Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Geosmin
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 4. 2020, 22:17

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Geosmin »

Citation needed. Protože třeba na české rpg komunitě na facebooku je řádově víc žádostí o roleplaying na téma Stmívání než na všechny velmistry fantasy dohromady.

Ano, to samo o sobě není žádná záruka kvality. Ale ke stavu neštěkne pes má Stmívání dost daleko.
Tak to jsem vskutku netušil :)
Geosmin
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 4. 2020, 22:17

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Geosmin »

Bajo píše: 20. 4. 2020, 18:40 Dokocne i sposuta z tech prvnich lierarnich del :)
Nerad bych, aby to vypadalo, že mám něco proti epickým výpravám. Naopak, rád bych se na nějakou sám vydal :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Jerson »

Pieta píše: 20. 4. 2020, 21:22 Protože třeba na české rpg komunitě na facebooku je řádově víc žádostí o roleplaying na téma Stmívání než na všechny velmistry fantasy dohromady.
To bys měl ještě napsat, že žádosti o gay RPG hry v různých kombinacích hlavních postav převyšují všechna ostatní témata dohromady asi 3×, a pokud by někdo napsal fantasy knížku na tohle téma, tak by dost možná překonal prodeje Stmívání, alespoň u nás. :-)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Argonantus »

Ještě jednou - Stmívání je světový bestseller. Vůbec nevím, o čem se v tomhle dá vést diskuse.
Lze popírat umělecký účin Stmívání, lze pochybovat i o řemeslu, ale tvrdit, že by o tom "pes neštěkl" je dokonale směšné.

Rovněž doporučuji nepřehlédnout Borgese, připomenutého Pietou. Jeho kvality zřejmě nezpochybní ani Balaštík.
A což třeba Orhan Pamuk? Nobelovka je chlapcům málo?
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Fritzs »

Jerson: Ty gaye chtěj hrát holky nebo gay kluci?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Geosmin
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 4. 2020, 22:17

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Geosmin »

Argonantus píše: 21. 4. 2020, 07:57 Ještě jednou - Stmívání je světový bestseller. Vůbec nevím, o čem se v tomhle dá vést diskuse.
Lze popírat umělecký účin Stmívání, lze pochybovat i o řemeslu, ale tvrdit, že by o tom "pes neštěkl" je dokonale směšné.

Rovněž doporučuji nepřehlédnout Borgese, připomenutého Pietou. Jeho kvality zřejmě nezpochybní ani Balaštík.
A což třeba Orhan Pamuk? Nobelovka je chlapcům málo?
Uznal jsem, že jsem to netušil, tak ještě jednou celou větou. Po Stmívání asi nějací psi neustále štěkají. Nebo zoufale vyjí, co já vím. Diskuze se dá vést například o tom, jak jsou na tom tito psíci s duševním zdravím :) Dále se dá diskutovat třeba o tom, co se podle tebe dá popírat. Že je něco bestseller ještě nemusí znamenat vůbec nic krom toho, že bylo hodně prodáno. K prodeji vede spousta faktorů. Kvalita díla samotného v tom nehraje zas tak velkou roli. Což je jeden z důvodů, proč hromady vysoce kvalitních počinů nejsou na žebříčku světových bestsellerů. Nicméně, takové diskuze jsou doslova ztrátou času :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Jerson »

Textové RPG hrajou z 95% holky. Skoro všechny takové gay postavy chtějí hrát holky, sem tam se vyskytnou i kluci, zřejmě s gay nebo bi orientací.

I když tady už nevím, zda je to užitečné rozebírat s ohledem na vrcholnou fantasy literaturu, protože mám dojem, že více či méně erotické romány se na literární vrchol dostat nemůžou, ne?
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Jerson píše: 21. 4. 2020, 09:41 I když tady už nevím, zda je to užitečné rozebírat s ohledem na vrcholnou fantasy literaturu, protože mám dojem, že více či méně erotické romány se na literární vrchol dostat nemůžou, ne?
Tohle vlákno začalo Houellebecqem.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Geosmin
Příspěvky: 15
Registrován: 14. 4. 2020, 22:17

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Geosmin »

Pracující logaritmus píše: 21. 4. 2020, 09:45
Jerson píše: 21. 4. 2020, 09:41 I když tady už nevím, zda je to užitečné rozebírat s ohledem na vrcholnou fantasy literaturu, protože mám dojem, že více či méně erotické romány se na literární vrchol dostat nemůžou, ne?
Tohle vlákno začalo Houellebecqem.
Tohle vlákno začalo tím, že kdosi zpochybnil kvalitu fantastické literatury a jako první krůček k obrácení víry na "tu správnou literaturu" uvedl z nějakého důvodu Houellebecqa. :D
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Jerson »

Musel jsem si doplnit vzdělání, protože o tom pánovi mi na škole neříkali a nic jsem od něj nečetl.
Nicméně jsem tedy rád, že jsem se přidržel tématu.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Fritzs »

Jenom upozornuji, že Houellebecqa jsem nevytáhl jako nějakého absolutně vrcholného umělce, ale jako příklad autora dobré literatury za jejíž četbu se člověk nemusí stydět.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15027
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Pieta »

Jerson píše: 21. 4. 2020, 07:30To bys měl ještě napsat, že žádosti o gay RPG hry v různých kombinacích hlavních postav převyšují všechna ostatní témata dohromady asi 3×, a pokud by někdo napsal fantasy knížku na tohle téma, tak by dost možná překonal prodeje Stmívání, alespoň u nás. :-)
Nejenom u nás, nejenom u nás. (: A myslím, že stačí letmý pohled na jakýkoliv archiv fanfiction, aby člověk zjistil, že takových textů se píšou mraky a mraky. Nejen píšou, ale i kreslí, a když člověk ví, co hledat, tak i točí.

Akorát, jako typicky ženské téma, navíc bohužel doteď dost kontroverzí, to je dost na okraji zájmů těch lidí, co by to dokázali ve velkém realizovat. Velké filmy na tohle téma se téměř netočí, a ani ty knihy nikdy nebudou mít takovou marketingovou kampaň, jako mělo Stmívání, protože to by je třeba v USA konzervativní zájmové skupiny sežraly zaživa.

A abych se obloukem vrátil zpátky k tématu konverzace, tak i na tahle témata se dá dělat velké umění. Třeba Hollandové Úplné zatmění je moc hezký příklad.
Geosmin píše: 21. 4. 2020, 09:39Uznal jsem, že jsem to netušil, tak ještě jednou celou větou. Po Stmívání asi nějací psi neustále štěkají. Nebo zoufale vyjí, co já vím. Diskuze se dá vést například o tom, jak jsou na tom tito psíci s duševním zdravím :)
A tohle je moc pěkný příklad ghetto efektu v praxi. Je to o vztazích a určené primárně pro mladé holky, a najednou nestačí říct, že se mi to nelíbí, ale je rovnou třeba pochybovat o duševním zdraví toho, komu se to líbí.

Jako bych slyšel ozvěny úplně jiných textů, které jsem měl tu "čest" potkat, kde se argumentovalo, že mít rád scifi/fantasy je znakem nedospělosti a duševní nedovyvinutosti čtenáře. Protože přece nestačí říct, že mi osobně SF&F nic neříká. Ne ne, je třeba rovnou deklarovat, že já jsem ten normální a ten, kdo nemá stejný vkus, je nějakým způsobem úchylný nebo duševně nedostatečný.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od York »

Jerson píše: 21. 4. 2020, 09:41I když tady už nevím, zda je to užitečné rozebírat s ohledem na vrcholnou fantasy literaturu, protože mám dojem, že více či méně erotické romány se na literární vrchol dostat nemůžou, ne?
Proč by nemohly? Literatura to je a nevidím důvod, proč by se nedala napsat dobře.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od jjelen »

Pieta píše: 21. 4. 2020, 11:45najednou nestačí říct, že se mi to nelíbí, ale je rovnou třeba pochybovat o duševním zdraví toho, komu se to líbí.
Amen
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Existuje vrcholna Fantasy literatura?

Příspěvek od Bajo »

Fritzs píše: 21. 4. 2020, 10:59 Jenom upozornuji, že Houellebecqa jsem nevytáhl jako nějakého absolutně vrcholného umělce, ale jako příklad autora dobré literatury za jejíž četbu se člověk nemusí stydět.
Mozna by me provokativne zajimal nejaky priklad fantasy autoru (realne oblibenych), za kterese clovek musi stydet. A hlavne jaka kriteria jej do te kategorii zarazuji, podle tebe samozrejme (necekam objektivni definici umeni).
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti