Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Argonantus »

Ilgir:

je otázka, zda přímo Les mytág, který byl v zásadě cajdák - čímž mne jako obvykle dostal - nebo další díly, Lavondyss, Hloubení a tak, kde bylo toho psychotřeštění za mne opravdu hodně.
Ale Kruteček Fingalen extaticky vřískal "víc, víc! Ještě, ještě!" - a tvrdil, že teprve u Lavondyss se to pořádně rozjelo.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Sosacek »

ilgir píše: 21. 4. 2020, 16:00 Terry Goodkind. Nejdřív to vypadalo jako béčkové fantasy, ale v půlce se z toho vyklubala soft BDSM masturbace autora.
A to pockej az potkas Anne Rice, kde se ve spravnem dile doctes, ze ten cool upir ma muznost velikosti dvoulitrove petlahve, ale hlavni hrdince to neva, pac je proste husta.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od jjelen »

Argonantus píše: 21. 4. 2020, 14:16ano. Přesně literatura pro dnešní kluky.
Ještě sex a fuckování, to je ještě spolehlivější příznak dospělosti (jak mi vysvětloval na ZŠ jeden spolužák, zaklínač to je takový Pán Prstenů pro dospělý...)
Ale nic proti povedenému B-čku, Červenáka mám převelice rád, většinu jeho věcí si přečtu tisíckrát raději než kdejakou vysokou literaturu, možná i opakovaně. Přemýšlím, jestli se v některých věcech už neposunul z b-čkových vod někam dál? Callahanovkami asi ne (ale Bránu duchů mám rád - Vinnetou a Old Shatterhand! $D ), spíš bych zkusil Bohatýra anebo ještě spíš Bathoryho...
Jo a taky není B-čko jako B-čko (anebo si to ještě víc odstupňujem?)... zmiňovaného Goodkinda jsem nečetl, ale myslím, že bude někde jinde než třeba Červenák... Nebo Kulhánek a Kotleta, abychom zůstali v brakových vodách, ti dva píšou víceméně totéž a z toho co jsem přečetl nabyl jsem dojmu, že jeden mnohem lépe (anebo spíš druhý hůře? :D )
Ale to jsme trocho OT.
ilgir píše: 21. 4. 2020, 16:00Když se asi před třemi roky přestaly tisknout Foglarovky, byl z toho poplach. Naštěstí práva vypořádali a výrobu již obnovili. No řekněte, pravidelné dotisky po desítkách let, kdo z vás to má?

Ale kdo ten poplach zpustil? Šípáků chtivé dětičky nebo jejich rodiče/prarodiče ve víře, že bez jejich dětských hrdinů se jich potomstvo nemůže zdárně vyvíjet? (což samozřejmě enznamená, že to žádné dnešní dítě nečte)


Btw pořád jsem si říkal, kde jsem na toho Houllebecqa ještě v poslední době narazil... a ejhle, v rámci výzkumu jednoho zavrženíhodného autora, o kterém se ve slušné společnosti nemluví a čtou ho jenom duševně zaostalí exoti co nemají na tu opravdovou literatúru...
https://www.goodreads.com/book/show/583 ... Ib3&rank=1
(btw všimněte si ještě, kdo napsal předmluvu... Fritzsi, nevěděl jsi o tom, nebo jsi ještě větší trollmaster než jsme čekali? :P )
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Fritzs »

Bajo píše: 21. 4. 2020, 12:52 Mozna by me provokativne zajimal nejaky priklad fantasy autoru (realne oblibenych), za kterese clovek musi stydet. A hlavne jaka kriteria jej do te kategorii zarazuji, podle tebe samozrejme (necekam objektivni definici umeni).
Lidi co píšou Black Library a podobné licencované sračky. Richard A. Knaak například. Proč: prvoplánově cílí na zisk, bez ambicí a navíc je dělá za žold.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od ilgir »

ilgir píše: 21. 4. 2020, 16:00Když se asi před třemi roky přestaly tisknout Foglarovky, byl z toho poplach. Naštěstí práva vypořádali a výrobu již obnovili. No řekněte, pravidelné dotisky po desítkách let, kdo z vás to má?

Ale kdo ten poplach zpustil? Šípáků chtivé dětičky nebo jejich rodiče/prarodiče ve víře, že bez jejich dětských hrdinů se jich potomstvo nemůže zdárně vyvíjet? (což samozřejmě enznamená, že to žádné dnešní dítě nečte)
Nepochybně to spustily maminky, neboť ve věku 7-10 let dětem knihy kupují (výhradně) a vybírají (převážně) rodiče. Vycházím z předpokladu, že kdyby dnešní děti hromadně omlacovaly Šípáky rodičům o hlavu, jako se to stalo Argonantovi, tak by hlad po foglarovkách vymizel. Už tady proběhly nejméně 4 generace, kdy k tomu mohlo dojít, a pořád nic. A 2 z těch generací rozhodně nemůžou říkat, že nic kromě Foglara ke čtení nebylo.

Navíc jsem přesvědčen, že otázka nestojí "Foglar, nebo Kulhánek". Dnešní děcko, pokud vůbec čte, se stejnou chutí zhltne Foglara (ze staré knihovny) u babičky na vsi i Kulhánka (šlohnutého staršímu bráchovi) ve škole pod lavicí.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od midewiwin »

Tu otázku nechápu. Opravdu nechápu, proč by nemohla existovat vrcholná literatura žánru fantasy.
Zásadní je podle mne uznání, že vůbec něco takového, čemu se dá říkat vrcholná literatura, existuje. Pokud existenci uznáme /včetně kritérií, dle kterých se tam dílo dá zařadit/, pak se můžeme bavit o tom, jestli žánr hraje nějakou roli.
Takže, přátelé, zkuste prosím vypsat, čím se podle vás vrcholná literatura liší od nevrcholné. Snad potom té úvodní otázce porozumím.
Čas neexistuje.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Argonantus »

Já ta kritéria napsal v prvním příspěvku, a odpověď zní, nepřekvapivě, že taková fantasy literatura existuje.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od jjelen »

A teď něco (ne tak) úplně jiného!
(snad nevadí že to vrazím sem...)
Argonantus píše: 1. 5. 2020, 17:29
Největší epochální bomby umění jsou založeny na tom, že je čtenář nečeká, protože tak vlastně nevypadalo nic.
Pána prstenů, Harryho Pottera a Hru o trůny nikdo nečekal, třeba.
Stejně tak Ivanhoea nebo Arthura Gordona Pyma nebylo jak čekat, na základě nějakého staršího příkladu.
Šlo jen zírat.

To tedy nevím zda bych tak jako s váma úplně souhlasil,
spíš se přikláním k Yorkovi,
York píše: 2. 5. 2020, 00:01 Je to marný, všechno už bylo dávno napsáno a vynalezeno. Zbývá akorát pást šneky.
až na ten nihilistický závěr tedy. Že před Tolkienem byl třeba nějaký Morris a taky X anonymních autorů nejrůznějších hrdinských eposů fakt není důvod mrsknout Pánem prstenů do kamen nebo do terária k hlemýžďům...
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Selhan »

Je rozdíl mezi tím, že existuje nějakých pár textů, a že existuje slavný a známý trend-setter. Já s Argem teda taky tak úplně nesouhlasím, nemyslím, že je to naprosto pevné pravidlo, protože i žánrová díla mohou udělat díru do světa - viz Tarantino - ale je to zajímavý postřeh.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Argonantus »

Jjelen:

Vystřižení repliky z jiné debaty vede k povážlivé ztrátě kontextu.

Já jsem totiž reagoval na Ilgirovo pro mne velmi provokující spojení
očekávání čtenáře
na které jsem reagoval bojovnou a o pár závitů nadsazenou filipikou.
A stejně tak York představil opačný extrém k něčemu, co v této debatě chybí.

Takže - jde o falešné dilema, stvořené diskusí. Úplně originální samozřejmě není nic, i když třeba inspirace šla přes dva rohy a půl vesmíru.
A stejně tak úplně neoriginální kniha, totiž opis něčeho slovo od slova, taky popírá smysl něco psát, a je lepší pást šneky, jak trefně pravil York.

Když se vracím kruhem zpátky k tomu spojení o "očekávání čtenáře", potom přílišné dbaní na tento rozměr IMHO nemůže vést jinam, než k tomu
jogurtu, který rychle zastarává
,
nebo jak to přesně bylo.

Originalita je při psaní nutná, a u vrcholné literatury jakéhokoli druhu ještě nutnější.
Pokud nemáte ani atom nápadu, co neměl nikdo před vámi, paste ty hlemýždě.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 2. 5. 2020, 08:17Originalita je při psaní nutná.
Čím dál víc začínám věřit, že originalita při psaní nutná není a mnohem důležitější je zpracování. Originalita je nepochybně super, když se ti zrovna povede najít něco fakt novýho a nepodělat to, tak máš prakticky vyhráno. Takových kousků je ale za celou historii jen pár, zbytek jsou jen kvalitní zpracování starších témat.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od ilgir »

Tak víš co... Originalitou může být i spojení zcela neoriginálních věcí, které před tebou dosud nikdo nespojil. A kdyby náhodou ano, tak trochu jiným způsobem... :D
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Argonantus »

subtilní poznámka pro zvídavé

-jda okolo této již zřejmě mrtvé debaty, uvědomuji si, že to mám po celá léta letoucí nastaveno úplně přesně obráceně proti všem příznivcům vážné a seriózní literatury.

Bez jistého fantastického prvku, určitého vybočení z běžně známé reality, se mi nedaří zobrazit to, co považuji na lidském osudu jako podstatné.

Zjevně v tom nejsem sám, stalo se to všem mým učitelům, na ten nebo onen způsob (připomínám - jde o pětici Kossaková, Tolkien, Meyrink, Lovecraft, Barker).
Ani jeden z nich není vlastně tak úplně to, co se očekává pod spojením "fantasy autor", pracují s tím fantastickým prvkem každý trochu jinak, ale úplně se bez něho neobejdou.

A v zásadě nic nového pod sluncem - takový Shakespeare tam měl ducha, a podobné fantastické odbočky najdeme třeba u Balzaca, Dickense nebo Karla Čapka.
Není třeba být zrovna fantasy autor, ale bez fantazie se píše těžko a svět je tak nějak neúplný.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od MarkyParky »

Když vidím toho Shakespeara, protiotázka:
Dá se mluvit o fantastice před osvícenstvím?

Je to vůbec fantastika, když homo sapiens ještě považuje magii a zázraky za každodenní součást života a nedokáže je odlišit od přirozena?
Lyncz
Příspěvky: 379
Registrován: 29. 5. 2020, 11:23

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Lyncz »

Je Bible vrcholné dílo fantastiky, takříkajíc "before fantasy was cool"?
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů