Cestování časem

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Cestování časem

Příspěvek od Argonantus »

Looper je vlastně hodně dobrý. A pro mixéry žánru inspirace jak to dělat lze. Scifi noir kriminálka western paranormál horor. Jo a blunt seznam.

Odděleno z filmů.
Faskal
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Looper má extrémně debilní úvodní myšlenku. A obecně nemám rád filmy, které stojí na jedné extrémně debilní úvodní myšlence. Jako "policajti vždycky dokážou najít mrtvolu a vystopovat vraha, tak posíláme lidi do minulosti, kdy je zabijou na nás. " Nebo "uděláme lidi nesmrtelné, pak jim přidělíme čas, který si můžou předávat, a necháme je umírat jako mouchy".
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

No, jako obvykle ses chytil na úplně vedlejší myšlenku.
Podobně jako Andělé a démoni nejsou o CERNu, tak Looper vlastně není o posílání obětí do minulosti.
Paradigma vydrželo asi pět minut, ale v obou případech ses už nedokázal přepnout.
A asi by to nepomohlo, protože se to změní ještě dostkrát.
Jinak logických chyb najdeš v podobném scénáři jako mraků, ale ono bez logických chyb cestování časem nejde vůbec.

Jako Eerie by řekl, že je to našlápnutý scénář, ale asi neřekne, protože to na něj bude moc rychlé a málo se tam vybuchuje. Je to v zásadě další vydařené béčko s malým rozpočtem.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Log 1=0 »

Argonantus píše: 27. 1. 2019, 12:42 ale ono bez logických chyb cestování časem nejde vůbec.
Proč by nešlo?
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

Log 1=0 píše: 27. 1. 2019, 14:34Proč by nešlo?
https://en.wikipedia.org/wiki/Causal_loop
Iron Within
Iron Without
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Lze si to ověřit i prakticky. I při ne moc dlouhém přemýšlení nad podobným příběhem najdeš díry.
Terminátor 2 končí tím, že je budoucnost odvrácena. Terminátoři byli odestáti. Vůbec nikdy se neobjevili.
Nicméně by tak mělo zmizet to dítě, ne?
A jak je to s těmi pozabíjenými lidmi po trase děje? Žijí, nebo ne?
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Log 1=0 »

Invictus:
Já o tématu četl i lepší věci, než články na Wiki, díky. Odpověď na svou otázku tam nevidím.
Argonantus:
To, že je v nějakém filmu o cestování v čase hromada děr, přece neimplikuje, že to nejde.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

Log: Argo to napsal slovy a příkladem. Mě to přišlo tak banální, že mi to za to ani nestálo. Když změníš minulost, tak změníš budoucnost, vznikne logický paradox, přes který nejede vlak. Žánr cestování v čase vyžaduje tento problém vytěsnit.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše: 27. 1. 2019, 12:42Jako Eerie by řekl, že je to našlápnutý scénář, ale asi neřekne, protože to na něj bude moc rychlé a málo se tam vybuchuje. Je to v zásadě další vydařené béčko s malým rozpočtem.
Cžé? Obrázek Málo vybuchuje, moc rychlé? A to jako mluvíš o mně nebo co?
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Log 1=0 »

Aha, takže tohle. Potkal jsem se s tím několikrát, a stejně mi nedocvakne, že se s tím setkávám znovu.
Předpoklad, že cesta do minulosti zahrnuje její změnu, a důsledky z toho plynoucí.
Jenže ten předpoklad není pravda.
Můžu cestovat do minulosti ze situace, která vypadá jak vypadá, právě kvůli tomu, že se kdysi v minulosti někde objevilo mé z tehdejšího pohledu budoucí z aktuálního současné já.
Pak můžu cestovat do minulosti, aniž bych ji změnil. Protože moje cesta je její nedílnou součástí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

Log 1=0 píše: 27. 1. 2019, 18:42Můžu cestovat do minulosti ze situace, která vypadá jak vypadá, právě kvůli tomu, že se kdysi v minulosti někde objevilo mé z tehdejšího pohledu budoucí z aktuálního současné já.
LOL. Ty jo doufám, že děláš humor.
Zkus si to třeba nakreslit. Jakože lidem, co mají potíže chápat kauzalitu a logické důsledky, to někdy pomáhá.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

Invictus: Otázka ovšem nebyla, jestli je možný zabránit paradoxu, když ho ten cestovatel v čase bude chtít způsobit, ale jestli je možný napsat příběh, kterej je konzistentní a dává smysl.

Což možný je - jako autor máš plnou kontrolu nad tím, co se kdy stane, takže si prostě si ohlídáš, aby tvůj hrdina žádnej paradox nezpůsobil.

edit (minor spoiler): Pro příklad doporučuju mrknout třeba na Babylon 5.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Log 1=0 »

Obrázek
Tady. Doufám, že je to takhle pro tebe pochopitelnější.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

No, na změnitelnost historie jsou dvě školy. A obě vedou k nezadržitelným paradoxům, jak pravil Invictus a jeho odkaz.

1) Historie je nezměnitelná. Ergo, cestování časem nemá žádný výsledek. Zítra vstanu a opařím se čajem - ať děláme, co děláme, dějiny dopadnou stejně.
První drobný problém je už v tom, že pakliže je historie nezměnitelná, pak není možné cestovat časem. Ježto do historie nikdo časem necestoval. Kdyby cestoval, tak by ji už tím změnil.

2) Historii dalekosáhle změní sebemenší kravina. Patent Bradbury, Burácení hromu.
Tady vzniká les paradoxů ještě nápadnějších, přes kterých konce nevidno. Například - pakliže se historie změnila, jak funguje naše paměť? Jak víme, co bylo před tou změnou?

Oboje to samozřejmě s vědou nemá moc společného, ježto věda cestování časem zpět nepřipouští. Dopředu za velmi speciálních podmínek, v praxi zatím zhola nedosažitelných (Interstellar, nejnověji a asi nejpopulárněji).

York + Log 1=0
smetli byste mne i wikipedii, kdybyste předvedli příběh, který díry nemá. Já takový ještě nepotkal.
Potkat sám sebe, to už je první patent na průser. Například to popírá zákon o zachování hmoty.

P.S. Nákres je zhola nesrozumitelný. Mně tedy.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

Argonantus píše: 27. 1. 2019, 19:27Například to popírá zákon o zachování hmoty.
Myslíš tohle?
V uzavřené soustavě se součet hmotnosti látek, které vstupují do reakce, rovná součtu hmotností látek, které reakcí vznikají.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů