nenosí masku ani výrazný kostým, ona se chová eyxtrémně nápadně. Je to tak pitomé, že by to neprošlo ani ve stříbrném věku, takže je to podlě mě záměr. Ale nesmál jsem se tomu. Záporáky poráží většinou tak, že jim nakecá totální kraviny. A vůbec, strašně se to snaží nebrat vážně. Ale je to o ničem a nesměju se. A navíc je to ne moc dobře kreslené, asi Marvel šetřil, protože to není zrovna áčková postava. Ale tak nutno říct, že to mělo svoje kouzlo.

Harley Quinn: Preludia a nokurňa - 40%
Další superhero komedie, tentokrát DC. A zase jsem se moc nesmál. Ale přeci jen to je o něco lepší, protože i když to trpí určitou bezobsažností, tak se alespoň něco děje, situace sice nejsou přímo vtipné, ale jsou střelené bez toho, aby byly blbé. Vlastně se mi to i docela líbilo, ale férově nemůžu doporučit komiks, který se snaží býrt vtipný, ale jde mu to hůř než vážnějším příběhům.

Wonder Woman: Útok na Amazonky - 70%
Šestá, ne kecám, sedmá znovuzrozená Wonder Women. Diana se pokouší zastavit Darkseida, který minule rozjel plán, snaží se sžít se svým bratrem dvojčetem, kterého potkala v minulém díle. A snaží se nám předvést Dianu v plné parádě. Mentalita Amazonky posedlé bojem a jeho pravidly, smísené s poselstvím o lásce a míru. Výbušný koktejl, který žene tuhle hrdinku vpřed. Ale nedaří se mu to úplně perfektně, spíše to je až moc křečovité, názorné a místy až násilné.

Batman: Smrt v rodině - 70%
Tenhle komiks se jmenuje Smrt v rodině. Na obálce Batman drží zkrvaveného Robina. Copak se v tomhle komiksu asi stane? No ano, umře tu Robin. Konkrétně Jason Todd. A možná by bylo lepší, kdyby to ten komiks tak zjevně neprezentoval. Ona ta smrt není totiž nijak brutálně gradovaná, je to jednoduché pátrání po Jokerovi, které se proplétá s Robinovým pátráním po biologické matce. A je tam nepřekvapivý zvrat, který by se dal i nečekat, nebýt názvu a obálky. Rozhodně to, krom toho zvratu, není ničím zásadní, ale mohlo to mít na devadesátku, kdyby ten zvrat nebyl tak zničehonic a přitom čekaný. I tak jasná osmdesátka, jenže je tam i závěrečný sešit, ve kterém se děje totální přepálenost. Obecně by nevadilo, že se v supráckém komiksu děje přepálená věc, ale po tomhle příběhu, který byl přes zásadní obsah dost při zemi, to bylo jako pěst na oko. Ale nešlo to brát jako "úplně jiný příběh" protože to regulérně navazuje. A proto to musím srazit až na sedmdesát.

Wonder Woman: Děti bohů - 80%
Víte jak jsem psal o minulém díle, kde Diana potkala bratra a Darkseid rozjel plán? Tak to je tenhle. Diana musí ukázat, co pro ni znamená rodina, jít na dřeň své bojovnici, hrdince, a poslovi míru, často v jedné scéně. A k tomu porazit záporáka v boji a zjistit, o co vlastně jde. A taky nezapomínejme na Steva Trevora. A tady to, na rozdíl od toho dalšího dílu, perfektně funguje. Ano, od setkání s novou a možná hrozně zásadní postavou lze možná čekat víc, koneckonců, tohle se za dvacet let bude dávat do kompletů... ale vlastně je to do toho hypotetického kompletu vhodná věc, protože to hezky ukáže tu postavu a proč je zajímavá.

JLA: Volání po spravedlnosti - 80%
Liga si zažila těžké časy a Geen Lantern s Green Arrowem se rozhodnou, že kašlou na reakčnost a tvrdá pravidla. Půjdou tvrdě po padouších, a pak se nic z toho už nebude opakovat! A nabírají další hrdiny, kteří jsou po ztrátách zahořklí a "volají po spravedlnosti" kterou jim v jejich očích čisté hrdinství přestalo nabízet. A brzy zjistí, že čelí záporákovi jménem Prometeus, který se sám nazývá "Batmanem z druhé strany". A vlastně právem, protože je má přečtené, předvídá každý krok a reakci a směřuje je, kam se mu hodí. A drsné metody nepomohou, spíš naopak, a působí o to bolestněji a zbytečněji, když na konci musí své emoce obětovat vyššímu dobru. Rozhodně netypický příběh se spoustou méně známých postav, a záporákem, který je skutečná hrozba hodná Ligy, byť tak na první pohled nevypadá. Co to sráží je, krom určité roztříštěnosti, hlavně v první půlce, především fakt, že to je součást kontinuity. Je jasné, že tihle zahořklí antihrdinové jsou ti klasičtí supráci, které potkal hodně špatný den. Akorát je nepotkal tady, ale v něčem úplně jiném, co neznám. Tedy, já si můžu vygooglit, který event to byl, ale k čemu to, když jsem ho nečetl. A podobně drhne navázání v závěru, ale za to nesrážím body, to nemá na kvalitu samotného komiksu vliv. Ale za to první musím, takže jen 80%.

Divná planeta - 80%
A zase jednou ne supráci. Nýbrž sbírka stripů, ve kterých jednoduché moimozemšťanoidní postavičky prožívají běžné každodenní starosti na své podivné planetě. A ta podivnost spočívá jen v tom, že vlastně všechno strašně doslovně popisují, místo slov používají vysvětlující popisy, popisují své emoce a konání. Nápad jednoduchý, ne až tak božsky originální, poselství chybí, ale já se smál od začátku do konce.

Robin: Rok jedna - 90%
Příběhy z dob, kdy Dick Grayson začínal u Batmana jako Robin. Všichni, včetně Batmana samotného, pochybují, že to byl dobrý nápad, Alfréd má výčitky, že další chlapec přijde o dětství, Gordón je ostře proti, záporáci vidí v mladém parťákovi slabinu, a neváhají ji využít. A Robinovi dá mnoho práce dokázat, že je na správném místě. Jsou nám ukázáni Gothamští hrdinové i záporáci, a především důkladně představen Robin. A i když jsem měl Dicka rád od doby, co jsem začal Batmanovské komiksy číst, tak nikdy jsem mu nefandil tolik, jako tady. A mám pocit, že tu postavu teď znám mnohem lépe.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Batman R.I.P. - 60%
Další artovina, kde část publika ujíždí na hlubokých myšlenkách a zbytek nechápavě čumí. Ale tentokrát je v tom Batman. A i když ho mám celkem načteného, tak čumím. Je to hrozně zmatené, a já nechápu, co se v tom příběhu vlastně stalo. Ale ne že by se to rozpadlo, naopak, mám pocit, že za tím je jasný smysl, který mi uniká. Ale k čemu mi tam je, když mi jako čtenáři uniká? Věřím, že někdo to dostihne, a z tohohle bude nadšený. Já ne.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Jekyll »

Tad Williams: Srdce ztraceného (EDIT 31. 5.: svoje výhrady som nakoniec rozšíril na kompletný text.)

Po Williamsovej trilógii som v ďalšej fantasy pohnútke siahol po voľnom pokračovaní a:
  • oproti predošlým knihám je to so svojimi cca 250 stranami útla knižka
  • v podstate nie je nutné čítať a vlastne ani poznať dej úvodnej trilógie, v pohode obstojí ako samostatný príbeh
  • štýl je svižnejší, tu ešte sám nemám úplne jasno v tom, či to považujem v jeho prípade za dobré alebo zlé, to "pomalé písanie" v predošlej trilógii som považoval za jeho trademark a v podstate plus
  • príbeh sledujeme nielen z pozície tých "dobrých" - ľudí Východného Ardu, ale autor nám predkladá aj linku tej "zlej" strany,
  • čo je na jednej strane dobre, pretože sa oveľa viac dozvedáme o Nornoch, ich živote, spoločnosti apod.
  • na druhej aj zle, lebo to trochu pôsobí, akoby Williams silou mocou chcel naznačiť, že aj tí zlí Norni len bojujú o prežitie a sú vlastne dobrí (čo je v poriadku, ale akosi to popiera premisu predošlej trilógie)
  • celkovo som mal z knihy pocit, akoby si Williams potreboval po dlhom čase napísať niečo zo sveta Východného Ardu predtým, než sa pustí do ďalšej ságy začínajúcou Korunou z čarodreva, a tak mu Srdce ztraceného poslúžilo ako nejaké cvičisko
Imho neohúri, neurazí.
Naposledy upravil(a) Jekyll dne 31. 5. 2021, 13:01, celkem upraveno 1 x.
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Knihy&komixy - vaše názory a doporučení

Příspěvek od Log 1=0 »

Tentokrát jsem komiksů přečetl málo, tak přihodím i dvě nekomiksové věci.
Začneme knihou:
Rudá Soňa: Stín supa - 60%
Pokud vás zajímá, jestli se Howardova Amazonka podobá té legendární válečnici z adaptací, nebo s ní má společné pouze jméno, tak vězte, že ona s ní nemá společné ani to jméno. Tahle Soňa nejen že nosí oblečení a zbroj (to mne po Conanovi nepřekvapuje), ale ani nedělá nějaké divné frajeřinky. Prostě bojuje na hradbách Vídně (ano, historické zasazení), třikrát zachrání hlavnímu hrdinovi krk a pak spolu vyřeší jednu záležitost. Byť bych si na přesnost a správnost informací nevsadil, jersonskóre je nečekaně vysoko. Slabinou knihy ovšem je, že se tu vlastně nic moc neděje. Momentky jsou sugestivní, ale víc tu nenajdete. Ale text je čtivý a knížka je tak malá, že se vejde do dlaně a mezi prsty, takže není kdy se začít nudit.

Pokračujeme encyklopedií:
DC: Absolutně všechno co musíte vědět - 20%
Název lže. Ta kniha neobsahuje vše, co potřebujete vědět o DC. Respektive, nemusíte vědět nic, to je vaše věc, ale tady se o moc víc, než nic nedozvíte. Encyklopedie evidentně míří na děti, je plná obrázků, a obsahuje náhodné fakta a informace bez kontextu. Pokud se v DC už slušně neorientujete, tak se v tomhle budete totálně ztrácet. A pokud ano, tak už vás většina těch faktů nepřekvapí nebo nezajímá. Netuším, komu by takto pojatá encyklopedie mohla být dobrá. Ale není to zas takový shit, protože přeci jen si tam čtenář nejspíš pár zajímavostí najde a obrázky jsou pěkné.

A konečně dva komiksy:
Diosamante - 30%
Jodorovsky a Gal. Může tohle dopadnout špatně? Zjevně ano. Hlavní hrdinka je naprosto totální Mary Sue, a nedokážu si to omluvit žánrem ani ničím jiným. Umí bojovat, dokonce se zavázanýma očima, všichni chlapi po ní touží, ale ovládá také meditaci a mystické techniky... Bohové, to psal dospělý člověk? Emocionální vývoj je totální WTF, chování postav nedává smysl, a celé je to utopené v totálních ezokravinách. Kresba je samozřejmě naprosto boží, ale není tu tolik prostoru se vařádit jako v dobyvačných armádách. Druhé album vypadá zajímavěji, rozjíždí se nějaký reálný děj, ne ezo bullshity. Ale končí po pár stránkách (Gal při tvorbě zemřel). Je velká škoda, že ztrácel čas s tou sračkou, kterou je prvý díl.

Rytíři z Heliopole - 50%
Nechápu, co ten Jodorovský má s těmi androgyny. Strašně divný motiv. Ale budiž. Titulní rytíři z Heliopole jsou parta nesmrtelných alchymistů, ke kterým se hlavní hrdina přidá, tak nějak dobrovolně ale bez skutečné alternativy. Plní různé náročné zkoušky a je to opět OP hlavní postava v příběhu plném mystiky. Ale tady to alespoň dává smysl, byť se nemůžu zbavit pocitu, že se na to, jak dějinný dopad různé události mají, vlastně z hlediska příběhu tolik nestalo. Hrdina splnil zkoušky a na konci si trochu postavil hlavu. Konec je mimochodem otevřený, je to jen půlka série. Takže kdo to čte, musí doufat, že se vydá i druhý.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů