Sherlock Holmes

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

To je pravda. Clouseau je neuvěřitelný hybrid mezi Bondem a Poirotem, což se zdá být skoro nemožné.

Jinak pro Agathu Christie byla Francie docela veliké téma a ten Poirot není žádná náhoda. Podle všeho trávila docela dost dovolených na normanské straně Kanálu, v Trouville a podobně, a taky se tam hodně příběhů odehrává.
Takže současná francouzská série Vražd podle Agathy Christie, kde se to zvláštně zkřížilo s duchařským hororem a francouzskou crazy komedií, je vlastně docela logický výsledek.
Rest of me

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Rest of me »

Po shlédnutí Znamení čtyř musím opravit jeden názor, který jsem tu hlásal a sdílel, že série Jeremy Brett je nejkanoničtější Holmes možný.

No, není ani náhodou. Jen to upevňuje podivný efekt "senilního kánonu", který se tak nějak vytvořil během mnoha let fanfikcí a napodobenin.
Watson je evidentně mnohem starší a hloupější, než v originálu.
Kultovní narkotická scéna v úvodu, na které stojí značná část novodobých portrétů Holmese - Ritchie, BBC i Elementary - tu prostě chybí, tečka, se stim smiř.
Neméně zásadní scéna z finále, kdy to celé vlastně končí svatbou, a která háže vidle do všech teorií "bromance" a "gay", tu chybí stejně brutálně.
Holmes je v této verzi přerámcovaný z příběhu do nenáročné křížovky pro důchodce.

Lze spolu s Filou polemizovat, zda Ritchie náhodou není kanoničtější.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Pyramida hrůzy čili Young Sherlock Holmes
https://www.csfd.cz/film/5960-pyramida-hruzy/prehled/

Film, který mne v květu mládí nějak minul, a nezanechal ani velkou stopu ve veřejné paměti, ač to tady tehdy v kinech šlo. Holmes byl povolený, Spielberg taky a pro děti cokoli.
Po strašně moc letech na to koukám doslova jako tele na nová vrata. Ne proto, že to je bůhvíjak dobré (moc ne), ale že je to nesmírně důležité k vysvětlení kdečeho, co následovalo.

Trojice kormidelníků Spielberg (producent), Barry Levinson (režisér) a Chris Columbus (scénárista) pojala dávno a předávno nápad, kterak uděláme Holmese v dětství. A spáchali neuvěřitelný mix Lovecrafta (=pod Pyramidou), „zdětštělého“ Indiana Jonese a pár dalších školních pravzorů. Holmese tak nějak ze všeho nejméně.

Drzost výpůjček překonává veškeré očekávání - například scéna z Chrámu zkázy s bohyní Kálí je tu skoro doslova, i s tou obětí připevněnou na kole, akorát jsou to nějací Egypťani (protože pyramida). Film je o rok starší, než Chrám zkázy; a taky vysvětluje, odkud se ve scénáři Chrámu vzal ten otravný kluk. Spielberg byl tehdy myšlenkami na děti přímo posedlý a úspěšně s nimi zamořil výraznou část svých filmů (E. T., Poltergeist).

Naprostá nevyváženost „dětských“ témat, která otravují dospělejší diváky, a „dospělých“ témat, která dětem brutálně rozšlapávají hračky
(spoiler mode: princezna* v této pohádce nakonec zemře, a tak nějak zbytečně, spoiler mode off)
A celé je to líčeno tak nějak chladně a britsky bez zájmu; celkem chápu, proč se to vlastně moc nelíbilo, a méně chápu, proč to dnešní publikum hodnotí celkem příznivě (asi OMG Spielberg a OMG Holmes, nebo co).
Z celé té věci byla bezva jediná scéna, kdy je před Watsona postaven finální neřešitelný quest - současně zachraňovat Holmese a chytit padoucha na jiném místě (zdravím Temného rytíře Batmana Nolana).

Asi se uvažovalo o celé sérii, tohle měl být otevírák, ale naštěstí pro svět to byl zároveň i zavírák.
Nicméně myšlenka nechcípla, a vzešel z toho vlastní bratr Mladý Indiana Jones, následně Mladý Sheldon a mladé cokoli.
Jen mladý Sherlock se ukázal být neřešitelný, a zejména ne tímto divným způsobem.

Ale vedla tu cesta úplně jinam, jak si všimli i mnozí komentátoři, užasle sledující brýlatého Watsona. Modří už tuší. Pátračů je trojice, ne dvojice, protože k Holmesovi a Watsonovi patří ještě holka.* A kluci jsou zjevně prohození, ten kudrnatej není zbabělec a trubka Watson, a ten brejlatej není koumák frajer Holmes. Jo, a taky se tu intenzivně porušuje školní řád a je tu hafo učitelů. A nesympatický bohatý hoch s bílými vlasy, který je spravedlivě potrestán za šikanování. A taky se tu trochu kouzlí, akorát tomu ještě chybí hůlky.
Jo, ano, ten scénárista se jmenuje Chris Columbus, to jste chytili dobře.
On to dělal už v roce 1985, dřív než proslavená autorka.
Thats point.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od jjelen »

Argonantus píše: 4. 8. 2020, 15:59 vysvětluje, odkud se ve scénáři Chrámu vzal ten otravný kluk. Spielberg byl tehdy myšlenkami na děti přímo posedlý a úspěšně s nimi zamořil výraznou část svých filmů (E. T., Poltergeist)
Zkus trochu rozvést/dovysvětlit. Fakan v Jonesovi půjde vcelku snadno vyškrtnout, v E.T.em... jako jo, asi taky ale vznikne pak dost jiný film, ne?
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Asi bych opakoval jen tento flame o nebezpečenství dětí v dospělém příběhu
https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php ... 36#p460736

kde se mnou většina přítomných nesouhlasila, nicméně na svém kacířství nadále vesele chci zemřít.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od jjelen »

no já mířil spíš na toho ETho... ten bez děcka nepůjde nebo půjde, ale pak to bude uplně jiný film
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

No, E.T. je na dětech založený, pravda, ale ten protivný downsizing všeho je tam úplně všeobjímající. Ještě mne napadá Hook, ten je obzvláště strašný.
Pak se z toho Spielberg vymotal, když začal dělat v devadesátkách dospělejší věci.
Ale to bychom se dostali úplně mimo Holmese.

Toho se týká, že je v dětské verzi zřejmě neřešitelný. Jeho suverenita a britská koženost by z toho udělala komedii. Jako v tomto pokusném modelu.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Sherlock Holmes

Příspěvek od Argonantus »

Na Holmesologické frontě jsem nezaznamenal žádný větší posun. Vražedná místa, seriál pátračské dvojice Conan Doyle a doktor Bell, je tak opředený pavučinami i v době vzniku, že skoro nestojí za řeč. Můžete vidět a můžete zapomenout, slabé tři hvězdy.

Opatrně vyčkávám na třetí Ritchieho opus, bude-li vůbec.

Nicméně ve schématu klasické detektivky, prolétávající elegantně mezi Holmesem a Poirotem, se zrodila jedna opravdu pěkná fanfiction jménem Na nože čili Knives out.
A dokonce je z toho už jakási série, neb jsou na světě dva díly (druhý se zove Skleněná cibule).

Společnou postavou je pouze Benoit Blanc, syntetická důmyslná figura, která je dílem modrooký britský Holmes, ale jménem a kulturou derivuje do Francie jako Poirot. No a konečně, jeho gentlemanský vztah k ženám a lehká roztržitost, který je tak nějak osou všech historek, připomíná Lorda Petera Wimseyho. A konečně je to i James Bond, ježto ho hraje Daniel Craig.

Dílko je uvedeno jako „satirická komedie“, což je naštěstí totální blbost. Vtipné je to přesně jako Ritchieho Holmesové a jako Indiana Jones; občas zahlédneme v oku postav lehkou ironii a nějakou tu citaci slavných děl, nicméně nic není postavám vzdálenější, než nějaké vtipy, humor nebo něco podobně hnusného.

Je to prostě klasická detektivka. Šaráda a konverzačka, odehrávající se převážně v interiéru. Schéma promrskané úplně k smrti. Nicméně tady je to překvapivě živé a fungující; děj se nelineárně lomí, fakt netušíte, co přijde dál. Scénář nedělá, že je chytrý; on je chytrý. Možná malinko napnutý na hranu uvěřitelnosti, ale to tak s těmi detektivkami bývá odedávna. Stará klišé ve zbrusu novém balení; málokde to tak moc sedí.

Hodně za poznámku stojí v takovém zfilmovaném divadle herecké výkony; taky tu nejsou žádná ořezávátka. Vedle Craiga září Ana de Armas (kdybyste nevěděli, tak třeba Blade Runner 2049), Chris Evans (alias Kapitán Amerika) nebo Michael Shannon (generál Zod), Jamie Lee Curtis (Haloween nebo Pravdivé lži). No a senior Christopher Plummer.

Druhý díl mi nepřipadá o nic slabší, jakkoli CSFD už tak nejásá, tentokrát to máme zase důmyslnou variaci na Deset malých černoušků, a baterii hvězd vedle Craiga vede Edward Norton, Janelle Monae a Dave Bautista, který je dnes tak nějak všude a jeho kreacemi jsem stále nadšenější (zase Blade Runner 2049, třeba).

Poslední podstatné jméno je Rian Johnson, který vzbudil velké vášně jako tvůrce osmých Star Wars a je fajn ho vidět v akci bez milionu nesmyslných pokynů studia. Jiný jeho samostatný film je Looper, který mne také dost nadchl.
Oba díly Na nože jsou na pět hvězd, možná ten druhý jen na čtyřiapůl za to, že je druhý. Jiný důvod není.
Už dlouho jsem neviděl tak bezva inovativní a přitom dost přísně klasickou detektivku.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů