Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od eerieBaatezu »

Co je mi do kritiků.
Argo píše:Jasně. Když dostaneš argument, řekneš "co je mi do argumentu", to je fajn debata.
Já jasně říkám:
eerie píše:Co je mi do kritiků. A hlavně citation needed. Odkud ty poznatky máš? Koho konkrétně těmi kritiky míníš?
Čili ukaž mi konkrétní lidi, kteří tvoří tu Tvou základnu dnešních kritiků a ukaž mi jejich články, že filmovou hudbu nelze považovat za hodnotnou, stejně jako Mozarta a Beethovena.
Protože jinak je to Tvá dojmologie, co si asi kdo myslí.
Argo píše:Stále nemám dojem, že bys mluvil o Phillu Glassovi. Těžko ti rozumět, zda ho znáš. Pokud ano, pak tím "paprduchem" míníš zřejmě Davida Bowieho, že?
Hele, já nevím, jak ty moje příspěvky čteš, ale
eerie píše:O tom je i ta vážná kritika. Banda paprduchů, co sami neumí skládat
jasně říkám, že kritici = banda paprduchů. To čteš nějak na přeskáčku nebo jak?
Argo píše:Leda u mimozemšťanů.
Všechny velké scény s hudbou jsou nejen skvěle natočené a mají tu správnou hudbu, ale fungují tak zejména díky kontextu zbytku příběhu. Kdybys měl pravdu, mohla by takto mocně fungovat i perfektně natočená reklama s perfektní hudbou, a takový případ jsem nikdy nezaznamenal.
Hele, když něco cituješ, tak to cituj celé. Protože v tom zbytku říkám, že jsou ve filmech kontextuálně velké věci, které ale nejsou dobře udělané a proto jim ta kontextuálnost vůbec nepomůže. Klasika, kterou sám zmiňuješ za trapas, je "dítě umírající na rakovinu", kontextuálně masakr, zpracováním to často může působit jako úplnej kýč, kontext nekontext.
Argo píše:Moc nechápu, proč se ti nedostal už na začátek debaty vedle Williamse, neb tam patří.
Jak nepatří? Proč?
Argo píše:A existuje plno případů, kde je Hornerova hudba lepší, než celý film, třeba ten Gladiátor
Gladiátor je od Zimmera.
Argo píše:EDIT: Tohle je hezký článek k tématu, a hodně vysvětluje problém vztahu hudby a filmu
http://www.fffilm.name/2012/05/vetrelci-hudba.html
Můžeš mi říct, co to vysvětluje?
Argo píše:člověk si může nevšimnout, že tam nějaká hudba je, ale přesto je velmi důmyslná a s filmem funguje mnohem lépe, než nějaké lehké muzikálové téma na způsob Williamse.
Jabka, hrušky. To, že má Williams ve filmech ta svá témata neznamená, že je používá furt nebo tam, kde se nehodí. Nevím, proč cpeš, že do takové scény by Williams použil nějaká "muzikálové téma" (co to vůbec je netuším, protože muzikály jsou spíš hrozný, kdežto Williamsovy melodie hodně vydařený), když spousta scén i ve Star Wars je atmosférických spíš než s tématem.
Argo píše:Jinak Hornerovi vetřelci jsou možná ještě názornější.
https://www.youtube.com/watch?v=wnPJRJbVEIg
Podobný věci mě dřív děsně bavily skládat:
tady máš vesmírný industriální temno jak vyšitý $D : https://soundcloud.com/consona-adversa- ... in-the-sky
tady zase návštěvu pradávný kosmický lodi: https://soundcloud.com/consona-adversa- ... spacecraft
a tady zvuky krystalických dimenzí: https://soundcloud.com/consona-adversa- ... -dimension
Problém ovšem je, že to prostě není "hudba", nezabroukáš si to, nezapískáš si to... je to možná tak dobrý si to pustit po sežrání tripu.
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Sosacek »

Jake dukazy, kdyz to neni na Prazkem jaru, tak jasne ze si vetsina odborne verejnosti mysli, ze je to shit. Jake dalsi dukazy bys chtel?
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Argonantus »

Hm. Já odpadám.
Vůbec nevidím smysl něco někomu dokazovat; osobně je mi to celkem jedno, jak to vidí někdo třetí, kdo v debatě nevystupuje.
To, co mne zajímalo, jsem se stejně nedozvěděl ani napotřetí.
A je pravda, že Gladiátor je od Zimmera.
Uživatelský avatar
Sadako
Příspěvky: 5293
Registrován: 28. 1. 2007, 21:15
Bydliště: Stadt von Morgen
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Sadako »

Horror a soundtrack? Mě naprosto okouzlilo hlavní téma v Suspirii
https://www.youtube.com/watch?v=pins1y0XAa0
My Lovecraft is full of dreams (and tentacles)!
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od eerieBaatezu »

eerie píše:A navíc tou hudbou musí umět zároveň vyprávět příběh toho filmu, čili je to ještě těžší, než si jen sednout a mít volnou ruku.
Argo píše:Ehm. Možná tě někdo měl upozornit na vynález jménem "opera", ten je přesně na tohle téma a provozuje se to už delší dobu.
A pak "symfonická báseň", což je případ, kdy někdo usoudil, že hudba je na tom vlastně důležitější, než slova, a libreto úplně vypustil.
Tady chci jen poznamenat, že tohle zdání z venku dost klame. U obého sice máte vizuál, slova a děj, takže to vypadá jako stejná záležitost, ale skládat pro operu a pro film je něco úplně jiného. U opery může hudba plynout podle skladatelova gusta. Naopak u filmu máte akce postav, důležité okamžiky, dialogy, zvukové efekty a vy přesně na zlomek vteřiny musíte vepsat vaše melodie a nápady do filmu tak, aby to všechno fungovalo dohromady. Pro zvukové efekty a mluvení udělat místo, dramatické momenty podtrhnout, gradovat, atd.

Dřív se skládal k locked picture. Tzn, že to bylo sestříhané a tam skladatel musel opravdu umět na okamžik přesně vplétat nápady do vizuálu. Teď často ani finální cut pro skladatele není, takže potom hudba na film přesně nepasuje, a všechny ty věci se často řeší tím, že když je dialog, tak zvukový inženýr hlasitost hudby prostě stáhne dolu. Nevýhoda je, že nevíte, k čemu přesně hudbu píšete, velká výhoda, že to nemusí sedět a vy jen splníte zadání "akční hudba, pomalá emotivní hudba,...".
O efektnosti a efektivnosti hudby, která je psaná přesně na okamžiky ve filmu, snad netřeba upozorňovat. Ale dneska na to není čas, dávat skladatelům hotovej film. $lol$
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od eerieBaatezu »

Hans Zimmer vydá do kin a na blu raye film ze svého koncertního turné pod názvem "Live In Prague". $:)
Obrázek
Uživatelský avatar
Bouchi
Příspěvky: 3619
Registrován: 10. 12. 2004, 16:36
Bydliště: Havířov

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Bouchi »

Marně přemýšlím, proč tu ještě nezaznělo jméno Morricone, ačkoli se už naskytlo několik příležitostí, kde bych ho čekal.
Obrázek
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Argonantus »

Mohlo, klidně.
Byl to svého druhu kult už tehdy a dnes ho znovu oživil Tarantino.
Vlastně je Morrcone jeden z prvních případů, kdy jsem si hudby ve filmu všiml.
Do té doby tam většinou byla "nějaká hudba".
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Ecthelion »

Sice to není zrovna filmová hudba a už vůbec ne symfonika, ale stejně si myslím že to patří sem: přednáška o postupu dělání soundtracku k novému DOOMu. Je to hodně technické, ale i jako amatérovi mi to přišlo zajímavé.
Tak třeba to někoho zaujeme.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Vallun »

Kdo je kdo?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od eerieBaatezu »

Bez komentáře...





edit: Ok, nápověda. Název vlákna, v daném pořadí.
Obrázek
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od eerieBaatezu »

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Filmová hudba - Williams, Zimmer aj.

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

https://youtu.be/8b7-3lOgb24?t=173
Záložka do jiného tématu :>;o)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti