Cestování časem

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Cestování časem

Příspěvek od MarkyParky »

Invictus píše:Z čeho ten kruh vzniknul? Proč existuje místo toho, aby neexistoval? Situace, která nemá příčinu, je dost těžko v souladu s determinismem a kauzalitou.
Z čeho vesmír vzniknul? Proč existuje místo toho, aby neexistoval? Situace, která nemá příčinu, je dost těžko v souladu s determinismem a kauzalitou.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Invictus »

Obrázek
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Cestování časem

Příspěvek od Log 1=0 »

Proč existuje časová smyčka? Protože někdo cestoval časem do minulosti.
Proč do ní cestoval? Protože v ní musel něco udělat.
Je mi jasné, že tyhle odpovědi tě neuspokojí, ale moc nevím, jak ty tvé otázky pochopit. A velké obrázky mi v tom moc nepomáhají.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Vallun »

Nevíme...
- nevíme, zda je možné cestovat časem
- nevíme, zda náhodou nejsou časy dva - jeden jakoby další rozměr, v němž lze cestovat a věci měnit a druhý "zápisový" který se prostě stal a nejde odestát
- nevíme, jaký je vztah těch dvou možných časů
- a nevíme ani, co všechno nevíme.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 2. 2. 2019, 20:00 Jerson:
Tu tvoji úpravu děje si ještě projdu.
Nicméně T1 má furt problém s tím, že si Connor poslal vojáka do minulosti, aby ho zplodil. Ježto mu to poradila maminka.
Fakt divný, sorry jako.
Vzhledem k tomu, že s cestováním zoet do minulosti nemáš zkušenost (a nikdo nemá), nezapadá to do běžného vnímání světa okolo tebe a přijde to to divné. Nicméně to vůbec není argument proti možnosti existence takového jevu (v případě, že by cestování časem zpět bylo možné).
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Cestování časem

Příspěvek od midewiwin »

Nicméně T1 má furt problém s tím, že si Connor poslal vojáka do minulosti, aby ho zplodil. Ježto mu to poradila maminka.
Fakt divný, sorry jako.
Námitka má z mého pohledu stejnou váhu jako Jersonovy námitky k jiným filmařským proviněním proti fyzice nebo logice.
Jsou jaksi nicotné.
Filmový Connor prostě poslal vojáka do minulosti, aby ho zplodil. Ježto mu to poradila maminka. Stalo se a nedá se odestát. Může se ti to nelíbit, ale to je všechno, co s tím můžeš dělat. Leda zkusit odcestovat do minulosti a zakroutit scénáristovi krkem. Ale obávám se, že ti to nezaručí, že až se vrátíš, v promítacích kopiích Terminátora bude něco jiného. Logičtějšího. Scénáristů ochotných páchat podobné věci bylo vždycky dost a bude jich dost, protože to předurčuje kužel událostí, OTR a Bůh.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Vallun »

Taky se může stát, že časem půjde cestovat jen zpět...a my se nikdy nedovíme, co naše změny provedou...

Taky je možné, že do minulého děje nepůjde vůbec zasáhnout, resp. jakýkoliv zásah vůbec nic nezmění....
Námitka má z mého pohledu stejnou váhu jako Jersonovy námitky k jiným filmařským proviněním proti fyzice nebo logice.
Silný nesouhlas - když víme s jistotou soudobého poznání, že by něco v dané době nefungovalo, tak je námitka důvodná...filmy ani knihy by neměly lidi blbnout...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Invictus »

Log 1=0 píše: 2. 2. 2019, 23:09 Proč existuje časová smyčka? Protože někdo cestoval časem do minulosti.
Proč do ní cestoval? Protože v ní musel něco udělat.
Je mi jasné, že tyhle odpovědi tě neuspokojí, ale moc nevím, jak ty tvé otázky pochopit. A velké obrázky mi v tom moc nepomáhají.
Hele, asi je to marné. Pokud jsi v pohodě s argumentací kruhem, a s vznikem něčeho bez příčinného mechanismu vně tohoto kruhu (= nedokážeš říct proč smyčka vznikla nebo nevznikla), tak to je zeď kterou nelze projít. Netuším, jak je takové uvažování kompatibilní s fyzikou, nedejbože deterministickou, ale už jsem zažil různé podivné kognitivní disonance (jako třeba čerstvě vystudovaná psycholožka, která věří v horoskopy).
Já s cestováním časem mám další problémy, jak to co jsem zmínil s nutností pohybu prostorem, nejen na dimenzi času, aby ses mohl dostat někam rozumně zpět. A pak hlavně dosti podstatná poznámka, kterou tu bez nějakého povšimnutí utrousil eerie, že čas nejspíš vůbec neexistuje jako nějaký rozměr, ale je jen naší mentální konstrukci, jak interpretovat pohyb všeho okolo nás v neustálé přítomnosti. Čímž se cestování časem do minulosti, řadí mezi fantazie typu tři kouzelná přání.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Vallun »

Invictus - stejně tak, jako že čas není je kldině možné, že jsou dva.... takže podle mne čas je, víme že je, umíme s ním nakládat v rámci našeho současného paradigmatu (tzn. umíme jej měřit, umíme si spočítat, kdy dojedeme za babičkou do Kolína a pod.), ale nerozumíme mu natolik, abychom věděli, co s ním udělá cestování.

Tedy ani nevíme, zda cesta zpět v čase bude mít vliv na kauzalitu a jaký...je možné, že i přepsaná historie se počítá...a taky je možné, že v čase nemůže cestovat nic živého...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Cestování časem

Příspěvek od Log 1=0 »

Invictus:
Proč vznikla časová smyčka v terminátorovi? Protože JC nechal použít mambo-jambo přístroj, který ji vyrobil.
S tím, že příčina v některých vztažných soustavách předchází následek, nemám problém ani já, ani OTR.
Ano, je to dost ošklivé vzhledem ke klasickému chápání kauzality, ale tohle je ještě nic proti tomu, co s klasickým chápáním kauzality dělá kvantovka. Takže já na Kantových vrozených pravdách obecně moc nelpím.

Pohyb časoprostorem je ve skutečnosti konzistentnější než pohyb čistě časem (jakým? v které soustavě?) A jeho zaměření je už otázka čistě na konstruktéry stroje času.

A sorry, omezovat své úvahy skrze nějaké filozofické paradigma, které nemá žádnou oporu v aktuálním fyzikálním poznání mi nedává žádný smysl. Dokonce mi ta úvaha přijde jako snaha řešit solipsismem filozofické problémy, které se s teorií relativity rozplynuly.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Cestování časem

Příspěvek od York »

Vallun: Vím, že jsem s tím už otravný, ale teorie relativity toho naopak o čase a cestování v něm říká docela hodně. Plně chápat všechny její důsledky, natož třeba umět spočítat zakřivení časoprostoru v okolí hmotného tělesa, je samozřejmě na léta studia, ale základní principy ve skutečnosti nejsou až tak složitý, jak se to tváří.

K pochopení základů speciální teorie relativity stačí podívat se na fotonové hodiny a odvození dilatace času a kontrakce délek a k pochopení základů obecné teorie relativity v zásadě stačí quivalence principle.

Zůstanou teda pak dva dost podstatný háčky: Proč je c konstantní (to údajně nějak vyplývá z Maxwellových rovnic elektromagnetického pole, nezkoumal jsem to) a jak se odvozuje matter-energy equivalence (to jsem zkoumal, ale už jsem to stihnul zapomenout ;-)). I tak to ale určitě stojí za chvíli přemýšlení.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Cestování časem

Příspěvek od midewiwin »

Invictus píše:Já s cestováním časem mám další problémy, jak to co jsem zmínil s nutností pohybu prostorem, nejen na dimenzi času, aby ses mohl dostat někam rozumně zpět. A pak hlavně dosti podstatná poznámka, kterou tu bez nějakého povšimnutí utrousil eerie, že čas nejspíš vůbec neexistuje jako nějaký rozměr, ale je jen naší mentální konstrukci, jak interpretovat pohyb všeho okolo nás v neustálé přítomnosti. Čímž se cestování časem do minulosti, řadí mezi fantazie typu tři kouzelná přání.
Že čas neexistuje a že tudíž cestování časem, různé smyčky atd. patří do stejné kategorie jako úžasné schopnosti maníků v trikotech či kouzelné zlaté rybky, tu hlásám v každém svém příspěvku. Když ne v textu, tak aspoň pod čarou.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Cestování časem

Příspěvek od Vallun »

York -
Vím, že jsem s tím už otravný, ale teorie relativity toho naopak o čase a cestování v něm říká docela hodně.
Na jednu stranu ano, ale jak daleko jsme ke konstrukci použitelného stroje času? Víme alespoň, zda lze zkonstruovat nebo nikoliv?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Cestování časem

Příspěvek od York »

Vallun píše: 3. 2. 2019, 13:13Na jednu stranu ano, ale jak daleko jsme ke konstrukci použitelného stroje času? Víme alespoň, zda lze zkonstruovat nebo nikoliv?:)
Spíš jde o to, co všechno už víme. Třeba že se různí pozorovatelé nemusí shodnout, která ze dvou událostí nastala dřív. To je zrovna pro pochopení časové smyčky dost zásadní poznatek. Nebo že čas opravdu existuje, ale je to něco trochu jiného, než jak ho intuitivně chápeme.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Cestování časem

Příspěvek od midewiwin »

Fakt, že se dva různí pozorovatelé nemusí shodovat na tom, která událost nastala dřív, je celkem banální věc, která pro "cestování časem" nic neznamená.
Takoví teoretičtí pozorovatelé se na shodě prakticky nemohou nijak domluvit.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů