Strašidla

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32272
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Strašidla

Příspěvek od Vallun »

Cor - koukám, žes ve svém:) Já toho sice přečetl dost (možná 12 knížek), ale hlavně kolem Kataklysmatu...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Strašidla

Příspěvek od Cor »

No, oni to taky postupně plácali, jak šel čas, žejo.
První Warcrafty byly Lidi (uctívající Světlo a praktikující Arkání magii) vs Orkové (uctívající Démony a praktikující živlovou magii a nekromancii - jen zvedání kostlivců z padlých). Původně ani orci nebyli z jiný planety. To zavedli s Warcraftama 2kama, kde lidi už víc utilizovali Světlo a měli Paladiny, orkové zase měli Dead Knighty (duše padlého orka v nemrtvém těle) a jeli nekromancii ve velkým. Přibyla crazy gobliní a gnómí technika a (vzducho)lodě.
Ve Warcraftech 3kách přidali celý ten metaplot s Planoucí legií (démoni) zotročující orky a nově rozjíždějící Nemrtvé. Orkové přišli o warlocky a nekromancii a dostali šamany a elementální magii. Lidi nic. Nemrtví se vyčlenili jako samostatná entita co jede a funguje na "svém enginu" i bez démonů. A přibyli Noční elfové a jejich druidismus a spolu s ním i "reálná síla Přírody" + moc bohyně Elune (která ale může být jen jiný aspekt Světla).
Ve WoWku do toho kolotoče přidali Titány jako protipól Planoucí legie a asociovali je s Aránní magií. Pak přidali "Stará božstva" a původně šlo o vládce Elementů, později to změnili na cthuloidní chapadláky a elementálové a jejich vládci byli jen "zotročení". Staré bohy postavili proti Titánům a okecali Sargerasův (vůdce legie) pád korupcí Starých bohů.
Pak v Burning Crusade začali víc odhalovat jak je to se Světlem, přidali Naaru a jako protipól vymysleli napřed Stín, pak Prázdnotu a časem to napojili na Nemrtvé.

Tak vznikl WoWguláš, podávejte spolu s mikrotransakcemi a moc nad tím nepřemýšlejte.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Strašidla

Příspěvek od eerieBaatezu »

Jsem čučel na Predátora.

Ten film je zasr*nej masterpiece jako sviňa, až nechápu jak. Příběh je vlastně úplně jednoduchá přímočarost skoro až o ničem a přitom tam nejsou vůbec zbytečný scény a scéna za scénou jsou působivý jako blázen.
Režie od McTiernana je špička. Kdyby to dostal kdokoliv jinej, tak je z toho béčkovej sranec. Ale on z každý scény vymáčkne maximum. Ty záběry jsou tak dobře nasnímaný a vypointovaný. Tohle je fakt případ toho, jak skvělej režisér dokáže nakopnout celej film o kategorie vejš.
Ale i ten jednoduchej scénář musí mít něco do sebe. Má dobrou gradaci postupnýho odpadávání jednotlivých postav s tím, že se zároveň pomalu seznamujeme s tím, co za potvoru tam vlastně je, a všechny ty detaily jsou tak zajímavý. Až mám chuť udělat nějakej diagram scén, jak je ta struktura vystavěná. Navíc každá smrt je ikonická, přestože všichni zařvou brutální smrtí někde uprostřed džungle. A ty hlášky, tolik super hlášek, co jsou fakt ryze super duper cool, to se jen tak nevidí.
Ta Silvestriho hudba je geniální. A sound design taky.
A to finále, to je nářez. Pračlověk Árný proti high-tech nabušenýmu ufounskýmu lovci. Tak skvěle zpracovaný, tak úžasný záběry, ta atmoška. Ten finální duel.
Tenhle film mě nikdy nepřestane fascinovat. Je to vlastně pravý opak mých oblíbených mozkoodpalů Nolanovin jako Memento nebo The Prestige a přesto je to tak úžasný.
Žádnej další predátoří film tomu nesahá ani po kotníky. Tohle se sešlo tím způsobem, že to nelze replikovat a nějak to dál dojit, to by musel přijít nějakej šílenec s mega talentem, aby to nakopl tak, jako ti maníci, co udělali tohle.
Legendární hororová akčňárna.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Strašidla

Příspěvek od jjelen »

eerieBaatezu píše: 19. 9. 2021, 00:13 příběh je vlastně úplně jednoduchá přímočarost skoro až o ničem
zároveň ale dosti chytrý, dekonstrukce akčního žánru atd. atd.
Na dnešního diváka, který navíc už minimálně tuší o co go to možná tak silně nepůsobí, ale ve své době to mohl být celkem šok
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Býval jakýsi japonský film o zelené hmotě, která vznikla technickým nedopatřením v odpadových rourách a postupně požírala všechno živé. Snad už v padesátých letech, nevím přesně.
A v sedmdesátkách to byl psaný scifi seriál, tuším že ve 100+1 nebo něčem podobném. Ten seriál jsem četl, o filmu jsem slyšel jen vyprávět.

V DrD se to zjevilo jako Zelený hlen, a zřejmě to bylo už v DnD.
Zlověstná zelená marmeláda má tedy značné tradice.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Strašidla

Příspěvek od eerieBaatezu »

jjelen píše: 19. 9. 2021, 08:20 zároveň ale dosti chytrý, dekonstrukce akčního žánru atd. atd.
Na dnešního diváka, který navíc už minimálně tuší o co go to možná tak silně nepůsobí, ale ve své době to mohl být celkem šok
Možná ta jednoduchost klame tím, že je to přímočarý, ale ve skutečnosti je to vystavěný dost fikaně.

Super na tom filmu je, že i když ho člověk zná, tak je natočenej tak dobře, že jsou ty scény pořád děsně působivý.

Asi bych měl dohnat všechny McTiernanovy filmy, co jsem ještě neviděl a na ty, co jsem viděl, kouknout znovu. :)
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Ten film je zasr*nej masterpiece jako sviňa, až nechápu jak. Příběh je vlastně úplně jednoduchá přímočarost skoro až o ničem a přitom tam nejsou vůbec zbytečný scény a scéna za scénou jsou působivý jako blázen.
Možná tě časem obrátím na víru pravou stran toho Bladerunera nebo Terminátora. Ty jsou vystavěny podobně, ale dřív a důsledněji.
Tenkrát se prostě nedělalo tolik zbytečných scén a řečí.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Strašidla

Příspěvek od eerieBaatezu »

Argonantus píše: 19. 9. 2021, 12:37 Možná tě časem obrátím na víru pravou stran toho Bladerunera nebo Terminátora. Ty jsou vystavěny podobně, ale dřív a důsledněji.
Tenkrát se prostě nedělalo tolik zbytečných scén a řečí.
Zajímavý je, že jsem Terminátora viděl ve stejným věku (9 let), ale ten film mě ani trochu tam nedostal, jako Predátor. Nevím, teda, zda je to pochvala nebo ne, že i děcko ocení jeden film a u druhýho se spíš jen bojí (protože v devíti letech mi to finále Terminátora přišlo fakt hrůzo-strašidelný. Jak on tam pronásleduje Sarah, přes všechny překážky totálně nezastavitelně, teď do toho to bylo dělaný přes modely a stop-motion, takže ten jeho pohyb je tak děsivě nelidskej a trhanej a divnej, teď jak vleze do toho lisu a Sarah to pustí a ho to začne lisovat a on po ní furt těma robokostlivejma rukama šahá, docela traumatickej zážitek $lol$). A taky tam je ta těžká romantická duše, co jde za Sarah kvůli fotce. To mě fakt jako děcko nebralo. $D

Ale Predátor mě uchvátil už od mlada. Nějak mi prostě sedne ten styl toho filmu, tý atmošky, těch záberů, ta úžasně evokativní a můzická hudba. Vtipy o prcinách jsem ani nějak moc nedával, mě tam děsně bavil ten ufoun lovec, co má super technologii a přitom je oblečenej do sítě s lebkama a ten jeho tech je takovej jak z doby kamenný, vypadá zašle a surově a přitom se umí strašidelně maskovat a pod přilbou vypadá úchvatně, snad nejlepší creature design, co jsem kdy viděl (teda zrovna od Camerona, kterej to navrhl :D). A žádná love story, jasně, je tam ta holčina, co to přežije, ale to pravý vzrůšo je ta šílená džungle a parta maníků, co jsou největší namakanci pod sluncem, co se plazí v tom podrostu, koukaj do spletitého větvoví, kde nic není a to nic je zabíjí, a "Billy, Ty něco víš... Co je to?", (tejpek hlasem hlubším než mariánskej příkop) ".....Bojím se, Poncho.", (tejpek profík voják roztřeseným hlasem) "Kecy!!! Ty se přece nebojíš nikoho!", "Tam v džungli na nás něco čeká... ...a není to člověk"......"všechny to zabije". Jak je natočená a nastříhaná taková blbá scéna toho, jak se parta maníků baví v lese... to je prostě mazec. McTiernan je šílenej mág vypravěč. Tohle snad ani nejde naučit.
A taky Švancík dabovanej Soukupem je pravej husťák, mnohem lepší než originální ged tůůů da čopa Arnold.

Blade Runnera jsem viděl po pubertě, čili nějakejch víc než 10 let od Predátora a Terminátora, takže bych měl mít to myšlení trochu jinde, ale myslel jsem, že chcípnu nudou. Ten film mi přišel tak hnusnej a o hovně. $lol$ Takový ty divný živý groteskní hračky a podobný věci, úplně mimo můj vkus... A příběh, to jsem se radši mohl vyspat, bez rušení. Možná bych na to měl kouknout znovu, když je mi ke čtyřicítce, třeba se něco změní.
Obrázek
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Strašidla

Příspěvek od Cor »

Za predátora plusíček. Za mě jeden z nejzásadnějších počinů. Terminátor má samozřejmě své místo hned vedle, je to starší nevlastní brácha. A "pračlověk Árný" - tos řekl hezky. Tam je pro mě jedno dost silné poselství - "nelez dělat bordel do cizího domova zmrde, i když si myslíš jakej jsi borec, dostaneš na držku". Predátor je myslící bytost, ne stroj s naprogramováním, zabíjí, mrzačí a mučí protože může (rituál/prestiž/touha). Kdykoliv by to mohl zabalit a jet domů, ale ne. Je vetřelcem v cizím světě a s vědomím své technologické a fyzické převahy jde drtit podřadné homo sapiens ve velkém (jako zlý superhrdina, tedy padouch - což on vlastně je).
No a Dutch je nejvíc badass kořist - zbavený techniky, obrací se k tomu jedinému co má - okolnímu prostředí. A zjistí, že mu může dát obrovskou sílu, protože on je doma, on je dokonale přizpůsobený životu na planetě zemi, zná jí, jeho tělo snáší prostředí přirozeně a techniku NEPOTŘEBUJE. Jen s tím, co mu nadělila příroda - okolí i genetika - a heroickým odhodláním, nakope prdel cizákovi, co měl domněle všechny trumfy v rukou. Pýcha předchází pád a domácí tým vítězí, počáteční převaze soupeře navzdory.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

eerieBaatezu píše: 19. 9. 2021, 13:16 Zajímavý je, že jsem Terminátora viděl ve stejným věku (9 let), ale ten film mě ani trochu tam nedostal, jako Predátor. Nevím, teda, zda je to pochvala nebo ne, že i děcko ocení jeden film a u druhýho se spíš jen bojí.
No, o tom to dost je. Ono je to hrůzostrašná věc, a já byl o ten zásadní kus starší. Bylo mi 22, byl jsem zrovna voják a bál se o svoji Sarah Connorovou. A věděl, že se kvůli ní taky nechám umlátit tyčí, když to bude potřeba. I když jsem tu věc chápal asi tak z desetiny; mluvila zcela novým a mimozemským jazykem. Byla vysílána vedle filmu Slunce, Seno, Jahody (nedokoukáno ani na té vojně a nikdy potom; to prostě nejde).
Jak on tam pronásleduje Sarah, přes všechny překážky totálně nezastavitelně, teď do toho to bylo dělaný přes modely a stop-motion, takže ten jeho pohyb je tak děsivě nelidskej a trhanej a divnej, teď jak vleze do toho lisu a Sarah to pustí a ho to začne lisovat a on po ní furt těma robokostlivejma rukama šahá, docela traumatickej zážitek

Jo. Terminátor strhuje pozornost na sebe, ale když to vidíš podruhé, všímáš si, co se děje s těmi dalšími postavami.
A to je dočista neuvěřitelný skvost.
snad nejlepší creature design, co jsem kdy viděl (teda zrovna od Camerona, kterej to navrh
Určitá zajímavá variace na Vetřelce, který tuhle disciplínu začal. Terminátor je jednodušší a vlastně šílenější - železná kostra, nic víc a nic míň. To bývaly doby, kdy všechny potvory dělal Stan Winston, to byl velký čaroděj vysokého levelu.
".....Bojím se, Poncho."
Ekvivalent téhle rozmluvy je ta debata pod dálnicí. "On toho nikdy nenechá, že? Bude pokračovat, dokud mne nezabije?"

Mimochodem, třetí takový absolutní skvost jsou Cameronovi Vetřelci, ke kterým jsem se propracovával nejdéle. Vypadají strašně westernově a jednoduše, ale děje se toho tam taky mnohem víc.
Blade Runnera jsem viděl po pubertě, čili nějakejch víc než 10 let od Predátora a Terminátora, takže bych měl mít to myšlení trochu jinde, ale myslel jsem, že chcípnu nudou. Ten film mi přišel tak hnusnej a o hovně.
Jo, to jsi říkal, když jsi sem přišel. Otázka stojí tak, zda ses někam už neposunul - Blade Runnera nového jsi dal, při tom je ještě zavřenější a pomalejší.

Je to strašně studená zavřená železná konzerva. Ale vlastně velmi podobně, jako ty věci shora. Nikdo ti neřekl, že Predátor je tak nějak archaicky pravěký; vyčetl sis to mezi řádky. Nikdo ti neřekl, že Terminátor je úděsně technicky strojový; prostě to tam nějak je. Je strojovější, než cokoli, co bylo kdy natočeno; a při tom je tam o lidech úplně všechno, co potřebujete vědět.

V Blade Runerovi je těch schovaných objevů celá řada - třeba, že práce policajta honit padouchy je vlastně docela úděsná, když to vidíš z té druhé strany. Že to není zápas se saýcem, ale výuka, lekce v lidskosti.
Rozmluvy jsou snad ještě hustší, počínaje tou startovní želvou.

Všechno jsou to nádherné příklady toho, jak vám vydařené strašidlo úžasně rozhýbá a oživí i ty lidské figury okolo. Vlastně jsem se z toho nápadu už nikdy úplně nedokázal vymotat.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Strašidla

Příspěvek od eerieBaatezu »

Cor píše: 19. 9. 2021, 13:53
Hergot, Ty jsi poeta. Moc hezky jsi to napsal!

Na Predátorovi mě fakt bavilo, že je to inteligentní maník. Proto mě Terminátor nebo Vetřelec nikdy tolik nebrali. Ale Predátor je hustej. Jeho body language, co mu dal Kevin Peter Hall, je ikonickej. On dal tomu netvoru xicht, přestože byl v masce. Ta vizáž je úžasná. A navíc je to všechno tak zaprasený a kovový. Čím jdou ty Predátoří filmy dál, tím víc má každej potřebu to dělat lesklý a vymazlený, ale Predátor je technickej zálesák. Není to týpek ze sterilního Mass Efektu.

Terminátor tě jde odstřelit. Tečka. Vetřelec tě jde sežrat, možná si s tebou bude chvíli hrát jako kočka s myší, užívat si, jak seš z něj podělanej, možná tě perverzně znásilní, ale to je tak všechno. U Predátora má člověk pocit, že by si s ním i mohl pokecat.
Jasně, z toho hlediska jsou Terminátor i Vetřelec jistým způsobem strašidelnější, protože prostě ať děláš, co chceš, oni tě jdou zabít. Žádný vyjednávání nikdy nebude. Buď utečeš, nebo to zabiješ.
Ale Predátor je strašidelnej v tom, že je sapiens. Je to stratég i lovec zároveň. On tě vlastně jde taky zabít a vyjednávání nebude, buď zdechne on, nebo ty, a hrát si s tebou bude taky, a ještě jako zmrdeček, protože je větší, silnější... ale dobrej detail je, jak si sundá tu masku a tím se znevýhodní, jako kdyby trochu chtěl, aby to bylo fair play. A taky nejde po těch, kdo nemají zbraň. Protože on si přijel zalovit nebezpečnou kořist. Nejde tě jen zabít. Prostě mi přijde mnohem víc fascinující, než Terminátor nebo Vetřelec.
Má super obsah i formu.

A vůbec nevím, jak s tím dál naložit. Predátor je doslova film, kterej nepotřebuje další díl. Nepotřebuješ prozkoumávat jeho historii, jeho hierarchii na domovský planetě, jeho bla bla bla... Predátor je hustej, protože je to High Tech pračlověk, co lítá vesmírnou lodí a je tajemnej.

Což mě vede k tomu, že brzo, 2022, vyjde další novej Predátor. Jmenuje se to Skulls, a má to bejt o tom, jak Predátor poprví přiletěl na Zemi někdy v 17. nebo 18. století.
Argonantus píše: 19. 9. 2021, 14:19 Slunce, Seno,
Tahle série je skvost. Něco jako Homolkovi, ale jinak. Komu interně s naprostou samozřejmostí a ladností nenaskočí, že má k tomuhle pojetí českýho človíčka vztah, vypne to za prvních pět minut. To chápu. :D https://youtu.be/CdoVkaWiiXs

Ale komu nepřijde tahle scéna geniální, je ztracen. $D https://youtu.be/c99bSrow9b0?t=67
Argonantus píše: 19. 9. 2021, 14:19 Blade Runnera nového jsi dal, při tom je ještě zavřenější a pomalejší.
Já ani nevím, jaktože jsem BR2049 dal. Nesnáším pomalý rozvláčný filmy, ale tenhle mě bavil. Podobně jako Refnova Valhalla Rising, nejpomalejší film, kde se snad vůbec ani nemluví $lol$ , ale nejvíc mě to bavilo.

Já ten BR teda ještě zkusím. Na kterou tu verzi mám koukat?
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Na tu, co končí tím origami. Končí otázkou.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Strašidla

Příspěvek od eerieBaatezu »

Ježiiiš, ono je 5 verzí. $lol$ Beru ten Final Cut.
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Strašidla

Příspěvek od jjelen »

Cor píše: 19. 9. 2021, 13:53 Tam je pro mě jedno dost silné poselství - "nelez dělat bordel do cizího domova zmrde, i když si myslíš jakej jsi borec, dostaneš na držku". (...)
Kdykoliv by to mohl zabalit a jet domů, ale ne. Je vetřelcem v cizím světě a s vědomím své technologické a fyzické převahy jde drtit podřadné homo sapiens ve velkém (jako zlý superhrdina, tedy padouch - což on vlastně je).
No a Dutch je nejvíc badass kořist - zbavený techniky, obrací se k tomu jedinému co má - okolnímu prostředí. A zjistí, že mu může dát obrovskou sílu, protože on je doma, on je dokonale přizpůsobený životu na planetě zemi, zná jí,
Člověče, to tam ten Vietnam vidím až teď? :D
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Strašidla

Příspěvek od Argonantus »

Jenže Vietnam obráceně. Za Vietnamce.

všechny ty filmy jsou tak nějak obráceně, než bylo do té doby obvyklé. Paní učitelka nám tehdy vysvětlovala, že stroj, jakkoli je silný a důmyslný, je vždy dílem člověka a člověk ho ovládá. No a potom ten terminátor.

Policajti honí ty zlé, co jsou nebezpeční a někoho mohou i zabít. No a potom Blade Runner.

Člověk je pánem tvorstva a honí divoká zvířata. No a potom Predátor.

Mateřství je posvátný cit, nad který není. To platí i pro Vetřelce?

Hlubší vrstva jsou pak ty Čelisti, kde začalo kdeco z tohohle modelu. A zřejmě i Rambo, John Rambo.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů