Sherlock Holmes

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Holmesův případ od Viktoriiných vodopádů vypadá zdálky velkoryse, ale zblízka je to přehlídka vypůjčenin, zejména docela zdařilé Smrti na Nilu s Ustinovem.
Moc dlouhé, moc schematické, a naopak všeho dalšího je tam nějak málo. A nesviští to.
A zapomněl jsem - Christopher Lee. Proto s tim otravuju.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Tohle bylo o fous lepší, ale taky nic moc.
https://www.csfd.cz/film/14253-sherlock ... j/prehled/

Tohle (o 30 let starší) je zábavnější, jako WTF to funguje docela dobře. A teda Lee tu byl naprosto k povalení, což je ovšem rozměr, který člověk buď doceňuje nebo ne.
https://www.csfd.cz/film/2711-sherlock- ... i/prehled/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

někdo z csfd píše:Těžká klasika. Žádná akce, jen duchaplné konverzace. Ale o tom to přece celé je. Takový odpočinek při iluzi dávných zašlých časů a vzpomínek našich babiček a dědečků.

Fascinuje mne totální kognitivní disonance publika, autorů díla a data výroby. Komentátoři většinou nějak nevidí, že:
1) Klasický Holmes byl mladý
2) Klasický Holmes byl pekelně rychlý. Případně byl velmi krátký, aby mohl být dost rychlý.
3) Klasický Holmes jen výjimečně opouštěl Anglii. V Africe se mihnul při jediném, dost zapomenutém a ne moc povedeném případu Voják bledý jako stěna (formálně zajímavé tím, že bez Watsona, neb Holmes se prý rozhodl to napsat lépe a zjistil, že to není sranda).
4) Odkazy na kánon jsou nepatrné, vlastně žádné. Celé to napsal nějaký snaživý veršotepec v Holywoodu.
5) Vlastně to není Holmes, ale Poirot vydávaný za Holmese, odvozenina dohnala původní vzor. Zejména dva z nejslavnějších, Smrt na Nilu a Orient expres.
6) Holmes a Watson jsou staří, ale vůbec se s touto rovinou nepracuje a nepřináší to žádnou zajímavou vrstvu, na rozdíl třeba od čtvrtého Indiana Jonese, nebo ještě bližšího výtvoru Mr. Holmes.

7) Autor komentáře zřejmě nepřečetl datum výroby, 1991. Film je prakticky současný Terminátorovi II, který právě vynalézá CGI efekty a uvádí diváky vizuálně do transu. Naopak následuje dávno po Indiana Jones sérii, která se velmi nabízí jako možný vzorec stylového mixu Holmes v Africe.
8) Vypadá to prostě, že režisér a scénárista duševně zamrzli někde v sedmdesátých letech a nevšimli si, že svět se prořítil kolem.
9) Já jsem taky prvních deset minut myslel – aha, sedmdesátky, ale pak si říkám, sakra, Christopher Lee je na sedmdesátky nějaký starý, a pak koukám na ten rok.

10) Je to také ukázka, jak dokonale vytvořený mem přebíjí i to, co lze fakticky vyvrátit - Holmes prostě MUSÍ být starý a nudný a pro důchodce. Watson obzvláště starý, tlustý a debilní.
11) Vlastně to celé začal rozbíjet až ten Guy Ritchie, tím důmyslným mixem steampunkového retra, oživování originálu a svého tanečního show. Sláva mu za to. A už je to taky přes deset let.

12) Zábava našich dědečků - která generace se tím vlastně myslí? Pro naši generaci byl evidentně Jeremy Brett, podstatně mladší a podstatně rychlejší. Možná tu došlo v mysli k nějakému dalšímu křížení s Radou Vacátkem. Jenže to je seriál pro generaci dědečků, možná už i pradědečků z šedesátek, a sám byl retro o dalších třicet let. S těmi generacemi je to totální bordel.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od midewiwin »

Z Holmese si láskyplně utahoval Ilja Hurník v knize Muzikální Sherlock. Nejen že nechal trpět dr. Watsona Mistrovou hrou na housle, ale byla mu uložena i příprava čaje.
Dr. Watson tedy uvaří čaj, který se Holmesovi zdá jiný než jindy:
Doktor zvážněl: "Je to týž Earle Grey jako kdykoli jindy, Mistře."
"To ano, ale... nenechal jste snad vodu příliš dlouho vřít?"
"Jedenáct vteřin, pane, načež jsem touto vodou zalil z výšky dvou palců dvě lžíce čajových snítek, vsypaných do prudce spařené kameninové nádobky na esenci, je to tak správné?" řekl doktor s dotčenou ironií.
"Nemíním se vás dotýkat," řekl Holmes trochu chladně,"chci zjistit příčinu. Mohla se stát chyba a nevyčítal bych vám ji, například pokud jde o dózu s čajem."
"Nestala se žádná chyba, pane," řekl doktor stejně chladně,"dóza byla přesně třicet vteřin pootevřena, než jsem z ní odebral čaj ebenovou lžící."
Holmes upil. "Chyba tedy musela být jinde. Třeba jste opomněl kroužit..."
"Jsem znepokojen, z jakých nehorázností mě podezíráte. Samozřejmě jsem kroužil nádobkou na esenci nad párou proti směru hodinových ručiček a vždy po dvou minutách přilil vody, teď už jen z výšky jednoho palce. Nejsem chlapec, Mistře Holmesi."
"Nejste-li chlapec, necháte stranou osobní prestiž a budete hledat objektivní příčinu. Jak dlouho jste nechal stát studenou vodu, než jste ji dal vařit?"
"Odmítám tak primitivní otázky! Ten čaj je stejný jako jindy." Upil.
"No prosím. Je-li tu jaká změna, tedy spíš ve vašich chuťových dispozicích. Nepojedl jste něčeho, co by vaši chuť..."
"Udivujete mě," řekl Holmes indignovaně.
"Víte přece, že od poledního lunche neberu ničeho do úst..." a tu Mistr jako by zneklidněl.
Rozuzlení záhady přijde vzápětí. Velký detektiv sice od oběda opravdu nic nejedl, ale olíznul poštovní známku.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Ahá, takže odtud pochází námět Touhy Sherlocka Holmese
https://www.csfd.cz/film/8471-touha-she ... komentare/
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Trochu to navazuje na toho Bonda vedle, zejména větu
Téma změněné situace by se při tom nabízelo docela silně; Británie je v kolosální ideové krizi, ne nepodobné té v letech osmdesátých. Uvízla v nějakých minulých a předminulých modelech
sem to tak úplně nepatří, neb to není přímo Holmes. Ale kam s tím.

V rámci jakési série nesérie úplně nově zpracovaných detektivek Agathy Christie, trojice Deset malých černoušků (o čemž už poznámka padla, dost nadšená), Zkouška neviny a Vraždy podle abecedy v té poslední najednou vznikl remasterovaný Poirot!!

Po všeobecném ujiš´tování všech k zešílení, že Poirot musí být Suchet a nikdy jinak, najednou tady vypálili Poirota s Johnem Malkovichem, a to se ovšem dějí věci. Poirot je temný, děsivý, neovladatelný, ani trochu směšný. Lidi ho nenávidí, protože je Belgičan na není Brit (to je ta úvodní věta).
OnGe se věší na větvi a Sadako jásá, řekl bych.
Zatím jen první díl trojdílu, uvidím dál.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Vallun »

Poirot podle mne trochu komicky působit musí...je to jeho způsob práce... Malkovichova postava nemusí být špatná, vizuál je dobrý dost - až na to, že moc připomíná TGM, ale nebude to Poirot...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Malkovich není komický ani trochu. Je trochu děsivý a dost nasraný, trochu připomíná pana Ripleyho z druhého dílu.
Jsem si dost jist, že bys to nevydejchal. Já jsem zatím nadšen.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Vallun »

Stejná otázka jako u toho Bonda vedle - proč označovat jménem Hercula Poirota detektiva, který funguje úplně jinak, než jak byl Poirot stvořen?

Já si naopak myslím, že bych, odmyslíme-li výhradu jména, tak by mi mohl sedět dokonce víc než Suchet, ktery byl sice epesní Poirot, ale pořád dost otravnápostava - kdyby to všechno nebyla detektivka, které mne nebaví z povahy věci...

Ale zase koukat na Tomáše Garrigue jak si nechá říkat Poirot a luští kriminální případ by mohl být dobrý úlet...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

No, protože se zdá - nejen mně, ale té znamenité ženštině, co to napsala - že Poirot v sobě tyhle temné roviny může docela logicky skrývat. Až doposud jsme viděli Poirota popsaného laskavým a naivním Hastingsem.
Poirot sám zevnitř to možná viděl malinko jinak.
Třeba veselé kočkování s policií mohlo mít v sobě daleko víc opravdové hořkosti, kterou dobrák Hastings nepostřehl.

Každá zajímavá postava představuje celý vějíř možností a interpretací. Na tuhle křivolakou stezku vyrazíš už v momentě, kdy se rozhodneš literární postavě - vizuálně obvykle ne moc jasně definované - přidat konkrétní tvář.

Ostatně, Mc Kellenův devadesátiletý Holmes se taky docela drasticky liší od všech do té doby známých Holmesů. Přesto je skvělý a vlastně je těžko mu vytknout něco konkrétního, s čím byt pan Doyle určitě nesouhlasil.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Sadako »

Poirot a komický?

Mně popravdě ten TV se Suchetem vždycky přišel spíš melancholický. Poirot je vykořeněný týpek s válečným traumatem, kterého si navíc furt pletou s Francouzem - a zjevně ke své staré vlasti chová jakýsi druh sentimentálních citů, byť je asi v takovém stavu, že tam nechce žít, to mi nepřijde dvakrát legrační.

Nosí nakroucený knírek a dbá na pečlivé oblékání a vyjadřování a všechno - ale proč? Já si vždycky (OK, interpretace) představovala, že to všechno je něco, co ho má oddělovat od hrůz a špíny války. Co je dál zákopům než navoskovaný knírek, dobrý oběd (jo, a prostě rád jí, no a co), zákusek a poklidné korzo v parku.
No do toho je geniální detektiv, ale oficiální policie mu občas hází klacky pod nohy, což ho přes to na první pohled přátelské špičkování asi taky dvakrát netěší.
Jako jasně, jsou tam džouky a Hastings je trochu trubka a tak, wtz, ale to vyznění postavy samotné mi moc komické nikdy nepřišlo.

Za tip na Poirota s Malkovichem dík, podívám se.
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od boubaque »

Taky si popravdě Poirota nevybavuju jako komického, přestože ho tak Hastings poměrně často (slovně) popisuje.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Vallun »

Já to myslel tak,ž e jej jako komickou figurku vnímali a proto podceňovali oponenti...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Log 1=0 »

K tomu Poirotovi, pokud můžeme věřit Jerome Klapka Jeromemu, tak v Británii přibližně té doby bylo vnímáno jako komické různé mimovolné spojení s Francií, třeba i prokládání řeči francouzskými zvoláními, což ve filmech dělal pořád, a myslím že občas i v knížkách.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4816
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od midewiwin »

Log 1=0 píše: 17. 7. 2019, 22:55 K tomu Poirotovi, pokud můžeme věřit Jerome Klapka Jeromemu, tak v Británii přibližně té doby bylo vnímáno jako komické různé mimovolné spojení s Francií, třeba i prokládání řeči francouzskými zvoláními, což ve filmech dělal pořád, a myslím že občas i v knížkách.
Esence je Clouseau.
Čas neexistuje.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 hostů